Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Έως τώρα..

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• frozen-drama
    replied
    χειμωνας = ΒΟΡΑΣ ..ολα τα αλλα ειναι περιττα

Leave a comment:

• [weathermaniac]
    replied
    Πάνο εγώ μπορώ να μιλήσω μόνο από τις εικόνες που αντικρίζω στα Γιάννενα κάθε μέρα. Ο Νοέμβριος εδώ όντως μας ξέσκισε στις βροχές, αλλά μέχρι τότε ήμασταν κάτω από τα κλιματικά στον υετό, ενώ η κατανομή του ήταν αυτό που λέμε.. δ(χ) Άπειρες μέρες ηλιοφάνειας, και σύντομες κακοκαιρίες που όμως έδιναν πολλά χιλιοστά.

Δες εικόνα του Μιτσικελίου πχ σήμερα
    12-1-2020.php

μέχρι τα 1850 μέτρα που φτάνει το βουνό δεν έχει ούτε χιονούρα....

Leave a comment:

• icestorm
    replied
    Ας γράψω κ γω μια άποψη αν κ ο Μιχαηλ θα διαφωνήσει ....

Οπως λετε σχεδόν ολοι χειμώνας δεν ειναι μονο τα χιόνια. Με τη δικιά τους λογική λοιπόν κ γω λέω ότι ή δυτική τουλαχιστον Ελλαδα δεν πρεπει να παραπονιέται .Οι βροχες που έχουν πεσει δυτικά της Πινδου το φθινοπωρο ειναι παρα πολλες ενώ κ θερμοκρασιακα η δυτικη Ελλαδα ήταν κοντά στα κλιματικά όταν εδώ ημασταν 3 μήνες κατά 5 με 10 βαθμους πιο πανω!!!

Ο χειμώνας για μας ξεκινησε 23/12 επιτέλους....κ τα δέντρα μόλις!! τώρα ρίχνουν τα φυλλα τους . Η δουλεια πρεπει να τελειωσει με χειμώνα κανονικό τουλάχιστον μεχρι τελος Φεβρουαριου. Όσο για τα χιονόνερα που σαπισαμε ελπίζω να ήταν μονο ή αρχη. Ο χειμώνας ηρθε αργα κ μακάρι να φυγει κ αργά

Leave a comment:

• Alexallaround
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Frentos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για την Αττική που μιλάμε ο χειμώνας 91-92 ήταν ένας χειμώνας που όσοι τον ζήσανε θα τον θυμούνται για τη μεγάλη διάρκεια του και τις πολλές μέρες χιονοπτώσεων. Από την άλλη ο χειμώνας 01-02 μετά την απίστευτη χιονόπτωση στις 4 και 5 Ιανουαρίου δεν έκανε τίποτε άλλο .Εγώ προσωπικά προτιμούσα το 91-92 που είχε διάρκεια και ας μη το έστρωσε 40-50 πόντους.
    Το 91-92 τουλάχιστον στα μέρη μου έριξε το πιο πολύ χιόνι που έχει ρίξει ποτέ και μάλιστα όλους τους μήνες, Δεκέμβρη, Γενάρη (Πρωτοχρονιά), Φλεβάρη, Μάρτιο. Πάλι ~ 1 μέτρο (λίγο πάνω, λίγο κάτω) είχε όπως το 2002 και το 2004 αλλά φίλε ήταν λες και ήσουν Σουηδία, οι μέρες χιονόστρωσης (και όχι πέτσας) ξεπερνούσαν το μήνα, ενώ συνολικά χιόνιζε για 25 μέρες περίπου. Αυτά γίνονται κάθε 100 χρονιά και βάλε..

Leave a comment:

• BOLIOTIS
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Georgilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    φωτοβολιδα ηταν. Ο χειμωνας ηταν η υπερτατη αθλιοτητα
    Δε πειράζει. Ας έκανε μια φωτοβολίδα θεσσαλόνικης Δεκεμβρίου 88 εγγυημένα όμως (αν γινοτανε) καθε χρόνο και ας ήταν άθλιος στο υπόλοιπο.

Leave a comment:

• Γιάννης μας
    replied
    Νομίζω ότι υπερβαλλετε.....το πηλιο απο το 2010 μέχρι τώρα δεν τα πάει άσχημα....και περισυ ειχε πόσο καιρό πάνω από 1 μετρο και πρόπερσι και το 16-17 και το 15-16 και το 14-15 πήγε πολύ καλά για μεγάλο διάστημα ειδικά τον φλεβαρη με πάνω από 1.5 μετρο.....ο μόνος πραγματικά άθλιος χειμώνας για το χιονοδρομικό ηταν ο 13-14 που όντως δυσκολευοταν πολύ να περάσει το μισο μετρο...μέχρι και το 12-13 τον φλεβαρη ξεσκιστηκε...ειχε πολύ καιρό πάνω από 1μετρο.....να μην μιλήσω για το 11-12 που από 1 φλεβαρη έως 20 μαρτη δεν παίζει να επεσε κατω απο τα 2 μετρα το ύψος του χιονιου

Leave a comment:

• Frentos
    replied
    Για την Αττική που μιλάμε ο χειμώνας 91-92 ήταν ένας χειμώνας που όσοι τον ζήσανε θα τον θυμούνται για τη μεγάλη διάρκεια του και τις πολλές μέρες χιονοπτώσεων. Από την άλλη ο χειμώνας 01-02 μετά την απίστευτη χιονόπτωση στις 4 και 5 Ιανουαρίου δεν έκανε τίποτε άλλο .Εγώ προσωπικά προτιμούσα το 91-92 που είχε διάρκεια και ας μη το έστρωσε 40-50 πόντους.

Leave a comment:

• Georgilio
    replied
    φωτοβολιδα ηταν. Ο χειμωνας ηταν η υπερτατη αθλιοτητα

Leave a comment:

• BOLIOTIS
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Georgilio Εμφάνιση μηνυμάτων

Μαλλον επιλεκτικη μνημη λεγεται
    Τελη 80 αρχες 90 ειχαμε ισως τους πιο αθλιους χειμωνες εβερ 88-89 και 89-90 με τραγικη ξηρασια και αντικυκλωνες σε ολη τη ευρωπη
    Είπα υπήρχαν και εξαιρέσεις. Το 91 και 92 που χιονισε και στους δυο αυτούς χειμώνες μέχρι κύμα και στο νομο μαγνησίας και αττικη και μαμησε και στο πήλιο, γιατί δε μιλάς? το χειμώνα 88-89 δεν ήτανε που έριξε και σαλονίκη καλό? τι ξηρασίες μου λες? ειχες το μεγαλύτερο χιονιά το Δεκεμβρη του 88 και μιλάς για αθλιοτητα?

Leave a comment:

• Georgilio
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από BOLIOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμφωνώ απόλυτα. Ίσως θα πρέπει να πάρουμε αποφαση κάποια πράγματα. Ένα από αυτά είναι ότι στη γεωγραφική θέση που βρίσκεται η χώρα μας, όλο και θα γίνονται σπανιοτερες οι καλές χιονοκαιριες. Θυμαμαι τέλη 80 και αρχές 90 τα 5 και 6 μέτρα του πηλιου και τώρα δε μπορεί να περάσει εύκολα το μισό μέτρο. Η πραγματικότητα προχωράει και δε μπορεί να γίνει κάτι. Καλή υπομονή σε όλους μας.
    Μαλλον επιλεκτικη μνημη λεγεται
    Τελη 80 αρχες 90 ειχαμε ισως τους πιο αθλιους χειμωνες εβερ 88-89 και 89-90 με τραγικη ξηρασια και αντικυκλωνες σε ολη τη ευρωπη

Leave a comment:

• Alexallaround
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Πήλιο, το έγραψα και σε άλλο μήνυμα, είναι ιδιάζουσα περίπτωση. Έχει πάρα πολύ χαμηλό υψόμετρο για χιονοδρομικό. Θέλει πολύ ψυχρές εισβολές με συγκεκριμένο καιρό για να φορτώσει χιόνι. Για αυτό πάντοτε είχε πρόβλημα χιονοκάλυψης ώστε να υποστηρίξει επαρκή χιονοδρομική περίοδο.

Στα Καλάβρυτα και στο Πήλιο έχω πρωτομάθει σκι και μου αρέσει πολύ σαν μορφολογία πιστών, ανεξάρτητα από τον αρχαίο εξοπλισμό του. Πολύ όμορφο αλλά χαμηλό, δυστυχώς.

Πάντως γενικά την δεκαετία που μας πέρασε τα χιονοδρομικά μας είχαν πολύ καλές σαιζόν.
    Το Πήλιο το 90 μέχρι αρχές 00 έβαζε κάτι 3-4 μέτρα χιόνι. Θυμάμαι βίντεο από ειδήσεις να περνάει το πυροσβετικό και το χιόνι να είναι ψηλότερο..Προφανώς και υφίσταται κλιματική αλλαγή και γενικά έχουμε πολύ πιο ήπιες ανατολικοπροσήνεμες εισβολές και γενικά ψυχρές εισβολές.

Leave a comment:

• BOLIOTIS
    replied
    Το Πήλιο, το έγραψα και σε άλλο μήνυμα, είναι ιδιάζουσα περίπτωση. Έχει πάρα πολύ χαμηλό υψόμετρο για χιονοδρομικό. Θέλει πολύ ψυχρές εισβολές με συγκεκριμένο καιρό για να φορτώσει χιόνι. Για αυτό πάντοτε είχε πρόβλημα χιονοκάλυψης ώστε να υποστηρίξει επαρκή χιονοδρομική περίοδο.

Στα Καλάβρυτα και στο Πήλιο έχω πρωτομάθει σκι και μου αρέσει πολύ σαν μορφολογία πιστών, ανεξάρτητα από τον αρχαίο εξοπλισμό του. Πολύ όμορφο αλλά χαμηλό, δυστυχώς.

Πάντως γενικά την δεκαετία που μας πέρασε τα χιονοδρομικά μας είχαν πολύ καλές σαιζόν.
    Λογω οτι ζω στο Βόλο απο τοτε που γεννηθηκα, (40 χρονια) εχω να πω οτι το πήλιο πριν έρθει η κ..λοκλιματική αλλαγή τα πήγαινε 8 στα 10 χρόνια μια χαρά. Και χιονια ετρωγε πολλά και ολα καλα ήτανε. Γι΄αυτο και οταν το πρωτοξεκινησαν τελη 60 αν δεν κανω λάθος, ο λόγος ήταν οτι παρόλο το χαμηλο του υψόμετρο, έβαζε πολυ περισσότερο χιόνι σε συγκριση με το υψομετρο του απ οτι τώρα κάθε χειμώνα. Υπάρχαν και οι εξαιρέσεις βέβαια αλλά μένανε εξαιρέσεις. Τα τελευταία χρόνια και λόγω του χαμηλου υψομέτρου του έχει πρόβληματα. Αν συνεχιστέι η αύξηση της Τ, θα έχει μια σεζόν 20 - 30 ημερών που θα οδηγήσει ίσως και στο κλεισιμό του λόγω οικονομικου. Τις περισσότερς φορες που ανεβαινα πάνω το χιονι ήταν απο 1-1,5μ και πάνω. Τώρα ζορίζεται ακόμα και στα ψηλά για πάνω απο 50-60 πόντους. Τα γραφω ολα αυτα για να πω οτι το πήλιο δεν είχε προβλημα λόγω υψομέτρου παλία. Τώρα έχει. Που να υπολογίσουν τότε οτι θα αλλαζε το κλιμα.....

Leave a comment:

• gordonas
    replied

Leave a comment:

• BOLIOTIS
    replied
    Σωστά, τι άλλο να ζητήσουμε. Τόσο χιόνι στην πόρτα μας, χρόνια είχαμε να δούμε:

Παρνασσός: 70cm στα 2000m
    Καλάβρυτα: 70cm στα 2000m
    Πήλιο: 40cm στα 1300m (που να μην ήταν προσήνεμες όλες οι κακοκαιρίες δηλαδή...)
    Βασιλίτσα: 30cm στα 2000m
    3-5 Πηγάδια: 20cm στα 1800m
    Καρπενήσι: 20cm στα 1900m
    Μαίναλο: 20cm στα 1800m

Δεν πειράζει που το χιόνι είναι σε τόσο χαμηλά επίπεδα σχεδόν στο σύνολο των βουνοκορφών της χώρας, αρκεί που έχει η "χιονομάνα" Πάρνηθα...
    Μέχρι τώρα ο χειμώνας από φαινόμενα είναι πολύ λίγος και από κρύο μέτριος.
    Συμφωνώ απόλυτα. Ίσως θα πρέπει να πάρουμε αποφαση κάποια πράγματα. Ένα από αυτά είναι ότι στη γεωγραφική θέση που βρίσκεται η χώρα μας, όλο και θα γίνονται σπανιοτερες οι καλές χιονοκαιριες. Θυμαμαι τέλη 80 και αρχές 90 τα 5 και 6 μέτρα του πηλιου και τώρα δε μπορεί να περάσει εύκολα το μισό μέτρο. Η πραγματικότητα προχωράει και δε μπορεί να γίνει κάτι. Καλή υπομονή σε όλους μας.

Leave a comment:

• gordonas
    replied
    Σωστά, τι άλλο να ζητήσουμε. Τόσο χιόνι στην πόρτα μας, χρόνια είχαμε να δούμε:

Παρνασσός: 70cm στα 2000m
    Καλάβρυτα: 70cm στα 2000m
    Πήλιο: 40cm στα 1300m (που να μην ήταν προσήνεμες όλες οι κακοκαιρίες δηλαδή...)
    Βασιλίτσα: 30cm στα 2000m
    3-5 Πηγάδια: 20cm στα 1800m
    Καρπενήσι: 20cm στα 1900m
    Μαίναλο: 20cm στα 1800m

Δεν πειράζει που το χιόνι είναι σε τόσο χαμηλά επίπεδα σχεδόν στο σύνολο των βουνοκορφών της χώρας, αρκεί που έχει η "χιονομάνα" Πάρνηθα...
    Μέχρι τώρα ο χειμώνας από φαινόμενα είναι πολύ λίγος και από κρύο μέτριος.
    Last edited by gordonas; 10-01-20, 00:35.

Leave a comment:

Working...
X