Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Έως τώρα..

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• gthomasandros
    replied
    για την Αττικη εως τωρα και υετικα αλλα και θερμοκρασιακα εχουμε παει πολυ καλα....ομως Ελλαδα δεν ειναι μονο ο νομος μας αρα στο συνολο της χωρας το αποτελεσμα ειναι αρνητικο...και οσο περνανε οι μερες με αυτη την χαζη κυκλοφορια..ουσιαστικα αρχιζουν και μας ζωνουν οι υποψιες μηπως παμε στο απολυτο τιποτα..φυσικα δεν ειναι ακριβως ετσι...υπαρχει χρονος ακομα τουλαχιστον για τα κεντρικα και βορεια ορεινα εστω και στο τελος να ρεφαρουν....μετα απο αρκετους αδιαφορους Φεβρουαριους ελπιζω φετος να δουμε γερες κακοκαιριες με διαρκεια...διοτι ο Μαρτης δυσκολα να δωσει κατι το πολυ σημαντικο...ειδομεν.....

Leave a comment:

• Μαμούθ
    replied
    Είναι τόσο οικτρή η κατάσταση,απερίγραπτη και πρωτοφανής,που δεν έχω διάθεση να πατήσω να μπω στο σάιτ.Τι να πούμε τι,τι να τραγουδήσουμε...Καλά μας κουράγια...

Leave a comment:

• geornik2004
    replied
    Για τη ΒΔ Αττική πάντως είναι πολύ ακραίο ότι ακόμα και σήμερα-για 25η συνεχή ημέρα-συνεχίζεται μερική χιονοκάλυψη σε περιοχές 350-400μ στους πρόποδες του Κιθαιρώνα..αυτό νομίζω δεν είχε συμβεί σε τέτοιο υψόμετρο συνεχόμενο με τέτοια διάρκεια ούτε το ιστορικό 2006...και αυτό είναι ακόμα πιο αξιοσημείωτο σε ένα χειμώνα που η Μόσχα ή το Ελσίνκι βιώνουν τον πλέον ανύπαρκτο χειμώνα ever... index.php.jpg
    Attached Files

Leave a comment:

• lkast
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από red legend Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανένας δεν μεμψιμοιρει για τον άθλιο αυτό χειμώνα και βροχοπτώσεις είχαμε και λίγο χιόνι είδαμε αυτό που δεν αλλάζει στατιστικά μιλάω για την Εύβοια ότι συγκαταλέγεται στους καλύτερους χιονοφορους νόμους εβερ.

Εδω τα Νεα Στυρα βλεπουν χιονι μεχρι τη θαλασσα χρονιά παρα χρονιά

Leave a comment:

• panos erythrea
    replied
    Για να δουμε εκει 28-29

Leave a comment:

• red legend
    replied
    Κανένας δεν μεμψιμοιρει για τον άθλιο αυτό χειμώνα και βροχοπτώσεις είχαμε και λίγο χιόνι είδαμε αυτό που δεν αλλάζει στατιστικά μιλάω για την Εύβοια ότι συγκαταλέγεται στους καλύτερους χιονοφορους νόμους εβερ.

Leave a comment:

• Alex017
    replied
    Εγώ απορώ μερικούς που ζούνε σε Στερεά Εύβοια ή Κρήτη και γκρινιάζουν για τον χειμώνα. Έπεσε αρκετο νερο. είχαμε πολλές μέρες με κρύο καιρό. χιόνια έστω και απλή χιονόπτωση είδε ακόμα και το κέντρο της Αθήνας. Παραμονή Πρωροχρονίας που έκανα βόλτα ήταν παντού όλα χιονισμένα γύρω σου τα βουνά. ακόμα και χθες είχαμε καθαρά χειμωνιάτικο καιρό με βροχή και χιονόνερο στα βπ και χιόνια στην Παρνηθα την ώρα που το 90% της υπόλοιπης χώρας είχε λιακάδα. Ακόμα και σήμερα το πρωί είχαμε ψιλοβροχο εδώ. Η Πάρνηθα κρατάει χιόνι από τα Χριστούγεννα συνεχόμενα.

Ακόμα και εδώ αν κρίναμε τον χειμώνα σε καμία περίπτωση δεν νομίζω να λέγαμε ότι δεν υπήρχε χειμώνας μόνο και μόνο επειδή δεν το έστρωσε στο Σύνταγμα ή επειδή δεν είχαμε 30 ποντους και πάνω στα βπ.

και στη δυτική Ελλάδα που πράγματι είναι από τους χειρότερους χειμώνες αν θυμηθείτε το Νοέμβριο είχαμε πολύ μεγάλα ύψη βροχής. Μπορεί να είχαμε πολύ υψηλές θερμοκρασίες αλλά είχε μεγάλη εμμονή με βροχές σε όλη τη δυτική Ελλάδα το Νοέμβριο. Νομίζω η μεγαλύτερη καιρική ανωμαλία είναι στη βόρεια ΕΛλάδα και αυτό φαίνεται και από τα υψη βροχής της Θεσσαλονίκης που είναι λιγότερα ακόμα και από σταθμούς των Κυκλάδων για το 2019 οπως γράφτηκε και στο άλλο θεμα.
    Last edited by Alex017; 21-01-20, 00:52.

Leave a comment:

• kostas.
    replied
    Ο χειμωνας ειναι παρωδια..δεν τιθεται θεμα. Θυμαμαι που ελεγα πριν αρκετο καιρο οτι δεν θα ανοιξουν ουτε τα χιονοδρομικα. Ναι μεν απαισιοδοξη εκτιμηση αλλα μεσα μου ελεγα "θα ανοιξουν δεν παιζει..δεν θα χιονισει στα 2000 μετρα?? Αδυνατο" . Ε γινεται το αδυνατο μεχρι τωρα. Δεν ζηταω να ριξει 20 ποντους στη Λαρισα..ουτε καν να χιονισει αλλα να βλεπεις μερη οπως η Σαμαρινα χωρις χιονι..θλιψη.

Leave a comment:

• [weathermaniac]
    replied
    Από ότι μου λένε εδώ στα Γιάννενα ίσως ο πιο μη χειμώνας των τελευταίων δεκαετιών. Σίγουρα κατατάσσεται στους 3 πρώτους χειρότερους χειμώνες της 20ετίας, χωρίς καμία υπερβολή.

Leave a comment:

• BOLIOTIS
    replied
    Δεν έχουμε να χωρισουμε τιποτα. Ο καθενας για τη περιοχη του και τη προσωπικη του αίσθηση και αντιληψη και γνωμη. Ποτε δε κατάλαβα απο το 2006 που είμαι στο φορουμ, γιατί η υποκειμενικη άποψη ενος ανθρώπου για το αν ο χειμωνας είναι καλος η κακός, γινοταν και γινεται αντικείμενο επιθεσης και έντονης διαφωνίας απο κάποιους άλλους λες και θα κερδίζαν η θα χανανε κάτι απο αυτό. Φόρουμ οχι επιβολή αποψεων με το στανιό. Σεβασμό σε όλες τις κοσμιες και αξιοπρεπείς αποψεις που δε προσβάλουν κανένα. Πχ θα πώ ο χειμώνας μεχρι τώρα είναι υετικά χαλια. Είναι προσωπική άποψη που ουτε προκειται να αλλάξει κάτι ουτε παθαινει καποιος κάτι.

Leave a comment:

• teopap7
    replied
    Αυτο που εμαθα τοσα χρονια που ασχολουμε με τον καιρο ειναι οτι καμια σχεση δεν εχει ο καιρος με βορά και νοτο .Τι αλλο θα ακούσουμε

Leave a comment:

• icestorm
    replied
    Συμφωνω .Εγω σχολίασα τη φραση. " χειμώνας ισον βορράς"

Leave a comment:

• jimacoua
    replied
    Μέχρι ώρας ο χειμωνας στο μεγαλύτερο μέρος της ελληνικής επικράτειας είναι για κλάματα.Βλέπεις βουνά 2000 μετρων ξεχιονα με εικόνα Ιουνίου η με ελάχιστο χιόνι.Το οτι έκανε καλό χειμώνα σε συγκεκριμένες ανατολικές περιοχές δεν σημαίνει οτι οι υπόλοιποι πρεπει να πουν οτι ειναι ευχαριστημένοι απο τον καιρό.Ας μιλήσει ο καθένας για την περιοχή του στην τελική χωρίς να θέλει να πείσει τον άλλον σωνει και ντε.Οι Αθηναίοι λένε οτι ο χειμώνας ειναι καλος επειδή ευνοήθηκαν και πολύ καλα λένε.Οι δυτικό κέντρο βόρειοι λένε οτι δεν ειναι καλός επειδή δεν ευνοήθηκαν.Πολύ καλά λένε και αυτοι....απλα πραγματα

Leave a comment:

• icestorm
    replied
    Άμα λες στους βόρειους ότι ο χειμωνας πολλες φορες δεν είναι τόσο απλοϊκός " βορράς κρύο νοτος ζέστη" είναι σαν να λες σε ένα παιδι οτι δεν υπαρχει ο santa claus. Θεωρουν θεσφατο ένα λάθος! Κ απο κει ξεκινούν ολες οι παρεξηγήσεις....

Leave a comment:

• icestorm
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από frozen-drama Εμφάνιση μηνυμάτων
    πληρη απογοητευση ο "χειμωνας" εδω στα βορεια. Χειμωνας=βορας και οτι και να λεμε ειναι λιγο .δεν εχω ξαναδει τοσο επιμονη σε αντικυκλωνες και ανομβρια. Μετα βλεπω τα καναλια να σχολιαζουν για χιονια σε βιλια ,μιλια ευβοιες μεβοιες κτλ.χιονια που αφορουν το 10 % της ελληνικης επικρατειας και δεν αναφερουν σχεδον καθολου την ανυπαρξια χειμωνα στο 90% της χωρας και την αχιονιας που βοηθαει στα νερα το καλοκαιρι.ΑΛΛΑ ναι χιονισε σε 3 νομους και κατι εγινε..χαχαχα αντε καλο υπνακο!!!!
    Φιλε μου το " χειμώνας ισον βορράς" το λεω στο 4χρονο γιο μου γιατί απλα δεν μπορεί να καταλάβει ότι είναι ΛΑΘΟΣ .Ειναι μια απλοικη προσέγγιση που δεν ισχυει βέβαια εκτός από χονδρικες περιπτωσεις. Πες το κ στους Κινεζους που η Σανγκαι στο 31 βορειο πλάτος ειναι ψυχρότερη κατά πολύ από από την Νότια Αγγλια στο 51 βορειο!

Ειδικά Ελλαδα αν μας ευνοησει ο καιρος στην Αθηνα δεν εχουμε να ζηλεψουμε τιποτα απ τη βορεια Ελλαδα .Μόνο σε κατι κακοκαιριες τυπου " νυφιτσα" σας ζηλευουμε .

Leave a comment:

Working...
X