Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Έως τώρα..

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Έως τώρα..

Καλημέρα, από 28/2εως καi σήμερα ο καιρος αποφάσισε να γίνει εορταστικός όπως περισυ. Στην περιοχή μου ακόμη και σήμερα το πρωί έπεσε χιονι. Μπορεί να μην έστρωσε χιόνι στα πεδινά αλλά έχει ακόμη 2 μηνες να το παλέψουμε. Οι κακοκαιριες ξεκάθαρα πλητουν την χώρα νοτιότερα. Τόσο πολύ χιόνι στην Πεντέλη έχω παρά πολλά χρόνια να δω... Έχω χιονοκαλυψη όχι βέβαια 100%απο 28 του μήνα έως και σήμερα!!,, ιποκρατειο και βιλια ας το αφήσουμε!! Ο χειμώνας κυλά πολύ καλα αλλά όχι για όλους.... Δυστιχως τα Μοντελα φετος ούτε τάση πίανουν ούτε ναουκαστ.. Δεν έχει υπάρξει καμμια τρομερή ψυχρή εισβολή στην Αττική, μόλις 2 φορές ήρθε το - 6 και αυτό μετά από κακοκαιριες. Ειχαμε κυριολεκτικά καθε τύπο κακοκαιρίας!!! Δεν μπορεί κανένας στην Αττική να ειναι απογοητευμενος, νιαι μεν για λιγο

χάθηκε το χιόνι στα πεδινά αλλα από την άλλη έχει ακόμη χρόνο και κοιτάξτε καμμια 400χλμ βορειοτερα, τι να πουν εκεί, τους ξέχασε ο Θεός;;;;., προχτές η κακοκαιρία ήταν οριακοτατη έχω τραβήξει βίντεο προς το σπίτι μου καi σε μια ευθεία 700μετρων η διαφορά ηταν χαοτική. Συμβαίνουν όμως και αυτά. Μετά τις παλινωδίες των μοντέλων ειναι άσκοπο να κοιτάμε πανω από τάση 5 ημερών. Σίγουρα μετα από ένα τοοα δυνατό διάστημα θα μαλακώσει ο καιρος, ξεκούραση τώρα και αναμονή..
    καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Και βέβαια κακοκαιρία δεν είναι μόνο τα χιόνια. Οι άνεμοι (οι ριπές τους τα Θεοφάνεια έφτασαν στα όρια του τυφώνα) και οι ισχυρές βροχές προκάλεσαν πολύ σοβαρά ζητήματα ηλεκτροδότησης, κατολισθήσεων, και πλημμυρών σε Εύβοια, Κυκλάδες, και Κρήτη. Το οροπέδιο του Λασιθίου στην Κρήτη είναι λίμνη, ενώ σήμερα πρώτη μέρα σχολείων μετά τις γιορτές, τα περισσότερα σχολεία στις Κυκλάδες δεν λειτουργούν λόγω των απαγορευτικών που δεν επέτρεψαν σε πολλούς δασκάλους να επιστρέψουν στα νησιά, αλλά και των εν γένει προβλημάτων από τους ανέμους κυρίως (π.χ. σε πολλά χωριά των νησιών δεν υπάρχει ακόμα ρεύμα και οι εναερίτες δουλεύουν υπό αντίξοες συνθήκες προκειμένου να αποφευχθούν τα χειρότερα). Μικρά νησιά, της άγονης γραμμής όπως τα Αντικύθηρα παραμένουν για 3η μέρα χωρίς ηλεκτρικό και συγκοινωνιακά αποκλεισμένα ταυτόχρονα! Τελικά ο Ηφαιστίωνας αποδείχθηκε πολύ ισχυρή κακοκαιρία για κάποιες περιοχές της χώρας μας
    Last edited by brainstorm; 08-01-20, 10:56.

Σχολιασμός

Δεν μπορούμε να έχουμε παράπονα οι κάτοικοι της Αττικής απο τον φετινό χειμώνα μέχρι σήμερα κι ας μην είδαν χιόνι τα πεδινά. Και δεν αναφέρομαι μόνο στις 2 ψυχρές εισβολές αλλά και στις κακοκαιρίες με άφθονο υετό που προηγήθηκαν παρά την υψηλή θερμοκρασία.
      Όσο για το χιόνι στα πεδινά καλό είναι να συνυπολογίζουμε πλέον την κλιματική αλλαγή και να μην γκρινιάζουμε χωρίς λόγο. Θα είναι πολύ σπάνιο το χιόνι σε περιοχές όπως η Αθήνα στο μέλλον. Ούτε τα μοντέλα μας φταίνε ούτε η κακή μας τύχη. Ας έχουμε τουλάχιστον τις διατάξεις που θα το φέρνουν σε χαμηλά υψόμετρα.

Σχολιασμός

Δε ξέρω αν εχουν παραπονο αυτοι που θελουν τα χιονια στη πορτα τους(κι εγω το θελω,αλλα δε μπορουμε να κανουμε κατι αν δεν ερθουν),αλλα η Παρνηθα εχει το περισσοτερο χιονι 15ετιας και ο Υμηττος ισως το ιδιο.Και η Πεντελη φοβερο χιονι προφανως.Μετα εχουμε τα Βιλια,τις ερυθρες,την Ιπποκρατειο κλπ...Ενα φοβερο 15ημερο απλα.

Σχολιασμός

Σωστά, τι άλλο να ζητήσουμε. Τόσο χιόνι στην πόρτα μας, χρόνια είχαμε να δούμε:

Παρνασσός: 70cm στα 2000m
          Καλάβρυτα: 70cm στα 2000m
          Πήλιο: 40cm στα 1300m (που να μην ήταν προσήνεμες όλες οι κακοκαιρίες δηλαδή...)
          Βασιλίτσα: 30cm στα 2000m
          3-5 Πηγάδια: 20cm στα 1800m
          Καρπενήσι: 20cm στα 1900m
          Μαίναλο: 20cm στα 1800m

Δεν πειράζει που το χιόνι είναι σε τόσο χαμηλά επίπεδα σχεδόν στο σύνολο των βουνοκορφών της χώρας, αρκεί που έχει η "χιονομάνα" Πάρνηθα...
          Μέχρι τώρα ο χειμώνας από φαινόμενα είναι πολύ λίγος και από κρύο μέτριος.
          Last edited by gordonas; 10-01-20, 00:35.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από gordonas Εμφάνιση μηνυμάτων
            Σωστά, τι άλλο να ζητήσουμε. Τόσο χιόνι στην πόρτα μας, χρόνια είχαμε να δούμε:

Παρνασσός: 70cm στα 2000m
            Καλάβρυτα: 70cm στα 2000m
            Πήλιο: 40cm στα 1300m (που να μην ήταν προσήνεμες όλες οι κακοκαιρίες δηλαδή...)
            Βασιλίτσα: 30cm στα 2000m
            3-5 Πηγάδια: 20cm στα 1800m
            Καρπενήσι: 20cm στα 1900m
            Μαίναλο: 20cm στα 1800m

Δεν πειράζει που το χιόνι είναι σε τόσο χαμηλά επίπεδα σχεδόν στο σύνολο των βουνοκορφών της χώρας, αρκεί που έχει η "χιονομάνα" Πάρνηθα...
            Μέχρι τώρα ο χειμώνας από φαινόμενα είναι πολύ λίγος και από κρύο μέτριος.
            Συμφωνώ απόλυτα. Ίσως θα πρέπει να πάρουμε αποφαση κάποια πράγματα. Ένα από αυτά είναι ότι στη γεωγραφική θέση που βρίσκεται η χώρα μας, όλο και θα γίνονται σπανιοτερες οι καλές χιονοκαιριες. Θυμαμαι τέλη 80 και αρχές 90 τα 5 και 6 μέτρα του πηλιου και τώρα δε μπορεί να περάσει εύκολα το μισό μέτρο. Η πραγματικότητα προχωράει και δε μπορεί να γίνει κάτι. Καλή υπομονή σε όλους μας.

Σχολιασμός

Το Πήλιο, το έγραψα και σε άλλο μήνυμα, είναι ιδιάζουσα περίπτωση. Έχει πάρα πολύ χαμηλό υψόμετρο για χιονοδρομικό. Θέλει πολύ ψυχρές εισβολές με συγκεκριμένο καιρό για να φορτώσει χιόνι. Για αυτό πάντοτε είχε πρόβλημα χιονοκάλυψης ώστε να υποστηρίξει επαρκή χιονοδρομική περίοδο.

Στα Καλάβρυτα και στο Πήλιο έχω πρωτομάθει σκι και μου αρέσει πολύ σαν μορφολογία πιστών, ανεξάρτητα από τον αρχαίο εξοπλισμό του. Πολύ όμορφο αλλά χαμηλό, δυστυχώς.

Πάντως γενικά την δεκαετία που μας πέρασε τα χιονοδρομικά μας είχαν πολύ καλές σαιζόν.

Σχολιασμός

Το Πήλιο, το έγραψα και σε άλλο μήνυμα, είναι ιδιάζουσα περίπτωση. Έχει πάρα πολύ χαμηλό υψόμετρο για χιονοδρομικό. Θέλει πολύ ψυχρές εισβολές με συγκεκριμένο καιρό για να φορτώσει χιόνι. Για αυτό πάντοτε είχε πρόβλημα χιονοκάλυψης ώστε να υποστηρίξει επαρκή χιονοδρομική περίοδο.

Στα Καλάβρυτα και στο Πήλιο έχω πρωτομάθει σκι και μου αρέσει πολύ σαν μορφολογία πιστών, ανεξάρτητα από τον αρχαίο εξοπλισμό του. Πολύ όμορφο αλλά χαμηλό, δυστυχώς.

Πάντως γενικά την δεκαετία που μας πέρασε τα χιονοδρομικά μας είχαν πολύ καλές σαιζόν.
                Λογω οτι ζω στο Βόλο απο τοτε που γεννηθηκα, (40 χρονια) εχω να πω οτι το πήλιο πριν έρθει η κ..λοκλιματική αλλαγή τα πήγαινε 8 στα 10 χρόνια μια χαρά. Και χιονια ετρωγε πολλά και ολα καλα ήτανε. Γι΄αυτο και οταν το πρωτοξεκινησαν τελη 60 αν δεν κανω λάθος, ο λόγος ήταν οτι παρόλο το χαμηλο του υψόμετρο, έβαζε πολυ περισσότερο χιόνι σε συγκριση με το υψομετρο του απ οτι τώρα κάθε χειμώνα. Υπάρχαν και οι εξαιρέσεις βέβαια αλλά μένανε εξαιρέσεις. Τα τελευταία χρόνια και λόγω του χαμηλου υψομέτρου του έχει πρόβληματα. Αν συνεχιστέι η αύξηση της Τ, θα έχει μια σεζόν 20 - 30 ημερών που θα οδηγήσει ίσως και στο κλεισιμό του λόγω οικονομικου. Τις περισσότερς φορες που ανεβαινα πάνω το χιονι ήταν απο 1-1,5μ και πάνω. Τώρα ζορίζεται ακόμα και στα ψηλά για πάνω απο 50-60 πόντους. Τα γραφω ολα αυτα για να πω οτι το πήλιο δεν είχε προβλημα λόγω υψομέτρου παλία. Τώρα έχει. Που να υπολογίσουν τότε οτι θα αλλαζε το κλιμα.....

Σχολιασμός

Το Πήλιο το 90 μέχρι αρχές 00 έβαζε κάτι 3-4 μέτρα χιόνι. Θυμάμαι βίντεο από ειδήσεις να περνάει το πυροσβετικό και το χιόνι να είναι ψηλότερο..Προφανώς και υφίσταται κλιματική αλλαγή και γενικά έχουμε πολύ πιο ήπιες ανατολικοπροσήνεμες εισβολές και γενικά ψυχρές εισβολές.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από BOLIOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων

Συμφωνώ απόλυτα. Ίσως θα πρέπει να πάρουμε αποφαση κάποια πράγματα. Ένα από αυτά είναι ότι στη γεωγραφική θέση που βρίσκεται η χώρα μας, όλο και θα γίνονται σπανιοτερες οι καλές χιονοκαιριες. Θυμαμαι τέλη 80 και αρχές 90 τα 5 και 6 μέτρα του πηλιου και τώρα δε μπορεί να περάσει εύκολα το μισό μέτρο. Η πραγματικότητα προχωράει και δε μπορεί να γίνει κάτι. Καλή υπομονή σε όλους μας.
                    Μαλλον επιλεκτικη μνημη λεγεται
                    Τελη 80 αρχες 90 ειχαμε ισως τους πιο αθλιους χειμωνες εβερ 88-89 και 89-90 με τραγικη ξηρασια και αντικυκλωνες σε ολη τη ευρωπη

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Georgilio Εμφάνιση μηνυμάτων

Μαλλον επιλεκτικη μνημη λεγεται
                      Τελη 80 αρχες 90 ειχαμε ισως τους πιο αθλιους χειμωνες εβερ 88-89 και 89-90 με τραγικη ξηρασια και αντικυκλωνες σε ολη τη ευρωπη
                      Είπα υπήρχαν και εξαιρέσεις. Το 91 και 92 που χιονισε και στους δυο αυτούς χειμώνες μέχρι κύμα και στο νομο μαγνησίας και αττικη και μαμησε και στο πήλιο, γιατί δε μιλάς? το χειμώνα 88-89 δεν ήτανε που έριξε και σαλονίκη καλό? τι ξηρασίες μου λες? ειχες το μεγαλύτερο χιονιά το Δεκεμβρη του 88 και μιλάς για αθλιοτητα?

Σχολιασμός

φωτοβολιδα ηταν. Ο χειμωνας ηταν η υπερτατη αθλιοτητα

Σχολιασμός

Για την Αττική που μιλάμε ο χειμώνας 91-92 ήταν ένας χειμώνας που όσοι τον ζήσανε θα τον θυμούνται για τη μεγάλη διάρκεια του και τις πολλές μέρες χιονοπτώσεων. Από την άλλη ο χειμώνας 01-02 μετά την απίστευτη χιονόπτωση στις 4 και 5 Ιανουαρίου δεν έκανε τίποτε άλλο .Εγώ προσωπικά προτιμούσα το 91-92 που είχε διάρκεια και ας μη το έστρωσε 40-50 πόντους.

Σχολιασμός

Νομίζω ότι υπερβαλλετε.....το πηλιο απο το 2010 μέχρι τώρα δεν τα πάει άσχημα....και περισυ ειχε πόσο καιρό πάνω από 1 μετρο και πρόπερσι και το 16-17 και το 15-16 και το 14-15 πήγε πολύ καλά για μεγάλο διάστημα ειδικά τον φλεβαρη με πάνω από 1.5 μετρο.....ο μόνος πραγματικά άθλιος χειμώνας για το χιονοδρομικό ηταν ο 13-14 που όντως δυσκολευοταν πολύ να περάσει το μισο μετρο...μέχρι και το 12-13 τον φλεβαρη ξεσκιστηκε...ειχε πολύ καιρό πάνω από 1μετρο.....να μην μιλήσω για το 11-12 που από 1 φλεβαρη έως 20 μαρτη δεν παίζει να επεσε κατω απο τα 2 μετρα το ύψος του χιονιου
                            2001,2006...και 2014!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!....ονειροο οο :D:D

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Georgilio Εμφάνιση μηνυμάτων
                              φωτοβολιδα ηταν. Ο χειμωνας ηταν η υπερτατη αθλιοτητα
                              Δε πειράζει. Ας έκανε μια φωτοβολίδα θεσσαλόνικης Δεκεμβρίου 88 εγγυημένα όμως (αν γινοτανε) καθε χρόνο και ας ήταν άθλιος στο υπόλοιπο.

Σχολιασμός

Working...
                              X