Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Ζηνοβια μια αξεχαστη χειμερινη εμπειρια

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Ζηνοβια μια αξεχαστη χειμερινη εμπειρια

Ηταν μια χειμωνιατικη εισβολη που θα θυμαμαι για παντα κ αυτο οχι για τις 10 νιφαδες που ειδα Ηλιουπολη (Καρεα ειδα χιονοστρωση εν εξεληξει) αλλα για τα μετεωρολογικα μαθηματα που δινει η φυση ( για μενα ο Θεος) οταν εχει "κεφια" .

Σημερα εγινε το αδιανοητο να χιονιζει στα ΝΑ προαστια ενω στα ΒΠ να βρεχει! Ειχα παει βολτα προς Παρνηθα κ ενω ξεκινησα απο Ηλιουπολη με 2,5 βαθμους λιγο πριν την ανηφορα του τελεφερικ το θερμομετρο εδειχνε 5!!! ολοκληρους βαθμους.

Οπως εγραψα χθες η μερα σημερα ηταν υποπτη η συσφιξη που στο 18αρι εμπαινε σε ολο το νοτιο λεκανοπεδιο κ δημιουργουσε απιθανα αποτελεσματα αμεσως ηρθε στο μυαλο μου κ χωρις αλλες σκεψεις ....αναστροφη και πισω Ηλιουπολη. Φτανοντας στο νοτιο τμημα της Κατεχακη σαν να περασα ενα φραγμα ενα παραπετασμα αορατο κ απο κει που εβρεχε κ το θερμομετρο εδειχνε 3 με 3,5 βαθμους ξαφνικα μπηκαμε σε απιστευτη ομιχλη ,χιονοπτωση και θερμοκρασια 1,5 που οσο προχωρουσα εγινε 0,5 βαθμοι κ ολα αυτα στη 1 το μεσημερι!

Η επιλογη μου (τρελη για εναν ασχετο με μετεωρολογια) να επιστρεψω με δικαιωσε. Χιονι αφθονο μεχρι τα 250μ κ μεχρι τα 150μ. εναλλαγη με βροχη. Το ΒΔ ρευμα της ψυχρης μαζας εκτοπισε την λιγοτερο ψυχρη μαζα βορειοτερα ενω ο θερμος αερας του χαμηλου ειχε ηδη ανεβασει τις Τ στα 850 δλδ συσφιξη.

Σημερα χωρις υπερβολη ο Υμηττος εμοιαζε με Αλπεις με νεφη να πηγαινοερχονται σχεδον στο επιπεδο του δρομου ομιχλη καταχνια και σφοδρη χιονοπτωση που για εναν βαθμο θα μας καθηλωνε στο δρομο.

Δεν πειραζει. Ηταν μια εμπειρια ζωης που δυσκολα θα ξαναγινει. Μου θυμισε το 17 νομιζω που χιονιζε με ΝΔ στριμ στα 700 κυριως στα ΝΑ κ παλι οι γνωστοι μετεωρολογοι αγρον ηγοραζαν....

​​​​​​​

Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Ηταν οντως εντυπωσιακη μερα, που αν καποιος κοιτουσε μονο Τ στα 850 και υετο θα ελεγε οτι θα μουλιασουμε στη βροχη.. Ειχαμε καθαρες χιονοπτωσεις στα 200-300μ ακομα μεσημεριατικα. Icestorm πολυ καλος.
    Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

Το κουφο ηταν αυτο που εγραψες...εφυγα απο Αμπελοκηπους ενω χιονιζε και εφτασα Αγ.Παρασκευη και εβρεχε...Για 2-3 βαθμους χασαμε ιστορικο χιονια,μιας και ο υετος ηταν εντυπωσιακος...δε σταματησε καθολου απο χθες το βραδυ...φανταστειτε να ειχε θερμοκρασιες για χιονι...θα θαβοταν ολη η Αττικη
      ....Ο ΑΓΓΕΛΟΣ ειναι παντα εδω μαζι μας και παρακολουθει για τον επομενο χιονια...

Σχολιασμός

Οσο περνανε τα χρονια τοσο πιο πολυ σφιγγει ο κλοιος και τοσο πιο κοντα στο ιστορικο φθανουμε. Καθε φορα ερχεται ο καιρος στα ορια του, ομως θα τα ξεπερασει συντομα.. 11 χρονια περασαν απο το 2008.

Σχολιασμός

Ο τζίφος φετος στα κοντινα ειναι πολύ καλος κ σιγουρα πιο αξιοπιστος από τον Ευρωπαιο ομως χθες στα 850 ο Παιος δικαιωθηκε...
          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων
            Οσο περνανε τα χρονια τοσο πιο πολυ σφιγγει ο κλοιος και τοσο πιο κοντα στο ιστορικο φθανουμε. Καθε φορα ερχεται ο καιρος στα ορια του, ομως θα τα ξεπερασει συντομα.. 11 χρονια περασαν απο το 2008.
            δεν ειναι ακριβως ετσι.τη δεκαετια 92-02 τα λεγομενα πετρινα χρονια το κεντρο δεν ειδε τιποτα.ειχαμε βεβαια χιονια μεχρι βορεια -υπερβορεια προαστια.απο το 2008 μεχρι σημερα πετσες εχει δει και το κεντρο, ακομα και ο πειραιας.εγω νεο ηρακλειο στα 180 εχω δει και καπως καλυτερα πραγματακια...μπορει ανετα να μας κανει τον επομενο ιστορικο το 2028

Σχολιασμός

1c στα τελευταια σπιτια της ανω γλυφαδας στα 180 περιπου στην 13.00 που ειπε και ο ice. και επιανε στα χορτα και παρμπριζ,χιονιζε απο τα 100 περιπου στην πολικη Γλυφαδα
              www.frozenwave.gr

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων

δεν ειναι ακριβως ετσι.τη δεκαετια 92-02 τα λεγομενα πετρινα χρονια το κεντρο δεν ειδε τιποτα.ειχαμε βεβαια χιονια μεχρι βορεια -υπερβορεια προαστια.απο το 2008 μεχρι σημερα πετσες εχει δει και το κεντρο, ακομα και ο πειραιας.εγω νεο ηρακλειο στα 180 εχω δει και καπως καλυτερα πραγματακια...μπορει ανετα να μας κανει τον επομενο ιστορικο το 2028
                Κριμα που γεννήθηκα το 1997. Θα είχα ζήσει και γω κάποιους έντονους γενικευμενους χιονιαδες.
                Πάντως ας είναι το 2028 το ιστορικό δεν με νοιάζει.

Σχολιασμός

Απίστευτο να χιονίζει σχεδόν παντού και εδώ να βρέχει. Φάγαμε όλο τον θερμό τομέα στα μούτρα. Δεν το έχω ξαναζήσει αυτό. Θυμάμαι το 2017 απλά εμείς να μην έχουμε υετό, τωρα δεν είχαμε θερμοκρασίες. Η ανατολική μεριά του νομού δυστυχώς δεν έχει ηπειρωτικότητα.

Σχολιασμός

Το οποίο απεικονίζεται σε αυτή τηνφωτογραφία (screenshot). Πρώτη φορά βλέπω το νότιο τμήμα του Υμηττού να έχει χιονόστρωση από το ίδιο (αν όχι λίγο χαμηλότερο) υψόμετρο με το βόρειο! Τελικά εκεί είδάτε (πάλι) χιόνι πριν από εμάς εδώ στα βορειοδυτικά της Ευρώπης!

Attached Files
                    Last edited by Troizinios; 31-12-19, 12:01.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Φίλε μου έχεις απόλυτο δίκιο. Μένω στη Νίκαια και το 2008 δεν θα το ξεχάσω με τίποτα. Ανέβασε ψηλά τον πήχη των προσδοκιών μας. Κλείνουμε 12ετια και περιμένω επανάληψη πως και πως. Τα βόρεια προάστια είδαν καλά χιονακια την 12ετια αυτή αλλά εμείς οι νοτιότεροι τίποτα.
                      Καλή χρόνια με υγεία σε όλους!!
                      Με την ευχή να ξαναζησουμε ένα νέο 2008
                      Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό
                      Οπου πας εσύ, θα 'μαι πάντα εδώ,
                      να σ΄ακολουθώ...
                      Χιόνι ολέ ολεεεέ, χιόνι ολέ ολεεέ!!!!

Σχολιασμός

Working...
                      X