Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΧΕΙΜΕΡΙΝΗΣ ΚΑΚΟΚΑΙΡΙΑΣ 28-31/12/2019

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από ANTONIS 64 Εμφάνιση μηνυμάτων

Πριν απο λιγο στο ΣΚΑΙ σε ερωτηση αν την αιφνιδιασε ο καιρος σημερα η Σουζη απαντησε, πως ηρθαν ολα οπως τα περιμενε. Το μονο που δεν προεβλεψε ηταν οι 5 νιφαδες στο Συνταγμα , οπως ειπε χαρακτηριστικα.
    Ανευ σχολιων.......
    Α καλα η σουζη καβαλησε το καλαμι.. Εγω δεν ακουσα καμια σουζη και κανεναν να λεει χθες οτι σημερα θα γινει αυτο.. Μονο ο icestorm και ο weathermaniac καταφεραν να προβλεψουν με 100% επιτυχια αυτο που εγινε σημερα! Η σουζη ουτε που ξερει αν εχουμε τωρα βορειο ανεμο ή νοτιο χαχα
    Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• Παντως αυτο που γινεται ειναι μαγικο το χαιρομαι 110% και ειδικα το χιονι αυτο που πεφτει ειναι το αγαπημενο μου. Λεπτο σαν βροχη!
      Λιγο κολλησανε μετα τον Ναρκισσο τα αμαξια, το μονο κακο που συνεβη σε αυτη τη μερα.

Σχολιασμός

• Από αναφορές γνωστού μου η χιονόστρωση σταματάει στα μισά του δρόμου από Καπανδρίτι προς Βαρνάβα. Στο χωριό του Βαρνάβα που είναι 100μ ψηλότερα από το Καπανδρίτι και 5 χμ ανατολικά μόνο βροχή. Ακραίες τοπικότητες!
        Πολλοί θέλουν την άνοιξη κι άλλοι το καλοκαίρι
        και το χειμώνα το βαρύ μονάχα οι καλογέροι

Σχολιασμός

• Πάντως καλό είναι να μην περιμένουμε πολλά απο τους μετεωρολόγους ειδικά αυτούς που εκτίθενται στα ΜΜΕ. Αυτοί θα πρέπει να παρουσιάσουν την πρόβλεψη που πιστεύουν ότι έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να επαληθευτεί.
          Δεν μπορούν να βγαίνουν και να λένε ότι τα στοιχεία δείχνουν μεγαλύτερη πιθανότητα για χιόνι απο τα 500 μέτρα αλλά αν αλλάξουν κάποια δεδομένα μπορεί το χιόνι να ξεκινάει απο τα 700 μέτρα και αν γίνει η τάδε σύγκλιση μπορεί να πάει στα 300 μέτρα και με συνδυασμό άλλων 3-4 ευνοϊκών παραγόντων να φτάσει στα 100 μέτρα. Αυτά είναι για να τα συζητάμε μεταξύ μας.

Σχολιασμός

• Μέτριας έντασης χιονόνερο εδώ.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από GeorgeGlyfada Εμφάνιση μηνυμάτων
              Πάντως καλό είναι να μην περιμένουμε πολλά απο τους μετεωρολόγους ειδικά αυτούς που εκτίθενται στα ΜΜΕ. Αυτοί θα πρέπει να παρουσιάσουν την πρόβλεψη που πιστεύουν ότι έχει τις μεγαλύτερες πιθανότητες να επαληθευτεί.
              Δεν μπορούν να βγαίνουν και να λένε ότι τα στοιχεία δείχνουν μεγαλύτερη πιθανότητα για χιόνι απο τα 500 μέτρα αλλά αν αλλάξουν κάποια δεδομένα μπορεί το χιόνι να ξεκινάει απο τα 700 μέτρα και αν γίνει η τάδε σύγκλιση μπορεί να πάει στα 300 μέτρα και με συνδυασμό άλλων 3-4 ευνοϊκών παραγόντων να φτάσει στα 100 μέτρα. Αυτά είναι για να τα συζητάμε μεταξύ μας.
              Διαφωνω φίλε μου .Αν ήταν Αμερικη θα πουλαγανε hot dog στην time square. Δεν μπορει να χιονίζει από τα 200μ κ να στρώνει από τα 270μ κ να μην κουνιεται φυλλο στο Ελλαδισταν της αριστιας κ αξιοκρατιας. Τη συσφιξη αυτη δεν την μαντεψα την είδα εγω ο ερασιτέχνης .Για τα μπάζα είναι όλα εδώ ή πρόγνωση καιρού θα ήταν ή εξαιρεση;
              Last edited by icestorm; 30-12-19, 18:52.
              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από kalogeros Εμφάνιση μηνυμάτων
                Από αναφορές γνωστού μου η χιονόστρωση σταματάει στα μισά του δρόμου από Καπανδρίτι προς Βαρνάβα. Στο χωριό του Βαρνάβα που είναι 100μ ψηλότερα από το Καπανδρίτι και 5 χμ ανατολικά μόνο βροχή. Ακραίες τοπικότητες!
                Σας το ανέφερα και γω αυτό, μου κάνε εντύπωση ο άχιονος Βαρνάβας, ότι να ναι κακοκαιρία

Σχολιασμός

• Έχουμε πολύ χιόνι εδώ και ακόμη μα; σώζει ότι έχει έντονα φαινόμενα, οι. Νιφάδες είναι πιο βαριές τωρα
                  καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

• Ο Υμηττος κουραμπιές μέχρι τα 250μ .Εγραψε ιστορία το βουνό που του αρεσει ο Δυτικός ανεμος είτε απο βορρα είτε απο νοτο
                    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων

Διαφωνω φίλε μου .Αν ήταν Αμερικη θα πουλαγανε hot dog στην time square. Δεν μπορει να χιονίζει από τα 200μ κ να στρώνει από τα 270μ κ να μην κουνιεται φυλλο στο Ελλαδισταν της αριστιας κ αξιοκρατιας. Τη συσφιξη αυτη δεν την μαντεψα την είδα εγω ο ερασιτέχνης .Για τα μπάζα είναι όλα εδώ ή πρόγνωση καιρού θα ήταν ή εξαιρεση;
                      Καταλαβαίνω τι λες αλλά ο ερασιτέχνης μπορεί να λέει ότι θέλει και αν δεν βγει το έχουν ξεχάσει όλοι την επόμενη μέρα.
                      Στην τηλεόραση περιμένεις να μιλήσει κάποιος για σύσφιξη που δεν μπορεί να προβλέψει κανένας που ακριβώς θα κάτσει και με τέτοιες θερμοκρασίες να αρχίσει να μιλάει για χιόνια στα πεδινά;
                      Πάντως είναι καλύτερα τα πράγματα τώρα σε σχέση με το παρελθόν.
                      Πριν δεκαετίες πέταγαν μια φράση για παράδειγμα σε όλες τις ψυχρές εισβολές της Αττικής του στυλ "μπορεί να φτάσει η χιονόπτωση στο κέντρο της πόλης" και κάλυπταν απο το χιόνι στις βάρκες μέχρι το χιόνι στα 500 μέτρα.

Σχολιασμός

• Εγω ειμαι της αποψης να βγει να πει ο μετεορολογος ολες του τις σκεψεις επιστημονικα και εξειδικευμενα. Προσωπικη μου αποψη ειμαστε ανθρωποι ειμαστε εξυπνοι νομιζω οι περισσοτεροι μεσα απο αυτο θα καταλαβουν και οτι ειναι πολυ δυσκολο ειδικα στην ελλαδα να προβλεψεις εναν χιονια.

Σχολιασμός

• Τ σε ανοδο, μαλλον παμε για ληξη.
                          Πραγματικα ηταν υπεροχη η μερα μου εκανα πολλες βολτες και πηγα να δω και το χαος που επικρατουσε στη λεωφορο διονυσου με τα αμαξια.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Εγω ειμαι της αποψης να βγει να πει ο μετεορολογος ολες του τις σκεψεις επιστημονικα και εξειδικευμενα. Προσωπικη μου αποψη ειμαστε ανθρωποι ειμαστε εξυπνοι νομιζω οι περισσοτεροι μεσα απο αυτο θα καταλαβουν και οτι ειναι πολυ δυσκολο ειδικα στην ελλαδα να προβλεψεις εναν χιονια.
                            Αυτό θα το κάνει σε ένα μέσο που αφορά καιρόφιλους. Σε ένα δελτίο ειδήσεων έχει 1-2 λεπτά να προβλέψει τον καιρό ολόκληρης της χώρας.

Σχολιασμός

• Εδώ συνεχίζει με την ίδια ένταση αλλά πλέον την τελευταία ώρα δεν διακρίνω περιόδους καθαρής χιονόπτωσης αλλά μόνο χιονόνερο.

Σχολιασμός

• Δώστε πόνο Αττικάριοι.Σας το έριξε την κατάλληλη εποχή...
                                11/01/2017

Σχολιασμός

Working...
                                X