Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός προγνωστικών χαρτών - Ιανουάριος 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• πολύ καλό και το ευρωπαικό, πολλές βροχές, και χιόνια σε ορεινές και ημιορεινές περιοχές σε αυτές τις γεωγραφικές τοποθεσίες που το έχουν ανάγκη...
    Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
      Εγώ ξερω ότι μέχρι τις 23/12 με τους σιχαμενους μπιχλονοτιαδες αισθανομουν σαν να βρίσκομαι στη Κουαλα Λουμπουρ .Φουλ κοντομανικο κ ανοιχτά παράθυρα μεχρι κ το βράδυ. Αυτό σας έλειψε σε καποιους που δεν θελετε ξεροκρυα;;;

Ο χειμώνας φίλοι μου στα δικά μας μεσα γ.π χαρακτηρίζεται από χαμηλες θερμοκρασίες πρωτιστως!!! Τα χιόνια δεν ειναι κριτήριο για κανενα χειμωνα το κρυο ομως ειναι!!

Ευτυχως μετα τις 23/12 φέτος σαν να γύρισε ένας διακοπτης εξαφανιστηκαν οι βρωμονοτιαδες κ εχουμε πλεον συνεχομενες μονοψηφιες κ ένα Ιανουαριο που κ απο φαινομενα κ θερμοκρασιακα στάθηκε- στεκεται στο υψος του .Εχουμε ήδη ενα μήνα συνεχομενο χειμωνα όταν αλλα προσφατα χρονια ειχαμε ΣΥΝΟΛΙΚΑ το χειμωνα δυο βδομαδες χαμηλες Τ .

Ο χειμώνας στην Ελλαδα (συγνωμη Μιχαλη) δεν κρινεται απο τη δυτικη Ελλαδα πολυ απλα διοτι εκει ο χειμωνας ΜΟΝΙΜΩΣ ειναι ηπιος .Πανω απο τα 800μ έχουν χειμωνα κ παγετους κάθε χρονο οπως κ τωρα .Απλά δεν χιονισε .Ε και; Χειμωνα κανει πάντως .

Το ίδιο κ βορεια Ελλαδα .Κρυο κ παγετους εχουν το χιονι λειπει αυτο όμως δεν σημαινει οτι ο χειμωνας ειναι ηπιος!

Ο χειμωνας για μας Ανατολικα κ Βορεια έχει μελλον όπως κ για τα ορεινα δυτικα .Οποτε ταμείο το Μαρτη. Μεχρι τωρα παντως δεν έχουμε χασει ουτε μία μερα με υψηλη θερμοκρασια κ αυτο για μένα είναι το σημαντικοτερο .
      Φίλε Icestorm συμφωνώ και επαυξάνω αλλά οι θερμοκρασίες που έχουμε δε χαρακτηρίζονται χαμηλές, ναι οκ έχουμε χαμηλό μέσο όρο. Να σου πω μία όμως διαφορά με τους δυνατούς χειμώνες, που είναι ο πρωϊνός παγετός στα υπερβόρεια της Αττικής, που είναι οι πάχνες. Είναι ζήτημα να έχουμε πέσει σε αρνητικές μία φορά από τα 400 και κάτω. Σας είχα πει κάτι πέρυσι και επαληθεύτηκα 100 % (όχι ότι είναι άξιο αναφοράς ούτε καν), πέρυσι τα βουνά, ακόμη και η Πάρνηθα είδαν χιόνια πολύ νωρίς (είχαμε πρώιμες ψυχρές εισβολές). Είχαμε παγετούς αρκετά συχνά, το αποτέλεσμα ήταν ο Τηλέμαχος, δηλαδή χιόνια στα όρια του κέντρου της Αθήνας. Φέτος είναι λες και έχουμε αρχές Δεκέμβρη 1,5 μήνα τώρα, χιόνια από τα 600 και πάνω, βροχές, άντε κανένα χιονόνερο, θερμοκρασίες που δε μηδενίζουν ούτε για πλάκα και όπως δείχνουν τα μακροπρόθεσμα καραδοκεί η Άνοιξη...Ανοιχτό ενδεχόμενο για κάποια έκπληξη στα μέσα Φλεβάρη; Για να δούμε γιατί το cfs τα μάζεψε τώρα..

Σχολιασμός

• Αρνητικές τιμές με συνεχόμενη συννεφιά και κατά διαστήματα έντονο βοριά , με αυτά τα ρεταλια ψύχους που μας γυροφερνουν, δε μπορεί να υπάρχουν στον νομό παρά σε μεγάλα υψόμετρα. Ο χειμώνας για την πλειοψηφία της ηπειρωτικής χώρας είναι ανύπαρκτος. Ο Γενάρης μας τελείωσε και πλέον ότι κάνει τον Φλεβάρη. Αν βγει όμως τέταρτος σερί μουφιαρης σίγουρα κάτι δε πάει καλά

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
          Αρνητικές τιμές με συνεχόμενη συννεφιά και κατά διαστήματα έντονο βοριά , με αυτά τα ρεταλια ψύχους που μας γυροφερνουν, δε μπορεί να υπάρχουν στον νομό παρά σε μεγάλα υψόμετρα. Ο χειμώνας για την πλειοψηφία της ηπειρωτικής χώρας είναι ανύπαρκτος. Ο Γενάρης μας τελείωσε και πλέον ότι κάνει τον Φλεβάρη. Αν βγει όμως τέταρτος σερί μουφιαρης σίγουρα κάτι δε πάει καλά
          Πέμπτος θες να πεις..
          Το 2015 είχε χιονίσει νέο ηράκλειο;

Σχολιασμός

• μάλλον θα βρέξει εδώ όπως ανέφερα προχθές στις 27/1 με χιόνια πάνω από τα 1600.. θαύμα... Καθηγητής μου ανέβηκε σε υψόμετρο 2180 μέτρων, εδώ στην Ήπειρο και βρήκε την θεϊκή χιονόστρωση των 2 πόντων...
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από diko Εμφάνιση μηνυμάτων

Πέμπτος θες να πεις..
              Το 2015 είχε χιονίσει νέο ηράκλειο;
              Δεν είναι το απόλυτο κριτήριο το χιόνι έξω από την πόρτα μου , τουλάχιστον για εμένα αφού είμαι μια ανάσα από κέντρο Αθήνα ουσιαστικά. Το 2015 ο Φλεβάρης δεν ήταν ανοιξιάτικος.Ουτε το 16. Οι επόμενοι 3 ηταν όμως τραγικοί.

Τελικά ο ατιμουλης αναγκάστηκε να πει mea culpa...εγώ επιμένω , στα 500 σχεδόν την πέτυχε τη θερμοκρασία...

Σχολιασμός

• Το 18αρι πραγματικό όνειρο σαν λογική. Πότε όμως? πάλι στις 300 ώρες...

παπλαμούδα από τα παλιά, και με συνεχόμενες κακοκαιρίες βορειοδυτικού τύπου.. Μια φορά να το ζήσω ρε.. τελευταία φορά με κανονική Γιαννιώτικη χιονόπτωση ήταν 2/2/2015. Που έβαλε 5 πόντους μετά από άπειρα χιλιοστά βροχής, αλλά με την πιο χοντρή νιφάδα που έχω δει. Έπεφτε και κάλυπτε την παλάμη σου..
                Last edited by [weathermaniac]; 22-01-20, 02:20.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
                  ;n2641657]Το 18αρι πραγματικό όνειρο σαν λογική. Πότε όμως? πάλι στις 300 ώρες...

παπλαμούδα από τα παλιά, και με συνεχόμενες κακοκαιρίες βορειοδυτικού τύπου.. Μια φορά να το ζήσω ρε.. τελευταία φορά με κανονική Γιαννιώτικη χιονόπτωση ήταν 2/2/2015. Που έβαλε 5 πόντους μετά από άπειρα χιλιοστά βροχής, αλλά με την πιο χοντρή νιφάδα που έχω δει. Έπεφτε και κάλυπτε την παλάμη σου..
                  Το πρωινό όμως τα μάζεψε Μιχάλη. Ο χειμώνας αυτός πάει να βγει ο χειρότερος υετικά ίσως της πενηντακονταετίας για Θεσσαλία τουλάχιστον.
                  11/01/2017

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Μαμούθ Εμφάνιση μηνυμάτων

Το πρωινό όμως τα μάζεψε Μιχάλη. Ο χειμώνας αυτός πάει να βγει ο χειρότερος υετικά ίσως της πενηντακονταετίας για Θεσσαλία τουλάχιστον.
                    φυσικά ήταν αναμενόμενο.., δεν θα μποορύσε να βγει τέτοιο όνειρο μέσα στο φετινό σίχαμα.. Παρακαλάμε να πέσουν οι ικανοποιητικές βροχές στις 27, μπας και δούμε λίγο καιρικό ενδιαφέρον, και τα βουνά από τα 1800 και πάνω με στρωμένο χιόνι

Σχολιασμός

• κάπως προσπαθούν να θυμίσουν χειμώνα τα τρεξίματα εδώ επιτέλους.. Αρχικά θα έχουμε τις βροχές και τις καταιγίδες από ψυχρό μέτωπο Κυριακή-Δευτέρα, και έπειτα θα υπάρξει προσπάθεια κατάβασης δυτικογενούς αυλώνα. Απλά επειδή δεν είναι πολύ επιτυχημένος απλά το μέγιστο θα είναι μια ολιγόωρη χιονόπτωση και κατά περιόδους παπλαμούδα.

Σχολιασμός

• Κάτι ψελλιζει ο τζίφος για αρχές Φεβρουαριου με αναδιπλωσεις αζορ. Όσο ο αζορ παταει γερά Ευρωπη ελπιζουμε βάσιμα.

Αν ειναι να διεκδικησουμε αυλώνα αυτο πρεπει να γίνει μεταξύ μας και της Τουρκιας όπως έχει γίνει στους μεγαλυτερους χιονιαδες εδω. Αρα θελουμε ο αζορ να αναδιπλωνει από Γαλλια κ ανατολικοτερα .
                        Last edited by icestorm; 24-01-20, 14:04.
                        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• πανηγύρια για τις βροχές που θα έχουμε μεθαύριο εδώ, ίσως και καταιγίδες, επιτέλους! Τώρα όσο αφορά αυτό στις 29-30 σε γενικές γραμμές χάλασε, αν και υπάρχουν δυνατότητες ακόμα για να βγει κάτι, με παραλλαγές. Το μόνο που κρατάω από την συνέχεια είναι ότι επιτέλους δεν φαίνονται διαγράμματα νεκρού στον υετό, και υπάρχουν σενάρια που ευνοούν Ιταλία και Ισπανία, πράγμα απαραίτητο για να το δούμε να πέφτει ή να έχουμε καιρικό ενδιαφέρον. Τουλάχιστον αν δεν έχει καιρικό ενδιαφέρον να μην ψοφήσουμε άλλο με το κρύο και τα -8 που έχουμε κάθε μέρα και δεν μπορείς να βγεις έξω για να περπατήσεις...

Είχα την τιμή να ζήσω τον χειρότερο χειμώνα των τελευταίων 30 ετών στα Γιάννενα.. Ελπίζω του χρόνου να είμαστε στο επίκεντρο του υετού, μιας και η ξεραίλα έχει πάνω από χρόνο με μικρά διαλείμματα , και τα συνολικά mm δεν λένε απολύτως τίποτα. Οπότε για του χρόνου στόχος είναι χειμώνας 12-13 ,17-18 ή ακόμα καλύτερα 4-5 με 30 μέρες χιονόπτωσης στα Γιάννενα και τις πολλές βροχές.

εδώ το 6αρι διάγραμμα, που όμως ως διάγραμμα τζίφου δεν είναι για να το εμπιστεύεσαι...
                          http://modeles7.meteociel.fr/modeles...546558704_.gif

σαν λογική κάτι τέτοιο είναι το καλύτερο εδώ [300 χιλιόμετρα πιο νότια θα ήταν το τέλειο σενάριο]
                          http://modeles7.meteociel.fr/modeles/gens/runs/2020012406/gens-9-1-336.png
                          http://modeles7.meteociel.fr/modeles...ns-9-0-336.png

που είναι αυτής της λογικής
                          http://modeles.meteociel.fr/modeles/...5-2-2-18-0.png

και ήταν όσα χρόνια είμαι στα Γιάννενα η πιο χοντρή παπλαμούδα που έχω ζήσει. 5 πόντοι, μετά από εκατοντάδες χιλιοστά βροχής, με την πιο παχιά νιφάδα που έχω δει στην ζωή μου
                          https://www.youtube.com/watch?v=DgxDc99C5hc
                          Επειδή ήταν στο τέλος η χιονόπτωση η καλή αν θυμάμαι καλά κράτησε κανένα 2-3 ωρο και έστρωνε σε βρεγμένο οδόστρωμα με πάνω από βαθμό
                          Last edited by [weathermaniac]; 24-01-20, 16:21.

Σχολιασμός

• Τα σημάδια της φύσης πάντως φίλοι μου είναι αμείλικτα!!! Ο χειμώνας - φάντασμα που βιώνει φέτος το μεγαλύτερο μέρος της χώρας μας και όχι μόνο, βιάζεται να παραδώσει τη σκυτάλη στην Άνοιξη. Σημερινές φώτο...

Σχολιασμός

• Ας ελπίσουμε σε 4-6 μέρες να έχουμε κάτι στη 1η σελίδα να σχολιάζουμε.
                              Μέχρι 3/2 δε φαίνεται κάτι αξιόλογο.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από e8nikaras Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Τα σημάδια της φύσης πάντως φίλοι μου είναι αμείλικτα!!! Ο χειμώνας - φάντασμα που βιώνει φέτος το μεγαλύτερο μέρος της χώρας μας και όχι μόνο, βιάζεται να παραδώσει τη σκυτάλη στην Άνοιξη. Σημερινές φώτο...
                                Το γφσ τα καίει τα ανυπόμονα λουλουδάκια στη 2η σελίδα.
                                Πρέπει να βάλεις το χεμί νορντ στη 2η σελίδα να ευχαριστηθείς ριτζ.
                                Κάτσε έχουμε ολόκληρο φεβρουάριο.

Σχολιασμός

Working...
                                X