Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός προγνωστικών χαρτών - Ιανουάριος 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Δυσκόλεψαν τα πράγματα για 2/1 όχι πως εδώ έχει κάτι, αλλά βλέπω κάτι ψόφια -4 από ούκμο και ευρωπαίο και μάλιστα πιο ανατολικά και από τζίφο, και στην ουσία δεν βγάζουν καμιά χειμερινή κακοκαιρία, απλά μια χειμωνιάτικη μέρα. Το ζήτημα είναι το τι θα γίνει αύριο που θέλει ιδιαίτερη προσοχή
    Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Χαιρετω τη μετεοπαρεα .
      Για σήμερα θα γραψω σε αλλο θεμα τις εντυπωσεις μου .

Πάμε στα της 2/1/20 .
      Μονο το πραγματικό σημειο παγ .να δει καποιος βλέπε w.b.z.level που πέφτει κ κάτω απο 200μ!!! κ το μεσημέρι φτάνει τα 200 κ το βράδυ τα 300μ περιμενει νιφάδες μεχρι θάλασσα (παροδικα) κ χιονι από Σύνταγμα κ ψηλότερα.

Αλλα! Θα συμφωνησω κ γω ότι με προβληματιζει ο υετος που όμως θα υπαρχει. Απλα λόγω έλλειψης δυναμικου αιτιου τα φαινομενα δεν φαίνεται να έχουν διάρκεια κ ούτε θα ειναι συνεχόμενα δλδ θα είναι on off .

Πάντως σε όλα τα στρωματα θα έχουμε ευνοικο άνεμο ΒΑ κ βεβαια καλή υποστήριξη στην ανωτερη τροποσφαιρα.
      Νομιζω ότι τήν 2/1 θα το δουμε όλοι να πεφτει αλλά ως εκει. Κρατω μικρό ως πολύ μικρό καλαθι
      Last edited by icestorm; 29-12-19, 23:55.
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

δυτικισμα απο το 18αρι.λιγο θερμοτερο λιγο πιο υετοφορο. σε αλλο μηκος κυματος-πιο ανατολικα- ο ευρωπαιος.θα τα βρουνε λογικα στη μεση του δρομου...ελλειψει δυναμικου αιτιου πονταρουμε στην ασταθεια λογω εισοδου της ψυχρης μαζας πανω απο θαλασσα..απο το 2008 και μετα δεν ειναι και λιγες αντιστοιχες διαταξεις. για την τωρινη κακοκαιρια ειχαμε δυναμικο αιτιο αλλα ειχαμε αθλιες τ στα 850 και με βορειοανατολικο απορω που διαβαζω στο fb καποιους να περιμενουν χιονια στην ομονοια.γενικα απο το 2008 και μετα ολο κατι λειπει για να φτασουμε σε μεγαλο πεδινο χιονια.

Σχολιασμός

Πολύ ύποπτη μέρα αύριο .Όπως ειχα γραψει ήδη από προχθες τα 850 θολωνουν τα νερα κ αυτό γιατι θα εχουμε συσφιξη. Ωπερ σημαίνει ότι ανοδος στην επιφανεια δεν θα υπαρξει .

Απεναντίας φαινεται οτι αυριο μεσημέρι (0,25 τζιφου) θα λάβει μέρος ψυχρή συσφιξη πάνω μας!! Αυτό ειναι κατι σχετικά σπάνιο. Δείτε το επ.παγ σε ΕΛΕΥΘΕΡΗ ατμοσφαιρα ότι πάνω από Αθηνα είναι μόλις στα 550μ (παρόλη την άνοδο στα 850) δλδ απο τα 200μ θα χιονιζει!! Αυτό για το μεσημερι γιατί μετά ληγει το παρτυ.

Οι άνεμοι στην επιφανεια θα ειναι ΒΔ (ψυχρή συσφιξη) άρα μιλάμε για πολυ ευνοικες συνθήκες για χιονι ακόμα κ κατω από τα 200μ !!!

Ειναι ή μετάφραση του τζιφου αυτή κ μπορεί να μην βγει παντως εγώ αυτό βλεπω κ οφείλω να το επισημανω με κάθε επιφυλαξη όμως αφού τετοιες περιπτωσεις πανω απο Αθηνα θα δεις μια φορα στα 5 χρονια
          Last edited by icestorm; 30-12-19, 01:35.

Σχολιασμός

Ευχαριστούμε icestorm.
            Ελπίζω να βγεις αληθινός.
            Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
              Πολύ ύποπτη μέρα αύριο .Όπως ειχα γραψει ήδη από προχθες τα 850 θολωνουν τα νερα κ αυτό γιατι θα εχουμε συσφιξη. Ωπερ σημαίνει ότι ανοδος στην επιφανεια δεν θα υπαρξει .

Απεναντίας φαινεται οτι αυριο μεσημέρι (0,25 τζιφου) θα λάβει μέρος ψυχρή συσφιξη πάνω μας!! Αυτό ειναι κατι σχετικά σπάνιο. Δείτε το επ.παγ σε ΕΛΕΥΘΕΡΗ ατμοσφαιρα ότι πάνω από Αθηνα είναι μόλις στα 550μ δλδ απο τα 200μ θα χιονιζει!! Αυτό για το μεσημερι γιατί μετά ληγει το παρτυ.

Οι άνεμοι στην επιφανεια θα ειναι ΒΔ (ψυχρή συσφιξη) άρα μιλάμε για πολυ ευνοικες συνθήκες για χιονι ακόμα κ κατω από τα 200μ !!!

Ειναι ή μετάφραση του τζιφου αυτή κ μπορεί να μην βγει παντως εγώ αυτό βλεπω κ οφείλω να το επισημανω με κάθε επιφυλαξη όμως αφού τετοιες περιπτωσεις πανω απο Αθηνα θα δεις μια φορα στα 5 χρονια
              Αυτά και στην ανατολική Αττική? Γιατί βλέπω πολλούς να λένε ακόμα και πάνω από 500 μέτρα και μου φαίνεται υπερβολικό. Και μια ερώτηση, Νόμιζα πως έβλεπα ένα θερμό μέτωπο απλά προερχόμενο από Αιγαίο για αύριο και όχι συνεσφιγμένο. Μπορείς να εξηγήσεις γιατί είναι συνεσφιγμένο? [ξέρω τον ορισμό, απλά από αυτό που βλέπω δεν μου μοιάζει με συνεσφιγμένο]
              Last edited by [weathermaniac]; 30-12-19, 01:39.
              Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Στην Ανατολική αττικη δεν θα μπει ο ΒΔ αρα ο ψυχροτερος αέρας από τον ήδη υπάρχοντα αέρα. ( Έτσι δειχνει ο τζιφος)

Αυτο που βλεπεις στα 850 είναι ο εκτοπισμενος θερμός αερας του χαμηλου σε θερμό μετωπο δεν πέφτουν τα επ.παγ στην επιφανεια πριν την έλευση του αλλα το ήδη υπαρχον ψυχος εκφυλιζεται σιγα σιγά .Αύριο δεν δειχνει αυτό!

Σχολιασμός

Μην με πάρετε με τις πετρες αυριο μπορεί να κανω κ λαθος η η συσφιξη να κατσει αλλου

Σχολιασμός

Οκ Πάνο σε ευχαριστώ!

Σχολιασμός

Μην με πάρετε με τις πετρες αυριο μπορεί να κανω κ λαθος η η συσφιξη να κατσει αλλου
                      Φιλε μου σχολιασμο χαρτων κανεις και φυσικα εκτιμηση της καταστασης.
                      Ειναι ωραια να διατυπωνονται οι προσωπικες εκτιμησεις ακομα και αν ειναι λαθος.

Σχολιασμός

Προσβαση επαγγελματική δεν εχω ούτε αλλά μεσα. Με οτι βλέπω από τζιφο προσπαθώ να καταλαβω. Υπαρχει αραγε κανεις που να έχει δει το ίδιο; Αναρωτιεμαι ή είμαι ο μονος τρελλος;

Σχολιασμός

Που θεωρείς όμως?
                          11/01/2017

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Μαμούθ Εμφάνιση μηνυμάτων

Που θεωρείς όμως?
                            Μπορεί να σταματήσει δυτικοτερα κ να μην μπει κεντρική Αττικη. Αυτο μονο ναουκαστ

Σχολιασμός

Δυτική Αττική
                              11/01/2017

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Μαμούθ Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Δυτική Αττική
                                Ακριβως

Σχολιασμός

Working...
                                X