Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός προγνωστικών χαρτών - Ιανουάριος 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Πάλι στα χάπια ρε γμτ.....
    Α ρε 2008
    Α ρε 2008....
    Ζημιά μας έκανες. καλά & από τότε που ενθυμούμαι τον εαυτό μου είχαμε πράγμα που σάλευε!!!
    Μάρτιος ‘87, Φεβρουάριος ‘92, Ιανουάριος ‘02, Φεβρουάριος ‘04, Ιανουάριος ‘06 ΚΑΙ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΣ 2008!!!!!!!
    Τώρα βέβαια που το σκέφτομαι (καλά μέρες το σκέφτομαι & με πιάνουν τα διαόλια μου), η δεκαετία 2000 ήταν ΧιονοΔεκαετία!!!
    Ανά 2 έτη χιονοστρώσεις ως τις βάρκες...!!!
    Συγκινήθηκα, θα κλάψω....

CA808AAD-CF58-42DD-B848-35F9F6D70EF8.png
    Last edited by Xionias Attikis; 17-01-20, 23:17.
    Υπομονή Και.... Επιμονή Στην Υπομονή!!!

Σχολιασμός

• για υετο πιο θεωρείται πιο αξιόπιστο από τα 4 το 0/6/12/18 ?
      ευχαριστώ

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Angel123 Εμφάνιση μηνυμάτων
        για υετο πιο θεωρείται πιο αξιόπιστο από τα 4 το 0/6/12/18 ?
        ευχαριστώ
        ΚΑΝΕΝΑ αυστηρά
        snow is life!

Σχολιασμός

• πάλι εξαφανίστηκε ο υετός. τι τραβάμε. Ούτε να βρέξει δεν μπορεί. Άχιονα τα βουνά μέχρι τα 2300 μέτρα. κρίμα πραγματικά. Να φύγει και α μην ξανάρθει αυτό το σίχαμα. Ένας μήνας έμεινε και ελπίζω να τον πάρει η κεντροδυτική Ευρώπη επιτέλους. Μπας και δούμε κάτι και εμείς. Και εννοείται χίλιες φορές νοτιάδες καταιγίδες κτλ, παρά ξερόκρυο. Καιρικό ενδιαφέρον το ένα, τζάμπα θέρμανση το άλλο. Πάλι καλά ο κοντινός αυλώνας εξαφανίστηκε και δεν θα έχουμε τόσο τζάμπα κρύο..

Αν εξαιρέσουμε τον Νοέμβριο, από τον Ιούλιο έχουμε ανομβρία στα Γιάννενα με κακοκαιρίας της μιας ημέρας που δίνουν 100 χιλιοστά και δίνεται η ψεύτικη εικόνα του κανονικού υετού. Ενώ και η θερμοκρασία στον σταθμό του πανεπιστημίου είναι 3-5 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά συνεχώς.
          Last edited by [weathermaniac]; 18-01-20, 02:41.
          Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• no comments.

.

.
            Καλημέρα.

11/01/2017

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
              ;n2641575]πάλι εξαφανίστηκε ο υετός. τι τραβάμε. Ούτε να βρέξει δεν μπορεί. Άχιονα τα βουνά μέχρι τα 2300 μέτρα. κρίμα πραγματικά. Να φύγει και α μην ξανάρθει αυτό το σίχαμα. Ένας μήνας έμεινε και ελπίζω να τον πάρει η κεντροδυτική Ευρώπη επιτέλους. Μπας και δούμε κάτι και εμείς. Και εννοείται χίλιες φορές νοτιάδες καταιγίδες κτλ, παρά ξερόκρυο. Καιρικό ενδιαφέρον το ένα, τζάμπα θέρμανση το άλλο. Πάλι καλά ο κοντινός αυλώνας εξαφανίστηκε και δεν θα έχουμε τόσο τζάμπα κρύο..

Αν εξαιρέσουμε τον Νοέμβριο, από τον Ιούλιο έχουμε ανομβρία στα Γιάννενα με κακοκαιρίας της μιας ημέρας που δίνουν 100 χιλιοστά και δίνεται η ψεύτικη εικόνα του κανονικού υετού. Ενώ και η θερμοκρασία στον σταθμό του πανεπιστημίου είναι 3-5 βαθμούς πάνω από τα κλιματικά συνεχώς.
              Συμφωνω και επαυξανω. Τα πολλα ευρω στη θερμανση μόνο με χαρτοπετσέτες εξω η τουλαχιστον τιγκαρισμα στα ορεινα. Μακρυα απο ξερόκρυα.

Σχολιασμός

• Ο Κλέαρχος συνεχίζει να τάζει σε διάφορα σάϊτ κρύο στα τέλη του μήνα. https://www.newsit.gr/kairos/kairos-...-mina/2957355/
                11/01/2017

Σχολιασμός

• O τζίφος πάντως μας στέλνει τον ένα αντικυκλώνα μετά τον άλλο πανω μας. μονοτονη κυκλοφορία διαρκείας. αν συνεχίσει έτσι σαφώς απο τους χειροτερους σε επίπεδο φαινομένων γιατι απο πλευράς τ έχω δεί και πολυ χειρότερους.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από BOLIOTIS Εμφάνιση μηνυμάτων
                    O τζίφος πάντως μας στέλνει τον ένα αντικυκλώνα μετά τον άλλο πανω μας. μονοτονη κυκλοφορία διαρκείας. αν συνεχίσει έτσι σαφώς απο τους χειροτερους σε επίπεδο φαινομένων γιατι απο πλευράς τ έχω δεί και πολυ χειρότερους.
                    Αυτό ακριβώς.Πάντως ο Μαρουσάκης επικαλείται τον παίο στο κείμενο.Σίγουρα έχει πρόσβαση σε περισσότερα στοιχεία από μας.Είδομεν...
                    11/01/2017

Σχολιασμός

• το 24-27 , εγινε τελευταιο δεκαημερο κατα τον κλεαρχο. κατα τα αλλα στο μονο που του δινω point ειναι οτι μια δημοσιευση του στο φουμπου εσπευσαν να την αναπαραγουν δεκαδες ιστοσελιδες , γραφοντας για -12 σκετο! -12 σκετο στην αθηνα ειναι ξερω εγω -25 στην παρνηθα , -40 στη φλωρινα και δεκαδες θανατοι απο το ψυχος σε ολη την ελλαδα και τεραστιες καταστροφες σε κτηνοτροφια , καλλιεργειες και ιχθυοτροφειες. το αστειο της υποθεσης ειναι τα σχολια των θαυμαστων του απο κατω , οπου γραφουν 'γλεντα τους κλεαρχε , οταν επιβεβαιωθεις θα τους ξεφτιλισεις, εισαι επιστημονας και σε χλευαζουν' και αλλα τετοια ωραια...μηπως ομως τελικα ηθελε εμμεσως τελικα αναδημοσιευση?εξαλλου εχει ανοιχτο το φουμπου στους παντες..μεχρι και η γυναικα μου εντρομη γυρισε σπιτι και μου λεει να φουλαρουμε και αλλο πετρελαιο γιατι ο κλεαρχος ειπε οτι ερχεται -12

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
                        το 24-27 , εγινε τελευταιο δεκαημερο κατα τον κλεαρχο. κατα τα αλλα στο μονο που του δινω point ειναι οτι μια δημοσιευση του στο φουμπου εσπευσαν να την αναπαραγουν δεκαδες ιστοσελιδες , γραφοντας για -12 σκετο! -12 σκετο στην αθηνα ειναι ξερω εγω -25 στην παρνηθα , -40 στη φλωρινα και δεκαδες θανατοι απο το ψυχος σε ολη την ελλαδα και τεραστιες καταστροφες σε κτηνοτροφια , καλλιεργειες και ιχθυοτροφειες. το αστειο της υποθεσης ειναι τα σχολια των θαυμαστων του απο κατω , οπου γραφουν 'γλεντα τους κλεαρχε , οταν επιβεβαιωθεις θα τους ξεφτιλισεις, εισαι επιστημονας και σε χλευαζουν' και αλλα τετοια ωραια...μηπως ομως τελικα ηθελε εμμεσως τελικα αναδημοσιευση?εξαλλου εχει ανοιχτο το φουμπου στους παντες..μεχρι και η γυναικα μου εντρομη γυρισε σπιτι και μου λεει να φουλαρουμε και αλλο πετρελαιο γιατι ο κλεαρχος ειπε οτι ερχεται -12
                        Σε λίγο καιρό,αν αποτυνχάνει στις προβλέψεις του,το μόνο που θα μπορεί να κάνει,είνα να γίνει...βουλευτής,λόγω αναγνωρισιμότητας.
                        11/01/2017

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
                          το 24-27 , εγινε τελευταιο δεκαημερο κατα τον κλεαρχο. κατα τα αλλα στο μονο που του δινω point ειναι οτι μια δημοσιευση του στο φουμπου εσπευσαν να την αναπαραγουν δεκαδες ιστοσελιδες , γραφοντας για -12 σκετο! -12 σκετο στην αθηνα ειναι ξερω εγω -25 στην παρνηθα , -40 στη φλωρινα και δεκαδες θανατοι απο το ψυχος σε ολη την ελλαδα και τεραστιες καταστροφες σε κτηνοτροφια , καλλιεργειες και ιχθυοτροφειες. το αστειο της υποθεσης ειναι τα σχολια των θαυμαστων του απο κατω , οπου γραφουν 'γλεντα τους κλεαρχε , οταν επιβεβαιωθεις θα τους ξεφτιλισεις, εισαι επιστημονας και σε χλευαζουν' και αλλα τετοια ωραια...μηπως ομως τελικα ηθελε εμμεσως τελικα αναδημοσιευση?εξαλλου εχει ανοιχτο το φουμπου στους παντες..μεχρι και η γυναικα μου εντρομη γυρισε σπιτι και μου λεει να φουλαρουμε και αλλο πετρελαιο γιατι ο κλεαρχος ειπε οτι ερχεται -12
                          το ωραίο είναι πως τότε παίζει να έχουμε θερμή εισβολούλα με πάνω από 4-5 στα 850 σύμφωνα με τα μοντέλα

το ευρωπαικό δίνει +10 εντωμεταξύ [λέμε τώρα]
                          Last edited by [weathermaniac]; 18-01-20, 21:46.
                          Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• παιδιά, είναι τόσο μεγαλος ο κομπλεξισμός που τον διακατέχει τον κλεαρχούλη που όταν δεν βγουν αυτά που έλεγε αλλά κατέβει μια ψυχρή εισβολή μετά από... 10-15 ημέρες (μέσα φεβρουαρίου πχ), θα βγει & θα πει «εγώ το είχα πει με το.... παγκόσμιο μοντέλο μου (εντομεταξύ κανείς δεν ξέρει ποιό είναι αυτό το μοντέλο), ότι θα υπάρξει ψυχρή εισβολή αλλά... μετατέθηκε λίγο πιο μετά» (βέβαια αυτο που έχω καταλάβει πλέον είναι ότι κοιτάζει πολύ cfs που δείχνει μέχρι το... πάσχα).
                            & εγω λοιπόν ως στέφανος σας λέω ότι μέσα στο 2020 θα υπάρξει στην ελλάδα σεισμική δόνησις.... >3r!!!
                            δοξαστεμε!!!!!!!!
                            άϊ ρε με τον γελοίο πια.....
                            Last edited by Xionias Attikis; 18-01-20, 22:48.
                            Υπομονή Και.... Επιμονή Στην Υπομονή!!!

Σχολιασμός

• Εγώ ξερω ότι μέχρι τις 23/12 με τους σιχαμενους μπιχλονοτιαδες αισθανομουν σαν να βρίσκομαι στη Κουαλα Λουμπουρ .Φουλ κοντομανικο κ ανοιχτά παράθυρα μεχρι κ το βράδυ. Αυτό σας έλειψε σε καποιους που δεν θελετε ξεροκρυα;;;

Ο χειμώνας φίλοι μου στα δικά μας μεσα γ.π χαρακτηρίζεται από χαμηλες θερμοκρασίες πρωτιστως!!! Τα χιόνια δεν ειναι κριτήριο για κανενα χειμωνα το κρυο ομως ειναι!!

Ευτυχως μετα τις 23/12 φέτος σαν να γύρισε ένας διακοπτης εξαφανιστηκαν οι βρωμονοτιαδες κ εχουμε πλεον συνεχομενες μονοψηφιες κ ένα Ιανουαριο που κ απο φαινομενα κ θερμοκρασιακα στάθηκε- στεκεται στο υψος του .Εχουμε ήδη ενα μήνα συνεχομενο χειμωνα όταν αλλα προσφατα χρονια ειχαμε ΣΥΝΟΛΙΚΑ το χειμωνα δυο βδομαδες χαμηλες Τ .

Ο χειμώνας στην Ελλαδα (συγνωμη Μιχαλη) δεν κρινεται απο τη δυτικη Ελλαδα πολυ απλα διοτι εκει ο χειμωνας ΜΟΝΙΜΩΣ ειναι ηπιος .Πανω απο τα 800μ έχουν χειμωνα κ παγετους κάθε χρονο οπως κ τωρα .Απλά δεν χιονισε .Ε και; Χειμωνα κανει πάντως .

Το ίδιο κ βορεια Ελλαδα .Κρυο κ παγετους εχουν το χιονι λειπει αυτο όμως δεν σημαινει οτι ο χειμωνας ειναι ηπιος!

Ο χειμωνας για μας Ανατολικα κ Βορεια έχει μελλον όπως κ για τα ορεινα δυτικα .Οποτε ταμείο το Μαρτη. Μεχρι τωρα παντως δεν έχουμε χασει ουτε μία μερα με υψηλη θερμοκρασια κ αυτο για μένα είναι το σημαντικοτερο .
                              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Απλά διαφωνώ Πάνο. Αν έχεις αντικυκλωνικές συνθήκες, λογικό να γίνονται παγετοί. Μόνο στις αλκυονίδες να δυσκολεύεται ο παγετός αλλά και πάλι. Επιπλέον να σημειώσω ότι χτυπάμε 15αρια στα Γιάννενα τα μεσημέρια πλέον. Και από μικρος θυμάμαι κάτι χάρτες που έδειχναν πότε έπεφτε το μέγιστο του υετού ανά περιοχή, και ήμασταν στα μπλε στα δυτικά. Ο ιανούάριος από φαινόμενα ήταν καλός μόνο για τις ανατολικές προσήνεμες περιοχές. Αλλιώς και εγώ μπορώ να πω πως ο χειμώνας 17-18 ήταν ο πιο καλός χειμώνας για όλη την χώρα τα τελευταία 7 χρόνια. Για όλη την χώρα δεν ήταν, αλλά για την δυτική χώρα ήταν ο καλύτερος χειμώνας που έζησα στα Γιάννενα, χωρίς να έχει μεγάλο χιόνι.

Οπότε για εμένα [και δεν νομίζω μόνο για εμένα, αλλά έτσι είναι] ενας χειμώνας κρίνεται από την ύπαρξη και του υετού και των θερμοκρασιών χωρίς απαραίτητα υετός=χιόνι στα χαμηλά αρκεί να είναι πάνω από τα 1000. Για Γιάννενα, και για Λάρισα, δεν έχουμε λοιπόν χειμώνα.

Οπότε από την στιγμή που δεν υπάρχει χαμηλό στον ορίζοντα, με οριακά στο 0 στα 850 θερμοκρασιες δεν το λέω χειμώνα. Ημιμόνιμες αλκυονίδες το λέω.
                                Για εδώ ξεκάθαρα η πιο χειμωνιάτικη μέρα που διαφαίνεται βάση προγνωστικών είναι η 27/1

και εννοείται δεν μιλάω για χιόνια σε πεδινή δυτική Ελλάδα, από 400-500 και πάνω, αλλά εδώ λείπουν και στα 2000. Δηλαδή άχιονη όλη Πίνδος [και η ανατολική], που είναι ο ορισμός της ανωμαλίας.
                                Last edited by [weathermaniac]; 19-01-20, 00:26.

Σχολιασμός

Working...
                                X