Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός προγνωστικών χαρτών - Ιανουάριος 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Ωραία back door για Βρετανια το 18αρι .Βέβαια εκεί που πριν ήταν αυλωνας με 1005 πίεση τώρα είναι Σκανδιναβικός με 1040!
    Το προτιμώ παντως απ το 12αρι με τον αζορα στην πατριδα του (αζορες) προκοπη δεν κανουμε εμείς οι Αττικαριοι οποτε καλή εξέλιξη το 18αρι . Εννοείται οτι η προγνωσιμοτητα για τόσες ωρες μπροστά είναι 0 απλα αργοσχολω κ γω τώρα...
    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Καλημέρα στην παρέα.Έχω ζεστό σπαρταριστό τζίφο....

11/01/2017

Σχολιασμός

• ασύλληπτος ο ευρωπαίος, καλός και ο τζίφος, αυξάνονται κάθε μέρα οι πιθανότητες να δούνε και οι υπόλοιποι στην ευρώπη επιτέλους χειμώνα, κάτι που θα δώσει χειμώνα και στην δυτική χώρα. 2 χειμώνες ανατολικοί μαζί συνεχόμενα εξάλλου δεν είναι εύκολο, οπότε η αναμονή μάλλον φαίνεται σιγά σιγά να λυτρώνεται. Πολύ μακριά ακόμα. αλλά τα συστατικά υπάρχουν. και οι λίμνες σε ισπανία Ιταλία βοηθούν περισσότερο την κατάσταση
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
          ;n2641440]ασύλληπτος ο ευρωπαίος, καλός και ο τζίφος, αυξάνονται κάθε μέρα οι πιθανότητες να δούνε και οι υπόλοιποι στην ευρώπη επιτέλους χειμώνα, κάτι που θα δώσει χειμώνα και στην δυτική χώρα. 2 χειμώνες ανατολικοί μαζί συνεχόμενα εξάλλου δεν είναι εύκολο, οπότε η αναμονή μάλλον φαίνεται σιγά σιγά να λυτρώνεται. Πολύ μακριά ακόμα. αλλά τα συστατικά υπάρχουν. και οι λίμνες σε ισπανία Ιταλία βοηθούν περισσότερο την κατάσταση
          Τι βλέπει ο φίλος μου ο Μιχάλης και χαίρετε άραγε.....

11/01/2017

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Μαμούθ Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι βλέπει ο φίλος μου ο Μιχάλης και χαίρετε άραγε.....

πέρα από την πλάκα, θα έβγαζε πολύ μεγαλό χιονιά φίλε. δυτικά και κεντροβόρεια θα έπαιρναν πάρα πολλά με αυτό. και τόσο μεγάλο που είναι ακόμα και τα ήδη χιονισμένα προσήνεμα θα έτρωγαν χιόνι με γροιλανδικιό πιο πριν. Εκτός αν με κάποιον τρόπο παρέμενε στάσιμο το σύστημα δυτικά.

Πάντως σωστή εικόνα. με τηλεσκόπιο προς το παρόν..
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αυλωνας Ευρωπαίος δυτικα (240 ώρες) Αμερικανος ανατολικα άρα έχουμε ελπιδες κ μεις

Σχολιασμός

• θα δυτικίσει ο τζίφος στο 6αρι του, φαίνεται από την Αμερική στις 100 ώρες. Τα κρίσιμα στοιχεία είναι πολύ πιο κοντά από ότι νόμιζα τελικά. Αν βγει καλά το χαμηλό στην Αμερική θα ξέρουμε πως ο αυλώνας θα πέσει δυτικά μας. Το θέμα είναι πόσο. Αυτή την φορά το Ιόνιο δεν φτάνει, γιατί θα έχουμε τα ίδια θέματα με την Αριάδνη. Μόνο δυτικά της Ιταλίας θα μπορούσε να βγει σωστό χιονοχαμηλό και όχι θερμό μέτωπο της πλάκας για εδώ.

Πάλι καλά όμως σε κάθε περίπτωση είναι πιθανό να υπάρξει συνέχεια.

θέλει πολλή δουλειά ακόμα, αλλά έκανε θετικό και απαραίτητο βήμα
                Last edited by [weathermaniac]; 12-01-20, 13:29.

Σχολιασμός

• Η λογική (στατιστικα) λέει δυτικα. Όσο όμως σενάρια επιμενουν τερμα ανατολικα εγω ελπιζω

Σχολιασμός

• Κ από το Βρετανικο back door στο Αθηναϊκό easterly...απ ολα εχει ο μπαξες

Σχολιασμός

• ανατολικότερα ο μέσος όρος και τα σενάρια μέσα. κλαψ. ντάξει υπάρχει χρόνος, αλλά αυτές οι επόμενες 100 ώρες θα είναι βασανιστηκές. Σε 100 ώρες από τώρα θα ξέρουμε χοντρικά πόσο ψηλά θα ανέβει ο αζορικός, και εδώ μόνο με ένωση με γροιλανδικό κάνουμε κουμάντο

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
                        ;n2641447]ανατολικότερα ο μέσος όρος και τα σενάρια μέσα. κλαψ. ντάξει υπάρχει χρόνος, αλλά αυτές οι επόμενες 100 ώρες θα είναι βασανιστηκές. σε 100 ώρες από τώρα θα ξέρουμε χοντρικά πόσο ψηλά θα ανέβει ο αζορικός, και εδώ μόνο με ένωση με γροιλανδικό κάνουμε κουμάντο
                        μιχαηλ δεν σε λυπαμαι γιατι οταν θα πας με το καλό usa θα ρεφαρεις για 10 ζωές!

Σχολιασμός

• Θα στενοχωρήσω τον Μιχαλη αλλα οι φάσεις αυτες ξεκινούν για δυτικά αλλα τις παίρνει ανατολικά ο διάολος. Εγω φοβάμαι ακομα και για Τουρκία. Ετσι και αλλιως οντως παμε για μεταβολή το τριτο δεκαήμερο. Απλα θυμάμαι παλιότερα Καστοριά Φλωρινα Καρδίτσα, Γιάννενα Τρίπολη με μισό μετρο χιόνι. Καπου στις αρχες του 2000 ημουν άγιο Γερμανο με δυο μετρα και -12. Τι να πω???
                          2002!

Σχολιασμός

• Κ γω θυμαμαι το Σύνταγμα με 20 ποντους χιονι απο το 2008.....

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων

μιχαηλ δεν σε λυπαμαι γιατι οταν θα πας με το καλό usa θα ρεφαρεις για 10 ζωές!
                              xaxa κάτσε και θα δεις πήγα φέτος Αμερική τον Σεπτέμβριο για να δούμε λίγο πως είναι τα πράγματα, [σε θείους έμεινα] και είχα 13/15 μέρες ήλιο χωρίς σύννεφο!! Και φυσικά πολύ ζέστη και τρελή υγρασία [μέσα ο κλιματισμός στο φουλ]. Στο weather channel μιλούσανε για τις υπερβολικά θερμές συνθήκες για την εποχή, σχεδόν κάθε μέρα.

Κακό καιρό είχε ΜΟΝΟ όταν επέστρεφα με το αεροπλάνο στην Ελλάδα και κοντέψαμε να σκοτωθούμε! Εγώ τουλάχιστον από τις τρελές κινήσεις του αεροπλάνου λίγο ήθελα για λιποθυμία!
                              Όταν πάω Usa ετοιμάσου για παλιακούς χειμώνες στην Ελλάδα. και επειδή για αρχή τουλάχιστον θα είμαι στα ανατολικά τμήματα, θα γίνει το έλα να δεις στην Ελλάδα

Εντάξει πέρα από την πλάκα σίγουρα. Εξάλλου σαν καιρικό φαινόμενο οι υπερκυτταρικές καταιγίδες με εξάπτουν πολύ περισσότερο από το χιόνι. Και εκεί είναι τυπικό φαινόμενο ειδικά την άνοιξη

Πάντως το ζήτημα είναι πως εδώ στα Γιάννενα έχω 2 χειμώνες ακόμα. 1.5 βασικά ο μισός έφυγε χωρίς να υπάρχει χιόνι ούτε στα 2000 μέτρα. το άλλο μισό και του χρόνου θα δείξει. Τώρα χιόνι στην Λάρισα δεν νομίζω να ξαναδώ. Μόνο 15 μέρες των Χριστουγέννων του χρόνου και αν είμαι τυχερός [δηλαδή κατάβαση καλή τότε].

Αρχική Δημοσίευση από panos erythrea Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Θα στενοχωρήσω τον Μιχαλη αλλα οι φάσεις αυτες ξεκινούν για δυτικά αλλα τις παίρνει ανατολικά ο διάολος. Εγω φοβάμαι ακομα και για Τουρκία. Ετσι και αλλιως οντως παμε για μεταβολή το τριτο δεκαήμερο. Απλα θυμάμαι παλιότερα Καστοριά Φλωρινα Καρδίτσα, Γιάννενα Τρίπολη με μισό μετρο χιόνι. Καπου στις αρχες του 2000 ημουν άγιο Γερμανο με δυο μετρα και -12. Τι να πω???
                              Ερώτηση. Τι καταλήγει δυτικά τότε, κάτι που προοριζόταν για ατλαντικό? Πάντως πέρα από την πλάκα πέρσι σε μια εργασία ενός διδακτορικού από την Ισπανία μας έδειξε ότι οι χιονοπτώσεις έχουν μειωθεί αρκετά στην κεντρική Ευρώπη. κάτι το οποίο έχει πολύ μεγάλο αρνητικό αντίκτυπο στην δυτική και κεντροβόρεια χώρα.
                              Last edited by [weathermaniac]; 12-01-20, 17:15.

Σχολιασμός

• ξεγειρισμένη ζωνική από τζίφο. Εντάξει δεν είναι ζωνική, αλλά στην ουσία τα χαμηλά δεν χωρίζονται ποτέ και δεν κατεβαίνει ο αυλώνας. Το ούκμο εξαιρετικό αν είχε συνέχεια. [12αρια]

Σχολιασμός

Working...
                                X