Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός προγνωστικών χαρτών - Ιανουάριος 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ok....λοιπον τα ιδια παντελακη τα ιδια παντελη μου.για πολλοστη φορα ο τζιφος (απο περσυ )υπερεκτιμησε το ψυχος στα 850..στα μελη του εξαριου υπηρχαν δυο σεναρια στο -5 και -5,5 και ολα τα αλλα -7 ..πλεον ανοιξαν προς τα πανω και ειναι πιο υετοφορα.δηλαδη τα 2 που ετρεχαν πιο ζεστα τραβηξαν τα υπολοιπα! ο παιος δεν επεμενα τυχαια σε υψηλοτερες τ..ενταξει εχουμε καλη διαταξη καλα γεωδυναμικα αλλα αν κλειδωσουμε στο -5 αντε γεια...15-16/01? χμμμ...ονειρα χειμερινης νυκτος

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
      ok....λοιπον τα ιδια παντελακη τα ιδια παντελη μου.για πολλοστη φορα ο τζιφος (απο περσυ )υπερεκτιμησε το ψυχος στα 850..στα μελη του εξαριου υπηρχαν δυο σεναρια στο -5 και -5,5 και ολα τα αλλα -7 ..πλεον ανοιξαν προς τα πανω και ειναι πιο υετοφορα.δηλαδη τα 2 που ετρεχαν πιο ζεστα τραβηξαν τα υπολοιπα! ο παιος δεν επεμενα τυχαια σε υψηλοτερες τ..ενταξει εχουμε καλη διαταξη καλα γεωδυναμικα αλλα αν κλειδωσουμε στο -5 αντε γεια...15-16/01? χμμμ...ονειρα χειμερινης νυκτος
      Δηλαδη εμεις ειμαστε απαισιοδοξοι και η Εμυ μας θαβει μεχρι τις βαρκες; Συνηθως το αντιθετο δεν ισχυει; Τι εχουνε δει εκει και βιαστηκανε να βγαλουν εκτατο με αναλυση αρμαγεδωνα;
      canada dry

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από lkast Εμφάνιση μηνυμάτων

Δηλαδη εμεις ειμαστε απαισιοδοξοι και η Εμυ μας θαβει μεχρι τις βαρκες; Συνηθως το αντιθετο δεν ισχυει; Τι εχουνε δει εκει και βιαστηκανε να βγαλουν εκτατο με αναλυση αρμαγεδωνα;
        Ε θα είναι μια Ζηνοβία με λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες και διαρκείας μιας μέρας.
        Όσο για την ΕΜΥ, δεν ξέρω τι σκέφτονται.
        Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• το δελτιο της Εμυ μιλαει για ενδεικτικο υψομετρο 200-400 μετρα και πιθανον και σε πιο πεδινες περιοχες....
          23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• χρειαζεται πιστευω συγκρατημενη αισιοδοξια μιας και πολλα θα κριθουν και στο ναουκαστ......
            23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων

Ε θα είναι μια Ζηνοβία με λίγο χαμηλότερες θερμοκρασίες και διαρκείας μιας μέρας.
              Όσο για την ΕΜΥ, δεν ξέρω τι σκέφτονται.
              Το πιο λογικο ειναι οτι φοβουνται να μην χρεωθουν οτι δεν προειδοποιησαν εγκαιρα ενοψει τριημερου και τους κραξουν. Ενω τωρα που βγαλανε χιονα μεχρι τη θαλασσα εχουν το κεφαλι τους ησυχο.
              canada dry

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από lkast Εμφάνιση μηνυμάτων

που το βλεπεις το θαψιμο?θα σου πω εγω τι εχει γινει.φυλανε τον κ@λο τους σε περιπτωση που γινει κανενα θαυμα, διοτι στην ζηνα καρατομηθηκε ο διοικητης της τροχαιας και γνωριζω απο πρωτο χερι οτι απο την κυβερνηση τους θεωρησαν συνυπευθυνους για τους 5 ποντους (αν ειναι δυνατον) την ιδια στιγμη που το μπομπολισταν , το οποιο εισπραττει υπερογκα διοδια, δεν το αγγιζει κανεις και δεν επιζητα ευθυνες κανενας και ποτε.

β. Τη Δευτέρα (Θεοφάνεια 06-01-2020), κατά τόπους πυκνές
                χιονοπτώσεις θα σημειωθούν στην ανατολική Στερεά και την Εύβοια και
                στα νησιά του βορείου και ανατολικού Αιγαίου (ενδεικτικό υψόμετρο
                200-400 μέτρα και πιθανώς και σε πεδινές περιοχές), καθώς και στα
                ορεινά - ημιορεινά της Κρήτης.

που το βλεπεις το θαψιμο?θα σου

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων

που το βλεπεις το θαψιμο?θα σου πω εγω τι εχει γινει.φυλανε τον κ@λο τους σε περιπτωση που γινει κανενα θαυμα, διοτι στην ζηνα καρατομηθηκε ο διοικητης της τροχαιας και γνωριζω απο πρωτο χερι οτι απο την κυβερνηση τους θεωρησαν συνυπευθυνους για τους 5 ποντους (αν ειναι δυνατον) την ιδια στιγμη που το μπομπολισταν , το οποιο εισπραττει υπερογκα διοδια, δεν το αγγιζει κανεις και δεν επιζητα ευθυνες κανενας και ποτε.

β. Τη Δευτέρα (Θεοφάνεια 06-01-2020), κατά τόπους πυκνές
                  χιονοπτώσεις θα σημειωθούν στην ανατολική Στερεά και την Εύβοια και
                  στα νησιά του βορείου και ανατολικού Αιγαίου (ενδεικτικό υψόμετρο
                  ορεινά - ημιορεινά της Κρήτης.

Θαψιμο ειναι κατα την Εμυ οταν σου λεει πεδινες (0 με 200) που για μετρα ποσες φορες το εχει πει. Γιατι εαν λενε χιονια σε πεδινες, τοτε Μαλακασα και λοιπα θαβονται. Οσο για αυτα που λες τα εγραψα και εγω πιο πανω για τις καρατομησεις

canada dry

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από dimitrispap Εμφάνιση μηνυμάτων

β. τη δευτέρα (θεοφάνεια 06-01-2020), κατά τόπους πυκνές
                    χιονοπτώσεις θα σημειωθούν στην ανατολική στερεά και την εύβοια και
                    στα νησιά του βορείου και ανατολικού αιγαίου (ενδεικτικό υψόμετρο
                    ορεινά - ημιορεινά της κρήτης.

xaxaxaaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxaxa
                    Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• Από το 2008 σας διαβάζω ανελλιπώς οι έμπειροι του forum πάντα έκαναν πρόβλεψη και ανέλυαν κάθε ήμερα τον καιρό και την πορεία του και αυτό για εμένα η και σε άλλα μέλη πιστεύω, που δεν γνωρίζουμε, μας έκαναν και μας κάνουν πολύ ευτυχισμένους (τελευταίο παράδειγμα η άποψη του φίλου “Icestorm”.
                      Τον τελευταίο διάστημα αυτή η μαγεία έχει χαθεί ενώ υπάρχουν πολλά έμπειρα μέλη με κυριότερο τον «Γιάννη από τον Διόνυσο» ο οποίος προσωπική άποψη είναι μακράν ο καλύτερος για εμένα χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν από του υπόλοιπους, δεν προχωρά σε περαιτέρω πληροφόρηση (δεν είναι αναγκαίο εκτίμηση γιατί γνωρίζω ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες) την οποία χρειάζεται το forum.
                      Σας ζητώ συγνώμη για το θέμα αλλά θεωρώ ότι έχει σημασία αυτή η παρέμβαση.
                      Φιλικά πάντα.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από StackSnow Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Από το 2008 σας διαβάζω ανελλιπώς οι έμπειροι του forum πάντα έκαναν πρόβλεψη και ανέλυαν κάθε ήμερα τον καιρό και την πορεία του και αυτό για εμένα η και σε άλλα μέλη πιστεύω, που δεν γνωρίζουμε, μας έκαναν και μας κάνουν πολύ ευτυχισμένους (τελευταίο παράδειγμα η άποψη του φίλου “Icestorm”.
                        Τον τελευταίο διάστημα αυτή η μαγεία έχει χαθεί ενώ υπάρχουν πολλά έμπειρα μέλη με κυριότερο τον «Γιάννη από τον Διόνυσο» ο οποίος προσωπική άποψη είναι μακράν ο καλύτερος για εμένα χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν από του υπόλοιπους, δεν προχωρά σε περαιτέρω πληροφόρηση (δεν είναι αναγκαίο εκτίμηση γιατί γνωρίζω ότι αυτό είναι πολύ δύσκολο και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες) την οποία χρειάζεται το forum.
                        Σας ζητώ συγνώμη για το θέμα αλλά θεωρώ ότι έχει σημασία αυτή η παρέμβαση.
                        Φιλικά πάντα.
                        Έχεις δίκιο φίλε stacksnow αλλά "οι έμπειροι του φόρουμ" που αναφέρεσαι λείπουν εδώ και πολύ καιρό. Όντως υπήρχαν παιδιά που το είχαν αλλά μιλάς για χρόνια πριν.

Τα τελευταία χρόνια - εκτός από τον Γιάννη που έρχεται από παλιά και είναι κορυφή και δεν μιλάει τελευταία,
                        αλλά και τον icestorm και τον Φώτη αλλά και 1-2 παιδιά που φύγαν τώρα τελευταία - κυριαρχούσε η ημιμάθεια και η ακατάσχετη παράθεση λέξεων που, στην καλύτερη περίπτωση, είχαν να κάνουν με καιρό.
                        Έχεις δίκιο ότι το φόρουμ χρειάζεται πληροφόρηση από ανθρώπους που ενδιαφέρονται αλλά και έχουν τις γνώσεις και το μεράκι να τα ψάχνουν.
                        Καλές είναι οι αναφορές και ο χαβαλές την ώρα των αναφορών αλλά χρειάζεται και το περιεχόμενο.

Σχολιασμός

• Διορθώνει τρέξιμο με το τρέξιμο την κατανομή του υετού το γφσ.
                          Δυνατή μέρα η Δευτέρα αλλά, μάλλον, για πάνω από τα 250 η χιονόστρωση, σύμφωνα με το 18αρι γφσ.
                          (Τί κόλλημα έχει φάει φέτος με τον Ελικώνα;
                          Last edited by diko; 04-01-20, 01:31.

Σχολιασμός

• πρωινα κρισιμοτατα και με ραδιοβολησεις για να εχουμε πραγματικα δεδομενα στα χερια μας. αν και 18αρι ο αμερικανος θερμανθηκε , βαθυνε χαμηλο , αδυνατισε αυλωνα -χαλασε 500αρη. στα 850 δυσκολα στο νομο θα πεσουμε κατω απο -6 . ο ευρωπαιος ειναι αμειλικτος και προς τα εκει παει ο τζιφος. για περιοχες ανω των 300 τα αποψινα ειναι ουαου για χαμηλοτερα ειναι οριακα τα πραγματα αλλα σε σχεση με τη ζηνα ειμαστε καλυτερα. θα εχουμε εκπληξεις παντως αλλα χιονια στις βαρκες και τα συναφη ξεχαστε τα

Σχολιασμός

• Μεγαλο μπερδεμα επικρατει. Αυτο διογκωνεται απο τις ασταθειες του τζιφου ( απο ραν σε ραν) αλλα και απο τις μεγαλες διαφορες μεταξυ των μοντελων που ακομα και μια μερα πριν ειναι αλλου για αλλου στα 850. Αν σ ολα αυτα προσθεσετε και οτι η προσβαση στον Ευρωπαιο ειναι ελλειπης αντε να βγαλεις ακρη.

Παντως αυριο το κυριο του Τζιφου λογικα θα ειναι πιο κοντα στην πραγματικοτητα αφου η προγνωσιμοτητα ειναι πλεον καλη ( < 72 ωρες). Η Τ που οπως εχω πει υπερεκτιμαται προς τα κατω λογικα θα διορθωσει και θα παιζουμε γυρω στο -5,5 με -6 στην καλυτερη ( ηδη στο 18αρι και με τη δυτικιση τα μαζευει). Η Τ στα 500 νομιζω οτι θα επανελθει στα επιπεδα του 12αριου αφου και ο Ευρωπαιος και το Gem και τα ενσ του Τζιφου δειχνουν χαμηλοτερες Τ αρα εκει νομιζω θα παιξει διορθωση προς το καλυτερο.

Να πω επισης οτι το στοιχειο που χαλασε και με χαλασε στο 18αρι ειναι ο επιφανειακος ΑΒΑ που στο 12αρι ηταν πιο ΒΒΑ και αυτο θα το δουμε και αυριο πως θα παει.

Ασους στο μανικι αυτην τη φορα δεν φαινεται να εχουμε. Ουτε ΒΔ επιφανειας θα εχουμε ουτε συσφιξη ουτε συγκλιση ( αυτη αν γινει θα γινει προς το τελος της ψυχρης εισβολης και οταν το ψυχος θα εχει εκφυλιστει) . Το μονο καλο σε ολα αυτα ειναι τα καλα γεωδυναμικα με τη σταθμη των 850 να βρισκεται περιπου στα 1400μ δηλ. 100 με 150μ κατω απο το κανονικο. Αρα ενα -5,5 ειναι σαν -6 χοντρικα.

Εκτιμηση θα βγαλω καποια στιγμη αυριο. Τωρα αυτο που βλεπω μεχρι τωρα συνοψιζοντας ειναι χιονι ΑΝΩ των 200μ που μονο προσκαιρα το πρωι της Δευτερας θα κανει την εμφανιση του και στο Κεντρο της Αθηνας ενω και στα 200μ θα υπαρχουν στιγμες που θα το γυριζει σε χιονονερο. Χιονοστρωση αναμενω σε περιοχες ανω των 300 -350μ. Ολα αυτα για το λεκανοπεδιο και οχι για την υπολοιπη Αττικη.

Αυριο αυτα μπορει να αλλαξουν αναλογα με τις τελευταιες εξελιξεις
                              Last edited by icestorm; 04-01-20, 01:36.
                              Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Ευχαριστούμε Παναγιώτη!

Σχολιασμός

Working...
                                X