Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός προγνωστικών χαρτών - Ιανουάριος 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• οτι να ναι πραγματικα.τα δυο μοντελα ανταλλαξαν ρολους.ουσιαστικα ο παιος βαζει μπλοκο στον ερντογαν αλλα αν δεν δουμε την υφη των σεναριων σαφη εικονα δε μπορουμε να εχουμε.διοτι μπορει πραγματι να δειχνουν τουρκια και να υπαρχουν 6-7 σεναρια που να δειχνουν ιταλια οποτε να δινουν μαγικη εικονα με τον μεσο ορο..σε καθε περιπτωση για αττικη ο παιος -1 και ο τζιφος -7 (οι μεσοι τους) για 06/01...

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
      οτι να ναι πραγματικα.τα δυο μοντελα ανταλλαξαν ρολους.ουσιαστικα ο παιος βαζει μπλοκο στον ερντογαν αλλα αν δεν δουμε την υφη των σεναριων σαφη εικονα δε μπορουμε να εχουμε.διοτι μπορει πραγματι να δειχνουν τουρκια και να υπαρχουν 6-7 σεναρια που να δειχνουν ιταλια οποτε να δινουν μαγικη εικονα με τον μεσο ορο..σε καθε περιπτωση για αττικη ο παιος -1 και ο τζιφος -7 (οι μεσοι τους) για 06/01...
      Από το Meteologic έχουμε και λέμε

20 σενάρια με χιόνια στα κεντροβόρεια [εκ των οποίων τα 3 χιονίζουν μόνο δυτική Μακεδονία και Ήπειρο] , άλλα 10 έχουν πέρασμα από τα βόρεια, και δυνατά για Κεντρικά [Θεσσαλία Στερεά] 10 προσήνεμα και 10 Τουρκικά. Δεν τα έχω δει, άλλος τα είδε, αλλά χοντρικά έτσι είναι.

Όμως αυτό που είπες και εσύ. Ότι να ναι.... Πρφανώς για Θεσσαλία αποτελεί ανάσα μεγάλη αυτό γιατί δίνει αξιολογότατη χιονοκαιρία ο ευρωπαίος
      Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Για αυριο μολις. Τζιφος κ Παιος διαφερουν κατα 3!!! Βαθμους τι προγνωση κοιτατε επειτα στις 120 ωρες;;;
        Ενας γενικος φετινος κανονας δικος μου ειναι τζιφος (κυριο) για κατω απο 72 ωρες
        κ Παιος για Τ στα 850 ( ο τζιφος πολλες φορες εχει υπερεκτιμησει προς το ψυχρο την Τ)
        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Η ταπεινή μου γνώμη αδέρφια με βάση την όποια καιρική εμπειρική παρατήρηση έχω. Είναι εξαιρετικά δύσκολο δεύτερη σερί διαταραχή, να χτυπήσει ΑΚΡΙΒΩΣ τις ίδιες περιοχές. Νομίζω την Παρασκευή θα κάτσει η μπίλια. Η θα φύγει πολύ ανατολικά ή θα κάτσει στους υπολοίπους άχιονους της Ζηνοβίας. Εάν γίνει το δεύτερο, σε δεύτερη φάση θα γιορτάσουν σχεδόν όλοι. Βέβαια υπάρχει και το ενδεχόμενο πανελλήνιας κακοκαιρίας ορεινών χιονοπτώσεων όμως. Μην ξεχνάμε και τις Τ, οι οποίες κινούνται στα όρια βροχής χιονιού. Καλό βράδυ σε όλους, αν βγείτε να περάσετε καλά.
          11/01/2017

Σχολιασμός

• Όπως ήταν αναμενόμενο ξεκίνησε ο υποβιβασμός του αυλώνα από τον τζίφο με αποτέλεσμα παρά την ίδια αρχική θέση του να βγάλει πιο δυτικά το χαμηλό. Βέβαια δίνει ψείρες σε σχέση με αυτά που δίνει ο ευρωπαίος.
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• -7 αυριο προσκαιρα στην αττικη , το πρωι...αν βρεθει υετος , παιζει να δουμε και καμια ξωφαλτση..τωρα για τα θεοφανεια ο αμερικανος δυτικισε ...τζιφος και αμερικανος συμφωνουν στις 96 για τη θεση του χαμηλου..πελλοπονησος...στα πρωινα θα υπαρξει μεγαλυτερη συγκλιση

Σχολιασμός

• Ουσιαστικα ο τζιφος γύρισε στο 6αρι του με αποκομμενο αυλωνα ομως.
                Κατα τη γνώμη μου με τα έως τωρα ραν ένα κοινο στοιχείο μεταξύ τζιφου κ παιου ( ναι υπάρχουν κ αυτα) είναι ή νότια πορεία του χαμηλου κατι που κανεναν κεντροβορειο δεν βολευει.
                Έτσι για την ιστορία το icon στο 18αρι του ανατολικευσε και αλλο κ δειχνει Τουρκια πλέον. Καλα της πλάκας μοντέλο είναι απλά το γραφω

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Ουσιαστικα ο τζιφος γύρισε στο 6αρι του με αποκομμενο αυλωνα ομως.
                  Κατα τη γνώμη μου με τα έως τωρα ραν ένα κοινο στοιχείο μεταξύ τζιφου κ παιου ( ναι υπάρχουν κ αυτα) είναι ή νότια πορεία του χαμηλου κατι που κανεναν κεντροβορειο δεν βολευει.
                  Έτσι για την ιστορία το icon στο 18αρι του ανατολικευσε και αλλο κ δειχνει Τουρκια πλέον. Καλα της πλάκας μοντέλο είναι απλά το γραφω
                  Αν έβγαινε το ευρωπαικό είναι ικανοποιητικός χιονιάς Θεσσαλίας πάντως. 10ποντο στην Λάρισα 20ποντα στην δυτική Θεσσαλία. Τίποτα το τρομερό, αλλά ικανοποιητικότατο σίγουρα σε σύγκριση με το απόλυτο τίποτα του αικον Εντάξει τα βόρεια δεν θα δούνε κάτι καλό, στην καλύτερη πάσπαλα.

Σχολιασμός

• Θα πεσει ειτε αδριατικη-ιονιο ειτε νοτια της Κρητης, εκει το παει... Και ισως τελος το γυρισει και προσηνεμο χαλαρο.
                    Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• Ο κυβος ερρίφθη όλα τα μοντελα δειχνουν προσηνεμα πλέον για Φωτα με μόνο το τζεμ να ειναι κατι ενδιάμεσο

Σχολιασμός

• Νομίζω συγκλίνουν τα μοντέλα για προσήνεμη κακοκαιρία στις 06/01, εφόσον δεν συνεχίσουν να το κόβουν κι άλλο ανατολικά στα επόμενα τρεξίματα. Εντύπωση μου κάνει το πρωινό γφς -κύριο και μέλη- που για την ώρα υποτιμάνε κάπως τον υετό για Αττική.
                        Πολλοί θέλουν την άνοιξη κι άλλοι το καλοκαίρι
                        και το χειμώνα το βαρύ μονάχα οι καλογέροι

Σχολιασμός

• Σοβαρεύουν τα πράματα.....
                          2002!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από panos erythrea Εμφάνιση μηνυμάτων
                            Σοβαρεύουν τα πράματα.....
                            Τι εννοείς φίλε μου?βάση της εμπειρίας σου τι βλέπεις? Εγώ βάση του gfs βλέπω ότι με τα τελευταία στοιχεία θα ρίξει κάτι καλο
                            Αυλωνα 202μ

Σχολιασμός

• Με το 6αρι του γφς ξεκινάει το ΠΕΤΣΟΚΟΜΑ του αυλώνα και η καταδίκη για τα πεδινά προσήνεμα. Αν η τάση επιβεβαιωθεί από μ.ο. και επόμενα ραν και δε μιλάμε απλά για μια παρένθεση, ίσως μάλιστα τον πετσοκόψει και τόσο που να βγουν κερδισμένα τα κεντρικά ή ακόμα και τα βόρεια της χώρας. Κλαυσίγελος.
                              Πολλοί θέλουν την άνοιξη κι άλλοι το καλοκαίρι
                              και το χειμώνα το βαρύ μονάχα οι καλογέροι

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από kalogeros Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Με το 6αρι του γφς ξεκινάει το ΠΕΤΣΟΚΟΜΑ του αυλώνα και η καταδίκη για τα πεδινά προσήνεμα. Αν η τάση επιβεβαιωθεί από μ.ο. και επόμενα ραν και δε μιλάμε απλά για μια παρένθεση, ίσως μάλιστα τον πετσοκόψει και τόσο που να βγουν κερδισμένα τα κεντρικά ή ακόμα και τα βόρεια της χώρας. Κλαυσίγελος.
                                Φίλε μου καλόγερε νομίζω, με αυτά που γράφεις, ότι περιμένεις να κορδονιάσει ο πεντακοσάρης 96h ώρες πριν.
                                Δεν έχει γίνει ποτέ αυτό.
                                Με λίγη υπομονή όλα θα στρώσουν. Θέμα τύχης είναι αν μπει ένα -35 ή ένα -28. Και τα δύο έχουν γίνει στο παρελθόν.
                                Αύριο στα 12αρια, ίσως, να είμαστε σοφότεροι.

Σχολιασμός

Working...
                                X