Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Δεκεμβρίου!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Όπως είχα πει, ο υποτροπικός δεν σημαίνει ότι θα οδηγήσει σε κάποιο ξέσπασμα μετά. Σε κάθε περίπτωση για αύριο ελπίζω να μείνουμε σε σενάριο τζίφου και περιφερειακών μοντέλων σε σχέση με ευρωπαίο και γαλλικό, για να έχουμε μια ισχυρή κακοκαιρία και θάψιμο στην Ήπειρο πάνω από τα 1200 μέτρα. αλλιώς και τα φαινόμενα θα είναι λιγότερα και τα υψόμετρα θα ανεβούν, αν κινηθεί πιο νότια το χαμηλό.
    Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Φέτος υπάρχει κοφτης στα 5 στα 850 είναι φοβερό αυτό που συμβαινει ο μ.ο των ενσ δεν κατεβηκε ΠΟΤΕ κάτω απο 5 κ τρωμε τον πρωτο χειμερινό μηνα. Δεν θυμαμαι να έχει ξαναγίνει τέτοιο χαλι
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• χρονια πολλα σε ολους τους Σπυρους του φορουμ με υγεια..!!.

Δυσκολο το πρωινο του Σαββατο για την Αττικη αλλα και γι αλλες περιοχες της χωρας...περα απο τις ισχυρες βροχες..πιθανον και οι ανεμοι να δημιουργησουν προβλημα τα λογω υψηλου κυματισμου....ενω φαινεται και δευτερος απογευματινος εξισου ισχυρος γυρος.....απο την νεα εβδομαδα μπαινουνε σε τροχεια ανομβριας ελλειψης ουσιστικα βροχοπτωσεων για τουλαχιστον 8 ημερες.....απο εκει και περα διαφαινεται αλλαγη της κυκλοφοριας με το κρυο να φιανεται να αρχιζει να κατηφοριζει....συνιστω συγκρατημενη αισιοδοξια μιας και το τελος αλλα και η αρχη τους ετους καπου εκει στα Φωτα συνηθως δινουν μεγαλες κατεβασιες που δινουν χιονοπτωσεις και σε χαμηλα υψομετρα.....φυσικα στοιχημα για τον ορεινο τουρισμο αυτο να συμβει καπου λιγο πριν τα Χριστουγεννα ωστε να υπαρχει και απο τον κοσμο αμεσο ενδιαφερον...!!
        23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

• Η περίοδος των γιορτών είναι το κρίσιμο σημείο για να αλλάξει η ψυχολογία. Αν έχουμε αλλαγή σκηνικού και χιόνια τουλάχιστον στα ημιορεινά ολόκληρης της χώρας δεν θα πρέπει να έχουμε παράπονα για τον τρόπο που τελείωσε η χρονιά.
          Αλλωστε ζήσαμε έντονες καταστάσεις με πολλές βροχές και καταιγίδες κι ας ήμασταν λίγο πιο πάνω απο το αναμενόμενο στις θερμοκρασίες.
          Ο χειμώνας είναι μπροστά και μέχρι τώρα καλύτερα που τη βγάλαμε με βροχές παρά για παράδειγμα με ξερόκρυο.

Σχολιασμός

• Συγγνωμη φιλε μου όταν ή Τ στα 850 είναι τουλαχιστον 5 βαθμούς πάνω από το μ.ο για τουλάχιστον 1,5 συνεχομενο μηνα δεν το λες κ "λιγο πιο πάνω" .Κ αν εμένα Σουηδια δεν θα με πειραζε παλι χειμώνα θα είχα αλλά εδώ οι 5 βαθμοι τουλαχιστον καπέλο δεν ειναι σιγουρα χειμώνας .

Χειμωνας ειναι κ κρυο κ ξεροκρυο δεν ειμαστε Κουαλα Λουμπουρ .

Κ γω θέλω να αισιοδοξω αλλά θα το κανω μόλις δω με οση εμπειρία εχω κατι χειροπιαστο. Προςτο παρόν κ όσο η μεση Τ των ενσεμπλ δεν λεει να πέσει κατω απο 5 στα 850 μέχρι τελη Δεκεμβρη δεν μπορώ να είμαι καθολου αισιοδοξος

Σχολιασμός

• Φανταστείτε κάτι αντίστοιχο μέσα Ιουλίου...
              Attached Files

Σχολιασμός

• παντος προχθες δεν ειχαμε καμια υποστηριξει ουτε στα 850 ουτε στα 500
                αγοριανη ειχε ψιλοβροχο με 2.9 βαθμους στα 870μ και στα 1950μ στο χιονοδρομικο ειχε -0.2 και ψευτοχιονιζε ...πολυ μικρη διαφορα
                εχω αρχισει να ανυσυχω και για αγοριανη χαχα
                σημερα παω πανω να πατησω φρεσκο αυριο χιονι εστω στα 1700μ...
                ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΠΤΑΛΟΦΟΥ(ΑΓΟΡΙΑΝΗΣ) ΦΩΚΙΔΑΣ

http://users.otenet.gr/~occc8t/meteocam/

http://www.meteocam.gr/AgorianiVillage

http://www.weatherlink.com/user/agoriani870m
                ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΙΑΝΗ ΧΙΟΝΑΚΙ!!!
                :weather_17:

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Συγγνωμη φιλε μου όταν ή Τ στα 850 είναι τουλαχιστον 5 βαθμούς πάνω από το μ.ο για τουλάχιστον 1,5 συνεχομενο μηνα δεν το λες κ "λιγο πιο πάνω" .Κ αν εμένα Σουηδια δεν θα με πειραζε παλι χειμώνα θα είχα αλλά εδώ οι 5 βαθμοι τουλαχιστον καπέλο δεν ειναι σιγουρα χειμώνας .

Χειμωνας ειναι κ κρυο κ ξεροκρυο δεν ειμαστε Κουαλα Λουμπουρ .

Κ γω θέλω να αισιοδοξω αλλά θα το κανω μόλις δω με οση εμπειρία εχω κατι χειροπιαστο. Προςτο παρόν κ όσο η μεση Τ των ενσεμπλ δεν λεει να πέσει κατω απο 5 στα 850 μέχρι τελη Δεκεμβρη δεν μπορώ να είμαι καθολου αισιοδοξος
                  Αυτό βέβαια που ενδιαφέρει τους πιο πολλούς είναι να μας δώσει ο χειμώνας κάποιες ευχάριστες εκπλήξεις με χιόνι στα πεδινά και ας γίνει αυτό έστω στο τελείωμα του.
                  Και σε δεύτερη φάση σε ότι αφορά το ενδιαφέρον αρκετά χιόνια σε ορεινά, ημιορεινά.
                  Δεν νομίζω ότι έχουμε διαχρονικά έντονες συγκινήσεις σε ότι αφορά το χιόνι στα πεδινά ιδιαίτερα στην Αττική την περίοδο πριν τις γιορτές.
                  Και διαπιστώνω ότι ελάχιστους τους συγκινεί το σκέτο κρύο από Νοέμβρη μέχρι μέσα Δεκέμβρη χωρίς φαινόμενα.
                  Εννοείται ότι θα ήταν πολύ καλύτερος ένας Δεκέμβριος με χιόνια μέχρι τα ημιορεινά αλλά κάνω τη σύγκριση με το απλό κρύο.
                  Δεν θα άλλαζα για κανένα ξερόκρυο το καιρικό ενδιαφέρον που ζήσαμε και συνεχίζουμε να ζούμε μέχρι σήμερα.
                  Μετά τις 25 Δεκέμβρη θα απογοητευτώ αν δεν αλλάξει η κυκλοφορία.
                  Last edited by GeorgeGlyfada; 13-12-19, 18:13.

Σχολιασμός

• Να τονίσω ότι είμαι φαν του ξεροκρυου χαχαχαχα
                    Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• Ναι οκ... φαίνεται μια προσπάθεια ριτζ του αζορικου, στη δεύτερη καρτέλα όμως. Θα χρειαστεί να κάνουμε υπομονή 4-5 για να δούμε αν υπάρχει λόγος να ασχολούμαστε για τα τέλη του μήνα...τα ensembles στα 500 μάπα. Τουλάχιστον δε θα έχουμε μάλλον πασχουγεννα. Σαν πρώτη εικόνα θα είμαστε περίπου στα κλιματικά...

Σχολιασμός

• Τέτοιες μέρες πέρυσι είχαν πέσει όλα τα φύλλα των δέντρων στο Παγκράτι ακόμα κι από τις μουριές. Πρόπερσι έπεσαν τ~λη Δεκεμβρίου και άρχισαν να βγαίνουν τέλη Φεβρουαρίου. Φέτος θα πέσουν καθόλου;

Σχολιασμός

• Τέτοιες μέρες πέρυσι είχαν πέσει όλα τα φύλλα των δέντρων στο Παγκράτι ακόμα κι από τις μουριές. Πρόπερσι έπεσαν τέλη Δεκεμβρίου και άρχισαν να βγαίνουν τέλη Φεβρουαρίου. Φέτος θα πέσουν καθόλου;

Σχολιασμός

• Τέτοιες μέρες πέρυσι είχαν πέσει όλα τα φύλλα των δέντρων στο Παγκράτι ακόμα κι από τις μουριές. Πρόπερσι έπεσαν τ~λη Δεκεμβρίου και άρχισαν να βγαίνουν τέλη Φεβρουαρίου. Φέτος θα πέσουν καθόλου;

Σχολιασμός

• Απο κορυφη σε κορυφή παμε στα διαγράμματα .Μάλλον ψηνεται κ άλλη θερμη εισβολη στο καπάκι. Εσεις περιμενετε τον Ριτζ φορεστερ πριν τις 10/1....

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Απο κορυφη σε κορυφή παμε στα διαγράμματα .Μάλλον ψηνεται κ άλλη θερμη εισβολη στο καπάκι. Εσεις περιμενετε τον Ριτζ φορεστερ πριν τις 10/1....
                                σαν ημιτονοειδης συναρτηση ειναι αυτο το πραγμα...
                                Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

Working...
                                X