Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Δεκεμβρίου!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Ο χειμώνας ξεκινάει με το γεγονός ότι το να στρώσει 2η συνεχόμενη χρονιά δρόμο στην Αγία Παρασκευή έχει γίνει μόνο την περίοδο 1991-1992 με ηφαιστειακό χειμώνα. Οπότε απολαύστε αντικυκλώνα και βλέπουμε από Γενάρη.
    Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
    που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
    και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
    διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
    το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Σχολιασμός

Τότε εστρωσε τον ιδιο χειμώνα 2 φορές τωρα δεν θελουμε αυτο .
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Νομιζω οτι φετος θα φάμε ωραιο Χριστουγεννιάτικο οβελια στην ύπαιθρο παρεα με τις πεταλουδες .

Σχολιασμός

Ουκμο και ευρωπαϊκό βγάζουν χαμηλό 995 το Σάββατο. Τζίφος 1000αρι. Στη θέση ακόμα διαφωνούν φυσικά. Ο ευρωμουαγενης ουσιαστικά από σημερα συμφωνεί με τζιφο ότι το αποκορύφωμα της Θέρμης εισβολής είναι η επόμενη Τετάρτη με τ 11 στα 850. Ο Αμερικανός πέταξε σημερα τα πρώτα δύο τρία ψυχρά σενάρια για Χριστούγεννα. Άνευ σημασίας ακόμα , απλώς είναι σαφές ότι θα προκύψει κινητικότητα στο τρίτο δεκαήμερο όπου σίγουρα κάποιοι θα ευνοηθούν

Σχολιασμός

δεν θα χιονίσει τελικά αλλά στα Γιάννενα μάλλον και λέω μάλλον γιατί δεν έχει κλειδώσει τελείως, πάμε για ισχυρότατη κακοκαιρία παρασκευή προς Σάββατο, το ίδιο ισχύει για όλη την δυτική πλευρά της Πίνδου. βέβαια αυτά με βάση τζίφο, καθώς το ούκμο και ο ευρωπαίος έχουν πιο εξασθενημένο χαμηλό από τα βορειοδυτικά.. ας ελπίσουμε αύριο να βελτιωθούν και αυτοί.Τέτοιους αυλώνες ψάχνουμε εδώ και για λεπτομέρειες πάλι χάνουμε το χιόνι. Για μετά είναι σαφές πως για εδώ χαλάει τελείως η συνταγή, εκεί που τώρα έχουμε τα 970 θα έχουμε 1030...
            Last edited by [weathermaniac]; 11-12-19, 04:01.
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Χάλια η προοπτική μέχρι τα Χριστούγεννα, να δουμε εάν αλλάξει κάτι τις επόμενες μέρες στους χάρτες αλλιώς τον κλαίμε τον Δεκέμβρη.
              ΔΗΜΗΤΡΗΣ
              ΧΑΛΚΙΔΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Σχολιασμός

Κατά τα αλλα καραρρεει για αλλη μία φορά η αμπελοφιλοσοφια " ας μην κάνει κρυα τον Νοεμβρη διοτι δεν θα κανει μετα" φετος κ βεβαια όχι μόνο φέτος το κρυο αγνοειται παντελώς .Οποτε το κρύο οποτε κ αν ερθει είναι πάντα ευπρόσδεκτο γιατί απλά τιποτα δεν ειναι δεδομενο.
                Last edited by icestorm; 11-12-19, 19:22.

Σχολιασμός

Εμμ τα λέμε δν τα λέμε, ας μη κοιτάμε τις εξαιρέσεις, ο χρυσός κανόνας λέει ότι αν έρθουν τα κρύα από νωρίς, τότε και μόνο τότε πάμε για δυνατό χειμώνα..Ας μη θυμίσω παλαιότερες εποχές τις πάχνες από Νοέμβρη μήνα και το χιονάκι στη Πάρνηθα γιατί θα πάθουμε μελαγχολία . Εν τούτοις μπορεί να μας την κάνει φέτος μία καλή κατεβασιά, ίδωμεν

Σχολιασμός

Ο Δεκέμβρης πολύ συχνά πατάει πάνω στα βήματα του Νοέμβρη...όπως κ φέτος...ο Γενάρης κ ο Φλεβάρης μπορούν να έχουν μεγαλύτερη "αυτονομία" από τα πριν αλλά και μεταξύ τους...τέλος ο Μάρτης σε ανύπαρκτους χειμώνες συχνά προσπαθεί να βγάλει όλα τα σπασμενα

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από geornik2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Ο Δεκέμβρης πολύ συχνά πατάει πάνω στα βήματα του Νοέμβρη...όπως κ φέτος...ο Γενάρης κ ο Φλεβάρης μπορούν να έχουν μεγαλύτερη "αυτονομία" από τα πριν αλλά και μεταξύ τους...τέλος ο Μάρτης σε ανύπαρκτους χειμώνες συχνά προσπαθεί να βγάλει όλα τα σπασμενα
                      Συμφωνώ για τον Μάρτη αλλά αυτά γίνονταν τις καλές εποχές

Σχολιασμός

• Συμφωνα με γφς στις 27 δεκεμβρη εχουμε πληρης απουσια κρυου απο ολη την ευρωπαικη ηπειρο εκτος λαπωνιας καθως και απο ευρωπαικη ρωσια. Αν γυρισετε τους χαρτες πισω θα δειτε οτι την ιδια ημερομηνια τα τελευταια χρονια εχουμε σαφη ταση για θερμανση. Δυστυχως το κλιμα αλλαζει

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από geornik2004 Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Το μονο σίγουρο είναι οτι ο Φλεβαρης φέτος θα σταθεί στο υψος του .Δεν μπορει ο 4ος φετος να βγει γιαλατζι. Τώρα γενικά για τον χειμωνα εγω ενα εχω να πω. Χάσαμε ήδη ένα μήνα κ αν συγκρινουμε με περσυ χασαμε 1,5 μήνα.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων

Το μονο σίγουρο είναι οτι ο Φλεβαρης φέτος θα σταθεί στο υψος του .Δεν μπορει ο 4ος φετος να βγει γιαλατζι. Τώρα γενικά για τον χειμωνα εγω ενα εχω να πω. Χάσαμε ήδη ένα μήνα κ αν συγκρινουμε με περσυ χασαμε 1,5 μήνα.
                            Μακάρι να σταθούν στο ύψος τους και ο Γενάρης και ο Φλεβάρης. Αλλά σίγουρο απο αρχές Δεκέμβρη δεν είναι τίποτα.

Σχολιασμός

• Περυσι οπως και το 16-17 ειχαμε χειμωνα χοντρικα ολο το Δεκεμβρη και το μισο Γεναρη...μπορει τωρα να ξυπνησει ο Φλεβαρης ο οποιος απο το 2016 και μετα ειναι τελειως ανυπαρκτος(εξαιρεση περυσι που ταν σχετικα χειμωνιατικος)

Σχολιασμός

• Το πρωτο εικονικο κρυο εστω και τοσο μακρια. Το ανεβαζω γιατι θα φυγει σε λιγες ωρες

Σχολιασμός

Working...
                                X