Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Δεκεμβρίου!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Για αυριο δεν νομιζω ο καιρος να ειναι συμπαγης στο λεκανοπεδιο για πολυ ωρα. Φαινεται να σχηματιζεται ενα αβαθες χαμηλο ανατολικα μας οποτε οτι δωσει αυτο. Τα οποια φαινομενα γρηγορα θα κοπουν μαχαιρι αφου ο δυτικος στα 700 θα κανει κουμαντο συνεχως και αδιαλλειπτως.
    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Τίποτα συναρπαστικό για τη συνέχεια. Μακάρι να έχουμε ευχάριστες εκπλήξεις στις γιορτές.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από GeorgeGlyfada Εμφάνιση μηνυμάτων
        Τίποτα συναρπαστικό για τη συνέχεια. Μακάρι να έχουμε ευχάριστες εκπλήξεις στις γιορτές.
        Εγώ πάντως κρατάω μικρό καλάθι όχι μόνο για τις γιορτές αλλά και για τον υπόλοιπο του χειμώνα. Δεν το στηρίζω κάπου αυτό που λέω απλά διαίσθηση. Αν βγει αληθινή, θα δούμε.
        Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό
        Οπου πας εσύ, θα 'μαι πάντα εδώ,
        να σ΄ακολουθώ...
        Χιόνι ολέ ολεεεέ, χιόνι ολέ ολεεέ!!!!

Σχολιασμός

Εγω κραταω δαχτυλήθρα

Σχολιασμός

Για εδω μια χαρα εχει μπει ο Δεκεμβρης δε καταλαβαινω τι περιμένατε...Απο τι βλεπω ερχεται το διαστημα 10-11 και αλλη κακοκαιρια με χιονια στα βουνα μας και βροχες στα πεδινα...Για μετα τι να πουμε...Μονο ο καιρος ξερει.Δικη μου αίσθηση ειναι οτι απο 20 Δεκεμβρη η κυκλοφορια θα αλλαξει.Με τετοια κυκλοφορια ουτε του παπά...εχουμε δει και χειροτερα
            Last edited by teopap7; 05-12-19, 19:30.
            snow is life!

Σχολιασμός

Ο χειμώνας περιορίζεται στη βόρεια Σκανδιναβία και Φιλανδία μέχρι τις 20/12. Προσωπικά δε με χαλάει καθόλου.
              Το θέμα μας κάθε χρόνο είναι τι θα γίνει 20/12 με 20/2, όσο αφορά ανατολικά πεδινά.
              Μας αρκεί ένα πενθήμερο μέσα σε αυτό το διάστημα ώστε να βγουν τα σπασμένα χρόνων (μιλώντας για λεκανοπέδιο).
              Αρκεί να είναι δυνατό ώστε να στρώσει μισό μέτρο Λαγονήσι, Μέθανα και Ελευσίνα με μπουμπουνητά και αστραπές.
              Θα το κάνει φέτος;
              Κανείς δεν ξέρει τα κέφια του αζορικού.

Σχολιασμός

τρομερά και απίστευτα τα σενάρια του τζίφου, οι αυλώνες προκαλούν δέος, ότι πρέπει για παπλαμούδα σε μέγεθος παλάμης με κεραυνίδια. Αν όχι άπειρη βροχή με 5-6 βαθμούς και.. κεραυνίδια
                gefs 18.jpggefs 19.jpggefs 9.jpggefs 5.jpggefs 12.jpg

στην θέση αυτη δεν δινουν τίποτα, απλά τους βάζω εδώ που είναι σε όλο το μεγαλείο τους
                Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Καλημέρα, διάγραμμα κεντρικής Εύβοιας από 00z gfs.
                  Υετικά δείχνει αρκετά καλό μέχρι όσο πάει το διάγραμμα. Θερμοκρασιακά συνεχίζει στο μοτίβο των τελευταίων μηνών δηλαδή πάνω απο τις κλιματικές.
                  Προσωπικά δε με χαλάει, πεδινά χιόνια πριν τις 20/12 εδώ είναι σπάνιο φαινόμενο οπότε δεν χάσαμε και τίποτα...
                  Μετά τις 20/12 είναι το θέμα και προσωπικά είμαι συγκρατημένα αισιόδοξος ότι θα αλλαξει η κυκλοφορία και θα έχουμε τις ευκαιρίες μας.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
                  ΧΑΛΚΙΔΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Σχολιασμός

Σπάνιο στη Χαλκίδα ναι ανατολικότερα οχι

Σχολιασμός

Διαγράμματα προχωρημένου φθινόπωρου για το επόμενο διάστημα , με τις βροχές να φαίνεται να επιστρέφουν και τα πανηγύρια στις διάφορες ιστοσελίδες με θαυμαστικά κιόλας , για χιόνια στις αετοφωλιες της κεντρικής και βόρειας Ελλάδας. Για να
                      δουμε αν θα κάνει κάτι μεσα στις γιορτές και φέτος...

Σχολιασμός

Απολυτως τιποτα στο βαθος. Ουτε τα χιονοδρομικα βλεπω να ανοιγουν φετος

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από kostas. Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Απολυτως τιποτα στο βαθος. Ουτε τα χιονοδρομικα βλεπω να ανοιγουν φετος
                          Διαφωνω! Υπαρχει κατι στο βαθος κ λεγεται...Ανοιξη

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων

Διαφωνω! Υπαρχει κατι στο βαθος κ λεγεται...Ανοιξη
                            Εντάξει είσαι τέρας απαισιοδοξιας
                            να σ΄ακολουθώ...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Michael1 Εμφάνιση μηνυμάτων

Εντάξει είσαι τέρας απαισιοδοξιας
                              Απλα ρεαλιστής ειμαι κ ξορκιζω το κακό απο τωρα. Ο Νοεμβρης έφυγε με 10-15 στα 850 ο Δεκεμβρης με 5-10 τι μένει; Τα φυτά ανθίζουν μεσα Φλεβαρη .Θα μου πεις κ ΑΝ κάνει τη φωτοβολιδα;;

Μακαρι να την κάνει αλλα εγώ βλέπω ότι μια μεσημβρινη κυκλοφορία της προκοπης δεν έχει κανει πουθενά στην Ευρωπη ως τώρα ημίμετρα κ ρεταλια παντου! Οταν κ αν την κάνει θα ευνοηθουμε εμείς;

Κ άντε κ ευνοηθηκαμε θα σκασει εκεί που θελουμε; Για να ερθει τό καλό πρεπει να εχουμε 3-4 κατεβασιες με την μια θα βάλουμε γκολ; Ελπίζω να σταθουμε τοσο τυχεροι οσο άτυχοι ημασταν τα προηγούμενα χρόνια κ ετσι να γίνει όμως ουτε ο Νοεμβρης που χάσαμε γυρίζει πίσω ουτε ο Δεκεμβρης που μαλλον χανουμε

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων

Απλα ρεαλιστής ειμαι κ ξορκιζω το κακό απο τωρα. Ο Νοεμβρης έφυγε με 10-15 στα 850 ο Δεκεμβρης με 5-10 τι μένει; Τα φυτά ανθίζουν μεσα Φλεβαρη .Θα μου πεις κ ΑΝ κάνει τη φωτοβολιδα;;

Μακαρι να την κάνει αλλα εγώ βλέπω ότι μια μεσημβρινη κυκλοφορία της προκοπης δεν έχει κανει πουθενά στην Ευρωπη ως τώρα ημίμετρα κ ρεταλια παντου! Οταν κ αν την κάνει θα ευνοηθουμε εμείς;

Κ άντε κ ευνοηθηκαμε θα σκασει εκεί που θελουμε; Για να ερθει τό καλό πρεπει να εχουμε 3-4 κατεβασιες με την μια θα βάλουμε γκολ; Ελπίζω να σταθουμε τοσο τυχεροι οσο άτυχοι ημασταν τα προηγούμενα χρόνια κ ετσι να γίνει όμως ουτε ο Νοεμβρης που χάσαμε γυρίζει πίσω ουτε ο Δεκεμβρης που μαλλον χανουμε
                                Σε γενικές γραμμές πάντως ο Δεκέμβριος θυμίζει λίγο παλιακος, αν είχε και 2 - 4 βαθμούς κάτω θα θύμιζε δεκαετία 80. Πρώτα χιονακι στα βουνά και βροχουλες χαμηλότερα και αισθητό κρύο. Στην Αθήνα δεν περιμένουμε χιόνι Δεκέμβριο απλά στρώνει ο δρόμος για Γενάρη και Φλεβάρη. Θέλω να τα βλέπω έτσι τα πράγματα.
                                Αν δεν υπήρχαν τα μοντελα και η απαισιοδοξια που δείχνουν για τα μακρινά νομίζω όλοι θα ειμασταν πιο ευτυχισμένοι ζώντας απλά τον καθημερινό χειμώνα
                                να σ΄ακολουθώ...

Σχολιασμός

Working...
                                X