Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Δεκεμβρίου!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

snow is life!

Σχολιασμός

Διάγραμμα κεντρικής Εύβοιας, δεν θα μπει όπως του αρμόζει ο Δεκέμβρης αλλά ευχομαι να φυγει φουλ χειμωνιατικος
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      ΧΑΛΚΙΔΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Σχολιασμός

Απο το 3 Δεκεμβριου το gfs δειχνει μια θερμη εισβολη. Να ζεστανει λιγο γιατι κατα την διαρκεια της χτεσινης κακοκαιριας δεν στεκοσουν εξω με τους 16 βαθμους.

Σχολιασμός

o 500αρης ξεκαθαρα ανοιξιατικος. πανω απο τα κλιματικα για οσο παει το ματι...δε μπορει με τιποτα να βγαλει μια light ψυχρη εισβολη .απιστευτη εμμονη με κεντροδυτικη -βδυτικη ευρωπη οπου ετοιμαζεται ψυχρη εισβολη , ακομα και στην πορτογαλια..ο χειμωνας 12-13 , οσο βλεπουμε τετοιους χαρτες , τρομαζει και μονο στην ιδεα...

Σχολιασμός

Για μελλούμενα τίποτα απολύτως. ίσως καταφέρει να βρέξει...
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Δύσκολα τα πράγματα και το πρώτο δεκαήμερο. Εκεί που πάει να δημιουργηθεί μια τάση αλλαγής επιστρέφουμε στα γνωστά.
              Βέβαια είναι ακόμα πολύ νωρίς για απογοήτευση και γκρίνια σε ότι αφορά την εξέλιξη του χειμώνα.

Σχολιασμός

Τα πραγματα είναι απλά .Ή διακύμανση της Τ στα 850 ήταν τον Οκτωβρη απο 10-15 στα 850 κ τον Νοεμβρη από 5-10 στα 850. Το εντυπωσιακό ειναι οτι κινούμαστε σε ενα ευρος μόλις ( 5 βαθμων) για διαστημα πανω απο 2 συνεχομενους μηνες. Επιπλέον και ο Δεκεμβρης φαίνεται να μπαινει με το ίδιο μοτίβο.
                Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Τουλάχιστον δεν έχουμε 20 βαθμούς χαχαχα
                  Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

Νωρίς νωρίς φέτος, η πρώτη πιθανή ευκαιρία για δυτική χιονοκαιρία στις αρχές του δεύτερου 10ημέρου του Δεκέμβρη. Μακάρι να βγει, και να ξεκινήσουμε με όμορφη παπλαμούδα. Γροιλανδικός αυλώνας και αποκομμένο χαμηλό στην Αμερική-Καναδά είναι τα δύο στοιχεία που είναι αναγκαία και υπάρχουν, αλλά δεν είναι από μόνα τους ικανά για δυτικό χιονιά.
                    Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Κάποιοι βιάζεστε να τελειώσετε τον Δεκέμβρη ενω ακομα δε μπήκε. Μυαλο δε βαζουμε ποτέ χαχαχ
                      snow is life!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
                        ;n2639556]Νωρίς νωρίς φέτος, η πρώτη πιθανή ευκαιρία για δυτική χιονοκαιρία στις αρχές του δεύτερου 10ημέρου του Δεκέμβρη. Μακάρι να βγει, και να ξεκινήσουμε με όμορφη παπλαμούδα. Γροιλανδικός αυλώνας και αποκομμένο χαμηλό στην Αμερική-Καναδά είναι τα δύο στοιχεία που είναι αναγκαία και υπάρχουν, αλλά δεν είναι από μόνα τους ικανά για δυτικό χιονιά.
                        Μιχαηλ βιαζεσαι. Εσύ δεν ελεγες πριν λίγες μέρες για σαφη ταση ψυχρης εισβολης στις 4-5/12; Τι γίνεται τελικά; Σίγουρα ο καθένας μπορεί να λεει ότι θέλει αλλά εσυ που εισαι κ σχετικος θα πρέπει να έχεις υπομονή .
                        Πραγματι υπαρχει ή ταση κατι να αλλάξει εκει στις 10/12 ή οποια όμως άνετα μπορει να γίνει κ πατάτα. Τωρα ή λέξη ταση σημαινει λίγο από ολα ή τιποτα για την ωρα

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από teopap7 Εμφάνιση μηνυμάτων
                          Κάποιοι βιάζεστε να τελειώσετε τον Δεκέμβρη ενω ακομα δε μπήκε. Μυαλο δε βαζουμε ποτέ χαχαχ
                          Εγώ δεν τελειωνω τιποτα εκ των προτέρων εκ των υστέρων ναι

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων

Μιχαηλ βιαζεσαι. Εσύ δεν ελεγες πριν λίγες μέρες για σαφη ταση ψυχρης εισβολης στις 4-5/12; Τι γίνεται τελικά; Σίγουρα ο καθένας μπορεί να λεει ότι θέλει αλλά εσυ που εισαι κ σχετικος θα πρέπει να έχεις υπομονή .
                            Πραγματι υπαρχει ή ταση κατι να αλλάξει εκει στις 10/12 ή οποια όμως άνετα μπορει να γίνει κ πατάτα. Τωρα ή λέξη ταση σημαινει λίγο από ολα ή τιποτα για την ωρα

Όχι ακριβώς Πάνο, ναι είχα γράψει σαφή τάση για ψυχρή εισβολή, αλλά το γενίκευσα σε μια ολόκληρη ήπειρο, εδώ χαρακτηριστικά το μήνυμά μου:

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
                            ;n2639490]πιο βόρεια το χαμηλό για 25 το οποίο σημαίνει ότι ναι μεν πελοπόννησος και Αττική δεν θα έχουν την ίδια διάρκεια όπως φαινόταν πριν, αλλά το πέρασμα θα είναι ισχυρότατο. Θα πέσουν 50αρες-80αρες για πλάκα σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα [τοπικά πολύ παραπάνω]. Για την συνέχεια το γεγονός ότι το πολικό κρύο δεν προέρχεται από ρωσία, αλλά από βόρεια βορειοδυτική Ευρώπη, σε συνδυασμό με κάποιον Αζορικό, αν αυτός πάει όσο δυτικά χρειάζεται μπορούμε να δούμε επιτέλους χιόνι στα Γιάννενα με τον δικό τους καιρό. Καθαρά δυτικό δηλαδή και όχι νότιο ρεύμα. Φυσικά είναι τόσο μακριά που θεωρητικά μπορεί να μην υπάρξει ψυχρή εισβολή, αλλά η εμμονή των χαρτών είναι τέτοια που ξέρουμε ότι μάλλον στην Ευρώπη γενικότερα θα έχουμε ψυχρή εισβολή αρχές Δεκεμβρίου. Τουλάχιστον να χιονίσει στα βουνά καλά, γιατί ούτε αυτά δεν έχουν χιόνι προς το παρόν.
                            Είχα γενικεύσει για ευρώπη, καθώς αυτή η λίμνη στα δυτικά εξαρχής ήξερα ότι μπορούσε να μας σκοτώσει αν βγει σε λάθος σημείο. Και όντως το έκανε. Τώρα το 6αρι σαν τρέξιμο όντως ακόμα και στην υπόλοιπη ευρώπη δεν είναι καλό, παρολο που έχει αρκετό κρύο [ξερόκρυο]

Οπότε προς το παρόν, απλά περιγράφω τα 2 συστατικά που ξέρουμε ότι έχουμε που όμως υπό κάποιες συνθήκες δεν δίνουν και τίποτα [εχθές στο 6αρι πχ είχε συνέχεια ζωνικής]

Πάντως και οι δείκτες είναι αρκετά θετικοί προς το παρόν, καθώς μετά την άνοδο σε μεγάλες τιμές δείχνουν να έχουν μια μεγάλη πτώση

Σχολιασμός

Για τους δείκτες Μιχαηλ εχω πει τη γνώμη μου οτι για μας δεν έχουν καμία αξία. Ας μου αποδειξει κάποιος ότι έχουν .Μόνο για Αμερικη κ δυτικη Ευρωπη βγαίνουν καποια συμπερασματα

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Για τους δείκτες Μιχαηλ εχω πει τη γνώμη μου οτι για μας δεν έχουν καμία αξία. Ας μου αποδειξει κάποιος ότι έχουν .Μόνο για Αμερικη κ δυτικη Ευρωπη βγαίνουν καποια συμπερασματα
                                Απλά τους έχω σαν ένα επιπλέον + όταν μαζί με τα μοντέλα κολλάνε και οι δείκτες

Σχολιασμός

Working...
                                X