Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτων Νοέμβρη

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Τα ανσαμπλς. Του γφς δεν ε ουν αναβαθμιστεί, και ομςον δείχνουν ότι ναναι. Το βασικό τρέξιμο ειναι πολύ καλύτερο μέχρι τις 6 μέρες και εσείς πιάσει σχεδόν όλε; τι; κακοκαιριες κόντρα στα ανσάμπλς
    καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Έτσι ακριβώς τα ensembles του gfs είναι τραγικά, κοιτάμε το κύριο και σε συνδιασμό με τα άλλα μοντέλα προσπαθούμε να βγάλουμε ένα συμπέρασμα.

ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      ΧΑΛΚΙΔΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Σχολιασμός

Καλά για τα κοντινά θα συμφωνησω για τα πιο μακρυνα όμως έχουν κ αυτα την αξια τους. Για παραδειγμα χθες σε καποιο ραν ο τζίφος εξαφανισε τις βροχες της 25/11 ενώ ο μ.ο των ενσεμπλ επεμενε κ στα επομενα ραν επανήλθε κ το κύριο. Όλα εχουν την αξία τους .
        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Τα ενσεμπλς του τζιφου δεν εχουν καμια αξια ουτε στις μακρινες ωρες πλεον,ειναι εκτος τοπου και χρονου.Οπως ειπε κι ο Γιαννης,εμπιστοσυνη μονο στο κυριο και καμια ματια και στον ευρωπαιο και το icon :P ...Θα πεσει γελιο το χειμωνα!

Σχολιασμός

και όμως στο 12αρι εχθές τα ενσέμπλς και αυτά εξαφάνισαν έστω και πρόσκαιρα τη κακοκαιρία στις 25.

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
            Καλά για τα κοντινά θα συμφωνησω για τα πιο μακρυνα όμως έχουν κ αυτα την αξια τους. Για παραδειγμα χθες σε καποιο ραν ο τζίφος εξαφανισε τις βροχες της 25/11 ενώ ο μ.ο των ενσεμπλ επεμενε κ στα επομενα ραν επανήλθε κ το κύριο. Όλα εχουν την αξία τους .

Τώρα για την συνέχεια Το σύστημα τριτοτετάρτης θα αφορά δυτική και βόρεια κυρίως χώρα, πιο λαιτ πέρασμα στις υπόλοιπες περιοχές. Ένα σύστημα την Πέμπτη φαίνεται να επηρεάζει Αιγαίο και ανατολικά ηπειρωτικά, άσχετα από το γεγονός ότι ο τζίφος το έβαλε μέσα στον ηπειρωτικό κορμό. Σε κάθε περίπτωση η Αττική πάει για καλά φαινόμενα. Ενώ Αυτό στις 25 εξαρτιέται από μεταβλητές που βρίσκονται στο πεδίο των 50 ωρών που άλλαξαν αρκετά στο 6αρι του τζίφου, για αυτό δίνουν πιο γενικευμένη κακοκαιρία. Αναμονή για αυτό το σύστημα.

Σε κάθε περίπτωση ο Νοέμβριος όσο αφορά τον υετό στάθηκε παραπάνω και από το ύψος των περιστάσεων
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Ο τζίφος έχει ένα σενάριο στο εξαρι που μοιάζει με τον κατακλυσμό του Νώε για την Αττική. Φυσικά αηδιες... ουσιαστική αλλαγή πριν τις αρχές Δεκεμβρίου δε διαφαίνεται..οι δείκτες Μάο ναο αο και το συναπάντημα κάτι ψελλίζουν αλλά αυτά αλλάζουν άνετα.. υπομονή..θέλω να πιστεύω ότι μετά τις 25/11 θα αρχίσουμε να βλέπουμε ενδιαφέροντα πραγματακια...

Σχολιασμός

Δωδεκάνησα ώρα μηδέν,αν περάσει τέτοιο μάτι.
                .
                ..
                11/01/2017

Σχολιασμός

αύξηση πιθανοτήυτων με τα σημερινά τρεξίματα να έχουμε μεγάλο χαμηλό το οποόιο θα επηρεάσει και πιο βόρειες περιοχές. Η μεταβλητή που τα καθορίζει βρίσκεται στις 60 ώρες, άρα μεθαύριο θα έχουμε κλειδώσει θέση χαμηλού. η διαφωνία συνεχίζεται για την Πέμπτη.
                  Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από DIMITRISPAP Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Ο τζίφος έχει ένα σενάριο στο εξαρι που μοιάζει με τον κατακλυσμό του Νώε για την Αττική. Φυσικά αηδιες... ουσιαστική αλλαγή πριν τις αρχές Δεκεμβρίου δε διαφαίνεται..οι δείκτες Μάο ναο αο και το συναπάντημα κάτι ψελλίζουν αλλά αυτά αλλάζουν άνετα.. υπομονή..θέλω να πιστεύω ότι μετά τις 25/11 θα αρχίσουμε να βλέπουμε ενδιαφέροντα πραγματακια...
                    Θα είμαι πάντως υπέρ ευχαριστημένος μετά από έναν φουλ υετοφόρο Νοέμβριο αν έρθει και η αλλαγή της κυκλοφορίας αρχές Δεκεμβρίου.

Σχολιασμός

Κάθε χρονο έχουμε κ κατι "ευχάριστο" να θυμομαστε. Γενικά μετά το 2010 δεν μας παει ακόμα κ σε καλες χρονιές οπου χαθηκε χιονιας για 100χλμ ή άλλαξαν δεδομένα 2,5 μέρες πριν να μην αναφέρω τις κακές χρονιες που λιαζομασταν κ μεις στην Ομόνοια παρεα με τους μετανάστες της Χριστοφιλοπουλου.
                      Φετος δεν εχει πέσει ποτε ή Τ κατω από 5 στα 850!!! Κυκλοφορω ακόμα με καλοκαιρινά ενω κ η φύση ακόμα νομιζει οτι έχουμε αρχες Οκτωβρη με τα φύλλα να είναι στη θέση τους κ με το ζορι να αποκτούν την γνωστη κίτρινη χροια που αρμοζει σε τελη Νοεμβρη .
                      Που θα παει το χαλι δεν ξέρω αλλα πλεον δεν θα μου κανει καμια εντύπωση να κανουμε Δεκεμβρη με κουβαδακια. Υγεία να έχουμε κ κάποια στιγμή θα ξεσπάσει πιστεύω όλο αυτό οποτε δεν ξενερωνουμε ποτέ!
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

επική αρχή χειμώνα αν συνέβαινε αυτό για εδώ, με παπλαμούδα
                        gfs-0-372.png
                        http://modeles.meteociel.fr/modeles/...s-0-360.png?12

Σχολιασμός

στα κοκκινα...
                          Attached Files

Σχολιασμός

δε θελαμε να πεσει κατω απο 5 τουλαχιστον μεχρι 15/11..τωρα το θελουμε και κυριως απο αρχες δεκεμβρη.η ιβηρικη , η γαλλια , το νησι και γενικα κεντροδυτικη ευρωπη διαγουν ενα ψυχρο φθινοπωρο και υετοφορο..ο αζορικος ηδη σε καποια σεναρια εχει την ταση απο αρχες δεκεμβρη να ερθει ανατολικοτερα...κατα τα αλλα να θυμισω οτι το 2010 ειχαμε 25αρια μεχρι 10/12 και εσκασε γερη ψυχρη εισβολη με χιονια ακομα και σε πεδινα..υπομονη...

Σχολιασμός

απο κυριακη δευτερα κατι διχνει για χιονια στα ορεινα πανω απο 1600μ παρνασσο τουλαχιστον με αρκετο υετο
                              ΜΕΤΕΩΡΟΛΟΓΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΕΠΤΑΛΟΦΟΥ(ΑΓΟΡΙΑΝΗΣ) ΦΩΚΙΔΑΣ

http://users.otenet.gr/~occc8t/meteocam/

http://www.meteocam.gr/AgorianiVillage

http://www.weatherlink.com/user/agoriani870m
                              ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΡΧΟΜΑΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΓΟΡΙΑΝΗ ΧΙΟΝΑΚΙ!!!
                              :weather_17:

Σχολιασμός

Καλημέρα guys! Από βροχούλες καλά πάμε, άλλωστε δε μίλησε κανείς για ξηρό χειμώνα. Ανησυχητικό (όπως είχα ξαναπεί) η καθυστέρηση της έλευσης του κρύου προς τα μέρη μας. Επιμένω ότι τα δυτικά της χώρας, ενδέχεται να νιώσουν χειμώνα, εμείς οι ανατολικονότιοι, μας κόβω για καμιά αφρικανική σκόνη στη καλύτερη (θα φτιάξουμε τον λεγόμενο σκονάνθρωπο...χαχαχαχα). Μα δε σας κάνει εντύπωση αυτό που είπε κ ο icestorm, τα δέντρα παλεύουν να ρίξουν τα φύλλα τους, τραγικά πράγματα. Το μόνο που μπορεί να σώσει τη φάση θα είναι μία παράταση του χειμώνα και μέσα στο Μάρτιο, κάτι που δεν είναι απίθανο, για να δούμε..

Σχολιασμός

Working...
                                X