Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτων Νοέμβρη

Collapse
Καρφιτσωμένο Θέμα
X
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Καταρχας με -18,5 όταν ερθει να δουμε αν θα εχει ολικό παγετο .2ον μιλάμε για ούτε μέσα Νοεμβρη άρα κ μια μέρα ολικό παγετό ειναι τρομερό για τοσο νότια κ τοσο νωρις! Ή Μοσχα ακομα δεν νομίζω να έχει κανει ακόμα....
    Τωρα για Ιαπωνια ναι θα συμφωνησω απο άποψη χιονοπτώσεων όμως τόσο νότια οσο Αμερικη το χιονι δεν φτάνει πουθενά!
    Last edited by icestorm; 09-11-19, 21:01.
    Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Kαλα δεν διαφωνω, πολυ δυνατο ψυχος για αρχες μεσα νοεμβρη,
      ασια νομιζω φτανει πιο νοτια. λογικο αφου εχει το σιβιρικο τερας απο πανω

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Georgilio Εμφάνιση μηνυμάτων
        Kαλα δεν διαφωνω, πολυ δυνατο ψυχος για αρχες μεσα νοεμβρη,
        ασια νομιζω φτανει πιο νοτια. λογικο αφου εχει το σιβιρικο τερας απο πανω
        Όχι μακραν νοτιότερα στις ΗΠΑ .Δες Χριστουγεννα στο Κορπους Κριστι στο παραλιακο νότιο Τεξας σε γεωγρ.πλατος 27,5 μοιρων! Στην Ασια δεν υπαρχει κατι αναλογο κ ο λογος φυσικα ειναι τα ορεινά εμποδια κάτι που στη πεδινη ανατολικη Αμερικη δεν υφισταται

Σχολιασμός

ο για αυτό τον λόγο παρά την ξεκάθαρη αλλαγή του κλίματος ο υετός σε χρονιές πχ στα Γιάννενα δεν αλλάζει πολύ. Αλλάζει όμως η κατανομή του. Σκεφτείτε ότι μέχρι τον Οκτώβρη είχαμε περίπου 800 χιλιοστά βροχής, και τώρα ο Νοέμβρης συνολικά θα μας ρίξει τουλάχιστον 300, αν συνεχίσει έτσι μέχρι τις 22 Νοέμβρη. Η κατανομή του υετού είναι ότι να ναι πλέον.
          Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

τετοια ensembles για αττικη ως προς τον υετο ειχα μαλλον χρονια να δω..διαδοχικα συστηματα και μαλιστα μετα τις 15/11 φαινεται να ξεκιναει το φορτωμα σε μεγαλα υψομετρα σε κεντρικη και βορεια ελλαδα καθοτι και η τ στα 850 σταδιακα χαμηλωνουν και θα βελτιωνονται τα γεωδυναμικα..οποτε παμε καλα αρκει να χειμωνιασει την καταλληλη στιγμη και μη θυμηθει να κανει χειμωνα το μαρτιο...
            ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΤΑ

Σχολιασμός

Ως προς τον υετο καλά το παει αλλά ως προς τις Τ τετοια διαγράμματα κ γω χρονια εχω να δω 10 με 15 στα 850 3 εβδομάδες τώρα. Λος Ατζελες γιναμε εγω ακομα με κοντομανικα κ βερμούδα κυκλοφορω. Ακόμα κ στη φυση όμως τα δέντρα που αλλες χρονιες είχαν ήδη κιτρινισει είναι ακόμα πρασινα κ ισα που πανε να αλλαξουν χρωμα. Συγγνωμη αλλά εμενα αυτό μου προκαλεί αποστροφή. Ανοιξη - Καλοκαιρι - Άνοιξη - ;;; Φθινόπωρο δεν ειναι μονο οι βροχες αλλα κ ή ψυχρα ακόμα κ την ημέρα κάτι που εως τωρα αγνοειται

Σχολιασμός

Οι ανατολικές πολιτείες των ΗΠΑ δεν παίζονται. Μπορει η Ασία στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος να είναι ψυχρότερη(π.χ η Σεούλ στις 37,5 μοίρες είναι πιο ψυχρή από τη νέα Υόρκη στις 40,5 σχεδόν, αν και πιο ηπειρωτική,και λογικό λόγω μεγαλύτερης έκτασης αλλά το χειμώνα είναι πολύ ξερή και δεχεται το μεγαλύτερο ποσοστό κατακρημνίσεων το καλοκαίρι ενώ στις ανατολικές πολιτείες των ΗΠΑ ισομοιράζεται σχεδόν μέσα στο έτος. Αν δεν κάνω λάθος στην Αμερικάνικη ήπειρο το νοτιότερο σημείο που έχει καταγραφεί χιονόπτωση σε μηδενικό υψόμετρο είναι το Ταμπίκο στο Μεξικό στις 22 °, ενώ το αντίστοιχο στην Ασία, η πόλη Nanning στην Κίνα(λίγο πιο ψηλά από τη θάλασσα) στις 23 περίπου. Απίστευτα πόσο νότια, στην τροπική ζώνη.

Σχολιασμός

Στρωμενο πεδινο-παραλιακο χιονι μονο ΗΠΑ σε ότι αφορα το νοτιοτερο σημείο εμφανισης πουθενα αλλου!

Σχολιασμός

Το πιο δυνατο σημειο ομως Quebec City στον Καναδα και η γυρω περιοχη. Ηδη ξεκινησαν τα χιονια εκει. Ανατολικες ΗΠΑ εχω κανει roadtrip, η βλαστηση που εχουν ειναι μαγικη εξαιτιας του υετου που δεχονται. Η δε αλλαγη του κλιματος ειναι πολυ εντονη απο βορρα προς νοτο. Ξεκινας το Γεναρη με -12 απο το Quebec και σε 3 ωρες με το αεροπλανο εισαι στους +23 στο Miami και αραζεις στην παραλια.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Dionisis00 Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Το πιο δυνατο σημειο ομως Quebec City στον Καναδα και η γυρω περιοχη. Ηδη ξεκινησαν τα χιονια εκει. Ανατολικες ΗΠΑ εχω κανει roadtrip, η βλαστηση που εχουν ειναι μαγικη εξαιτιας του υετου που δεχονται. Η δε αλλαγη του κλιματος ειναι πολυ εντονη απο βορρα προς νοτο. Ξεκινας το Γεναρη με -12 απο το Quebec και σε 3 ωρες με το αεροπλανο εισαι στους +23 στο Miami και αραζεις στην παραλια.
                      Εζησα Καναδά και μάλλον άργησαν τ χιόνια φέτος. Θεωρείς τις 3 ώρες σε τέτοια πτήση λίγες;;; τι σχέση έχει το Quebec με το Miami? Tα γραφεις λες και είναι διπλα η λες και είχαν ποτέ κάποια κοντινή σχέση στον καιρό. Εδώ το Quebec δεν έχει σχέση με το Μόντρεαλ θα είχε με το Μαϊάμι;
                      καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων

Εζησα Καναδά και μάλλον άργησαν τ χιόνια φέτος. Θεωρείς τις 3 ώρες σε τέτοια πτήση λίγες;;; τι σχέση έχει το Quebec με το Miami? Tα γραφεις λες και είναι διπλα η λες και είχαν ποτέ κάποια κοντινή σχέση στον καιρό. Εδώ το Quebec δεν έχει σχέση με το Μόντρεαλ θα είχε με το Μαϊάμι;
                        Προφανως δεν εχει, το πα με την εννοια οτι το μεν Κεμπεκ εχει πολυ κρυους χειμωνες για τις 46,8 μοιρες που βρισκεται, το δε Μαιαμι τροπικο κλιμα παρα τις 26 του μοιρες. Δεν ειπα πως εχει σχεση ο καιρος, ακριβως το αντιθετο, μην τρελαινεσαι.

Σχολιασμός

Μέχρι στιγμης ζουμε μια ατέλειωτη καιρική Άνοιξη με μεγαλο διαλειμμα καλοκαιριού ( Ιουνιο - Σεπτεμβρη) κ σποραδικες βροχές.
                          Εγω αυτό το περιγράφω καιρικό χαλι κ ακομα κ βαρβατη ψυχρή εισβολη να κάνει καποια στιγμη δεν αλλαζει αυτό που ίσως βιωσουμε φέτος. Εναν ανύπαρκτο δλδ χειμωνα .Αν απο Δεκεμβρη δεν πεσουμε τουλάχιστον στα κλιματικα τα πραγματα θα γίνουν τραγικά .Μετα το 2010 εχουμε συνηθίσει όμως. Αν εξαιρεσουμε 3-4 βια χειμώνες όλοι οι άλλοι ήταν ανύπαρκτοι

Σχολιασμός

Χιόνισε στον Όλυμπο στον Σμόλικα στον Γράμμο και βλέπεις από ιστοσελίδες σοβαρές υποτίθεται , αναρτήσεις του τύπου " εντυπωσιακό , χιόνισε στον Όλυμπο " και από κάτω εκατοντάδες like wow...καμία σωτηρία. Τώρα για Τετάρτη, τα αγαπημένα μας μοντέλα δίνουν για Αττική από αρκετουτσικα έως πολλά χιλιοστά..καλά για δυτικά δεν συζητάμε. Σε πολλές περιοχές το υπέδαφος θα ταλαιπωρηθεί αρκετα...
                            ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΤΑ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Dionisis00 Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Φοβερο σημειο οντως.

Τα καλυτερα πεδινα και παραθαλλασια σημεια παγκοσμιως ομως ειναι
                              Valdez, Alaska με τεραστιες ποσοτητες υετου σε συνδυασμο με το κρυο της Αλασκας
                              Αomοri και γενικα ανατολικη Ιαπωνια στα δικα μας γεωγραφικα πλατη με απθανα χιονια
                              Και η αγνωστη περιοχη της ανατολικης σιβηριας, Sakhalin Oblast, Kamchatka Krai κτλ.
                              Δυστυχως ειναι αγνωστη επειδη δεν εχουμε τα δεδομενα της ανατολικης αμερικης αλλα μιλαμε για αλλα κολπα καιρικα

Και φυσικα το norilsk. Ισως η πιο βαρβαρη καιρικα πολη στον κοσμο με απιθανες χιονοθυελλες και εξωπραγματικο κρυο. Ανεμοσουρια που φτανουν σε υψος τα 10 μετρα κτλ

Σχολιασμός

Τίποτα το απίθανο δεν εxeι η αυριανή διαταραχή, Noeμβρη είναι σύνηθες. Να έχουμε τέτοιες Καμοκαιριες. Προχτές στην Κρητη έριξε 100μμ και έπνιξε την Κίσσαμο που κάνεις δεν φοβόταν!!!
                                καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Working...
                                X