Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτων Νοέμβρη

Collapse
Καρφιτσωμένο Θέμα
X
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Καλημερ, καλά πάει ο Νοέμβριος, αρκεί να χειμωνιάσει μετα
    καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

κάτι δεν παει καλα με τον τζιφο ομως. το κυριο αυτονομειται ολο κ συχνότερα απο τα υπολοιπα ραν ακομα κ στα κοντινα κ οχι μόνο σε μας. δειτε ενσεμπλ νέα υορκη σε ότι τρέχει είναι εντελώς μονο! αυτό δεν είναι φυσιολογικό.
      Nα συμπληρωσω οτι αυτή ή διαφορα συμβαίνει στα υετικα διαγράμματα κυρίως οχι τόσο στις τ αν κ εκει πολλες φορές υπάρχουν μεγάλες αποκλισεις
      Last edited by icestorm; 06-11-19, 10:03. Αιτία: πολλες
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
        κάτι δεν παει καλα με τον τζιφο ομως. το κυριο αυτονομειται ολο κ συχνότερα απο τα υπολοιπα ραν ακομα κ στα κοντινα κ οχι μόνο σε μας. δειτε ενσεμπλ νέα υορκη σε ότι τρέχει είναι εντελώς μονο! αυτό δεν είναι φυσιολογικό.
        Nα συμπληρωσω οτι αυτή ή διαφορα συμβαίνει στα υετικα διαγράμματα κυρίως οχι τόσο στις τ αν κ εκει πολλες φορές υπάρχουν μεγάλες αποκλισεις
        από την στιγμή που ο τζίφος στην ουσία είναι To gfs-fv3 και τα ενσέμπλς αν θυμάμαι καλά δεν έχουν αναβαθμιστεί στο να ακολουθούν τον ίδιο αλγόριθμο, νομίζω πως είναι λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Προς το παρόν κοιτάμε τον καινούργιο τζίφο με τα μέλη του παλιού τζίφου, που στην ουσία ήταν άλλο μοντέλο
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
          ;n2639296]

από την στιγμή που ο τζίφος στην ουσία είναι To gfs-fv3 και τα ενσέμπλς αν θυμάμαι καλά δεν έχουν αναβαθμιστεί στο να ακολουθούν τον ίδιο αλγόριθμο, νομίζω πως είναι λογικό να συμβαίνει κάτι τέτοιο. Προς το παρόν κοιτάμε τον καινούργιο τζίφο με τα μέλη του παλιού τζίφου, που στην ουσία ήταν άλλο μοντέλο
          Αυτό που λες εξηγεί τη διαφορά ομως το γεγονός είναι ότι ακόμα κ στα κοντινα δεν υπαρχει πλέον εμπιστοσύνη αφού το νέο κύριο αναιρει τα ενσεμπλ κ αντιστροφα.

Σχολιασμός

Αν δε με γελούν τα μάτια μου , ο Τζιφος στο 12 βλέπει ένα πρώτο πέρασμα πριν τα μεσάνυχτα με έμφαση δυτικά και νότια προάστια λεκανοπεδίου... χλωμό...
            ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΤΑ

Σχολιασμός

Στα ενσ του πάντως δείχνει για πριν τις 12 το μεσημερι .Στο 0.25 δεν έχω δει κ ουτε θα μπω στον κοπο αφού δεν πρόκειται για χιονια

Σχολιασμός

Ta ensemblς είναι άκυρα πλεον
                καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Πόσες και πόσες φορές θυμάμαι ensembles να δίνουν πανικό για τις επόμενες ώρες και το κύριο τίποτα η και το ανάποδο και να βγαίνει το κύριο. Νομίζω σε τόσο κοντινές ώρες το κύριο έχει βαρύτητα. Κατά τα άλλα τα διαγράμματα υπόσχονται άστατο καιρό με νοτιαδουρα οπότε πάμε καλά. Μου φαίνεται αδιανόητο να μη γυρίσει ο τροχός έστω και πρόσκαιρα κάποια στιγμή. Πάντως επειδή βλέπω γενικά να γράφεται ότι ήρθε η ώρα για νέο 2004 κτλ , άνετα μπορεί να μας πάει έτσι αλλά 10 χρόνια. Από το 2008 και μετά , εγώ για παράδειγμα που μένω νέα Ιωνία Ηράκλειο, έχω δει αρκετές πασπαλες και ακόμα περισσότερες μέρες χιονόπτωσης. Το διάστημα 92-2002 ήταν πραγματικά πέτρινα χρόνια ειδικά για λεκανοπέδιο διότι τα β.π είδαν καλά πράγματα με διατάξεις κεντροβορειων χιονιαδων
                  ΧΙΟΝΑΝΘΡΩΠΕ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΗ ΕΙΣΑΙ ΜΕΓΑΛΗ ΚΟΤΑ

Σχολιασμός

πάμε για τρελά ποσά υετού στα Γιάννενα. ήδη για τον μήνα έχουμε 150 χιλιοστά και μέχρι την πέμπτη θα υπερδιπλασιαστούν, για να μην πω 350 χιλιοστά συνολικά ο μήνας μέχρι τότε. Και έπειτα φαίνονται και άλλες κακοκαιρίες με επίκεντρο την δυτική χώρα
                    Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Κυριακη μαλλον πολυ οριακα η Αττικη....κυριως πια η προσοχη μας στο βαθυ βαρομετρικο της Ιταλιας το οποιο εαν κινηθει λιγο αντολικοτερα πιθανον να δωσει την πρωτη μεγαλης διαρκειας κακοκαιρια και στην ανατολικη χωρα...!!
                      23 ΙΟΥΛΙΟΥ 2018

Σχολιασμός

πιο ισχυρό σε σχέση με εχθές το πέρασμα αναμένεται να είναι εδώ, αλλά πιο γρήγορο, οπότε πιστεύω ότι εδώ στα Γιάννενα θα μας αφήσει περίπου 50 χιλιοστά. Επίσης κλειδώνει η μεταβολή της Τριτοτετάρτης, που θα επηρεαστεί λίγο πολύ όλη η χώρα έντονα, και φυσικά και η πρωτεύουσα .

Σχολιασμός

Πολύ καλή η προοπτική σε ότι αφορά τις βροχές για τη συνέχεια του μήνα απο όλα τα μοντέλα. Και ιδιαίτερα σε ότι αφορά τη διαταραχή στις 13-14 Νοέμβρη που φαίνεται να κλειδώνει οριστικά.
                          Αν επιβεβαιωθούν οι προσδοκίες μάλλον πάμε για ένα καλό συνολικά Φθινόπωρο ίσως όχι για όλη τη χώρα αλλά σε ότι αφορά τουλάχιστον την Αττική.
                          Και μάλιστα αρχίζει και φαίνεται σιγά σιγά και η προοπτική αλλαγής της κυκλοφορίας. Ίσως να έρθει το κρύο ακριβώς την κατάλληλη στιγμή.

Σχολιασμός

μετά από 2 χρόνια με μη ευνοική κυκλοφορία για τα δυτικά, ο Νοέμβριος τα κάνει όλα μαζί. μακάρι να έχουμε παρόμοιες καταστάσεις τον χειμώνα με περισσοτερο κρύο εννοείται, αλλά και την κάθοδο αυλώνα από τα βορειοδυτικά και συγκεκριμένα από Καναδά-Γροιλανδία.

Σχολιασμός

Νεα Υορκη γ.π 40.5 -18.4 στα 850 σε 3 μέρες εδώ Ελλαδα στο ίδιο γ.π 30 βαθμοί διαφορα! Α ρε Αμερικα με τις ανατολικες πολιτειες σου

Σχολιασμός

Καλα το -18 δεν μου λεει και κατι. Δες επιφανειας, ουτε καν ολικο παγετο δεν δινει. Ισως με το ζορι μια μερα. Και ξεραιλα με γυαλια ηλιου. Να μου λειπει
                                Επισης γιατι σωνει και καλα να κανουμε συγκρισεις με αμερικα με ολο τον καναδα πανω της
                                Ας συγκρινουμε νεα υορκη με ιαπωνια να γελασουμε λιγο

Σχολιασμός

Working...
                                X