Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Χειμώνας 2019 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Καλημέρα, ο Νοέμβρης ήταν υγρός άραοηικοτατ ήταν και θερμος, εκνε νοτιάδες φουλ.. Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό. Οι μο βγαίνουν από θερμούς και ψυχους Νοέμβρη δες. Περισσότερο θα φοβόμουν αν ειχ; με έναν Δεκέμβρη ανομβρια με βοριάδες. Τα χιόνια τον Δεκέμβρη απασχολούν στην Ελλάδα σχεδόν πάντα τα ημιορεινα και ι κάποιες χρονιες και κάποια πεδινα. Τα τεθταια 6 χτοβια χιονίζει μέχρι χαμηλα αθηνα Δεκέμβρη όμως από την μία είναι ρεκόρ αυτό to σερί και δύσκολα να ξαναγίνει και απο την άλλη δεν έγινε το πρώτο 15ημερο.Συι; 4 του μηνα θα φτασει μια ανάσα το ψυψο; από Ελλάδα, το ήταν να φτάσει νοτιότερα; μια λεπτομέρεια. Εγώ αυτήν την στιγμή δεν βλέπω κάτι αρνητικό ας κάνει και ζέστη και ας χειμωνιάσει μετα. Ειδικά οι κεντροαθηναiοι περισυ σς χάλασε που χάσατε τον Δεκέμβρη;
    καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
      Καλημέρα, ο Νοέμβρης ήταν υγρός άραοηικοτατ ήταν και θερμος, εκνε νοτιάδες φουλ.. Εγώ δεν βλέπω κάτι κακό σε αυτό. Οι μο βγαίνουν από θερμούς και ψυχους Νοέμβρη δες. Περισσότερο θα φοβόμουν αν ειχ; με έναν Δεκέμβρη ανομβρια με βοριάδες. Τα χιόνια τον Δεκέμβρη απασχολούν στην Ελλάδα σχεδόν πάντα τα ημιορεινα και ι κάποιες χρονιες και κάποια πεδινα. Τα τεθταια 6 χτοβια χιονίζει μέχρι χαμηλα αθηνα Δεκέμβρη όμως από την μία είναι ρεκόρ αυτό to σερί και δύσκολα να ξαναγίνει και απο την άλλη δεν έγινε το πρώτο 15ημερο.Συι; 4 του μηνα θα φτασει μια ανάσα το ψυψο; από Ελλάδα, το ήταν να φτάσει νοτιότερα; μια λεπτομέρεια. Εγώ αυτήν την στιγμή δεν βλέπω κάτι αρνητικό ας κάνει και ζέστη και ας χειμωνιάσει μετα. Ειδικά οι κεντροαθηναiοι περισυ σς χάλασε που χάσατε τον Δεκέμβρη;
      Σωστός, εμένα δε θα με χαλαγε καθόλου μια επανάληψη του περισυνού χειμώνα...
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      ΧΑΛΚΙΔΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Σχολιασμός

Καλημέρα, επίσης διαβάζω και αλλού ότι φέτος είναι 4,5 πάνω από τα κανονικά συνέχεια.. Αλλά για να χιονησει Αθήνα πάει πολλές φορές ακόμη και 12β κάτω από τα κανονικα.. Μια γι ανά χιονησει θα πάει το λιγότερο 7 κάτω παο τα κανονικά.. Αρα αυτά δεν εινια περιεργα
        καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Καλημέρα. Γιάννη στο έχω ξαναπεί αν δεν ήσουν εσύ θα τα βάφαμε μάυρα από το φθινόπωρο, γενικά έχεις υπομονή φίλε αλλά και το απαραίτηο background και γι'αυτό στο τέλος δικαιώνεσαι. Από την άλλη δε μπορώ να παραβλέψω το γεγονός ότι όλο το φθινόπωρο δε μας ήρθε όυτε ένα ψόφιο 0 στα 850 και τη γνώμη μου γι'αυτό τη ξέρεις.. Συνεχίζω να πιστεύω ότι κάτι ψιλά θα δει η δυτική Ελλάδα αλλά γενικά η χώρα θα έχει ηπιότατο θερμοκρασιακά χειμώνα. Το βελάκι δείχνει κεντροδυτική Ευρώπη, στα ανατολικά μας ακόμη κρύο της προκοπής δεν υπάρχει.

Σχολιασμός

Την Κυριακη 1/12 θα γραψουμε ιστορία για πρωτη φορά φετος .Θα πεσουμε κάτω (έστω κ οριακά) από τους 5 στα 850!
            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Αργές και βασανιστικές οι αλλαγές σε πιο κρύα σενάρια αλλά δεν έχουμε χάσει ακόμα τίποτα απο τον Χειμώνα για να δικαιολογείται γκρίνια και ανησυχία. Υπομονή και αισιοδοξία χρειάζεται.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
                Την Κυριακη 1/12 θα γραψουμε ιστορία για πρωτη φορά φετος .Θα πεσουμε κάτω (έστω κ οριακά) από τους 5 στα 850!
                ε μια χαρα το θεμα ειναι να μην εχουμε μετα παλι 15-20αρια για πολλες μερες..
                Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

Καλως η κακώς περναμε ωσονουπο το 1/3 του χειμώνα κ ακομα χειμώνα δεν είδαμε.

Φετος εως τώρα τουλαχιστον ο πολικος στροβιλος είναι συμπαγης με αποτέλεσμα φουλ ζωνικης κυκλοφοριας στα δικα μας γεωγραφικά πλατη. Χαρακτηριστική είναι η απουσια σοβαρης ψυχρης εισβολής ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στην Ευρωπη!

Αυτη η ζωνικη κυκλοφορία που θα την διαδεχεται μια πιο χαλαρη ζωνικη ( με γρηγορα κινούμενους αντικυκλωνες που θα σκαρφαλώνουν μεχρι τις 50 μοίρες μαξ) κ θα δινουν ψυχρες εισβολες της τάξεως του 0 στα 850 φαινεται να είναι ή μοιρα μας μέχρι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το τελος του Δεκεμβριου .

Τωρα μετά φαινεται οτι κατι παει να γινει με κάποια ριτζ βορειοτερα των 50 μοιρων να θέλουν να σπάσουν την πολική δίνη κ να δώσουν επιτελους χιονιαδες αλλά ....η αναμονη στην Ευρωπη είναι μεγάλη κ μεις φυσικα δεν έχουμε το πρώτο ρόλο.

Η οποία αλλαγή στην Ευρωπη θα φανει τέλος αυτου του μηνα κ αν γίνει εν τελη κατάβαση μάλλον ( πιθανοθεωρητικα) δεν θα αφορά εμας ( μακαρι να είμαστε εμεις οι τυχεροί)οποτε για να καταλήξω το οποιο ενδιαφέρον για μας μετατοπιζεται μετα τις 15/1 οπου θα κριθει φετος ο χειμωνας κ οι οποιες ελπιδες μας για κάτι καλο.
                  Last edited by icestorm; 14-12-19, 00:55.

Σχολιασμός

Ε οχι και μετα τις 15/1...Μεγαλυ υπερβολη.Ανετοτατα γυρω στη πρωτοχρονια μπορει να κατεβασει εναν ωραιοτατο αυλωνα.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Filip_xionotrelos Εμφάνιση μηνυμάτων
                      Ε οχι και μετα τις 15/1...Μεγαλυ υπερβολη.Ανετοτατα γυρω στη πρωτοχρονια μπορει να κατεβασει εναν ωραιοτατο αυλωνα.
                      Τη Πρωτοχρονιά του 2021 μάλλον εννοείς, ε??

Σχολιασμός

Καλημέρα, εγκλωβισμενοι σε ένα μοτίβο που θυμιζει Νιεμβριο, πραγματικα θα χρειαστούν πολλ πραγματα για να έρθει ο χειμώνας. Μόνο σε λάιτ κατάβαση ελπίζουμε για πολλές ημέρες μπροστά. Ανύπαρκτος πανευρωπαϊκά έως τωρα

Σχολιασμός

Νομίζω οτι χωρίς καμία υπερβολη πλεον μπορουμε να πούμε ότι τον Ιανουαριο του 2019 τελειωσε και ο χειμωνας γι αυτό το ετος

Σχολιασμός

Νομίζω οτι χωρίς καμία υπερβολη πλεον μπορουμε να πούμε ότι τον Ιανουαριο του 2019 τελειωσε και ο χειμωνας γι αυτό το ετος
                            Με εξαίρεση την κακοκαιρία γύρω στις 23 Φεβρουαρίου που χάσαμε εμείς οι Αθηναίοι μεγάλη ευκαιρία για κάτι ιστορικό. Πραγματικά θα έσπαγε η δεκαετία
                            Είσαι στο μυαλό κάτι μαγικό
                            Οπου πας εσύ, θα 'μαι πάντα εδώ,
                            να σ΄ακολουθώ...
                            Χιόνι ολέ ολεεεέ, χιόνι ολέ ολεεέ!!!!

Σχολιασμός

Έτσι για να γουστάρουμε...

Σχολιασμός

Καλως η κακώς περναμε ωσονουπο το 1/3 του χειμώνα κ ακομα χειμώνα δεν είδαμε.

Φετος εως τώρα τουλαχιστον ο πολικος στροβιλος είναι συμπαγης με αποτέλεσμα φουλ ζωνικης κυκλοφοριας στα δικα μας γεωγραφικά πλατη. Χαρακτηριστική είναι η απουσια σοβαρης ψυχρης εισβολής ΟΠΟΥΔΗΠΟΤΕ στην Ευρωπη!

Αυτη η ζωνικη κυκλοφορία που θα την διαδεχεται μια πιο χαλαρη ζωνικη ( με γρηγορα κινούμενους αντικυκλωνες που θα σκαρφαλώνουν μεχρι τις 50 μοίρες μαξ) κ θα δινουν ψυχρες εισβολες της τάξεως του 0 στα 850 φαινεται να είναι ή μοιρα μας μέχρι ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ το τελος του Δεκεμβριου .

Τωρα μετά φαινεται οτι κατι παει να γινει με κάποια ριτζ βορειοτερα των 50 μοιρων να θέλουν να σπάσουν την πολική δίνη κ να δώσουν επιτελους χιονιαδες αλλά ....η αναμονη στην Ευρωπη είναι μεγάλη κ μεις φυσικα δεν έχουμε το πρώτο ρόλο.

Η οποία αλλαγή στην Ευρωπη θα φανει τέλος αυτου του μηνα κ αν γίνει εν τελη κατάβαση μάλλον ( πιθανοθεωρητικα) δεν θα αφορά εμας ( μακαρι να είμαστε εμεις οι τυχεροί)οποτε για να καταλήξω το οποιο ενδιαφέρον για μας μετατοπιζεται μετα τις 15/1 οπου θα κριθει φετος ο χειμωνας κ οι οποιες ελπιδες μας για κάτι καλο.
                                Το παραπάνω άρθρο το οποίο έγραψα στις 13/12 νομίζω ότι περιγράφει αρκετά καλά τελικά για το το μέλλει γενέσθαι σχετικά με την έλευση( ; ) του χειμώνα στην χώρα μας.
                                Έγραφα τότε για σημάδια ριτζαρισματος βορειότερα των 50 μοιρών πράγμα που μάλλον θα επαληθευτεί όπως και για λαιτ ψυχρες εισβολές που θα μας απασχολήσουν μέχρι το τελος του μήνα πραγμα που και αυτο θα επαληθευτεί. Στο μόνο που ίσως διαψευστώ (μακάρι) είναι ότι τελικά υπάρχει πιθανότητα για κάτι αξιολογο πριν τις 10-15/1.

Τα νεωτερα στοιχεια τωρα δειχνουν μια μεταβαση επιτελους στον χειμωνα κατα πασα πιθανοτητα. Ο τζιφος δυστυχως στα μεσο-μακροπρόθεσμα δεν είναι καλός αν και στα κοντινά είναι πολύ καλός. Τα ενσεμπλ του ειναι πιο εκλογικευμενα στα μακρινα αλλα και απο κει δεν βγαινουν σαφη συμπερασματα.
                                Απεναντίας ο Ευρωπαίος ειναι σαφης στην ανοδο του αζορ και σε μια καθοδο κομματιου πολικης μαζας καπου στην κεντροανατολικη Ευρωπη πραγμα που και αλλα μοντελα δειχνουν. Οπως ομως εγραψα και στις 13/12 πρεπει να ειμαστε πολυ ****φαρδη η πρωτη σοβαρη ψυχρη εισβολη του χειμωνα Πανευρωπαικα να αφορα εμας!

Προς το παρον κραταμε την πιθανοτητα λαιτ ψυχους τις τελευταίες μερες του Δεκεμβρη και την αναδιπλωση για κατι αξιολογοτερο απο τις αρχες του νεου ετους.
                                Last edited by icestorm; 18-12-19, 11:38.

Σχολιασμός

Working...
                                X