Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Χειμώνας 2019 2020

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Χειμώνας 2019 2020

Καλημέρα, μια ματιά στα μακροπροθεσμα, όπως κάθε χρόνο. Καταρχήν τα μακροπροθεσμα είναι πειραματικά, εξετάζουν νέους τρόπους υπολογισμών, εξετάζουν νέες παραμέτρους, εξετάζουν δείκτες, κηλίδες και πολλά μη αποδεκτά από την επιστημονική κοινότητα. Τι έχουν πετύχει τα τελευταια 10 χρόνια;, σαφώς λίγα πράγματα και βέβαια όχι σε βάθος χρόνου πάνω από 1 μήνα. Ας μην ξεχνάμε ότι δεν εξετάζουν μόνο τον χειμώνα αλλά όλες τις εποχές. Οι δυσκολότερες εποχές όμως είναι Φθινόπωρο και Χειμωνάς. Φέτος έως τώρα τα μακροπροθεσμα έπιασαν μόνο την έναρξη του ψυχους βορειοτερα, αλλά αυτό συμβαίνει πολυ συχνα. Απέτυχαν παταγωδώς στην εκτίμηση βροχών και ανέμων. Για τον χειμώνα δίνουν ήπιο καιρό όπως συμβαίνει εδώ και χρόνια. Τίποτα καινούριο και δεν νομίζω ότι περιμένει κανείς παγετώνες, η μάλλον κάποιοι περίμεναν αλλά δεν βρίσκονται εδώ σήμερα, το τοξικό κλίμα αποτελεί παρελθόν. Είναι αδυνατόν να εκτιμηθούν πολλοί παράγοντες για τον χειμώνα οι οποίοι είναι αυτοί που δίνουν ψυχρές καταβάσεις στα μέρη μας. Τα μακροπροθεσμα δεν κάνουν αυτό,δεν θα το κάνουν ποτέ αυτό, ο σκοπός τους είναι άλλος. Ο προαδιοριαμος των υψηλών πιεσεων στον παγκόσμιο χάρτη είναι εφικτός πολλές; φορές για 3,4εβδομαδες. Πριν μερικά χρόνια βαρεθήκαμε να διαβάζουμε εδώ για το Ελ νινιο και το λανινια, κάποιοι νόμιζαν ότι είχαν βρει τον σοβαρότερο παράγοντα για τον καιρό... Οι εξελίξεις τους αφησν πίσω. Το ίδιο συμβαίνει με τους δείκτες. Οι δεικτες δεν είναι κάτι παραπάνω από ένα τρέξιμο των μοντέλων.Μην τους κοιτάτε άδικα, αλλάζουν πολύ εύκολα. Πλεον Το gfs αναβαθμίστε όμως τα στοιχεία-αξιολογηση- δεν δείχνουν καμία βελτίωση ακόμη, στην περιοχή μας έως τώρα μετά τις7 ημέρες υπερεκτιμα τις ψυχρές εισβολές. Εάν θέλετε να πατάτε στα πόδια σας, συνιστώ αυτήν την στιγμή να κοιτάτε τάση έως τις 144 ώρες μόνο στο ευρωπαϊκό ακόμη και όταν τα ανσαμπλς του γφς είναι κορδόνι.. Και όταν φτάσουμε στις 72 ώρες αναλαμβάνει το νέο γφς το οποίο είναι εξαιρετικό στα σειμια παγ στις 24ωρες.Πολλές φορές αδιαφορούμε για το σύνολο του χειμωνα και ψάχνουμε μόνο εξαιρέσεις. Εάν αυτό ψάχνετε τότε μην κοιτάτε ποτέ μετά τις 144 ώρες, αυτε προκυπτουν πάντα συγκιριακα και χαλανε για λίγα χιλιόμετρα Σιένα χαμηλό ποι ξαφνικά εμφανίστηκε στον Ατλαντικό και πίεσε τον αντικυκλωνα η από μια γρήγορη κατάρρευση του αντικυκλωνα κτλ. ΌΛΑ ΑΥΤΆ δεν θα τα μάθουμε ποτέ πριν τις 96ωρες..με λίγα λόγια; καλό χειμώνα καλή σεζόν, υπομονή και μην κοιτάτε μακροπροθεσμα και προφήτες του διαδυκτιου.

​​​​

​​
    καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Και ποιος σοβαρός και επιστήμων είπε ότι ο καιρός χωράει σε καλούπια??Υπεγράφη κάποιο συμβόλαιο με τον κύριο Καιρό και το αγνοώ??
    Ένα, από τα πολλά, στοιχείο μόνον να μεταβληθεί και αντί για χιονιά αέρας κοπανιστός!!

Σχολιασμός

Συμφωνω με ΓΙΑΝΝΗ σε ολα κ σε ότι αφορα τα μακροπρόθεσμα οι δεικτες για τη γωνιά μας είναι μερικως άχρηστοι προσθετω εγώ .Ας μου αποδείξει κάποιος το αντίθετο με χαρα θα το ενστερνιστω κ θα τους συμβουλευομαι.

Όμως αν εξαιρεσουμε ενα πολύ αρνητικό ΝΑΟ που υπονοεί καταβαση σε Δ Ευρωπη αρα σε μας θερμό καιρό με όλες τις άλλες τιμες κ του ΝΑΟ κ ακόμη χειροτερα του ΑΟ (που δουλευει ομως για ΗΠΑ κ Ασια) εμεις δεν βγάζουμε για τη γωνια μας ΚΑΝΕΝΑ συμπερασμα.
      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Aκριβως αυτό..
        καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Συμφωνώ απολυτα!
          snow is life!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από John_B. Εμφάνιση μηνυμάτων
            Και ποιος σοβαρός και επιστήμων είπε ότι ο καιρός χωράει σε καλούπια??Υπεγράφη κάποιο συμβόλαιο με τον κύριο Καιρό και το αγνοώ??
            Ένα, από τα πολλά, στοιχείο μόνον να μεταβληθεί και αντί για χιονιά αέρας κοπανιστός!!
            Πολλοί κοιτάνε το Ακιού αλλά και αυτή η μακροπροθεσμη είναι μόνο μια ανάλυση ενός. Μετεωρολόγο και μάλιστα διαφορετικου καθε φορά, και δεν εκφράζει όλο το σαιτ. Μπορεί να εκτιμηθεί μι τάση αλλά όχι ένας μεγάλος χιονιάς 1, 2 ημερών πχ στην Αθήνα. Το νοαα προπςρσυ εσινς κανονικό Γενάρη και το άλλαξε αφού πρώτα έκανε τις 4 μέρες σερί ψυχους, τότε πιυ χιονησε Θεσσαλονίκη και είχε 3 μέρες ολικό παγετό και μια 0.5

Σχολιασμός

Εγώ έχω να πω ότι από τη στιγμή που ο ΓΙΑΝΝΗΣ αγόρασε καινούριο πληκτρολόγιο και γράφει πλέον καθαρά, δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα για τον φετινό χειμώνα. Αρκούδες θα κατέβουν.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από ampalaeo Εμφάνιση μηνυμάτων
                εγώ έχω να πω ότι από τη στιγμή που ο γιαννησ αγόρασε καινούριο πληκτρολόγιο και γράφει πλέον καθαρά, δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα για τον φετινό χειμώνα. αρκούδες θα κατέβουν.
                Και το καινούργιο χαλασμένο είναι.

Σχολιασμός

Καλημέρα, το νοαα ενώ μέχρι 27 του μήνα έδινε ψυχρό Νοέμβρη η κανονικό στο 80%της Ευρώπης. Ξαφνικά τον έκανε θερμοτατο. Οπότε τι κοιτάτε; δείγμα του πόσο ανακρίβεια υπάρχει σε όλα τα μακροπροθεσμα. Την χώρα μας από τα κανονικά την πήγε στα κοκκινα

Σχολιασμός

ΓΙΑΝΝΗ με πρόλαβες! Εγω θα έλεγα για τις ΗΠΑ όπου στις ΒΑ πολιτείες έδινε mild κ πάνε απο τη μία ψυχρή εισβολη στην επομενη! Παταγωδως εξω!
                    Να διευκρίνησω ότι εγω αναφέρομαι σε μακροπρόθεσμο μεν αλλα στο accu
                    Last edited by icestorm; 04-11-19, 09:58.

Σχολιασμός

Παρά το δυνατό ξεκίνημα στην πορεία έμεινε πίσω το ψύχος, ειδικά τ Βαλκάνια βραζουν

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από ampalaeo Εμφάνιση μηνυμάτων
                        Εγώ έχω να πω ότι από τη στιγμή που ο ΓΙΑΝΝΗΣ αγόρασε καινούριο πληκτρολόγιο και γράφει πλέον καθαρά, δεν έχουμε να φοβόμαστε τίποτα για τον φετινό χειμώνα. Αρκούδες θα κατέβουν.
                        ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ
                        Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

Ο χειμώνας που συνήθως στην Ανατολική Ευρωπη έρχεται ηδη απο το Νοεμβρη όχι απλα αγνοειται αλλά εχουν εκείνες οι περιοχες Τ στα 850 για μερες (ισως πάει μηνας τωρα) πανω απο 10 βαθμους ( εμείς έχουμε 2-3 βαθμους χαμηλότερη Τ) . Βεβαια στην επιφανεια έχουν χαμηλότερες εννοειται Τ από μας αφού ή ηλιακή ακτινοβολία εκει ειναι σημαντικά μικροτερη οπως κ η διαρκεια της μερας .

Μιλαμε για περιοχες απο το γεωγραφικό μήκος της Ιταλιας χοντρικά κ ανατολικοτερα μέχρι τα Ουραλια ορη κ από εμάς μέχρι τη Σκανδιναβια σε γεωγραφικό πλάτος .

Αν δείτε τα διαγραμματα των Τ ειναι σε όλη αυτη την τεραστια περιοχή (το 60-70% της Ευρωπης) πάνω από τα κλιματικα 5 με 10 ακόμα κ 15 βαθμούς.

Στη Δυτική Ευρωπη τα πράγματα ειναι διαφορετικά όχι όμως όσο ψυχρα ακούγεται στα μεσα ενημερωσης. Ειναι κατω από τα κλιματικα 5-10 βαθμούς με ταση ανόδου τις επόμενες μερες στις κλιματικες τους τιμες. Αντίστοιχα στην περιοχή μας κ σε όλη την Ανατολική Ευρωπη έχουμε τάσεις καθόδου απλα στις κλιματικες μας τιμές.

Απο την άλλη στα κέντρα ψυχους κάθε χειμώνα δλδ Ανατολικη Αμερικη- Καναδας κ Σιβηρια οι τιμές της Τ ειναι κάτω από τις κλιματικες κ αυτο δίνει ελπιδα διοτι δείχνει ότι το κακο δεν είναι γενικευμενο κ οφείλεται σε κόλλημα απλά της κυκλοφορίας που κάποια στιγμή θα ξεκολλήσει κ ειτε ο αζορικος θα ανέλθει για πρώτη φορά φετος προς Δυτική Ευρωπη είτε ο Σιβηρικος θα κατεβεί προς κεντρικη κ βορεια Ευρωπη κ επιτέλους θα νιώσουμε λίγο οτι βρισκόμαστε στην αρχή του χειμωνα.
                          Last edited by icestorm; 17-11-19, 00:59.

Σχολιασμός

Μη φοβάστε δεν είναι απόρροια της κλιματικής αλλαγής ο καιρός που ζούμε.
                            Όλα πάνε καλά. Δεν μπορεί άλλωστε έτσι ξαφνικά να έχουμε τέτοιες αλλαγές αυτά έρχονται σιγά σιγά..
                            Το καλό είναι ότι έχω ελπίδα ακόμα γιατί είναι Νοέμβριος.
                            Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

Πράγματι ο χειμώνας καθυστερεί βανατολικα μας ειδικά αλλά αυτό θα μπορούσε να αλλάξει εύκολα, ότι δεν ζουμαι χειμων από νωρις ούτε φέτος είναι γεγονός. Τα ΜΜΕ είναι απλά για κλαμματα, παρουσιάζουν εον τα πάντα με πάρα πλανητικό τρόπο, όλα ταεπιυν ακραία. Η μάζα πιστεύει τα παντα

Σχολιασμός

Working...
                              X