Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΧΑΡΤΩΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2019

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Και μετά τον θερμό Οκτώβρη του 1991 (θυμάμαι αρχές Οκτωβρίου η ζέστη ήταν ανυπόφορη καμμιά σχέση με σήμερα) ακολούθησε ο επικός χειμώνας 91-92....

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
      Ας σταματήσει πια αυτή η οικολογική και δήθεν δικτατορικου τύπου παραπληροφόρηση περί καραστροφικης θερμανσης. Ελεος πια τον Οκτωβρη του 91 που οι πάγοι ηταν οκ πόσο πηγε παλι γνωρίζετε;
      38! Ολόκληρους βαθμους αλλά βέβαια τοτε ήταν τα χρονια της αθωότητας....
      Το θυμάμαι ότι τον Οκτώβρη του 91 έφτασε τους 38 βαθμούς γιατί μου είχε κάνει μεγάλη εντύπωση. Αλλά αυτό τι αποδεικνύει; Ότι δεν έχουμε κλιματική αλλαγή που εντείνεται τα τελευταία χρόνια;
      Να απομονώσω κι εγώ μια απο τις θερμοκρασίες ρεκόρ που ζήσαμε φέτος στην κεντροβόρεια Ευρώπη και να υποστηρίξω ότι έχουμε καμιά δεκαριά βαθμούς μέση άνοδο λόγο κλιματικής αλλαγής;
      Ούτε 10 βαθμούς μέση άνοδο έχουμε αλλά ούτε δεν τρέχει και τίποτα σήμερα επειδή πριν 3 δεκαετίες έγινε ένα ρεκορ προς τα πάνω αρχές Οκτώβρη.
      Η πορεία παγκοσμίως της μέσης θερμοκρασίας κάθε χρόνο μας δείχνει τι ακριβώς συμβαίνει και οι προβλέψεις για το μέλλον που μέχρι σήμερα επιβεβαιώνονται είναι καταστροφικές.
      Η μήπως μας λένε ψέματα και για τους πάγους;

Σχολιασμός

• Αυξηση υπαρχει. Οχι ομως κατι τραγικο αν αναλογιστει κανεις 2 πραγματα.

Πρωτον το κλιμα δεν ηταν ποτε στατικο κ δευτερον η αυξηση αυτη περιπου 0,7 βαθμοι δεν ειναι σε

καμια περιπτωση κατι το αφυσικο οταν στο παρελθον του πλανητη εχουν υπαρξει πολυ βιαιοτερες

χωρις το ανθρωπογενες co2. Ακομα και προσφατα πριν μολις 800 χρονια η Τ ηταν αυξημενη απο σημερα κατα 5 ολοκληρους βαθμους!

Οταν ημουν πιτσιρικος διαβαζα απο τοτε το παραμυθι που απο τοτε καλοδουλεμενα καποιοι ειχαν φτιαξει. Οι παγοι λεει μεχρι το 2000 δεν θα υπαρχουν!

Σε πεισμα ομως πολλων οι παγοι υπαρχουν και θα υπαρχουν.....

Προστασια για το κλιμα πρεπει να υπαρχει κ μεριμνα οχι ομως με καθε κοστος οπως υποστηριζουν οι πρασινοδικτατορες

της συγχρονης εποχης δλδ μειωση παγκοσμιου πληθυσμου κ ο ανθρωπος ο απλος σε δευτερη μοιρα. Τα μετρα πρεπει να ληφθουν απο βιομηχανιες

παντως ειδους κ οχι απο μενα η οποιον αλλο ανθρωπο που απλα παιρνει οτι του προσφερει η τεχνολογια στη τελικη. Κ αυτοκινητο θα οδηγω κ καλοριφερ θα

αναβω κ θα ζω!

Το co2 δεν ειναι ο βασικος παραγοντας στην εξισωση του κλιματος. Δεν χρειαζεται πολυ μυαλο αρκει να δει κανεις τα τελευταια 2000 χρονια

για να μην αναφερω εκατονταδες χιλιαδες χρονια πριν που δεν υπηρχε ουτε ιχνος ανθρωπογενους θερμανσης.
        Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Επειδή και εγώ έχω ισχυρή μνήμη και έχω μνήμες από τριών ετών , έχω παρατηρήσει ότι!:
          Σε σύγκριση με την εποχή του 1992 πλέον τα μούσμουλα γίνονται περίπου 20 ημέρες νωρίτερα εξαίρεση φέτος που μετά από πολλά έτη έγιναν στην ώρα τους τον Μάιο δηλαδή..
          Οι χειμώνες από την δεκαετία του '80 και ιδίως μετά το 1993 έχουν γίνει λίγο θερμότεροι κατά μέσο όρο...Δυνατοί έως πανίσχυροι οι χειμώνες τα διαστήματα 1974-1976, 1977-1981, 1982-1985, 1986-1987, 1990-1993... Από το 1993 όμως κάτι έχει στραβώσει όπως δείχνει....Είναι κάπως πιο σπάνιοι οι δυνατοί χειμώνες με τα χιόνια μέχρι πολύ χαμηλά..Εύχομαι να μην είναι κάτι το μόνιμο...
          Στο θέμα μας τώρα δεν αναμένεται τίποτε το ιδιαίτερο μέχρι το Σαββατοκύριακο...

Σχολιασμός

Working...
          X