Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σημαντικές ψυχρές εισβολές στην Αττική και την υπόλοιπη Ελλάδα κατά τον 19ο αιώνα

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Σημαντικές ψυχρές εισβολές στην Αττική και την υπόλοιπη Ελλάδα κατά τον 19ο αιώνα

Καλησπέρα σε όλους!

Πριν από αρκετό καιρό χρειάστηκε να κάνω για τη σχολή μου μία εργασία, ως πηγή της οποίας χρησίμευσε κυρίως το αρχείο της ψηφιακής βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων.
    Το εν λόγω αρχείο περιέχει πληθώρα εφημεριδών από διάφορες περιοχές της χώρας, κυρίως δε της Αττικής, που καλύπτουν ένα τεράστιο χρονικό εύρος, από τα τέλη του 18ου αιώνα μέχρι και τα μέσα του 20ου. Θα μου πείτε, τι σχέση έχει αυτό με τον καιρό; Ε, λοιπόν, έχει και παραέχει, αφού με το διαθέσιμο αρχείο της Βουλής αποφάσισα να κάνω το εξής: Είδα στο αρχείο του NCEP ποιες εισβολές δύνανται να προκαλέσουν σοβαρά χιονοεπεισόδια στη χώρα (και κυρίως στην Aττική) και σύγκρινα τις ημερομηνίες με αντίστοιχες των διαθέσιμων εφημεριδών. H αρχική προσπάθεια απέβη άκαρπη και ήμουν έτοιμος να παρατήσω το όλο εγχείρημα, όταν συνειδητοποίησα πως δεν υπάρχει αντιστοιχία ημερομηνιών ncep και εφημερίδων. Γιατί; Διότι απλούστατα οι εφημερίδες της εποχής εκείνης χρησιμοποιούσαν το Ιουλιανό ημερολόγιο! Αφού λοιπόν έκανα την αντίστοιχη αναγωγή στο Γρηγοριανό, ανακάλυψα έναν πραγματικό θησαυρό, τουλάχιστον για τους λάτρεις της καιρικής και μη ιστορίας!
    Είχα σκοπό να παρουσιάσω ολοκληρωμένο το έργο σε ένα ποστ, αλλά δυστυχώς προέκυψε ένα μεγάλο θέμα στην αποθήκευση του αρχείου, με αποτέλεσμα αυτό να καταστεί αδύνατο... Ευτυχώς όμως είχα καταγράψει αλλού τις πηγές μου και η καταγραφή μου παρέμεινε άθικτη. Οπότε, όταν βρίσκω αρκετό χρόνο, θ' ανεβάζω κι από έναν χιονία στο παρόν ποστ. Ορισμένα γεγονότα που θα δείτε είναι πραγματικά πρωτόγνωρα κι εντυπωσιακά!
    Το ποστ θα ξεκινάει με γενική περιγραφή του χιονιά, την οποία θ'ακολουθούν εικόνες από το αρχείο του ncep και καταγραφές από εφημερίδες της εποχής.

Ας ξεκινήσω με τον πρώτο χιονιά!
    Last edited by Χιών; 17-02-19, 16:13.
    18/02/08 - 10/1/17
    9ετία, Στα τσακίδια και να μην ξανάρθεις

-2/2/1882-

sigpic

1)Ο ιστορικός "ανοιξιάτικος" χιονιάς του 1880 (13 έως 15 Μαρτίου)

archives-1880-3-14-12-0.pngarchives-1880-3-14-12-1.png ​​​​​​​

Ο εν λόγω χιονιάς έλαβε χώρα στα μέσα Μαρτίου (13-15/3), σύμφωνα δε με το παλαιό ημερολόγιο στις αρχές Μαρτίου (1 έως 3 του μήνα)
    Είναι από τους σφοδρότερους χιονιάδες που έπληξαν την Ανατολική και Νότια χώρα κατά την περίοδο που αναφέρεται στον τίτλο, ενώ πρέπει να είναι και ο ισχυρότερος χιονιάς που έλαβε ποτέ χώρα το μήνα Μάρτιο (χωρίς να είμαι σίγουρος, διότι τον συναγωνίζονται ο Μάρτιος 1987 και ο Μάρτιος 1931).
    Όπως και να'χει, ήταν ένας χιονιάς με διάρκεια τριών ολόκληρων ημερών και κατάφερε να καλύψει την Αθήνα, μεταξύ άλλων πόλεων, με ένα "παχύτατο" στρώμα χιονιού, όπως αναφέρει ο τύπος της εποχής!
    Την Καθαρά Δευτέρα 15/3 (ή 3/3) η θερμοκρασία στην Αθήνα έπεσε στους -6,6°C , νούμερο όχι απλά εξαιρετικά σπάνιο για την πόλη της Αθήνας, αλλά και ασύλληπτο για την εποχή που συνέβη! Είναι με βεβαιότητα η ψυχρότερη Καθαρά Δευτέρα στη νεώτερη ιστορία της πόλης!

Εδώ η κατάσταση της ατμόσφαιρας με βάση το αρχείο του NCEP: http://www.meteociel.com/modeles/arc...de=2&type=ncep

Κι εδώ καταγραφές από εφημερίδες της εποχής:
    1. https://srv-web1.parliament.gr/displ...7288&seg=47675 Στη σελίδα 179 θα βρείτε αναλυτικό μετεωρολογικό δελτίο της προηγούμενης της εισβολής εβδομάδας και στη σελίδα 180 περιγράφεται πολύ συνοπτικά το γεγονός της χιονόπτωσης. Στη σελίδα 196 θα βρείτε το μετεωρολογικό δελτίο που αφορά την περίοδο της εισβολής. Όπως θα δείτε, στις 3/3 ο υδράργυρος κατρακύλησε στους -6,6 °C! Δεν υπάρχει το σύμβολο του πλην στις ελάχιστες, αλλά είναι κατανοητό ότι πρόκειται για αρνητικές θερμοκρασίας, εφόσον και την προηγούμενη δίνει ως ελάχιστη θερμοκρασία μεγαλύτερη από τη μέγιστη
    2. https://srv-web1.parliament.gr/displ...=33615&seg=897 Στη σελίδα 94, υπό τον τίτλο "ΔΙΑΦΟΡΑ" αναφέρεται το παχύτατο στρώμα χιονιού που κάλυψε την πόλη. Στη σελίδα 96, στη μέση της 3ης στήλης της δεξιάς πλευράς γίνεται αναφορά στις καταστροφές του χιονιά στη Σύρο.
    3. https://srv-web1.parliament.gr/displ...7302&seg=47801 Στη σελίδα 106 στα ''ΔΙΑΦΟΡΑ'' γίνεται μικρή αναφορά στο χιονιά, η οποία όμως γίνεται εκτενέστερη στις σελίδες 108 και 109 υπό τον τίτλο ''ΔΙΑΦΟΡΑ'' και πάλι. Αναφέρεται ότι το χιόνι έπεφτε στην ''ερημωμένη'' πόλη για 3 συνεχόμενες ημέρες και εμπόδισε τους εορτασμούς της Καθαράς Δευτέρας.

Σημαντικότατη χιονόστρωση είδε και η πόλη της Χαλκίδας, καθώς και η Σύρος:
    1. https://srv-web1.parliament.gr/displ...4520&seg=11621 Σελίδα 464, υπό τον τίτλο "ΕΙΔΗΣΕΙΣ" , όπου περιγράφονται τα αποτελέσματα του χιονιά στην πόλη της Χαλκίδας. Πρόκεται για κλασικό προσήνεμο χιονιά με Aegean Effect Snow, αφού αναφέρεται ξεκάθαρα ότι επρόκειτο για τοπικό βορειοανατολικό ρεύμα που επηρέασε μόνο την Κεντρική και Νότια Εύβοια και ότι οι ''Ξηροχωρίτες'' (κάτοικοι της Ιστιαίας, όπως διαπόστωσα) απορούσαν με τα νέα που λάμβαναν για χιόνια στη Χαλκίδα, αφού εκεί πάνω ήταν ανοιξιάτικη χαρά Θεού!
    2. https://srv-web1.parliament.gr/displ...38737&seg=6027 Σελίδα 186 "ΔΙΑΦΟΡΑ'' και σελίδα 188 στην δεξιά πλευρά πάνω αριστερά (''ΔΙΑΦΟΡΑ'') όπου αναφέρεται ότι η Σύρος καλύφτηκε εντελώς από τα χιόνια και βίωσε πρωτοφανές ψύχος, με σταλακτίτες να κρέμονται από τις υδρορροές των σπιτιών.
    Last edited by Χιών; 18-02-19, 02:47.
    18/02/08 - 10/1/17

-2/2/1882-

sigpic

Σχολιασμός

Παρά πολύ ωραίο θέμα, πολλά μπράβο αναμένουμε και τα αλλά post οποτε βρεις χρόνο
      ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      ΧΑΛΚΙΔΑ-ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

Σχολιασμός

Πολλά μπράβο και από εμένα Φίλιππε, μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε χιονιάδες για πόλλές περιοχές της Ελλάδος!
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
          ;n2629374]Πολλά μπράβο και από εμένα Φίλιππε, μακάρι να μπορούσαμε να βρούμε χιονιάδες για πόλλές περιοχές της Ελλάδος!
          Ευχαριστώ πολύ Μιχαήλ! Ο καθένας προσφέρει ότι μπορεί με βάση τις σπουδές του: Εσύ επιστημονικές γνώσεις μετεωρολογίας, εγώ ιστορικές γνώσεις! χαχαχαχαχαχα
          Ελπίζω να μην εγκαταλείψεις τελικά το φόρουμ, διότι θέλω τη βοήθειά σου στο συγκεκριμένο θέμα. Έχω εντοπίσει ορισμένες διατάξεις που θεωρώ ότι βγάζουν καλό Κεντροβόρειο, ωστόσο δεν έχω βεβαιότητα σχετικών γνώσεων ώστε να τους συμπεριλάβω, δεν είμαι σίγουρος δηλαδή εάν είναι όντως καλοί Κεντροβόρειοι.
          Εν πάση περιπτώσει, θα σου στείλω με π.μ. ό,τι χρειαστώ
          18/02/08 - 10/1/17

-2/2/1882-

sigpic

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Χιών Εμφάνιση μηνυμάτων

Ευχαριστώ πολύ Μιχαήλ! Ο καθένας προσφέρει ότι μπορεί με βάση τις σπουδές του: Εσύ επιστημονικές γνώσεις μετεωρολογίας, εγώ ιστορικές γνώσεις! χαχαχαχαχαχα
            Ελπίζω να μην εγκαταλείψεις τελικά το φόρουμ, διότι θέλω τη βοήθειά σου στο συγκεκριμένο θέμα. Έχω εντοπίσει ορισμένες διατάξεις που θεωρώ ότι βγάζουν καλό Κεντροβόρειο, ωστόσο δεν έχω βεβαιότητα σχετικών γνώσεων ώστε να τους συμπεριλάβω, δεν είμαι σίγουρος δηλαδή εάν είναι όντως καλοί Κεντροβόρειοι.
            Εν πάση περιπτώσει, θα σου στείλω με π.μ. ό,τι χρειαστώ
            Κοίτα Φίλιππε, το έχω γράψει ήδη από την πρωτη μέρα που έγινε ο χαμός ότι θα το εγκαταλείψω, όταν φτάσω σε 000 τα μηνύματα για ψυχολογικούς λόγους [αλλιώς θα μπορούσα να έφευγα εκείνη την στιγμή..] Βέβαια πρώτα θα κάνω την αλλαγή εκεί στα χρήσιμα καιρικά λινκς που μου ζήτησαν τα παιδιά και μετά. Αν φτάσω τα 27000 σήμερα, θα σβήσω μερικά προηγούμενα ποστς χαχαχα.

Θα επιστρέψω μόνο αν επιστρέψουν και όλοι οι φίλοι μου.. Βέβαια όπως είπα θα συνεχίσω να μπαίνω, για να μου στείλει οποιοσδήποτε προσωπικό μήνυμα. Και εννοείται στείλε μου ότι θες με χαρά να σε βοηθήσω στο μέγιστο!!

Δεν φαντάζεσαι πόσες σημειώσεις καθηγητών έχω αλλάξει και διορθώσει λάθη αφιλοκερδώς !! Και φυσικά δεν είχε κανένα σχέση με μετεωρολογία, να πχ την εβδομάδα που έρχεται θα δείξω τα λάθη σε σημειώσεις πυρηνικής φυσικής. Γιατί το κάνω? Γιατί γουστάρω να βοηθάω χαχαχα

Προς το παρόν καλή συνέχεια, καίγομαι, αύριο δίνω δυναμική μετεωρολογία
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Μάλιστα, όπως κρίνεις Μιχαήλ! Καλή επιτυχία στο μάθημα και γενικώς

Αύριο θ'ανεβάσω την έρευνα σχετικά με το μεγάλο χιονιά του 1882, ο οποίος αποτελεί μεγαλογραφία του 2008!
              18/02/08 - 10/1/17

-2/2/1882-

sigpic

Σχολιασμός

Υπεροχο θεμα!!περιμενουμε τα υπολοιπα!
                Αυλωνα 202μ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Χιών Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Καλησπέρα σε όλους!

Πριν από αρκετό καιρό χρειάστηκε να κάνω για τη σχολή μου μία εργασία, ως πηγή της οποίας χρησίμευσε κυρίως το αρχείο της ψηφιακής βιβλιοθήκης της Βουλής των Ελλήνων.
                  Το εν λόγω αρχείο περιέχει πληθώρα εφημεριδών από διάφορες περιοχές της χώρας, κυρίως δε της Αττικής, που καλύπτουν ένα τεράστιο χρονικό εύρος, από τα τέλη του 18ου αιώνα μέχρι και τα μέσα του 20ου. Θα μου πείτε, τι σχέση έχει αυτό με τον καιρό; Ε, λοιπόν, έχει και παραέχει, αφού με το διαθέσιμο αρχείο της Βουλής αποφάσισα να κάνω το εξής: Είδα στο αρχείο του NCEP ποιες εισβολές δύνανται να προκαλέσουν σοβαρά χιονοεπεισόδια στη χώρα (και κυρίως στην Aττική) και σύγκρινα τις ημερομηνίες με αντίστοιχες των διαθέσιμων εφημεριδών. H αρχική προσπάθεια απέβη άκαρπη και ήμουν έτοιμος να παρατήσω το όλο εγχείρημα, όταν συνειδητοποίησα πως δεν υπάρχει αντιστοιχία ημερομηνιών ncep και εφημερίδων. Γιατί; Διότι απλούστατα οι εφημερίδες της εποχής εκείνης χρησιμοποιούσαν το Ιουλιανό ημερολόγιο! Αφού λοιπόν έκανα την αντίστοιχη αναγωγή στο Γρηγοριανό, ανακάλυψα έναν πραγματικό θησαυρό, τουλάχιστον για τους λάτρεις της καιρικής και μη ιστορίας!
                  Είχα σκοπό να παρουσιάσω ολοκληρωμένο το έργο σε ένα ποστ, αλλά δυστυχώς προέκυψε ένα μεγάλο θέμα στην αποθήκευση του αρχείου, με αποτέλεσμα αυτό να καταστεί αδύνατο... Ευτυχώς όμως είχα καταγράψει αλλού τις πηγές μου και η καταγραφή μου παρέμεινε άθικτη. Οπότε, όταν βρίσκω αρκετό χρόνο, θ' ανεβάζω κι από έναν χιονία στο παρόν ποστ. Ορισμένα γεγονότα που θα δείτε είναι πραγματικά πρωτόγνωρα κι εντυπωσιακά!
                  Το ποστ θα ξεκινάει με γενική περιγραφή του χιονιά, την οποία θ'ακολουθούν εικόνες από το αρχείο του ncep και καταγραφές από εφημερίδες της εποχής.

Ας ξεκινήσω με τον πρώτο χιονιά!
                  Δωσε πονο
                  Μονο χιονι.
                  Καταργηση αλλων μορφων υετου ΤΩΡΑ!

Σχολιασμός

Εκείνος του Φεβρουαρίου του 1882 πρέπει να ήταν από ψυχρή εισβολή δυνατότερη και από εκείνης του Φεβρουαρίου του 2004....Δεν αποκλείεται να είχε παγώσει,για λίγο όμως, ακόμη και η θάλασσα τότε με τα -16 στα 850hpa να φθάνουν Αττική....Δεν πρέπει να έχει κάνει ξανά κάτι παρόμοιο έκτοτε...Πχ οι χιονιάδες του 1911 και του 1934 δεν είχαν τόσο δυνατές ψυχρές εισβολές όπως εκείνη...Είχαν βέβαια μεγαλύτερη διάρκεια....

Σχολιασμός

2) Ο Μεγάλος Αττικός χιονιάς του 1882 - α'μέρος
                      Ο ''προειδοποιητικός'' χιονιάς

archives-1882-1-14-12-0.pngarchives-1882-1-15-12-1.png ​​​​​​​

Ο χιονιάς του 1882 είναι σίγουρα μέσα στους σφοδρότερους χιονιάδες που έχει ζήσει η πόλη της Αθήνας στην ιστορία της. Από άποψη θερμοκρασίας στα 850hpa ενδέχεται να είναι πράγματι ο πιο ακραίος, αφού - σύμφωνα πάντα με την μέτρια ανάλυση του αρχείου του NCEP - η γραμμή του -16 πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής την Αττική! Πέραν των άλλων εντυπωσιακών χαρακτηριστικών του, ήταν κατά κάποιο τρόπο διπλός!

Κάποιος παρατηρητικός ενδεχομένως να εντοπίσει πολύ σημαντική ομοιότητα, όσον αφορά τη διάταξη, ανάμεσα στον εν λόγω χιονιά και το χιονιά του Φεβρουαρίου του 2008. Πράγματι, οι δύο διατάξεις μοιάζουν σε αρκετά μεγάλο βαθμό, ωστόσο αυτή του 1882 φαίνεται να έχει αρκετά καλύτερα χαρακτηριστικά.
                      Επίσης, κάποιοι θα θυμάστε ότι 3 εβδομάδες πριν το μεγάλο χιονιά του 2008 έλαβε χώρα μια "φτωχή" ψυχρή εισβολή, κατά την οποία όμως χιόνισε κανονικά στο Λεκανοπέδιο. Κάτι αντίστοιχο συνέβη και τότε, ακριβώς 3 εβδομάδες πριν, απλά η ψυχρή εισβολή δεν ήταν και τόσο ''φτωχή''. Έφερε πολύ σημαντικό ψύχος, επιπέδου Φεβρουαρίου 2004, αλλά η διάταξή της ήταν αρκετά "άβολη" για κάτι το "ιστορικό'' στο Λεκανοπέδιο. Ωστόσο, κατάφερε να φέρει ολική χιονόστρωση και δυνατό παγετό στην πόλη της Αθήνας. Έλαβε χώρα 14 έως 16 Ιανουαρίου του 1882 (2-4 Ιανουαρίου με το παλαιό Ημερολόγιο)

Η διάταξη με βάση το αρχείο του NCEP:
                      http://www.meteociel.com/modeles/arc...de=2&type=ncep
                      http://www.meteociel.com/modeles/arc...de=2&type=ncep

Και αναφορές από τον τύπο της εποχής:
                      1. https://srv-web1.parliament.gr/displ...tem=46520&seg= Σελίδα 64, στην δεξιά στήλη της δεξιάς πλευράς ο συντάκτης αναφέρει ότι εμφανίστηκαν ιπτάμενες "μυγίτσες χιόνος", κάτι αντίστοιχο με τις σημερινές εκφράσεις "χιονομυγάκια'', ''ρύζια'' κλπ. Συμπληρώνει πως "Φαίνεται, θα έχωμε χιόνα, τι καλά!", επομένως καταλαβαίνουμε πως αν ζούσε σήμερα θα ήταν, μάλλον, μέλος του φόρουμ μας! Η περιγραφή του χιονιά συνεχίζεται στη σελίδα 66, αμέσως κάτω από τον τίτλο "Ειδήσεις" . Στο εξώφυλλο κάθε τεύχους μπορείτε να δείτε το αναλυτικό μετεωρολογικό δελτίο της προχθεσινής αντίστοιχα ημέρας (οι ελάχιστες κατά τη διάρκεια της εισβολής ήταν φυσικά αρνητικές, απλά και πάλι δεν σημειώνεται το σύμβολο ''πλην''). Απόλυτη ελάχιστη φαίνεται να ήταν οι -2,3°C στις 16 (ή 4) Ιανουαρίου.
                      2. https://srv-web1.parliament.gr/displ...39575&seg=6835 Στη σελίδα 7, υπό τον τίτλο ''Διάφορα'', αναφέρεται ότι η πόλη της Αθήνας ντύθηκε τη λευκή της στολή κι ότι όλα τα επιφανειακά ύδατα "ήσαν πεπηγμένα". Το χιόνι διατηρήθηκε μέχρι το απόγευμα, οπότε προφανώς δεν επρόκειτο για μεγάλη ποσότητα.
                      3. https://srv-web1.parliament.gr/displ...4350&seg=11451 Στη σελίδα 12 θα βρείτε αναλυτικό μετεωρολογικό δελτίο που εξέδιδε το Αστεροσκοπείο. Κατά τη διάρκεια του χιονιά έπεσαν, περίπου, 5 χιλιοστά χιονιού στην πόλη της Αθήνας.
                      Last edited by Χιών; 18-02-19, 18:13.
                      18/02/08 - 10/1/17

-2/2/1882-

sigpic

Σχολιασμός

Working...
                      X