Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΟΡΕΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ΟΡΕΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΤΟΠΙΚΟΤΗΤΕΣ ΑΝΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ

Αναρτησα αυτο το τοπικ για να γραφουμε και να εξηγουμε και να μαθαινουμε πως συμπεριφερεται η καθε περιοχη σε διαφορα καιρικα φαινομενα. Θα ξεκινησω με την δικια μου περιοχη τα νεα μουδανια χαλκιδικης,και ακτινα 20χλμγυρω γυρω,, η γνωστη τρυπα,, . Σε οριακες θερμοκρασιες το χιονι το χανουμε, οπως στην υπατια που εδω ψιλοβρεχε και τριγυρω χιονιζε, σε πολυ κρυα και ξηρη ατμοσφαιρα το ριχνει και το στρωνει ,αλλα το σηκωνει γρηγορα,,δεν το κραταει πολυ ,, δες σοφια που ενω εριξε γυρω στους 20 ποντους σε τρεις μερες το εφαγε ολο. Πιθανη εξηγηση, τα μουδανια και τριγυρω βρισκονται σε μια στενη λωριδα γης που περιβαλεται 70 τις εκατο απο θαλασσα, μονο απο Β ΒΑ εχει ξηρα , αποτελεσμα μετα την παυση των φαινομενων ,με την πιο ζεστη θαλασσα και την υγρασια το σηκωνει πολυ γρηγορα ,εκτος εαν συνεχισει με παγωμενο ΒΔ ανεμο , που 25 χρονια εδω περα δεν το εχω δει. Δηλαδη οταν χιονιζει ισα που προλαβαινεις να βγαλεις καμμια φωτο . Νησιωτικο κλιμα λεμε παρολο που ειναι βορεια
    θελω να πεφτει χιονιιι οοοταν χιονισειιιιι:music:

Ανω ηλιουπολη στα 200μ που μενω εχω παρατηρησει οτι ο ορεινος ογκος του υμηττου λειτουργει σαν δικοπο μαχαιρι σε χιονοκαιριες. Με ΝΔ και ΝΑ στριμ βγαζει πολλες θετικες εκπληξεις και βγαζει ορογραφικοτητα αρκετη ( αλλωστε φαινεται και απο τα νεφη που τον καλυπτουν οταν εχουμε νοτιαδοκαιρο σε κακοκαιριες.) . Με ΒΑ στριμ ο υετος ειναι καθαρα απο αιγαιο και αν αυτα περασουν λεκανοπεδιο καθως το στριμ γυρναει σε καθαρο βορειο και βγει συγκλιση. Δεν θυμαμαι στην αριαδνη εδω με τι στριμ στρωθηκαμε αλλα ειχαμε πολυ παραπανω απο τις περιοχες στην ανατολικη παρνηθα οπου φαινοταν αχιονη ενω την ιδια ωρα ο υμηττος ηταν κουραμπιες με 15-25 ποντους απο τα 450+ ενω στην κεντρικη ηλιουπολη ειχαμε 10 ποντους ολικη. Η θεση του υμηττου θα φταει που συμπεριφερεται ετσι.
    9-10/1/2017 ΛΕΜΕΕΕΕΕ :cool:

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από weatherlover Εμφάνιση μηνυμάτων
      αναρτησα αυτο το τοπικ για να γραφουμε και να εξηγουμε και να μαθαινουμε πως συμπεριφερεται η καθε περιοχη σε διαφορα καιρικα φαινομενα. θα ξεκινησω με την δικια μου περιοχη τα νεα μουδανια χαλκιδικης,και ακτινα 20χλμγυρω γυρω,, η γνωστη τρυπα,, . σε οριακες θερμοκρασιες το χιονι το χανουμε, οπως στην υπατια που εδω ψιλοβρεχε και τριγυρω χιονιζε, σε πολυ κρυα και ξηρη ατμοσφαιρα το ριχνει και το στρωνει ,αλλα το σηκωνει γρηγορα,,δεν το κραταει πολυ ,, δες σοφια που ενω εριξε γυρω στους 20 ποντους σε τρεις μερες το εφαγε ολο. πιθανη εξηγηση, τα μουδανια και τριγυρω βρισκονται σε μια στενη λωριδα γης που περιβαλεται 70 τις εκατο απο θαλασσα, μονο απο β βα εχει ξηρα , αποτελεσμα μετα την παυση των φαινομενων ,με την πιο ζεστη θαλασσα και την υγρασια το σηκωνει πολυ γρηγορα ,εκτος εαν συνεχισει με παγωμενο βδ ανεμο , που 25 χρονια εδω περα δεν το εχω δει. δηλαδη οταν χιονιζει ισα που προλαβαινεις να βγαλεις καμμια φωτο . νησιωτικο κλιμα λεμε παρολο που ειναι βορεια
      ακριβως κ εγω αυτο εχω καταλαβει για την περιοχη σου φιλε. ακομα πιο αχιονο νομιζω ειναι προς δυτικα ολη η παραλιακη περιοχη μεχρι προς ορμυλια. απο την αλλη μολις περνας την μεταμορφωση προς νικητη αρχιζει αλλο κλιμα, η επικρατηση του αγιορειτη οπως λενε εκει, βα ανεμου που δινει καλες χιονοπτωσεις στην περιοχη εννιοτε. φυσικα με ακομα πιο ηπιες θερμοκρασιες κατα μεσο ορο.

πολυ ωραιο το θεμα. η ελλαδα εχει τοσο πολυπλοκη ορεογραφια και τοσο πολλα μικροκλιματα που ειναι πολυ ενδιαφερον να τα εχουμε καπου μαζεμενα. καποια μερη που εχω απορια για τον καιρο τους ειναι
      σπηλια κισσαβου: Eιναι ή δεν ειναι καλο χιονομερος? θεωρητικα ειναι υπηνεμη οπως μηπως η εγγυτητα της κορυφης το κανει να δεχεται ακομα καλυτερες βροχοχιονοπτωσεις? (πχ παρομοια με στενη?). να θυμισω οτι εβαλε 2 μετρα φετος οπως φαινοταν και απο τις καμερες με ανατολικους!!

γενικως τα μερη του ολυμπου που ειναι αρκετα αγνωστα σ εμενα πως συμπεριφερονται στα χιονια. αγιος δημητριος ειναι προσηνεμος σε ανατολικο?? καρυα και καλλιπευκη??κοκκινοπηλος τρωει οντως τοσο πολυ ομβροσκια?
      πριονια θεωρητικα πρεπει να ειναι τρομερο χιονομερος ετσι που ειναι σαν χωνι αλλα ειναι οντως?

επισης ειναι τοσο αγνωστα τα ορεινα της δραμας και της ξανθης πχ βολακας, ποταμοι κτλ..

Σχολιασμός

Δεν πιστευω να υπαρχει αλλη χωρα στον κοσμο ,που να εχει τοσα πολλα μικροκλιματα σε τοσο μικρη εκταση
        θελω να πεφτει χιονιιι οοοταν χιονισειιιιι:music:

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Georgilio Εμφάνιση μηνυμάτων

ακριβως κ εγω αυτο εχω καταλαβει για την περιοχη σου φιλε. ακομα πιο αχιονο νομιζω ειναι προς δυτικα ολη η παραλιακη περιοχη μεχρι προς ορμυλια. απο την αλλη μολις περνας την μεταμορφωση προς νικητη αρχιζει αλλο κλιμα, η επικρατηση του αγιορειτη οπως λενε εκει, βα ανεμου που δινει καλες χιονοπτωσεις στην περιοχη εννιοτε. φυσικα με ακομα πιο ηπιες θερμοκρασιες κατα μεσο ορο.

πολυ ωραιο το θεμα. η ελλαδα εχει τοσο πολυπλοκη ορεογραφια και τοσο πολλα μικροκλιματα που ειναι πολυ ενδιαφερον να τα εχουμε καπου μαζεμενα. καποια μερη που εχω απορια για τον καιρο τους ειναι
          σπηλια κισσαβου: Eιναι ή δεν ειναι καλο χιονομερος? θεωρητικα ειναι υπηνεμη οπως μηπως η εγγυτητα της κορυφης το κανει να δεχεται ακομα καλυτερες βροχοχιονοπτωσεις? (πχ παρομοια με στενη?). να θυμισω οτι εβαλε 2 μετρα φετος οπως φαινοταν και απο τις καμερες με ανατολικους!!

γενικως τα μερη του ολυμπου που ειναι αρκετα αγνωστα σ εμενα πως συμπεριφερονται στα χιονια. αγιος δημητριος ειναι προσηνεμος σε ανατολικο?? καρυα και καλλιπευκη??κοκκινοπηλος τρωει οντως τοσο πολυ ομβροσκια?
          πριονια θεωρητικα πρεπει να ειναι τρομερο χιονομερος ετσι που ειναι σαν χωνι αλλα ειναι οντως?

επισης ειναι τοσο αγνωστα τα ορεινα της δραμας και της ξανθης πχ βολακας, ποταμοι κτλ..
          Η καλλιπευκη ειναι καλυτερο χιονομερος απο την καρυα καθοτι η τελευταια έχει λιγο χαμηλοτερο υψόμετρο και τρωει και κάποια ομβροσκια απο τον ολυμπο. Εχω τυχει σε περιπτωση που η καλλιπευκη χιονιζονταν ενω η καρυα ειχε βροχη και λιγοτερα φαινομενα.
          Η σπηλια ειναι σπουδαιο χιονομερος οταν η σύγκλιση γινεται στο νοτιο θερμαικο, ή νοτια της χαλκιδικης και σχετικά κοντα στα παραλια του νομου Λαρισας . Επισης σε αντιθεση με τον καμπο της Λαρισας χιονιζεται πολυ καλα ( οταν υπαρχει υετος) και με βορειοανατολικους ανεμους.

Σχολιασμός

Η Καρυα είναι το χωριό της γυναίκας μου. Καμμία συγκρίση με την Καλλιπεύκη στο χιόνι που είναι και πιο ψηλα. Είναι χτισμένη στη Νότια πλευρά του Ολύμπου που γενικά δεν κρατάει χιόνι. Αντίθετα η Καλλιπεύκη στον Κατω Ολυμπο δέχεται πολυ χιόνι και έχει πολύ μεγάλη διάρκεια χιονοκάλυψης. Πολύ χιόνι δέχεται το Λιβάδι και ο Αγ.Δημήτριος

Σχολιασμός

Εισαι σιγουρος για το λιβαδι? Γιατι νομιζω οτι τρωει ομβροσκια με ανατολικους που βαζουν πολυ τα προσηνεμα του ολυμπου

Σχολιασμός

πριν μερικά χρόνια δεν θυμάμαι αν ήταν το 2012, έχω πετύχει να φορτώνουν το χιόνι σε φορτηγά και να το αδειαζουν στο πάρκινκ έξω από το χωριό για να μπορούν να μετακινηθούν. Το Λιβάδι δεν είναι στον Όλυμπο αλλά στο όρος Τιταρος, αναμεσα στα Πιέρια και τον Ολυμπο. Σε συνδυασμό με το υψόμετρο δεχεται γερούς χιονιάδες, ίδια συμπεριφορά με Αγ. Δημητριο αλλά σχεδόν 400μ πιο ψηλά

Σχολιασμός

https://www.youtube.com/watch?v=e9ZvHkf-3BA

Σχολιασμός

Πραγματι ήταν το 12.

Σχολιασμός

Working...
                    X