Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Αναφορές ισχυρής δυτικής χιονοκαιρίας 9 έως 11 Γενάρη 2019

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Καλησπερα απο Λακωνία. Τρομακτικη χαλαζόπτωση απο το πρωι στην ευρύτερη περιοχη γύρω απο το Γύθειο με χαλαζόστρωση ως και τις παραλίες. Σοβαρές ζημιές στις καλλιέργειες ενώ τα ποτάμια της περιοχής φουσκώνουν επικίνδυνα. Σε οριακή κατάσταση ο Ευρώτας στη Σκάλα Λακωνίας. Οι φωτογραφιες απο το λιμάνι και την παραλία του Μαυροβουνίου στο Γύθειο.

Σχολιασμός

• Παρα πολυ εντονη χιονοπτωση στην ορεινη Αχαια σημερα ολη μερα....στην Βλασια το μεσημερι εριχνε ακαταπαυστα,απο τα 700 μετρα και πανω

Σχολιασμός

• τρομερό αυτό από την λακωνία!!!. Βαρβάτη παλιακή κακοκαιρία...
        Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από John_B. Εμφάνιση μηνυμάτων
          Εν ολίγοις....
          Ο φετινός χειμώνας μάλλον ξεπέρασε , όσον αφορά αρκετές περιοχές, και τον απίθανο 2011-2012 που στον Χελμό και τον Ταύγετο δεν είχε τότε με την καμία τέτοιο τεράστιο χιόνι από τα 1400 μέτρα και πάνω όπως τον εφετινό.......και συνεχίζει παρακαλώ......
          Μην το λες και το 11-12 είχε πολύ χιόνι συν ότι είχε διάρκεια το ψύχος. Γενάρης και Φλεβάρης του 12 είχαν πολύ υετό και ήταν ψυγείο!

Σχολιασμός

• Πανως για πεδινα στα δυτικα θυμαμαι ηταν μουφα ο χειμωνας 2012 απο χιονιαδες ψυχρες εισβολες.... ειχε ομως χιονισει Αγρινιο για μιση ωρα (με ρυζι καρολινα ...πολυ ψιλο) και ανευ νοηματος

Το χειμωνα 2013 που ημουν και φανταρος ακομα πιο μουφα...αφου σκεφτειτε ημουν Εβρο και ειδα μονο μια μερα χιονι
            Μονο χιονι.
            Καταργηση αλλων μορφων υετου ΤΩΡΑ!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Μεσσήνιος Εμφάνιση μηνυμάτων

Μην το λες και το 11-12 είχε πολύ χιόνι συν ότι είχε διάρκεια το ψύχος. Γενάρης και Φλεβάρης του 12 είχαν πολύ υετό και ήταν ψυγείο!
              Φίλε συμπατριώτη θυμάμαι ότι ο 2011-2012 ήταν πολύ χιονοβόλος και ιστορικός αλλά επειδή τυγχάνει να θυμάμαι και τι κατέγραφαν οι κάμερες εκεί στο χιονοδρομικό του Χελμού ' νομίζω ότι , ναι μεν είχε και τότε τεράστιες χιονιού ποσότητες', αλλά όχι και σε τέτοιο υπερβολικό βαθμό όπως τώρα εκεί στα 1700 μέτρα....Βέβαια συμφωνώ ότι ο φετινός έχει ακόμη δρόμο μέχρι να φθάσει τον 2011-2012 σε χαμηλότερα υψόμετρα όσον αφορά τις περισσότερες , αν όχι όλες, τις υπόλοιπες περιοχές.....Και αν τον φθάσει εννοείται(Πχ Φλώρινα)!!!!!!!!!!!!!!!!!.....

Σχολιασμός

• Για Χελμό το 11-12 δεν μπορώ να σου πω σίγουρα τι είχε κάνει τότε σε σύγκριση με τώρα. Για Ταΰγετο είχε βάλει πάρα πολύ χιόνι και τότε, λογικά περισσότερο. Ενδεικτικά η Νέδουσα είχε βάλει 316 mm Δεκέμβρη του 11, το Γενάρη 225 και το φλεβάρη πάλι 316. Δηλαδή είχαμε πολύ υετό. Και η Νέδουσα δε συγκαταλέγεται στα top υετικά μέρη του βουνού. Μάλιστα ο Γενάρης και ο Φλεβάρης βγήκαν παγωμένοι σε όλη τη διάρκειά τους. Δεν ξέρω αν έχεις δει βίντεο από ορειβατικό Καλαμάτας 8 Φλεβάρη του 12 ανάμεσα στα 1500-1600 μ. στο Λιποβούνι. Και σκέψου ότι έριξε και άλλο χιόνι μέχρι τέλος Φλεβάρη.

Σχολιασμός

• Λίμνη Λάδωνα ορεινή Γορτυνία - Αρκαδία 09/01 από facebook Αλπικό τοπίο!!!

IMG-c1df90cf9263aa1b5cab3a7ddf1be832-V.jpg

Σχολιασμός

• Σημερινή από Μεσσηνιακό Ταΰγετο στα Κοντοβούνια 1610 μ. με πάρα πολύ χιόνι.

kontovounia-17.jpg

Σχολιασμός

Λίμνη Λάδωνα ορεινή Γορτυνία - Αρκαδία 09/01 από facebook Αλπικό τοπίο!!!

IMG-c1df90cf9263aa1b5cab3a7ddf1be832-V.jpg
                      Απίστευτη, επική!!!
                      Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
                        ;n2616780]

Απίστευτη, επική!!!
                        Παιδιά χωρίς παρεξήγηση αλλά αυτή δεν είναι η τεχνητή λίμνη του Λάδωνα και σχεδόν με σιγουριά μπορώ να πω ότι δεν ειναι καν από Ελλάδα.. φιλικά πάντα!
                        Τὸ ξέρω ὅτι ἤσουν καὶ πρὶν
                        γεννηθῶ. Τὸ ὕψος σου
                        πάντως βγῆκε ἀπὸ μέσα μου.

Σχολιασμός

• Φίλε μου την έστειλαν τι να πω θα το ψάξω!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από ΝΙΚΟΣ ΧΕΛΥΔΟΡΙ Εμφάνιση μηνυμάτων

Παιδιά χωρίς παρεξήγηση αλλά αυτή δεν είναι η τεχνητή λίμνη του Λάδωνα και σχεδόν με σιγουριά μπορώ να πω ότι δεν ειναι καν από Ελλάδα.. φιλικά πάντα!
                            δεν ξέρω από περιοχές, γενικά εφόσον μπαίνουν φωτογραφίες στο φόρουμ φαντάζομαι ότι θα ήταν ελεγμένες

Σχολιασμός

Φίλε μου την έστειλαν τι να πω θα το ψάξω!
                              Η λίμνη αυτή φυσικά και δεν είναι η ορεινή Αρκαδία, αλλά η λίμνη Moraine στον Καναδά

Σχολιασμός

• Για τη φωτογραφία που έβαλα πριν ρώτησα αυτόν που μου την έστειλε και μου επιβεβαίωσε ότι είναι από τη λίμνη Λάδωνα! Μάλιστα έχει καταγωγή από εκεί...
                                Last edited by Μεσσήνιος; 14-01-19, 00:25.

Σχολιασμός

Working...
                                X