Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

2019 ΕΠΟΣ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

Αρχική Δημοσίευση από Χιών Εμφάνιση μηνυμάτων

Από Αρχιμήδους και πάνω αυτό που λέμε "άλλος Θεός". Όχι μόνο κατά τη διάρκεια της κακοκαιρίας, αλλά και όσον αφορά τη διατήρηση του στρωμένου χιονιού. Ακόμη και τώρα υπάρχουν μικρές χιονούρες σε προστατευμένα μέρη εδώ πάνω!

Εγώ πήγαινα σχολείο στο συγκρότημα που περιλαμβάνει 5ο Δημοτικό, 1ο Γυμνάσιο και Λύκειο κλπ. Ε, θυμάμαι κάποιες φορές στο παρελθόν που σπίτι μου είχε πιάσει κανονικό χιόνι στις εύκολες επιφάνειες κι όταν πήγαινα στο σχολείο και τους έλεγα εγώ (κι ένας γείτονάς μου) ότι χιόνισε το βράδυ, μας κοιτούσαν σαν χαζοί οι άλλοι!
    το ξερω ναι. αν και τωρα με την βροχα που κανει και τον νοτια κατι τελευταια κομματακια παγου στη βεραντα λιωνουν κρατησε αρκετα και εδω. γενικα σε αυτην την κακοκαιρια εκανε τοπικοτητα οσο πιο πανω στο βουνο ακομα και για αποσταση 20μ. οποτε αυτο π ειπες συνεβη και τωρα.
    9-10/1/2017 ΛΕΜΕΕΕΕΕ :cool:

Σχολιασμός

Δεν υπάρχει επιλεκτικός χιόνιας, αυτή η κακοκαιρία ήταν λιγότερο από 24 ωρεςefω, αλλ για κέντρο πολύ πολύ λιγότερο. Επίσης όταν έφτασε το - 40δτο αιγαιο και πέρασε το ψυχρό ήταν όλα. Τα λεφτά για το κέντρο αλλά μετά δεν υπήρχε πλέον συνδιασμος. Στα υπερβορεια υπήρχαν διάφορες γιατί ξεκίνησαν τ χιόνια με αρνητική παο τα 500 και. Πάνω, στις 3.30 που άρχισε ο. Πανικός εδώ είχα - , 4,",η Ροδόπολη στα 570 - 0.8 στα 500 0. Η δροσιά είχε 1.4 και άγιος Στέφανος σχεδόν τα ίδια. Άλλο να χιονηζει με αρνητικές και άλλο με θετικές.. Άλλο το - 4.5,που φτάσαμε εδώ άλλο το. 0.Ολικος παγετός από τα 540 κ πνω 2 ημέρες φέτος, ΣΤΑ 500 1 και. Παραλίγο 2 αφού πήγε 0. 2 και αο εκεί και κάτω καμμια. Όσοι πάτε Διόνυσο sto safehousε πρέπει να ξέρετε ότι Μαξ 465μετρα είναι, σε οριακά χιόνια δεν έχει καμμια επαφή με μας στα 540 αν νομίζετε ότι 75μ εινι μικρή διαφορά να έρθετε από εδω
      καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Σε οριακές θερμοκρασίες πάντα το υψόμετρο παίζει διαφορά. Εδώ η πάνω Αγία Παρασκευή είχε λίγο περισσότερο από την κάτω, καθαρά λόγω θερμοκρασίας και η διαφορά είναι στα 40-50μ. Παρόμοιες διαφορές υπήρξαν το 2006 όπου και πάλι οι θερμοκρασίες τις πρώτες δύο μέρες ήταν οριακές και στο τέλος είχε κάνει γεμάτο 20ποντο.
        Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
        που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
        και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
        διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
        το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Σχολιασμός

Με 3 ώρες ποιοτικης χιονοπτωσης το ξημέρωμα όχι απλα δεν ξεχαρμανιασα αλλά μου άνοιξε ή όρεξη .Πριν το Φλεβαρη δεν νομιζω να ξαναεχουμε ευκαιρία παντως
          Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
            Με 3 ώρες ποιοτικης χιονοπτωσης το ξημέρωμα όχι απλα δεν ξεχαρμανιασα αλλά μου άνοιξε ή όρεξη .Πριν το Φλεβαρη δεν νομιζω να ξαναεχουμε ευκαιρία παντως
            γιατι; φαινεται να συνεχιζει ο αζορικος τα παιχνιδια του... φλεβαρη δεν ξερουμε αν θα συνεχιζουν οι εμποδισμοι να ειναι σε καταλληλες θεσεις αυτο φοβαμαι. αν αλλαξει κατι θα ηθελα ενα Ω μπλοκ να ξερασει η σιβηρια οτι εχει και δεν εχει αλλα δυσκολο :Ρ
            9-10/1/2017 ΛΕΜΕΕΕΕΕ :cool:

Σχολιασμός

Καλημέρα, πραγματικό έπος για. Πολλές περιοχές και. Πραγματικά επειδή ήμουν έξω δεν ειχ καταλάβει ότι ακόμη και Χαλάνδρι είχε εκπληκτικό χιόνι. Το. Επόμενο πρωί δεν κατάφερα βέβαια να πάω για δουλειά, προσπάθησα να. Κατέβω με τα πόδια αλλά η τραίνοσε ήτανσταματημενη κια. Ο ΗΣΑΠ έφτανε έως ειρήνη!!!! "" η εθνική από. Καλυφτακη την νύχτα σταμάτησε. Έχω φωτογραφίες από έξοδο Βαρυμπόμπη, ε όταν βλέπεις πάνω από το νους αλάτι τόσο χιόνι τι άλλο να. Πεις... Με εκχιονηστικα πάνω κάτω.. Όπως θα έχετε καταλάβει μετά από τόσο χιόνι για μένα. Τέλος η ασχολία με χάρτες για φέτος. Αναφορές θα δώσω αν δω κάτι βέβαια.
              καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

Γιάννη συνονόματε, σου εύχομαι ολόψυχα να δεις σε χάρτες(Και φυσικά να βιώσεις/βιώσουμε) νέο 2004 ή 2002 ή (Γιατί όχι) 1911....Αυτό έμεινε μόνο ....

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Χιών Εμφάνιση μηνυμάτων

Από Αρχιμήδους και πάνω αυτό που λέμε "άλλος Θεός". Όχι μόνο κατά τη διάρκεια της κακοκαιρίας, αλλά και όσον αφορά τη διατήρηση του στρωμένου χιονιού. Ακόμη και τώρα υπάρχουν μικρές χιονούρες σε προστατευμένα μέρη εδώ πάνω!

Εγώ πήγαινα σχολείο στο συγκρότημα που περιλαμβάνει 5ο Δημοτικό, 1ο Γυμνάσιο και Λύκειο κλπ. Ε, θυμάμαι κάποιες φορές στο παρελθόν που σπίτι μου είχε πιάσει κανονικό χιόνι στις εύκολες επιφάνειες κι όταν πήγαινα στο σχολείο και τους έλεγα εγώ (κι ένας γείτονάς μου) ότι χιόνισε το βράδυ, μας κοιτούσαν σαν χαζοί οι άλλοι!
                  Πραγματικά νιώθω τόσο ευγνώμον που χώρισαν οι γονείς μου () και έτσι πήγαινα τα σαββατοκύριακα και τις γιορτές στο πατρικό και έμαθα τι εστι ''απο Αρχιμήδους και πάνω''! Ειδικά μικρός επειδή η βάση μου ήταν το σπίτι της μάνας μου στο Κουκάκι όταν πήγαινα Ηλιούπολη ένιωθα ότι έμενα στα βόρεια προάστια! Μπορεί η υπόλοιπη Αθήνα να ήταν εντελώς άχιονη, όμως εγώ θα έπαιρνα το μερίδιο μου αν ήταν στο παιχνίδι τα βόρεια προάστια. Όλο και κάποιο δωράκι θα μας κατέβαζε το βουναλάκι στα τελευταία σπίτια. Εστω μια πασπάλα στην χειρότερη.

Μετα γύριζα για σχολείο στο Κουκάκι και όλοι νόμιζαν οτι τους δούλευα που τους έλεγα ''πήγα Ηλιούπολη και είδα χιονι''.

Αρχική Δημοσίευση από Hlioupolitis98 Εμφάνιση μηνυμάτων
                  Γιατι τοσο ησυχο το φορουμ σε εναν τοσο δυνατο χειμωνα με δυνατοτητες για ιστορικα πραγματα; μου εχει κανει εντυπωση και για αττικαριους και για β ελλαδα. Σε πολυ πιο ανυπαρκτους χειμωνες θυμαμαι 3πλασια κινηση ή ειναι η ιδεα μου; και βασικα εχει παει σερι απο δεκεμβρη με την μια κακοκαιρια να διαδεχεται την αλλη... εχουμε παει πολυ καλα πανελλαδικως
                  Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά είναι γενικό το κακό. Μπορει να μην γράφω εδώ πολύ - αν και σας διαβάζω τακτικά - έγραφα όμως για χρόνια σε αλλα forums με αντικείμενο τη μουσική, την ψυχαγωγία κτλ Παντού μαύρη ερημιά πέφτει όσο περνούν τα χρόνια. Πλέον όλοι εκφράζονται άμεσα απο facebook, twitter, instagram κτλ

Βεβαια υπάρχει μια πολύ σημαντική διαφορά. Το σταδιακό τέλος των forums φέρνει μαζί του και το τέλος μιας εποχής αθωότητας. Μιας εποχής που μπαίναμε για να γράψουμε για τα χόμπι και την τρέλα μας με φωτογραφίες προφιλ χιονανθρωπάκια, κινουμενα σχέδια, αγαπημενους μας τραγουδιστές, ηθοποιούς κτλ. Τώρα πλέον θα ανεβάσεις φωτογραφία απο τα χιόνια στο insta, στο face κτλ ΑΛΛΑ με την δευτερη σκέψη των likes, της αποδοχής, του αν βγήκες ωραίος γκόμενος στα χιόνια κτλ κτλ Αυτή η παιδική αθωότητα που έβρισκε χώρο στα forums πλέον χάνεται στα σύγχρονα social media και ''μπασταρδεύεται'' με χίλια δυο αλλα κίνητρα.

Οι ρομαντικοί θα τα στηρίζουμε μέχρι τέλους! (Μπραβο σου που είσαι 20αρης και τιμάς ακόμα τον ''κλασικό τρόπο''. Αποτελείς εξαίρεση!)
                  Last edited by billakos24; 11-01-19, 15:53.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Δεν υπάρχει επιλεκτικός χιόνιας, αυτή η κακοκαιρία ήταν λιγότερο από 24 ωρεςefω, αλλ για κέντρο πολύ πολύ λιγότερο. Επίσης όταν έφτασε το - 40δτο αιγαιο και πέρασε το ψυχρό ήταν όλα. Τα λεφτά για το κέντρο αλλά μετά δεν υπήρχε πλέον συνδιασμος. Στα υπερβορεια υπήρχαν διάφορες γιατί ξεκίνησαν τ χιόνια με αρνητική παο τα 500 και. Πάνω, στις 3.30 που άρχισε ο. Πανικός εδώ είχα - , 4,",η Ροδόπολη στα 570 - 0.8 στα 500 0. Η δροσιά είχε 1.4 και άγιος Στέφανος σχεδόν τα ίδια. Άλλο να χιονηζει με αρνητικές και άλλο με θετικές.. Άλλο το - 4.5,που φτάσαμε εδώ άλλο το. 0.Ολικος παγετός από τα 540 κ πνω 2 ημέρες φέτος, ΣΤΑ 500 1 και. Παραλίγο 2 αφού πήγε 0. 2 και αο εκεί και κάτω καμμια. Όσοι πάτε Διόνυσο sto safehousε πρέπει να ξέρετε ότι Μαξ 465μετρα είναι, σε οριακά χιόνια δεν έχει καμμια επαφή με μας στα 540 αν νομίζετε ότι 75μ εινι μικρή διαφορά να έρθετε από εδω
                    Γιάννη βάλε το σπίτι σου στο Airbnb. Θα αποσβέσεις κόστη κάποιων ετών θα σου πληρώνει νοίκι ο Demasiado14 και τα τσακάλια της Ηλιούπολης για να γλεντάνε το φόρουμ στις αναφορές. Όλα είναι μπιζνα. Μην είσαι χαζός.
                    Γέτι Ιμαλαϊων ®

Σχολιασμός

Καλημέρα, πραγματικό έπος για. Πολλές περιοχές και. Πραγματικά επειδή ήμουν έξω δεν ειχ καταλάβει ότι ακόμη και Χαλάνδρι είχε εκπληκτικό χιόνι. Το. Επόμενο πρωί δεν κατάφερα βέβαια να πάω για δουλειά, προσπάθησα να. Κατέβω με τα πόδια αλλά η τραίνοσε ήτανσταματημενη κια. Ο ΗΣΑΠ έφτανε έως ειρήνη!!!! "" η εθνική από. Καλυφτακη την νύχτα σταμάτησε. Έχω φωτογραφίες από έξοδο Βαρυμπόμπη, ε όταν βλέπεις πάνω από το νους αλάτι τόσο χιόνι τι άλλο να. Πεις... Με εκχιονηστικα πάνω κάτω.. Όπως θα έχετε καταλάβει μετά από τόσο χιόνι για μένα. Τέλος η ασχολία με χάρτες για φέτος. Αναφορές θα δώσω αν δω κάτι βέβαια.
                      τέλος η ασχολία με χάρτες φετος; Να σε δω άμα μυριστείς κανένα άλλο....έπος πόσο τέρμα θα είναι. είμαστε άρρωστοι με τους χάρτες και δεν θέλουμε να το παραδεχθούμε
                      Γέτι Ιμαλαϊων ®

Σχολιασμός

Όπως θα έχετε καταλάβει μετά από τόσο χιόνι για μένα. Τέλος η ασχολία με χάρτες για φέτος.
                        Δε θα σχολιάζεις χάρτες στο φόρουμ ή δεν θα βλέπεις καθόλου τα ρανς;
                        χαχχαχαα
                        άστα αυτά ρεεεεεεεεεεεεεεεε!
                        μετά από συνεννόηση με τα κεντρικά στο Μέριλαντ,
                        μπορείς να πάρεις 14 μέρες άδεια από φόρουμ και από αναγκαστική παρακολούθηση ραν.
                        Παρουσιάζεσαι στο 12αρι της 24ης Ιανουαρίου για ενδελεχή σχολιασμό του κόγκα που θα έχει αρχίσει να σχηματίζεται.

Σχολιασμός

Γιάννη, το τρίγωνο Χαλάνδρι-Αγία Παρασκευή-Γέρακας έδωσαν ρέστα αναλογικά αν σκεφτείς ότι μέχρι τη 01.40 δεν είχε στρωθεί δρόμος στα 200μ στο ύψος της ΕΡΤ. (Μάλιστα σε χάρτες χιονόστρωσης φαίνεται κατά τόπους με πιο έντονο κοκκινο χρώμα σε αυτές τις περιοχές. Επίσης, το χιόνι το κράτησε το μεγαλύτερος μέρος μέσα στη Τρίτη και μέχρι Τετάρτη πρωί έβρισκες χιόνι σε δρόμους χωρίς μεγάλη κυκλοφορία. Σχεδόν φτάσαμε τα 20εκ του Διονύσου.

Σχολιασμός

Δείτε τον χάρτη χιονόστρωσης στην Αττική που θυμίζει λίγο έως πολύ το 2006:

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από billakos24 Εμφάνιση μηνυμάτων

Βεβαια υπάρχει μια πολύ σημαντική διαφορά. Το σταδιακό τέλος των forums φέρνει μαζί του και το τέλος μιας εποχής αθωότητας. Μιας εποχής που μπαίναμε για να γράψουμε για τα χόμπι και την τρέλα μας με φωτογραφίες προφιλ χιονανθρωπάκια, κινουμενα σχέδια, αγαπημενους μας τραγουδιστές, ηθοποιούς κτλ. Τώρα πλέον θα ανεβάσεις φωτογραφία απο τα χιόνια στο insta, στο face κτλ ΑΛΛΑ με την δευτερη σκέψη των likes, της αποδοχής, του αν βγήκες ωραίος γκόμενος στα χιόνια κτλ κτλ
                              Tα φορουμ ποτε δεν θα παψουν να εχουν κοσμο... το fb και τα social μεντια και τα likes ειναι ανευ νοηματος και χωρις καμια διαδραστικοτητα...ειναι απλα εργαλειο marketing για οσους ξερουν...Σιγα μην κατω να κανω αναλυση για τον αζορικο αντικυκλωνα για να διαβασει ο ασχετος θειος μου στο τοιχο μου.
                              Μονο χιονι.
                              Καταργηση αλλων μορφων υετου ΤΩΡΑ!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από billakos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
                                Όπως είπαν και τα άλλα παιδιά είναι γενικό το κακό. Μπορει να μην γράφω εδώ πολύ - αν και σας διαβάζω τακτικά - έγραφα όμως για χρόνια σε αλλα forums με αντικείμενο τη μουσική, την ψυχαγωγία κτλ Παντού μαύρη ερημιά πέφτει όσο περνούν τα χρόνια. Πλέον όλοι εκφράζονται άμεσα απο facebook, twitter, instagram κτλ
                                Τα μέσα αυτά δεν μπορούν να αντικαταστήσουν ένα forum. Παρ' όλα αυτά προσέλκυσαν πολύ κόσμο, για διάφορους λόγους. Εκεί επικρατεί όμως ακαταστασία και προχειρότητα, σε αντίθεση με ένα forum που είναι πολύ οργανωμένο, με θεματικές ενότητες και εργαλεία που επιτρέπουν κανονικές συζητήσεις με γραπτό λόγο.

Ήρθα αναγκαστικά σε επαφή με το fb την περασμένη δεκαετία για εκπαιδευτικούς λόγους και το άφησα εκεί. Μόλις οι υποχρεώσεις μου έλαβαν τέλος δεν ξανασυνδέθηκα και ούτε ασχολήθηκα ξανά με το fb και τα συναφή που προέκυψαν αργότερα. Είναι ασύμβατα με τη λογική και τις προσδοκίες μου στη χρήση ενός ηλεκτρονικού μέσου επικοινωνίας.

Σχολιασμός

Working...
                                X