Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

2019 ΕΠΟΣ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Hlioupolitis98
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Χιών Εμφάνιση μηνυμάτων

Από Αρχιμήδους και πάνω αυτό που λέμε "άλλος Θεός". Όχι μόνο κατά τη διάρκεια της κακοκαιρίας, αλλά και όσον αφορά τη διατήρηση του στρωμένου χιονιού. Ακόμη και τώρα υπάρχουν μικρές χιονούρες σε προστατευμένα μέρη εδώ πάνω!

Εγώ πήγαινα σχολείο στο συγκρότημα που περιλαμβάνει 5ο Δημοτικό, 1ο Γυμνάσιο και Λύκειο κλπ. Ε, θυμάμαι κάποιες φορές στο παρελθόν που σπίτι μου είχε πιάσει κανονικό χιόνι στις εύκολες επιφάνειες κι όταν πήγαινα στο σχολείο και τους έλεγα εγώ (κι ένας γείτονάς μου) ότι χιόνισε το βράδυ, μας κοιτούσαν σαν χαζοί οι άλλοι!
    το ξερω ναι. αν και τωρα με την βροχα που κανει και τον νοτια κατι τελευταια κομματακια παγου στη βεραντα λιωνουν κρατησε αρκετα και εδω. γενικα σε αυτην την κακοκαιρια εκανε τοπικοτητα οσο πιο πανω στο βουνο ακομα και για αποσταση 20μ. οποτε αυτο π ειπες συνεβη και τωρα.

Leave a comment:

• Alexallaround
    replied
    Όντως έπος ο χιονιάς για τα υπερβόρεια και όχι μόνο. Σε σύντομο χρονικό διάστημα αγγίξαμε το μισό μέτρο χιόνι και τα 35 εκατοστά στο δρόμο. Δε σταμάτησε ποτέ να χιονίζει (αυτό το σπαστικό που έχουν οι on/off κακοκαιρίες που λέει κ ο Καλλιάνος), οι θερμοκρασίες ήταν από μηδέν κ κάτω, δε χάθηκε υετός. Το gfs πήρε ξανά τη σκυτάλη από το Ευρωπαϊκό, το επίκεντρο του υετού δόθηκε ακριβέστατα από το περιοχικό Σκύρων και ο κ. Αρνιακός κέρδισε πόντους! Ξεκάθαρα μετά το 2008 δε θυμάμαι κάτι ανάλογο. Το 2004 που αναφέρατε κάποιοι, χιόνιζε λίγο παραπάνω από 24ωρο, η ψυχρή μάζα ήταν πολύ πιο ψυχρή, οπότε άλλη δυναμική κ γι'αυτό κ είχε βάλει ~ 1 μέτρο χιόνι. Εγώ τον '' Τηλέμαχο '' δε μπορώ να τον συγκρίνω με κάποια κακοκαιρία, δε μου θυμίζει κάτι, αν όμως έμπαινα στο τρυπάκι αυτό θα πήγαινα πολύ παλιά..1991, 1994. Αυτά που ζούμε πάντως φέτος δείχνουν πόσο λείπουν οι νοτιάδες από την Ελλάδα, που παραδοσιακά γέμιζαν με χιόνια τα βουνά, γιαυτό και έλεγα συνέχεια στο φόρουμ αποφεύγετε να γίνεστε ''υετοφοβικοί'', φέτος υετικά είμαστε στα ντουζένια μας. Και ναι το Ακιού έπεσε μέσα, μας πάει το πράσινο χρώμα όχι μόνο λόγω της Πανάθας ( sorry moderator ) αλλά είναι φοβερό ότι φάγαμε πολύ νερό και θα χει κ άλλο. Εγώ θα επιμείνω ότι θα χούμε κ άλλο χιονιά φέτος και μάλιστα τον Φλεβάρη. Τώρα κάποια signs τα οποία από τι φαίνεται δε πρέπει να παιρνούν απαρατήρητα:
    1. Χιόνια σε ημιορεινά και της Στερεάς Ελλάδας από 20 Σεπτέμβρη
    2. Η Πάρνηθα πρέπει να έχει χιονιστεί ήδη 7-8 φορές φέτος (μπορεί κ παραπάνω) και το χιόνι όσο μπαίναμε στο χειμώνα κατέβαινε υψομετρικά
    3. Είχαμε μονές θερμοκρασίες και μάλιστα με μέγιστη 6-7 βαθμούς δε ξέρω κ γω για πόσες εβδομάδες.
    4. Ο ήλιος έγινε είδος πολυτελείας και η βροχή καθημερινότητα
    5.Παγοκάλυψη και μάλιστα από νωρίς των βόρειων ακτών της Ρωσίας που φτάνουν μέχρι το κομμάτι που συνορεύει με τη Φιλανδία. Κάποια στιγμή που καθόμουν και σύγκρινα παλιούς χάρτες παγοκάλυψης, παρατήρησα ότι σε όλους τους μεγάλους χιονιάδες της Αττικής, αυτό το κομμάτι που σας περιγράφω είχε ice cover, το αντίστροφο δεν μου φάνηκε να ισχύει (Αυτό είναι προσωπική παρατήρηση μπορεί και να είναι κ αρλούμπα).

Το μόνο θέμα που έχουμε πια είναι αυτό:

Leave a comment:

• Χιών
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Hlioupolitis98 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αυτο παρατηρησα απο τα τελευταια στενα αγιας μαυρας και προς αστυνομικα. Ειχαν πολυ καλυτερο στρωσιμο στον δρομο . Εγω που ειμαι λιγο πιο χαμηλα απο αγια μαυρα ειχα 2 ποντους δρομο και 7 με 8 στα υπολοιπα. Εγω υμηττο δεν ανεβηκα γιατι οντας αρρωστος δεν ηθελα να μεινω στον τοπο χαχαχα εφτασα μεχρι προφητη ηλια εκανα χιονανθρωπο με φιλους και κατεβηκα.

τωρα που ξεκινησε βροχη ελιωσε και στα 700 μετρα το χιονι. Αντε παμε για τα επομενα.
    Από Αρχιμήδους και πάνω αυτό που λέμε "άλλος Θεός". Όχι μόνο κατά τη διάρκεια της κακοκαιρίας, αλλά και όσον αφορά τη διατήρηση του στρωμένου χιονιού. Ακόμη και τώρα υπάρχουν μικρές χιονούρες σε προστατευμένα μέρη εδώ πάνω!

Εγώ πήγαινα σχολείο στο συγκρότημα που περιλαμβάνει 5ο Δημοτικό, 1ο Γυμνάσιο και Λύκειο κλπ. Ε, θυμάμαι κάποιες φορές στο παρελθόν που σπίτι μου είχε πιάσει κανονικό χιόνι στις εύκολες επιφάνειες κι όταν πήγαινα στο σχολείο και τους έλεγα εγώ (κι ένας γείτονάς μου) ότι χιόνισε το βράδυ, μας κοιτούσαν σαν χαζοί οι άλλοι!

Leave a comment:

• Giannistsrb
    replied
    Το βαζω και εδω. Εχω ανεβασει και φωτογραφιες στις αναφορες:
    https://streamable.com/3wbgq

Leave a comment:

• evonimos
    replied
    Αλλαζουν τα δεδομενα.
    Παλια υπηρχαν τα bulletin boards και τα usenet groups (για οσους θυμουνται).
    Ακομη υπαρχουν βεβαια, αλλα εκει ειναι πλεον εχουν μεινει δεινοσαυροι και 'hackers'.

Μετα εμφανιστηκαν τα forums οπως τα ξερουμε και παρολο που δεν εχουν την κινηση που ειχαν, δεν τα βλεπω να εξαφανιζονται.
    Για τον απλο λογο οτι ειναι ενα πιο εξειδικευμενο περιβαλλον το οποιο παραμενει ευκολο στην χρηση του.

Αλλα ο βασικοτερος λογος κατα εμε, ειναι οτι ακριβως επειδη δεν βρισκεται σε τοσο κοινη θεα, επιτρεπει στους Mods να διατηρουν μια μεγαλυτερη ελευθερια διαλογου.
    Αναλογα το φορουμ βεβαια, γιατι υπαρχουν και πολλα με υπερ-κολλημενους Mods.

Στα πιο mainstream καναλια οπως το Fbook και το Instagram το περιβαλλον ειναι σε τοσο κοινη θεα που γινεται της 'σουλας και της κουλας'..

Μαλιστα σε χωρες οπως η Αμερικη, εχουν εμφανιστει σχετικα προσφατως και καποια counterculture boards (imageboards) τα οποια αν και σχετικα απαρχαιωμενα, εχουν γινει πολυ δημοφιλη στους νεους. Μιλαω για το 4chan για οσους το εχουν αουσει. Οποτε οι τασεις στους νεους ερχονται και παρερχονται.

Μακαρι παντως να υπηρχαν εδω περισσοτερα ενεργα μελη και απο νεοτερες ηλικιες.
    Μονο και μονο το γεγονος οτι θα προσπαθουσαν να γραφουν στα Ελληνικα θα τους εκανε καλο.

------------

Στα εντος θεματος, εχει παει καλα μεχρι τωρα πανελλαδικα και ας ελπισουμε να κρατησει το ιδιο μοτιβο ο καιρος.
    Χρειαζεται να κανει τα κρυα του και φυσικα τα χιονια του.
    Εχει ακομη περιθωριο να δωσει και αλλα ο φετινος χειμων οποτε ας ειμαστε αισιοδοξοι.

Leave a comment:

• Hlioupolitis98
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Χιών Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά από 8-9 ώρες εξορμήσεων τις οποίες διαδέχθηκαν 15 ώρες ύπνου λόγω τρελής αυπνίας, ήρθε η ώρα να γράψω για το τι έφερε ο χιονιάς της 8ης Ιανουαρίου 2019 (ή Τηλέμαχος, όπως ίσως μείνει γνωστός) στην περιοχή μου.

Σχετικά με το ύψος χιονιού, ο Τηλέμαχος παρέμεινε σαφώς κάτω από την Αριάδνη και έφτασε πολύ κοντά στο Δεκέμβριο του '16 (ίσως να ήταν και ίσοι)
    Θερμοκρασιακά ήταν καλύτερος από το Δεκέμβριο του '16, αφού φέτος έπιασα κανονικότατη αρνητική -0,5 την ώρα των φαινομένων, ενω τότε νομίζω πως έφτασα 0,1 (δεν είμαι σίγουρος). Η Αριάδνη πολύ πιο εντυπωσιακή με το -2,7 που είναι και το ρεκόρ του σταθμού μου!

Η ένταση ορισμένες στιγμές ήταν πραγματικά φοβερή, δεν ξεπέρασε όμως τις εντάσεις των 2 προηγούμενων χιονιάδων νομίζω. Στη γειτονιά μου ο χιονιάς άφησε γύρω στους 7-8 πόντους στις εύκολες επιφάνειες και 4-5 στο δρόμο (δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά λόγω καλών θερμοκρασιών, όπως και στην Αριάδνη ακόμη μικρότερη διαφορά).

Ήταν ένας καλός χιονιάς για την περιοχή μου, τον οποίον απόλαυσα στο έπακρο με πολλές εξορμήσεις και σκληρό χιονοπόλεμο (χαχαχαχαχα)! Μπροστά στα ιερά τέρατα της δεκαετίας του 2000 δεν πιάνει μια που λέμε, αλλά δεν έχει σημασία! Έχουμε καιρό για τα ιστορικά και πήραμε και τη τζούρα μας για άλλη μια φορά εδώ κάτω.

Θα ανεβάσω φωτό στο άλλο θέμα. Εδώ θ'ανεβάσω μια πολύ ωραία από τον Υμηττό, όπου και ανέβηκα μέχρι περίπου τα 650 μέτρα χθες το πρωί
    Αυτο παρατηρησα απο τα τελευταια στενα αγιας μαυρας και προς αστυνομικα. Ειχαν πολυ καλυτερο στρωσιμο στον δρομο . Εγω που ειμαι λιγο πιο χαμηλα απο αγια μαυρα ειχα 2 ποντους δρομο και 7 με 8 στα υπολοιπα. Εγω υμηττο δεν ανεβηκα γιατι οντας αρρωστος δεν ηθελα να μεινω στον τοπο χαχαχα εφτασα μεχρι προφητη ηλια εκανα χιονανθρωπο με φιλους και κατεβηκα.

τωρα που ξεκινησε βροχη ελιωσε και στα 700 μετρα το χιονι. Αντε παμε για τα επομενα.

Leave a comment:

• Hlioupolitis98
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από evonimos Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατι ειμαστε η 'παλια φουρνια' και οι νεοι δεν ξερουν τι παει να πει φορουμ..
    Ετσι μου φαινεται και δεν ειναι μονο θεμα του εδω φορουμ.
    Σε ολα τα φορουμς και στο εξωτερικο, οι ηλικιες ειναι πανω κατω μεσηλικες και ανω.
    Μιλαω για την πλειονοτητα παντα.

Ασε που οι περισσοτεροι νεοι δεν ξερουν (ή δεν θελουν) να γραψουν Ελληνικα.
    Συγγνωμη σε οσους αδικω, αλλα μιλαω για τον πολυ κοσμο.

Οι περισσοτεροι στις νεες ηλικιες, απο οτι φανταζομαιειναι φεισμπουκακηδες/ινταγκραμακηδες.
    Ειμαι 20 χρονων και οντως διαπιστωνω οτο φορουμς δν χρησιμοποιουμε τοσο. Δεν βολευουν τωρα που ολα γινονται ταχυτατα

Leave a comment:

• Χιών
    replied
    Μετά από 8-9 ώρες εξορμήσεων τις οποίες διαδέχθηκαν 15 ώρες ύπνου λόγω τρελής αυπνίας, ήρθε η ώρα να γράψω για το τι έφερε ο χιονιάς της 8ης Ιανουαρίου 2019 (ή Τηλέμαχος, όπως ίσως μείνει γνωστός) στην περιοχή μου.

Σχετικά με το ύψος χιονιού, ο Τηλέμαχος παρέμεινε σαφώς κάτω από την Αριάδνη και έφτασε πολύ κοντά στο Δεκέμβριο του '16 (ίσως να ήταν και ίσοι)
    Θερμοκρασιακά ήταν καλύτερος από το Δεκέμβριο του '16, αφού φέτος έπιασα κανονικότατη αρνητική -0,5 την ώρα των φαινομένων, ενω τότε νομίζω πως έφτασα 0,1 (δεν είμαι σίγουρος). Η Αριάδνη πολύ πιο εντυπωσιακή με το -2,7 που είναι και το ρεκόρ του σταθμού μου!

Η ένταση ορισμένες στιγμές ήταν πραγματικά φοβερή, δεν ξεπέρασε όμως τις εντάσεις των 2 προηγούμενων χιονιάδων νομίζω. Στη γειτονιά μου ο χιονιάς άφησε γύρω στους 7-8 πόντους στις εύκολες επιφάνειες και 4-5 στο δρόμο (δεν υπήρχε μεγάλη διαφορά λόγω καλών θερμοκρασιών, όπως και στην Αριάδνη ακόμη μικρότερη διαφορά).

Ήταν ένας καλός χιονιάς για την περιοχή μου, τον οποίον απόλαυσα στο έπακρο με πολλές εξορμήσεις και σκληρό χιονοπόλεμο (χαχαχαχαχα)! Μπροστά στα ιερά τέρατα της δεκαετίας του 2000 δεν πιάνει μια που λέμε, αλλά δεν έχει σημασία! Έχουμε καιρό για τα ιστορικά και πήραμε και τη τζούρα μας για άλλη μια φορά εδώ κάτω.

Θα ανεβάσω φωτό στο άλλο θέμα. Εδώ θ'ανεβάσω μια πολύ ωραία από τον Υμηττό, όπου και ανέβηκα μέχρι περίπου τα 650 μέτρα χθες το πρωί

Leave a comment:

• evonimos
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Hlioupolitis98 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι τοσο ησυχο το φορουμ σε εναν τοσο δυνατο χειμωνα με δυνατοτητες για ιστορικα πραγματα; μου εχει κανει εντυπωση και για αττικαριους και για β ελλαδα. Σε πολυ πιο ανυπαρκτους χειμωνες θυμαμαι 3πλασια κινηση ή ειναι η ιδεα μου; και βασικα εχει παει σερι απο δεκεμβρη με την μια κακοκαιρια να διαδεχεται την αλλη... εχουμε παει πολυ καλα πανελλαδικως
    Γιατι ειμαστε η 'παλια φουρνια' και οι νεοι δεν ξερουν τι παει να πει φορουμ..
    Ετσι μου φαινεται και δεν ειναι μονο θεμα του εδω φορουμ.
    Σε ολα τα φορουμς και στο εξωτερικο, οι ηλικιες ειναι πανω κατω μεσηλικες και ανω.
    Μιλαω για την πλειονοτητα παντα.

Ασε που οι περισσοτεροι νεοι δεν ξερουν (ή δεν θελουν) να γραψουν Ελληνικα.
    Συγγνωμη σε οσους αδικω, αλλα μιλαω για τον πολυ κοσμο.

Οι περισσοτεροι στις νεες ηλικιες, απο οτι φανταζομαιειναι φεισμπουκακηδες/ινταγκραμακηδες.

Leave a comment:

• Hlioupolitis98
    replied
    Γιατι τοσο ησυχο το φορουμ σε εναν τοσο δυνατο χειμωνα με δυνατοτητες για ιστορικα πραγματα; μου εχει κανει εντυπωση και για αττικαριους και για β ελλαδα. Σε πολυ πιο ανυπαρκτους χειμωνες θυμαμαι 3πλασια κινηση ή ειναι η ιδεα μου; και βασικα εχει παει σερι απο δεκεμβρη με την μια κακοκαιρια να διαδεχεται την αλλη... εχουμε παει πολυ καλα πανελλαδικως

Leave a comment:

• sotos*snow
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από GEORGE SNOWMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΕΠΟΣ..
    Γιατι ολα εγιναν σε μικρο χρονικο διαστημα
    Γιατι το χαμηλο δεν ηταν τιποτα φοβερο,εχουμε δει καλυτερες διαταξεις κι εχουμε παρει λιγοτερο
    Γιατι το peak της εντασης δεν συγκρινεται με καμια χιονοθυελλα τα τελευταια χρονια
    Γιατι ειχε πολλα ηλεκτρικα
    Γιατι ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑΜΕ!!!

(Το μονο κακο,οτι δεν επιασε τα δυτικα και πολυ λιγο τα κεντρονοτια)
    Είδες ρε που στεναχωριόσουν πριν; έτσι μπράβο ρε τρελέ τέλεια!! χιονιάρα!!!!

Leave a comment:

• amagawd
    replied

Leave a comment:

• weatherlover
    replied
    Παντως βγαζω το καπελο στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ προσηνεμα μας, εαν βαλουν χιονι, βαζουν οχι αστεια

Leave a comment:

• Seth13
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από weatherlover Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντως και θεσνικη και αττικη οτι εριξε το εριξε με φοβερη ενταση, να ειναι λετε απορεια της κλιματικης αλλαγης και αυτο, ραγδαια φαινομενα σε μικρο χρονο?
    Ούτε καν. Πάντα όταν χιονίζει καλά, το κάνει με ραγδαιότητα.

Leave a comment:

• weatherlover
    replied
    Παντως και θεσνικη και αττικη οτι εριξε το εριξε με φοβερη ενταση, να ειναι λετε απορεια της κλιματικης αλλαγης και αυτο, ραγδαια φαινομενα σε μικρο χρονο?

Leave a comment:

Working...
X