Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΦΩΤΟ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟΠΡΟΣΗΝΕΜΟΥ ΧΙΟΝΙΑ 7-8 ΓΕΝΑΡΗ 2019

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• -10,2 Ιπποκρατειος
    -7,4 εδω
    -5,7 Τατοι
    ΕΝΑ(1) ΜΕΤΡΟ!!!ΤΙΠΟΤΑ ΛΙΓΟΤΕΡΟ!!!

Σχολιασμός

• Διάβασε κ είδα αναφορές από π; ντου. Ο υετιος ειναι μοιρασμένο όπως πρέπει, ο Ερμής μέτρησε 35 έως 40εκ στη δροσιά 40 η Ροδόπολη και.η Σταμάτα, αλλ και ο Εύξεινος, αμυγδαλεζα 35.η διαφορά με εδώ ειναι λογική κι πο θερμοκρασία, εδώ είχαμε από την αρχή αρνητική ως και - 4.7"λιγιτερο χιόνι και σημερα η Ροδόπολη στα 600μευρα λόγο αέρα.
      καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

• Παμε για την πρωτη αρνητικη του χρονου εδω,δεν το βλεπεις και συχνα.
        Αντε καλες αρνητικες να εχουμε.

Σχολιασμός

• Επίσης ο φίλος μας. Από Θεσσαλονίκη με τους συγγενείς.. Κάπου στο Διόνυσο επειδή δεν ξέρει θ πρέπει να μάθει ότι με αυτήν την σύγκλιση υπάρχουν 4 αρχηγοί και. Μόνο 1.καπανδριτη 2.βαρναβας 3.Διονυσος. Όλοι οι άλλοι είναι ΠΆΝΤΑ καλτωτεροι. Η ιποκρατειος έφτασε ένα μέτρο μόνο. Που είχε κόμη από κάτω το παλιό, εδώ είχαμε μερική. Χιονοκλυψη 2εκ από. Πριν
          καμερα στον ευξεινο 420m τις ημερες με ενδιαφερον μονο http://dionisos.pblogs.gr/

Σχολιασμός

• Ώ ρε το έκανε η Ιπποκρατειος το διψήφιο αρνητικό! !!!!

τρομερά αναστροφή σε.χιονοσκεπες έδαφος. .ααυτα είναι!

μπράβο φίλε από Μελίσσια για το αναλυτικό φωτορεπορταζ κ 2πλο μπράβο για τα σκι...έτσι έτσι. ..κ.ο.άλλος με το snowmobile Ιπποκρατειο πολύ μπροστά. ..

Ζωγράφου εκπληκτική κ συλλεκτική χιονομερα σήμερα με θερμοκρασίες -2.5 η ελάχιστη. ..και τούτο γιατί πρόλαβε κ άνοιξε τέλειως ο ουρανός κ ξαστερωσε 7.00 με 7.45 τό πρωι που σημειώθηκε η ελάχιστη οπότε έκανε αναστροφή σε χιονοσκεπες έδαφος ειδικά μες.στο δασος που είναι ο ΕΜΠ στα 210 μέτρα. ..

μέγιστη 4.8 εγώ εγραψα 4.6 και όπως λέει ο ο γιωργης στα ανηλια σημεία έχει κρατήσει μπόλικο κ πολλές παγίδες με.πάγο στους στενους ανηφοροκατηφορικους δρόμους της περιοχής

-0.2 στο μπαλκονι και μια υπέροχη παγωμενη ατμόσφαιρα πόσο υγιής είναι ο περίπατος με τέτοιο καιρό ας όψεται ότι έκλεισα 40 ώρες άυπνος κ τα άκουσα όλα. ..αλλά το χθεσινό 02.00 με 05.00 που ήμουν έξω δεν χάνονταν απλά με τίποτα
            ​​​

ΤΡΕΛΑ ΜΕ ΚΡΥΟ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙΑ....ΤΡΕΛΑ ΛΕΜΕ

Σχολιασμός

• Όποιος θέλει ας βάλλει. Αρχείο. Να. Δει 9.10 Μαρτίου του 11 που βάλαμε 40εκ εδώ κ όλοι οι άλλοι κλαιγανε, με σχεδόν ίδια κακοκαιρία, δεν έφτασε τίποτα αθηνα

Σχολιασμός

• Φίλοι απο Ιπποκρατειο αν δεν βαριέστε κάντε ζιονορεπορταζ να μας.τρεξουν τα σάλια. ...το ίδιο. Ισχύει κα για Κρυονέρι !

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από beach-snow Εμφάνιση μηνυμάτων

ετσι ήμουν κι εγώ (στο περίπου δλδ), γυρνώντας από την πρώτη βόλτα νωρίς το απόγευμα χθες στον αγιο στέφανο, που χιονιζόταν....η πρώτη καλή μπουκα....κι αυτό γιατί έβλεπα να μην μπαίνει προς τα μέσα στο λεκανοπέδιο ο καιρός κι έβλεπα ανοιχτό ουρανό από μελίσσια ως σαρωνικό....πολλά νεύρα και γιατί....άνοιξα δορυφορική και είδα το τέρας....και λέω δεν μπορεί....περνώντας από την χ.τρικούπη στην στροφή που είναι το βρώμικο προς μελίσσια, με πιάνει χιονοθύελλα, με ένα απίστευτα γρήγορο κύμα θόλωσης από πεντέλη....και λέω αρχίζουμε....με πολύ αγωνία φτάνοντας στο σπίτι, έβλεπα και διάβαζα τις αλλαγές....κι όταν είδα και το τέρας να στρίβει επιτέλους οριστικά προς τα μέσα, είπα οκ κι άρχισα να ηρεμώ....και αργότερα όταν είδα και τις χαλκιδαίικες αναφορές με τα ανάλογα μοναδικά πανηγύρια, είπα πάμε για φοβερές καταστάσεις....τόχαμε....το πήραμε!!!
                  πολλά PC και όχι μόνο κινδύνευσαν χθες. Η λέξη "μουφα" τριγύριζε στο μυαλό πολλών και όχι μόνο στο δικό μου. και βέβαια άλλο απλά να γυρίζει η λεξη και άλλο ο Γείτονας να σου στέλνει φιλακια με συλλογή από Bepanthol παραλληλα.

τα λέγαμε με το λακωνικό του Κρυονεριου προχθές και του λεγα "δεν ξέρω μην δεν περάσει την Πάρνηθα και την Πεντελη" και αντί για κυπελλακι μείνουμε με το ξυλάκι στο χερι. Γενικά από το Μάρτη του 2011 έχουμε χάσει τουλάχιστον 6 μεγάλους χιονιαδες στις λεπτομέρειες και αυτό μας είχε επηρεάσει όλους αρνητικά.

ΑΛΛΑ ΧΘΕΣ έστω και στο 90φευγα έγινε μια μπούκα, πετάχτηκε μέσα στο μελε ένα πόδι και πήγε η μπαλλα γκολ. Σπάσανε καρδιές αλλά ζήσαμε κάτι μαγικό και ως προς την ραγδαιοτητα εξαιρετικά σπάνιο.

Πάμε για στρώσιμο μέχρι τις βάρκες τώρα που θα έλεγε και μια ψυχή από το Ροβανιεμι.
                  Γέτι Ιμαλαϊων ®

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από basetman Εμφάνιση μηνυμάτων
                    Πρωινή βόλτα με σκι (snowreport.gr δεν είμαστε; :P )

μαυρη πιστα κατεβηκες ωρε θεριο! χαχαχα
                    παντα τετοια!

<<Υγιειαν τε γαρ τοις σωμασι παρασκευαζει και οραν και ακουειν μαλλον, γηρασκειν δε ηττον>>

Σχολιασμός

• Την είχαμε γράψει γιανναρε κ ναι εμοιάζε πολύ με ρο χθεσινό ΣΤΑ ΧΑΡΤΙΑ. ...και αν θυμάσαι λέγαμε ναι αλλά τότε Μάρτιος τώρα Γενάρης κλπ....κ -40 δεν.έχεις κάθε μέρα. ..έχω φώτο απ Χαλάνδρι τότε 5.πόντους με το ζόρι κ όχι ολική οπότε το σημερινο ήτα απλά 5 φορές καλύτερο. ...

Σχολιασμός

• Ανεβαζω και εγω αρκετες φωτο απο την γειτονια μου... Χαλανδρι 200 μ.

Απο το ξεκινημα ..

screenshot program windows

Λεωφορος Χαλανδριου-Αγιας Παρασκευης

Under the Attica sky snow will rise again... 2019-2020

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από GEORGE SNOWMAN Εμφάνιση μηνυμάτων
                          -10,2 Ιπποκρατειος
                          -7,4 εδω
                          -5,7 Τατοι
                          -2,5 κολλημένη η Τ εδω και 3+ ώρες. Συνήθως εχω λίγο πιο κάτω από Τατόι. Κανενας εδω γύρω να δώσει αναφορά γιατι φοβάμαι μην εχει παθει τίποτα ο αισθητήρας του σταθμού
                          Θρακομακεδόνες 368μ.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Παπλαμουδας Εμφάνιση μηνυμάτων

16-17 Γεναρη ας πουμε, δασκαλε-νομικε-ποιητη, οπως αφηνει υπονοιες και το διαγραμμα στο 12αρι.

σημαδιακη και του Αγιου Αντωνιου η ημερα, δε λεω...
                            Παπλαμουδενιε ζουμε έναν πολύ μεγάλο χειμώνα κατ' εμέ, έναν χειμώνα βγαλμένο από τα βάθη των 70s και των 80s. Δεν νομίζω ότι ο Κογκας θα πάει να αράξει στη Σιβηρία. Σύντομα θα ξαναδώσει σημάδια......
                            Γέτι Ιμαλαϊων ®

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από bakounin Εμφάνιση μηνυμάτων

-2,5 κολλημένη η Τ εδω και 3+ ώρες. Συνήθως εχω λίγο πιο κάτω από Τατόι. Κανενας εδω γύρω να δώσει αναφορά γιατι φοβάμαι μην εχει παθει τίποτα ο αισθητήρας του σταθμού
                              Εντάξει λειτουργεί. Μετά απο 3+ ώρες κουνήθηκε η Τ. Σε άνοδο από -2,5 σε -2,2.
                              Θρακομακεδόνες 368μ.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Παπλαμουδας Εμφάνιση μηνυμάτων

μαυρη πιστα κατεβηκες ωρε θεριο! χαχαχα
                                παντα τετοια!
                                Το μόνο πρόβλημα ότι δεν ήταν πατημένη. Χαχαχα! Δεν τσούλαγε με τίποτα ακόμα και στην κατηφόρα!

Πάντως για την ποιότητα του χιονιού παρατήρησα ότι ήταν πολύ αφράτο αυτή τη φορά. Σε άλλους χιονιάδες αν θυμάμαι καλά ήταν πιο σφιχτό. Αλλά μπορεί απλά να είναι η ιδέα μου...
                                Last edited by basetman; 08-01-19, 23:15.
                                Μετεωρολογικός σταθμός Άνω Μελίσσια (Davis Vantage Pro2 24-hour fan aspirated)
                                http://whoisthis.no-ip.info:8080/index.htm

Σχολιασμός

Working...
                                X