Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΒΟΥΝΑ ΧΙΟΝΟΜΑΝΕΣ!!!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από PARNASSIOS
    Αρχική Δημοσίευση από JIM FORD
    Αρχική Δημοσίευση από santa-snow
    σιγα ρε παιδια μην βαζει ο ολυμπος χιονι στις 10 ιουνιου...

Αν ειναι δυνατων...αν εχουμε καμια χιονοπτωση ασθενη απο τα 2800 και πανω...

Ο σμολικας εχει καλο υψομετρο και πανω απο τα 2600 κρατα στανταρ παγετωνες...Αλλα δεν προκειται να βαζει μετα απο ιουνι...μεχρι μαη το πολυ...

Επισης,ο αδερφος μου ειχε ανεβει και τελη μαιου στον βορα...ανεφερε πανω απο τα 2450 ολικη χιονοκαλυψη...οχι χιονουρες...

εχουν αναφερθει στο παρελθον πασπαλισματα νομιζω απο ορειβατες εκδρομεις το καλοκαιρι στον ολυμπο. κοντα στην κορυφη βεβαια, αλλα νομιζω υπαρκτα.

αλλο πασπαλα αλλο ανανεωνει τα χιονια του!
    δεν μιλησε κανεις για ανανεωση φυσικα!!
    Σκοπιανοί και άλλοι διαβάστε ιστορία! ΕΣΤΙΝ ΟΥΝ ΕΛΛΑΣ ΚΑΙ Η ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ!
    ΟΡΟΣ ΤΟΜΑΡΟΣ (ΟΛΥΤΣΙΚΑ) 1974 μ. / 28-12-11

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από santa-snow
      Αρχική Δημοσίευση από χιονολατρης
      Αρχική Δημοσίευση από santa-snow
      ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΗ ΜΠΟΡΑ ΚΑΙ ΒΟΡΙΑΔΕΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΕ ΜΗΔΕΝΙΚΟ ΥΨΟΜΕΤΡΟ ΕΛΑΧΙΣΤΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ 19-20 C ΜΕΣΑ ΙΟΥΝΗ....Η ΣΥΝΝΕΦΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΚΑΤΙ ΑΦΟΥ ΤΑ ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ ΣΗΜΕΙΩΝΟΝΤΑΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ Η ΘΕΡΜΟΚΡΑΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΟΜΟΙΑ ΜΕ ΞΑΣΤΕΡΙΑ (ΑΝΑΣΤΡΟΦΗ*[i])! ΑΝΤΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ 10 ΦΟΡΕΣ ΣΤΑ 50 ΧΡΟΝΙΑ...ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΧΡΟΝΟ...
      ΡΕ φιλε θα με τρελανεις?????

εχεις ζησει ΘΕΣνικη????????????????????

μη γραφετε ο,τι θελετε

η θεσνικη την περιοδο τελη μαιοιυ-αρχες ιουνη μαμιεται απο καταιγοιδες μπουρινια κ βοριαδες

κ ο ΟΛΥΜΠΟΣ ΒΑΖΕΙ ΧΙΟΝΙ

αφου το ΕΧΩ ΔΕΙ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ========ΓΙΑΤΙ ΕΠΙΜΕΝΕΙΣ ΑΦΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ???????/
      Περιμενω φωτο καποια στιγμη,αδυνατω να πιστεψω 10-15 ιουνη οτι βουνο της ελλαδος σε οποιοδηποτε υψομετρο βαζει χιονι οταν η αθηνα βαραει ανετα ενα 35 μεγιστη και 30 ελαχισρη...η θεσσ ας βαλω 5 βαθμους παρακατω σε αυτες τις τιμες και παλι απιστευτο μου φαινεται....
      Ο Ολυμπος σιγουρα τρωει πουδρες ολο το χρονο ακομα και τον Αυγουστο.Οσο για τον Ιουνιο εαν ψαξει καποιος για τις αρχες του Ιουνη του 1994 (μεχρι τις 16 του μηνα πρεπει να ηταν)θα δει που ειχε χιονισει στη δυτικη Μακεδονια.Εκεινη την ημερα απολυωμουν απο φανταρος και ημουν στο Επταχωρι Καστοριας.Οταν ξυπνησαμε το πρωι το Βοιο και το βουνο στου οποιου τη "ριζα" ηταν το φυλακιο(τα τελειωματα του Σμολικα) ηταν ασπρα ενω στα 800μ. που ημασταν εμεις ολα ηταν παγωμενα.Επισης εχει αναφερθει χιονοστρωση 20εκ. Ιουνιο στη Ροδοπη (εχω ακουσει και για Ιουλιο αλλα μου φαινεται καπως τραβηγμενο).Edited by: strofimios "
      Powder With Power!

http://www.youtube.com/watch?v=cfmNgQH2nm8&feature=related

Σχολιασμός

• 10 Ιουνιου ειχε χιονισει και Αετομηλιτσα πριν 4 χρονια με χιονοστρωση 10 εκατοστα στα τελευταια σπιτια του χωριου στα 1460-1500 μετρα.

Σχολιασμός

• το θυμαμαι αυτο και μαλιστα ειχαν τρελλαθει τα ζωα!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Snowthunder
            Λοιπον για να βαλουμε τα πραγματα σε μια σειρα.

Αν μιλαμε για το ποιο βουνο κραταει τα χιονια μεχρι πιο αργα τα πραγματα ειναι απλα.

Ολυμπος (λογω υψομετρου) και Σμολικας-Τυμφη. Εχω πεταξει παμπολες φορες με αεροπλανο καλοκαιρι και ειναι τα μονα που κρατανε χιονουρες ολο το χρονο σχεδον παντα.

Αν μιλαμε για το ποιο βουνο βαζει περισσοτερο χιονι, τοτε τα πραγματα διαφερουν.

Για μενα τα Λευκα Ορη ειναι στην κορυφη με πολλα μετρα χιονι καθε χρονο.

Μετα παιζει δυνατα ο Παρνασσος (περισσοτερο απο ολα τα βουνα στη Ρουμελη) και ο Χελμος (αντιστοιχα στην κορυφη της Πελοποννησου) αλλα και τα ψηλα βουνα της Πινδου μαζι με την αγνωστη για τους πολλους Τριγγια, που βαζει με ανατολικο και δυτικο καιρο.

Πηλιο, Διρφυς, Οθρυς βαζουν σε χρονιες που εχει προσηνεμο καιρο.*
            Νομίζω όλοι ξεχνάτε ή δεν ξέρετε τον Τόμαρο(Ολύτσικα), πάνω από τη Δωδώνη! Από τα βουνά κάτω των 2000 μέτρων (μέγιστο ύψος 1974 μέτρα για Τόμαρο)είναι κατά τη γνώμη μου το χιονοδέστερο βουνό στην Ελλάδα μαζί με τη δίρφυ! Η Δίρφυς από τη μία τρώει τα περισσότερα όταν έχει καιρό ανατολικών προσηνέμων και ο Τόμαρος τα περισσότερα όταν έχει καιρό δυτικών προσηνέμων!
            Όταν κατέβει ο ψόφος από τις ’λπεις και αστράψει το Ιόνιο απάκρη σ άκρη, ο κόσμος θα κρατάει την αναπνοή του!

Σχολιασμός

• Και φυσικά τον χελμό...
              -ΑΖΟΡΙΚΕ?ΕΛΑ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ.. ΞΥΠΝΑ ΝΑ ΠΑΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ...
              -ΑΣΕ ΜΕ ΡΕ ΜΑΝΑ ΛΕΩ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΩ ΦΕΤΟΣ

Σχολιασμός

• Πρωινό Λόγος(Εφημεριδα στα Ιωαννινα) 9/6/2006:

«Ξύπνησε με χιόνι η Αετομηλίτσα! Σοβαρά προβλήματα για τους κτηνοτρόφους.

Το γεγονός ότι το καλοκαίρι ήρθε μόνο στο ημερολόγιο επιβεβαιώθηκε χθες όχι μόνο από τις χαμηλές θερμοκρασίες που επικράτησαν στην πόλη των Ιωαννίνων, αλλά από τα χιόνια που σημειώθηκαν στα ορεινά του Νομού και κάλυψαν μέχρι και τα τελευταια σπίτια στην ορεινή κοινότητα της Αετομηλίτσας στα 1380-1490 μετρα!
                Οι κάτοικοι του χωριού, δεν έκρυβαν την έκπληξή τους, αφού οι περισσότεροι δεν θυμούνται να έχει χιονίσει ποτέ στο παρελθόν τέτοια εποχή. Τα προβλήματα βέβαια είναι αρκετά καθώς τις τελευταίες ημέρες έχουν επιστρέψει οι περισσότεροι κτηνοτρόφοι, οι οποίοι θα πρέπει να συντηρήσουν τα κοπάδια τους.

Ο Πρόεδρος της Αετομηλίτσας Χρήστος Νιτσιάκος, μιλώντας στον Π.Λ." σημείωσε ότι στο βουνό είχε χιονίσει και το Σαββατοκύριακο, όμως η χθεσινή κακοκαιρία δεν έχει προηγούμενο. "Τα τζάκια έχουν ανάψει σε όλα τα σπίτια και οι καμινάδες καπνίζουν συνέχεια. Τίποτα δεν θυμίζει καλοκαίρι. Αντιθέτως όλα μοιάζουν με χειμώνα", σημείωσε ο κ.Νιτσιάκος. Ο υδράργυρος μένει καθηλωμένος στους 0°C, το τοπίο είναι κάτασπρο και οι κάτοικοι του χωριού το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι υπομονή, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή ο καιρός θα συμβιβαστεί με το ημερολόγιο. Οι καιρικές συνθήκες πάντως, δεν βοηθούν ώστε να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που προκλήθηκαν στην διάρκεια του χειμώνα, σε όλους τους δρόμους που οδηγούν στα βοσκοτόπια της περιοχής. Έτσι οι μετακινήσεις κτηνοτρόφων και κοπαδιών είναι σχεδόν αδύνατες. Ο Πρόεδρος της Κοινότητας ζήτησε και την συνδρομή της Νομαρχίας Ιωαννίνων, με την αποστολή μηχανημάτων, ώστε να αντιμετωπιστεί η κατάσταση. Στην Αετομηλίτσα έχουν φτάσει ήδη από τους ζεστούς κάμπους πάνω από δέκα χιλιάδες πρόβατα. Η μετακίνηση του κτηνοτροφικού κόσμου θα ολοκληρωθεί εντός των επομένων ημερών».
                "

Σχολιασμός

• <a href=http://img96.imageshack.us/i/99195487.jpg/" target="_blank"></a>

Uploaded with ImageShack.us

Uploaded with ImageShack.us
                  "

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από αστραπόχιονο
                    Αρχική Δημοσίευση από Snowthunder

Νομίζω όλοι ξεχνάτε ή δεν ξέρετε τον Τόμαρο(Ολύτσικα), πάνω από τη Δωδώνη! Από τα βουνά κάτω των 2000 μέτρων (μέγιστο ύψος 1974 μέτρα για Τόμαρο)είναι κατά τη γνώμη μου το χιονοδέστερο βουνό στην Ελλάδα μαζί με τη δίρφυ! Η Δίρφυς από τη μία τρώει τα περισσότερα όταν έχει καιρό ανατολικών προσηνέμων και ο Τόμαρος τα περισσότερα όταν έχει καιρό δυτικών προσηνέμων!

ε, οχι και ξεχασαμε την ολυτσικαρα ρε πατριδα! την αναφεραμε στις σελιδες 5 και 6 κυριως.
                    <<Υγιειαν τε γαρ τοις σωμασι παρασκευαζει και οραν και ακουειν μαλλον, γηρασκειν δε ηττον>>

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από αστραπόχιονο

Αν μιλαμε για το ποιο βουνο κραταει τα χιονια μεχρι πιο αργα τα πραγματα ειναι απλα.

Ολυμπος (λογω υψομετρου) και Σμολικας-Τυμφη. Εχω πεταξει παμπολες φορες με αεροπλανο καλοκαιρι και ειναι τα μονα που κρατανε χιονουρες ολο το χρονο σχεδον παντα.

Αν μιλαμε για το ποιο βουνο βαζει περισσοτερο χιονι, τοτε τα πραγματα διαφερουν.

Μετα παιζει δυνατα ο Παρνασσος (περισσοτερο απο ολα τα βουνα στη Ρουμελη) και ο Χελμος (αντιστοιχα στην κορυφη της Πελοποννησου) αλλα και τα ψηλα βουνα της Πινδου μαζι με την αγνωστη για τους πολλους Τριγγια, που βαζει με ανατολικο και δυτικο καιρο.

Πηλιο, Διρφυς, Οθρυς βαζουν σε χρονιες που εχει προσηνεμο καιρο.

Αρχική Δημοσίευση από paplamoudas 17
                      στα ελληνοσκοπιανα, η τζενα (2182 μ. , πελλα) κουραμπιες - τιγκα τωρα σχεδον σαν το καιμακ!! βαζει πολυ πραμα, αν και το παιρνει συνηθως καπως ταχιστα....επισης στα γιαννενα, τομαρος (ολυτσικα - 1974 μ.) παντα πολυ περισσοτερο απο το γειτονικο της μιτσικελι (αν και πιο χαμηλο το δευτερο - 1814 μ.). εννοειται συμφωνω και επαυξανω με σμολικα, γραμμο και τυμφη.
                      α, ρε ολυτσικαρα! απεναντι μου την εχω. αν βαλει καιρο πανω, χωνει γερα για το υψομετρο της. αξιζει η θεα αν πηγαινει κανεις απο εγνατια για ηγουμενιτσα, μολις βγει απο σηραγγα δωδωνης. οπως και ανεβαινοντας για γιαννενα πριν την κορυφη της διαβασης της κανετας.
                      η βορεια βορειοανατολικη πλαγια της ειναι απο φυσικου της ο παραδεισος των freeriders.

οπως λεει και ο παπλαμουδας χρησταρα, σιγα μην ξεχνουσα το βουνο μου!!!

το λεω ετσι οχι μονο γιατι στις πλαγιες του βρισκεται το χωριο της πατρικης μου καταγωγης (πλατανια η τσεριτσανα) αλλα επειδη το ετος γεννησης μου ειναι ιδιο με το υψος της ολυτσικας!! δεν ξεχνιεται με τιποτα!!

Edited by: JIM FORD "

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από snowman36
                        Πρωινό Λόγος(Εφημεριδα στα Ιωαννινα) 9/6/2006:

«Ξύπνησε με χιόνι η Αετομηλίτσα! Σοβαρά προβλήματα για τους κτηνοτρόφους.

Το γεγονός ότι το καλοκαίρι ήρθε μόνο στο ημερολόγιο επιβεβαιώθηκε χθες όχι μόνο από τις χαμηλές θερμοκρασίες που επικράτησαν στην πόλη των Ιωαννίνων, αλλά από τα χιόνια που σημειώθηκαν στα ορεινά του Νομού και κάλυψαν μέχρι και τα τελευταια σπίτια στην ορεινή κοινότητα της Αετομηλίτσας στα 1380-1490 μετρα!
                        Οι κάτοικοι του χωριού, δεν έκρυβαν την έκπληξή τους, αφού οι περισσότεροι δεν θυμούνται να έχει χιονίσει ποτέ στο παρελθόν τέτοια εποχή. Τα προβλήματα βέβαια είναι αρκετά καθώς τις τελευταίες ημέρες έχουν επιστρέψει οι περισσότεροι κτηνοτρόφοι, οι οποίοι θα πρέπει να συντηρήσουν τα κοπάδια τους.

Ο Πρόεδρος της Αετομηλίτσας Χρήστος Νιτσιάκος, μιλώντας στον Π.Λ." σημείωσε ότι στο βουνό είχε χιονίσει και το Σαββατοκύριακο, όμως η χθεσινή κακοκαιρία δεν έχει προηγούμενο. "Τα τζάκια έχουν ανάψει σε όλα τα σπίτια και οι καμινάδες καπνίζουν συνέχεια. Τίποτα δεν θυμίζει καλοκαίρι. Αντιθέτως όλα μοιάζουν με χειμώνα", σημείωσε ο κ.Νιτσιάκος. Ο υδράργυρος μένει καθηλωμένος στους 0°C, το τοπίο είναι κάτασπρο και οι κάτοικοι του χωριού το μόνο που μπορούν να κάνουν είναι υπομονή, ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή ο καιρός θα συμβιβαστεί με το ημερολόγιο. Οι καιρικές συνθήκες πάντως, δεν βοηθούν ώστε να αντιμετωπιστούν τα προβλήματα που προκλήθηκαν στην διάρκεια του χειμώνα, σε όλους τους δρόμους που οδηγούν στα βοσκοτόπια της περιοχής. Έτσι οι μετακινήσεις κτηνοτρόφων και κοπαδιών είναι σχεδόν αδύνατες. Ο Πρόεδρος της Κοινότητας ζήτησε και την συνδρομή της Νομαρχίας Ιωαννίνων, με την αποστολή μηχανημάτων, ώστε να αντιμετωπιστεί η κατάσταση. Στην Αετομηλίτσα έχουν φτάσει ήδη από τους ζεστούς κάμπους πάνω από δέκα χιλιάδες πρόβατα. Η μετακίνηση του κτηνοτροφικού κόσμου θα ολοκληρωθεί εντός των επομένων ημερών».

ετσι φιλε snowman, αυτο ελεγα!!! "

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από JIM FORD
                          Αρχική Δημοσίευση από αστραπόχιονο

Πηλιο, Διρφυς, Οθρυς βαζουν σε χρονιες που εχει προσηνεμο καιρο.

Αρχική Δημοσίευση από paplamoudas 17
                          στα ελληνοσκοπιανα, η τζενα (2182 μ. , πελλα) κουραμπιες - τιγκα τωρα σχεδον σαν το καιμακ!! βαζει πολυ πραμα, αν και το παιρνει συνηθως καπως ταχιστα....επισης στα γιαννενα, τομαρος (ολυτσικα - 1974 μ.) παντα πολυ περισσοτερο απο το γειτονικο της μιτσικελι (αν και πιο χαμηλο το δευτερο - 1814 μ.). εννοειται συμφωνω και επαυξανω με σμολικα, γραμμο και τυμφη.
                          α, ρε ολυτσικαρα! απεναντι μου την εχω. αν βαλει καιρο πανω, χωνει γερα για το υψομετρο της. αξιζει η θεα αν πηγαινει κανεις απο εγνατια για ηγουμενιτσα, μολις βγει απο σηραγγα δωδωνης. οπως και ανεβαινοντας για γιαννενα πριν την κορυφη της διαβασης της κανετας.
                          η βορεια βορειοανατολικη πλαγια της ειναι απο φυσικου της ο παραδεισος των freeriders.

οπως λεει και ο παπλαμουδας χρησταρα, σιγα μην ξεχνουσα το βουνο μου!!!

το λεω ετσι οχι μονο γιατι στις πλαγιες του βρισκεται το χωριο της πατρικης μου καταγωγης (πλατανια η τσεριτσανα) αλλα επειδη το ετος γεννησης μου ειναι ιδιο με το υψος της ολυτσικας!! δεν ξεχνιεται με τιποτα!!

ιδου και καποιες φωτο του ορους τομαρος =

07/02/11 αναβαση εος πρεβεζας

19/12/07 αναβαση μικρη ολυτσικα (1816 μ.) ωρα 12,15 (-30 κελσιου!!!).

ιδου και καποια χαρακτηριστικα του

http://www.orivatikos.gr/pn1/index.p...id=2&amp;pid=0

<t></t><table cellspacing="0" width="470px" style="border-top-width: 1px; border-right-width: 1px; border-bottom-width: 1px; border-left-width: 1px; border-top-style: solid; border-right-style: solid; border-bottom-style: solid; border-left-style: solid; border-top-color: rgb204, 204, 204; border-right-color: rgb204, 204, 204; border-bottom-color: rgb204, 204, 204; border-left-color: rgb204, 204, 204; color: rgb100, 100, 100; font-family: Verdana, Tahoma, Arial, sans-serif; line-height: 15px; "><t><tr><td style=": rgb240, 240, 240; "><t></t><table width="100%"><t><tr><td>Ολύτσικας ή Τόμαρος ή τα Δύο βουνά (Υψ. 1974 μ.)
                          </td></tr></t></table></td></tr><tr><td style="padding-top: 5px; padding-right: 5px; padding-bottom: 5px; padding-left: 5px; ">

του Βασίλη Χρήστου

ΜΟΡΦΟΛΟΓΙΑ

Μακρόστενο βουνό με ψηλότερη κορυφή την ομώνυμη 1974μ. Αλλες κορυφές του βουνού είναι Λάχανο 1843μ., Μπέλου 1812μ., Σέλωμα 1800μ. Υψώνεται στο ΝΔ άκρο των Ιωαννίνων αποτελεί συνέχεια προς τα νότια των ορέων των Κουρέντων, αρχίζει από τη χαμηλή περιοχή όπου τελειώνουν εκείνα και δεσπόζει της Δωδώνης. Βορειοανατολικά στους πρόποδες του βουνού βρίσκεται το περίφημο θέατρο και μαντείο της αρχαιότητας. Το όρος προχωρεί με ΝΑ κατεύθυνση και απολήγει στη γραμμή περίπου που συνδέει τα χωριά Βαργιάδες και Κοπάνη. Το μήκος του είναι περίπου 12χλμ. Στις παρυφές του βρίσκονται τα χωριά Βαργιάδες, Αχλαδέα, Μελιγγοί, Μαντείο, Δωδώνη, Δραμεσιοί, Μπαουσιοί, Ασπροχώρι, Πλατανιά, Αρτοπούλα, Λίππα, Αγ. Αναστασία, Κοπάνη, Θεριακήσιο, Αγ. Ανδρέας.

ΥΔΡΟΓΡΑΦΙΑ

Έχει αρκετές πηγές και ρέματα. Χαρακτηριστικές είναι οι πολλές πηγές που βρίσκονται στις κορυφές του και φτάνουν έως και το υψόμετρο των 1600 μέτρων. Οι μεγάλες κλίσεις του βουνού δημιουργούν αρκετά ρέματα όπως Χαρβάλι, Μέγας Λάκκος, Χοχλαστή, Νύμφης κ.α. Στην ΒΑ πλευρά του βουνού του πηγάζει ο ποταμός Σμολίτσας και στην ΒΔ ο ποταμός Τύρια.

ΠΕΤΡΩΜΑΤΑ

Τα πετρώματα του βουνού είναι κυρίως ασβεστολιθικά. Σε πολλά σημεία στα χαμηλά υψόμετρα Ν και ΝΔ κυριαρχεί ο φλύσχης και οι πρασινόλιθοι.

ΤΟΠΩΝΥΜΙΑ

Κυριαρχούν τα ελληνικά τοπωνύμια. Σε ορισμένα μέρη συναντάμε και μερικές σλάβικες ονομασίες.

ΒΛΑΣΤΗΣΗ - ΧΛΩΡΙΔΑ

Μεγάλο μέρος του βουνού καλύπτεται από βλάστηση. Κυρίαρχα είδη βλάστησης στην περιοχής είναι τα πουρνάρια, τα φρύγανα και η δρυς. Ανατολικά στις παρυφές του βουνού απαντώνται η μαύρη και τραχιά πεύκη που στο μεγαλύτερο μέρος της προέρχεται από αναδασώσεις. Ενώ στο δυτικό μέρος υπάρχουν συστάδες με έλατα. Στην περιοχή αναπτύσσονται πολλά είδη χλωρίδας που δεν έχουν μελετηθεί καθόλου. Απαντώνται καμπανούλες (Campanula spatulata), λήθρα (Lythrum salicaria), ίριδες (Iris sintenisii), άσπρο χωνάκι (Calystegia silvatica), ανεμώνες (Anemone coronaria) και πρίμουλες (Primula vulgaris). Την άνοιξη καθώς λιώνουν τα χιόνια οι κορυφές του βουνού γεμίζουν από κίτρινες και μπλε βιόλες .

ΠΑΝΙΔΑ

Και σε αυτό το βουνό η Πανίδα έχει σχεδόν εξαφανιστεί από το ανεξέλεγκτο κυνήγι. Συναντάμε ελάχιστα πουλιά ορισμένα μικρά θηλάστηκα λίγους λαγούς και αλεπούδες. Κάποτε στο βουνό βασίλευαν οι αετοί και τα όρνεα δυστυχώς σήμερα δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα. Από τα ελάχιστα είδη ορνιθοπανίδας που απαντώνται ακόμη στο βουνό είναι οι πέρδικες.

ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ - ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ

1. Διαδρομή από προφ. Ηλία Βαργιάδων για κορυφή 1974 μ.

Η διαδρομή αρχίζει από το εκκλησάκι του προ. Ηλία υψ 900μ. 3χλμ. Περίπου από το χωριό Βαργιάδες που βρίσκεται σε (υψ760 μ.) 35χλμ. από τα Γιάννενα. Επί τουρκοκρατίας ήταν θέση επίκαιρη προς το Σούλι. Ο Αλή Πασάς είχε εκεί ανάκτορο, μόνιμη φρουρά και φρούριο που το κατέλαβαν οι Σουλιώτες στις 7 Δεκεμβρίου 1820, ένα από τα πρώτα επαναστατικά επεισόδια. Το μονοπάτι έχει βορινή κατεύθυνση είναι ανηφορικό και σε αρκετά σημεία κόβεται από τον χωματόδρομο που οδηγεί στον κάμπο, όπου φτάνουμε σε 40 λεπτά περίπου. Από εκεί στρίβουμε λίγο αριστερά και σε 10 λεπτά συναντάμε την βρύση που βρίσκεται στο τέλος της μεγάλης λάκκας. Από εκεί συνεχίζουμε με μεγάλη κλίση και σε 1:30 ώρα περίπου φτάνουμε στον αυχένα αριστερά από το Σέλωμα. Από εκεί στρίβει δεξιά ανηφορικά και φτάνουμε στη κορυφή σε 20 λεπτά περίπου. Συνολική πορεία 3 ώρες περίπου.

2. Διαδρομή από Λίππα για κορυφή.

Μια άγνωστη διαδρομή είναι αυτή που αρχίζει από το χωριό Λιππα υψ. 840μ., 50χλμ ΝΔ από τα Γιάννενα. Έχει βορινή κατεύθυνση, περνά κάτω από την πλαγιά και στρίβει αριστερά στις περιοχές Ρέντα και Σγάρα και συναντά την Αγ. Τριάδα υψ.750μ. σε 60 λεπτά περίπου. Από εκεί συνεχίζει όλο ανατολικά περνά από την περιοχή Γκούβες, στο βλαχοβούνι δεξιά, ανηφορικά από όπου βγαίνει στο Λάκκο στα παλιά καλύβια των Πουλιατών. Εκεί υπάρχει πηγή με νερό σε 2 ώρες περίπου. Από εκεί συνεχίζουμε ανατολικά και ανηφορικά και σε αλλά 40 λεπτά περίπου φτάνουμε στην κορυφή υψ.1974μ. Το μονοπάτι πλέον δεν περπατιέται και έχει χαθεί σε πολλά σημεία. Συνολική πορεία 4 με 4,5 ώρες περίπου.

3. Διαδρομή από Πλατανιά για κορυφή υψ. 1974μ.

Η διαδρομή αρχίζει από το χωριό Πλατανιά υψ. 780μ. παλιά ονομασία Τσερίτσανα (ονομαστά για την βρύση τους) 46χλμ. ΝΔ από τα Γιάννενα. Το μονοπάτι έχει βορινή κατεύθυνση, είναι ανηφορικό, περνά αριστερά από το Μέγα Λιθάρι ώσπου βγαίνει στο Χάλασμα σε 1ώρα και 20 λεπτά περίπου. Από εκεί συνεχίζει ανατολικά περνά από του Στέφου, Αβζιές, Κονταλέξη, και φτάνει αριστερά κάτω από το Σέλωμα (κατά τον πόλεμο 1912, 1913 στην θέση Τσουγκί οι γυναίκες του χωριού μετέφεραν στην πλάτη τους 2 ορειβατικά κανόνια του Ε.Σ. τα οποία έβαλαν κατά της Μανολιάσας και του Αγ. Νικολάου συμβάλλονταςμε αυτό τον τρόπο στην απελευθέρωση των Ιωαννίνων). Συνεχίζει στα καλύβια των Πουλιατών σε άλλη 1,5 ώρα περίπου και από εκεί ανηφορικά στην κορυφή σε άλλα 40 λεπτά περίπου. Συνολική πορεία 4 ώρες περίπου .

4.Διαδρομή από Μελιγγούς για κορυφή υψ. 1974μ.

Το μονοπάτι αρχίζει από το χωριό Μελιγγοί υψ. 740μ. 28χλμ. ΝΔ από τα Γιάννενα. Έχει δυτική κατεύθυνση, αρκετά ανηφορικό και δασωμένο έως το υψόμετρο 1500μ. Σε 20 λεπτά από το χωριό συναντάμε το ρέμα και λίγο πιο πάνω δεξιά την πηγή. Από εκεί συνεχίζουμε λίγο αριστερά και βγαίνουμε στον αυχένα υψ. 1500μ. αριστερά από τα Λακκώματα και δεξιά από τον Προ. Ηλία σε 2 ώρες περίπου, και από εκεί συνεχίζουμε νότια, ανηφορικά προς την κορυφή σε άλλη 1,5 ώρα περίπου. Συνολική πορεία 4 ώρες. Μια άλλη διαδρομή από τους Μελιγγούς είναι μέσω του αγροτικού δρόμου νότια από το χωριό έως την πηγή, αριστερά από το Μαυρισόρι. Από εκεί ανηφορικά επάνω δεξιά από τα Λακκώματα και από εκεί στην κορυφή σε 4 ώρες περίπου .

5.Διαδρομή από Δωδώνη,Παναγιά, Κορυφή Μπέλου υψ.1820μ. και ομώνυμη υψ. 1974μ.

Η διαδρομή αυτή είναι από τις ωραιότερες. Αρχίζει από το χωριό Δωδώνη υψ. 730μ.(παλιά ονομασία έως το 1982 Τσαρκοβίτσα ) 2χλμ ΝΔ από τα Γιάννενα. Έχει ΝΔ κατεύθυνση, περνά μέσα από το καταπράσινο δάσος φτάνει στο εκκλησάκι της Παναγιάς και σε 50 λεπτά περίπου περνά από τις πηγές που βρίσκονται μια αριστερά και μια δεξιά. Από εκεί συνεχίζει αριστερά και ανηφορικά στη θέση Μιτσικώστα όπου υπάρχει μια καλύβα. Περνά από το οροπέδιο Μπαλτενέση κάτω από την κορυφή Μπέλου υψ. 1820μ. και συναντά το μονοπάτι που έρχεται από τους Μελιγγούς αριστερά από τον Προ. Ηλία σε 2,5 ώρες περίπου. Από εκεί συνεχίζουμε νότια για την κορυφή σε μια μεγάλη και επίμονη ανηφόρα όπου φτάνουμε μετά από 1,5 ώρα. Συνολική πορεία 5 ώρες περίπου.

6. Διαδρομή κατά μήκος κορυφών από την Αγ. Αναστασία έως τους Βαργιάδες.

Η διαδρομή αρχίζει από το χωριό Αγ. Αναστασία υψ.700μ. 28χλμ. ΝΔ από τα Γιάννενα. Το μονοπάτι αρχίζει πριν το χωριό, από τη μεγάλη δεξιά στροφή. Έχει ΝΔ κατεύθυνση και περνά από την περιοχή Δεντρί μέσα από το Λάκκο. Ανηφορίζει και φτάνει στη λούτσα που βρίσκεται κάτω απ? την κορυφή υψ.1330μ. σε 1ώρα περίπου. Από εκεί συνεχίζουμε νότια περνάμε από την κορυφή Λάχανο υψ.1483μ. και βγαίνουμε στο οροπέδιο στην περιοχή Μητσικώστα κάτω από την κορυφή Μπέλου. Φτάνουμε στον Προφ. Ηλία μετά από 3 ώρες. Από εκεί συνεχίζουμε ανηφορικά και νότια και φτάνουμε στην κορυφή σε 1,5 ώρα περίπου. Από εκεί κατηφορίζουμε τη μεγάλη Λάκα και φτάνουμε στους Βαργιάδες σε 2,5 ώρες. Συνολική πορεία 8 ώρες περίπου.

7. Διαδρομή από Δραμεσιούς, Λάχανο υψ.1488μ., Μπαουσιοί.

Η διαδρομή αρχίζει από το χωριό Δραμεσιοί υψ.680μ. 24χλμ. ΝΔ των Ιωαννίνων. Στους Δραμεσιούς υπάρχει το Μοναστήρι της γέννησης της Θεοτόκου που κατά την περίοδο της τουρκοκρατίας λειτούργησε σαν κρυφό σχολείο. Το τέμπλο του κατασκευάστηκε το 1683. Σώζονται αξιόλογες εικόνες μεγάλης καλλιτεχνικής άξιας.
                          Το μονοπάτι έχει ΝΔ κατεύθυνση, είναι ανηφορικό και περνά αριστερά από μια μικρή πηγή. Πάνω από το χωριό συναντά το μονοπάτι που έρχεται από την Δωδώνη σε 50 λεπτά. Στρίβει δεξιά και βγαίνει στο οροπέδιο κάτω από την κορυφή Λάχανο υψ. 1483μ. σε 1 ώρα περίπου. Από εκεί κατηφορίζει στο χωριό Μπαουσιοί όπου φτάνουμε σε 1,5 ώρα. Συνολική πορεία 3,5 ώρες περίπου .

ΑΝΑΡΡΙΧΗΣΗ

Τα πετρώματα του βουνού και οι λίγες ορθοπλαγιές δεν ευνοούν την αναρρίχηση, που δεν έχει επιχειρηθεί μέχρι σήμερα .

ΧΕΙΜΕΡΙΝΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ

Το χειμώνα υπάρχουν αρκετά δύσκολες διαδρομές στα λούκια της ΒΑ πλευράς πάνω από το χωριό Μελιγγοί. Έχουν αναφερθεί και κλίσεις έως 60 μοίρες. Πρώτη χειμερινή διαδρομή στα λούκια έγινε τον Φεβρουάριο του 1981 από τους Ν.Μακρή, Σ. Κουκουμπή, Β.Χρήστου, Α.Καρρά. Για να ανεβούμε το βουνό χειμώνα χρειάζεται η απαραίτητη εμπειρία και εξοπλισμός (πιολέ, κραμπόν, σχοινιά κ.λ.π).

Αποσπάσματα από το βιβλίο του Βασίλη Χρήστου Ήπειρος Ορειβατικές Αναρριχητικές Διαδρομές. Οι ώρες πορείας κυμαίνονται και είναι υποκειμενικές. Στο ανωτέρω απόσπασμα προσδιορίζονται βάση του ρυθμού του ίδιου του συγγραφέα σε πορείες που έγιναν από το 1974 μέχρι σήμερα .</td></tr></t></table>

ιδου και μια ιστορικη φωτο του 1920 περιπου με την ολυτσικα χιονισμενη...φαινεται το χαρακτηριστικο δικορυφο με την μικρη δεξια οπως κοιταμε και την πιο ψηλη αριστερα (1974 μ.)

Edited by: JIM FORD "

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από XteamDrama
                            και μερικες πολυ ωραιες φωτο απο Ελατια που βρηκα στο διαδυκτιο

[i]

"

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από XteamDrama
                              και μερικες πολυ ωραιες φωτο απο Ελατια που βρηκα στο διαδυκτιο

[i]

Αναρωτιεμαι πως κατορθωνουν τα αυτοκινητα και βγαινουν μεσα απο τοσο χιονι!"

Σχολιασμός

• δεστα...ειναι ειδικα τροποποιημενα για εκτος δρομου χρηση. ψηλωμενα, με ακραια εκτος δρομου ελαστικα mud terrain 80%-20% (off/on) H 90%-10% H AKOMH KAI 100-0 !! για καργα σκαψιμο, σνορκελ (αναπνευστηρας-εξατμιση να βγαινει ψηλα στην οροφη για να μην στομωνει) , μπλοκε διαφορικα μπρος-πισω, σιγουρα υπο-πολλαπλασιαστες σχεσεων......και αλλα πολλα και παρολα αυτα, ο εργατης απαραιτητος!!!

υγ = trust me, γενικα τετοιου ειδους οχηματα και ειδικα τα συγκεκριμενα καλυτερα να τα εχεις για τετοια μονο γουστα και οχι για κινηση στην ασφαλτο!![i]Edited by: JIM FORD "

Σχολιασμός

Working...
                                X