Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΒΟΥΝΑ ΧΙΟΝΟΜΑΝΕΣ!!!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

ταυγετος παντα πολύ χιονι!!!!!!!!!!!!ειδικα πανω απο τα 2000 μετρα δεν το συζηταω βαζει μετρα και τα κρατα και πολυ καιρο!!!!

ο παρνωνας δεν κραταει πολυ χιονι αλλα σε κακοκαιριες σαν αυτη του μαρτη βαζει πολυ χιονι,θα τον συγκρινα με διρφυ και πηλιο!!!!!

και ο χελμος βαζει παντα πολυ χιονι!!!!!και ο παρνασσος

Σχολιασμός

Παντως ο ολυμπος στα 2900 στανταρ εχει παγετωνες....δεν λιωνουν ποτε τα χιονια εκει...Ειχε ανεβει με τους προσκοπους ο αδερφος μου τον αυγουστο προπερσι και ειχε χιονουρες με θερμοκρασια 5 βαθμους στις 7 το απογευμα (δεν ειχε δυσει ο ηλιος)!
      Χιονια στην αγιαρα και τι στον κοσμο!!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από santa-snow
        Ο Ολυμπος που περνουσα με τρομερη διαυγεια με αμαξι ειχε χιονουρες πανω αο τα 2700 στις 12 αυγουστου!Χιονομανα βουνο για την νοτια ελλαδα θεωρω τη ζηρεια και μετα τον χελμο....Για κεντρικη παρνασσος και μετα πηλιο....Βορεια ελλαδα δε γνωριζω!
        Ο Χελμός κρατάει πολύ περισσότερο χιόνι από τη Ζήρεια. Το λέω αυτό παρόλο που έχω καταγωγή από Ζήρεια μεριά.
        Για κεντρική συμφωνώ για Παρνασσό
        let it snow! ***

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από geornik
          φέτος πάντως τα πιο ευνοημένα βουνά κατά τη γνώμη μου σε σχέση με αυτά που βλέπουν συνήθως ειναι: Οίτη,Παρνασσός, γενικά όλα της Ρούμελης, Όθρυς,Ελικώνας και Κιθαιρώνας καθώς και κάποια ορεινά της δυτικής Θεσσαλίας...γενικά ήταν η χρονιά της Ρούμελης(Στερεάς)...και το να συγκρίνουμε βουνά με 1000μ υψομετρική διαφορά θεωρώ ότι ειναι από μόνο του υπέρ των χαμηλών βουνών...
          Και η Διρφυς εχει χιονι Νικητα... ειναι πολυ καλη η χρονια για το βουνο! Ανετα θα κρατησει χιονουρες μεχρι Ιουνιο! [i]"
          Αγγελος...Χαλκιδα!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από tirbuson
            Αρχική Δημοσίευση από santa-snow
            Ο Ολυμπος που περνουσα με τρομερη διαυγεια με αμαξι ειχε χιονουρες πανω αο τα 2700 στις 12 αυγουστου!Χιονομανα βουνο για την νοτια ελλαδα θεωρω τη ζηρεια και μετα τον χελμο....Για κεντρικη παρνασσος και μετα πηλιο....Βορεια ελλαδα δε γνωριζω!
            Ο Χελμός κρατάει πολύ περισσότερο χιόνι από τη Ζήρεια. Το λέω αυτό παρόλο που έχω καταγωγή από Ζήρεια μεριά.
            Για κεντρική συμφωνώ για Παρνασσό

Αλλο κραταει και αλλο βαζει φιλε!

Εγω πιστευω οτι στα 1450 μετρα του χελμου και της ζηρειας,η ζηρεια βαζει περισσοτερο χιονι....
            Χιονια στην αγιαρα και τι στον κοσμο!!!!!

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Dirfis
              φέτος πάντως τα πιο ευνοημένα βουνά κατά τη γνώμη μου σε σχέση με αυτά που βλέπουν συνήθως ειναι: Οίτη,Παρνασσός, γενικά όλα της Ρούμελης, Όθρυς,Ελικώνας και Κιθαιρώνας καθώς και κάποια ορεινά της δυτικής Θεσσαλίας...γενικά ήταν η χρονιά της Ρούμελης(Στερεάς)...και το να συγκρίνουμε βουνά με 1000μ υψομετρική διαφορά θεωρώ ότι ειναι από μόνο του υπέρ των χαμηλών βουνών...
              Και η Διρφυς εχει χιονι Νικητα... ειναι πολυ καλη η χρονια για το βουνο! Ανετα θα κρατησει χιονουρες μεχρι Ιουνιο! [i]
              απλά έχω την αίσθηση ότι μπορούσε και καλύτερα ενώ περασμένες χρονιές (2002-03-06)ήταν πολύ καλύτερες από τη φετινή έτσι δεν ειναι?"

Σχολιασμός

Αν μιλαμε για ποσοτητα χιονιου που πεφτει κατα τον χειμωνα,νομιζω οτι τα λευκα ορη δεν εχουν αντιπαλο!
                Τρομερες ποσοτητες υετου κατι που φαινεται σιγα σιγα και με τον σταθμο της σαμαριας

Σχολιασμός

Παιδια δεν εννοουσα

Ολυμπος vs Διρφυ

η

Σμολικας vs Πηλιο

γνωριζω οτι εχουν πανω απο 1000 μετρα διαφορα στο υψομετρο,απλα ηθελα να μαθω ποια βουνα μας τα σπανε γενικοτερα και ποιο κατα την γνωμη σας το απολυτο?
                  Αυλωνα 202μ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από katzik
                    Αν μιλαμε για ποσοτητα χιονιου που πεφτει κατα τον χειμωνα,νομιζω οτι τα λευκα ορη δεν εχουν αντιπαλο!
                    Τρομερες ποσοτητες υετου κατι που φαινεται σιγα σιγα και με τον σταθμο της σαμαριας

Δεν υπαρχουν ορειβατες κρητικοι να ανεβουν να βγαλουν φωτογραφιες?

Εχετε δει καμια φωτογραφια απο αναβαση στα Λευκα ορη?Εγω δεν εχω δει.

Σχολιασμός

ερωτηση

τα Λευκα Ορη απο ποιο υψος και πανω?
                      Αυλωνα 202μ

Σχολιασμός

Υμηττος ρε παιδια
                        σνόου αντίκτηντ

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από jimmys-snow
                          ερωτηση

τα Λευκα Ορη απο ποιο υψος και πανω?
                          από τα 1800μ και πάνω...φέτος στα 1250μ η Σαμαριά έφαγε τόσο χιονόνερο ή βροχή που αν το έτρωγε χιονι θα ειχε τώρα 15 μέτρα...και δεν ειναι και μικρό υψόμετρο τα 1250μ!!Edited by: geornik

Σχολιασμός

Τ Ρ Ι Γ Γ Ι Α !!!
                            <a href=http://img689.imageshack.us/i/r09ywkz3iek71mx8kf3k.jpg/" target="_blank"></a>

Uploaded with ImageShack.us"

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Dirfis
                              Και η Διρφυς εχει χιονι Νικητα... ειναι πολυ καλη η χρονια για το βουνο! Ανετα θα κρατησει χιονουρες μεχρι Ιουνιο! [i]

απλά έχω την αίσθηση ότι μπορούσε και καλύτερα ενώ περασμένες χρονιές (2002-03-06)ήταν πολύ καλύτερες από τη φετινή έτσι δεν ειναι?
                              Υπαρχουν σημεια Νικητα στην Διρφυ που το χιονι πρεπει να ξεπερνα τα 3-4 μετρα! Φαντασου οτι το χιονι της 3ης 4ης Φεβρουαριου δεν το ειχε παρει και εριξε αλλα 1-2 μετρα τωρα! Βεβαια το κακο με τα βουνα της κεντρικης Ευβοιας και νοτιας ειναι οτι λογο των θυελλωδων ανεμων δεν μπορουν να κρατησουν χιονι. Σημερα να φανταστεις σε πολλα σημεια των βουνων βαφηκαν βραχια, και εμεινε χιονι μονο μεσα σε βαθουλωματα και χαραδρες που το μαζευε...υψομετρο 1000μ."
                              Αγγελος...Χαλκιδα!!!!

Σχολιασμός

μπορουμε να βαλουμε και φωτο απο διαφορα βουνα

ετσι για να χορτασει το ματι μας χιονι βρε παιδι μου..

ΟΦΘΑΛΜΟΛΟΥΤΡΟ ΛΕΜΕ!!!!!
                                Αυλωνα 202μ

Σχολιασμός

Working...
                                X