Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΒΟΥΝΑ ΧΙΟΝΟΜΑΝΕΣ!!!

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από nick_soho78 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα θυμήθηκα μια παρόμοια περίπτωση που είχε συμβεί το 2013,ένα μέλος του forum απο τα ανατολικά του νομού Θεσσαλονίκης είχε γράψει ότι στην Κρήτη τη θερινή περίοδο δεν εμφανίζεται ούτε συννεφάκι,εγώ του απάντησα και του είπα ότι στο εσωτερικό του νησιού βγάζει αστάθειες,αυτός επέμενε και με αμφισβητούσε,έλα όμως που τα τελευταία καλοκαίρια ο καιρος τον έχει διαψεύσει,στις αναφορές που είχα κάνει τις μέρες με τις αστάθειες δεν τον είδα όμως να ζητήσει μια συγνώμη,στα ίδια χνάρια λοιπόν βαδίζετε valea mare summersnow και pupazzo di neve !
    κατσε ρε φιλε ,πολυ μακρια το πας ,να ζητησουμε συγνωμη για ποιο πραγμα ?για το οτιχιονιζει πιο πολυ πιο συχνα στα βουνα της βορειας χωρας απο οτι στης κρητης?ε μην τρελαθουμε κιολας....τοτε να ζητησουν συγνωμη και οσοι λενε πως χιονιζει στις αλπεις πιο πολυ απο οτι στον ολυμπο και στον σμολικα.
    επισης δεν ειπε κανεις πως δεν χιονιζει στην κρητη στα βουνα .απλα δεν γινεται να εχει πιο πολυ απο οτι στα βορεια,τωρα αν εσυ επιμενεις και λες πως τα βουνα της κρητης εχουν πιο πολυ απο της πινδου ,και πως κρατανε πιο πολυ χιονι κλπ κλπ ε δεν θα σου χαλασω το χατηρι....

Σχολιασμός

• Και το ποσταρω 2η φορα μιας και δεν σχολιαστηκε καθολου.. τα παρακανω 3 ειναι για μενα τα χαρακτηριστικα που κανουν ενα βουνο δυνατο στο χιονι.

1.Θεωρω οτι σε μεγιστα υψη χιονιου υπερτερουν τα Λευκα ορη τουλαχιστων βασει στατιστικων υετου και τυπων καιρου που πιανουν το βουνο.
      2.Σε διαρκεια ολικης η σχεδον ολικης χιονοκαλυψης υπερτερουν τα βουνα της βορειας Πινδου και συγκεριμενα μονο Η Τυμφη-Σμολικας-Γραμμος οπως και ο Ολυμπος γενικοτερα απο βορεια Ελλαδα..Βορρας,Τζενα Φαλακρο Ορβηλος κτλ ειναι πολυ λιγα στο χιονι μπροστα στα Λευκα ορη.Τα λευκα ορη μειονεκτουν σε διαρκεια κυριως γιατι απο συνηθως μεσα Μαρτη -Απριλη γλειφουν την Κρητη οι Αφρικανικες γλωσσες + τα πρωιμοτερα χιονια στα βορεια που ομως δεν εγγυουνται και διαρκη χιονοκαλυψη για παραδειγμα μπορει να κανει 2-3 πασπαλες απο αρχες Οκτωβρη και να λιωσουν ενω το πρωτο χιονι που θα μεινει να μπει τελη Νοεμβρη.
      3.Ενω στην δυναμικη στο κρατημα των τελευταιων χιονουρων μονο η Τυμφη στα λουκια της και ο Ολυμπος καποιες χρονιες κοντραρουν τα Λευκα ορη μιας και απο Μαη και επειτα υπαρχει μια εξισσοροπιση με θερμικες ασταθειες στη βορεια Ελλαδα ενω στα Λευκα ορη πνεει δροσερο μελτεμι.

Που διαφωνειτε με τα παραπανω?
      Κωστας

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Valea mare Εμφάνιση μηνυμάτων
        Ναι ρε Μπριαζωτη ρετουλου ν τσι αρε , 1750 ειναι εκει .. Το χωριο στην Κοτυλη (1400 μετρα)με τα τους πρωτους οροφους σκεπασμενους ειναι πρανες κι εκει? Το εκκλησακι στο Καιμακ θες να στω δειξω αχιονο να δεις πως ειναι που εχει κι αλλο εκκλησακι απο διπλα που δεν φαινεται γιατι ειναι θαμμενο και ενα σταυρο ναα με το συμπαθιο που ουτε κι αυτος.. Και στη ραχη πανω ουτε ανεμοσουρι ουτε τιποτα..
        Ενταξει απεναντι εχει μονο 3 μετρα οχι 6 -7 που εχει απο αυτη την μερια.. χαχα
        Ποσα μέτρα να έχει η βασίλω εδώ;;; Απο το 1/3/13 η φώτο..

<br/><a href="http://oi64.tinypic.com/9r4r3o.jpg" target="_blank">View Raw Image</a>

Και βρήκα μια για τον Γιάννη, εκεί πισω απο το βελάκι κάθεται στην φώτο πο υανέβασε..

10.1.17 Τα πήγαμε καλά, περιμένουμε τα καλύτερα!!!

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από SUMMERSNOW Εμφάνιση μηνυμάτων
          κατσε ρε φιλε ,πολυ μακρια το πας ,να ζητησουμε συγνωμη για ποιο πραγμα ?για το οτιχιονιζει πιο πολυ πιο συχνα στα βουνα της βορειας χωρας απο οτι στης κρητης?ε μην τρελαθουμε κιολας....τοτε να ζητησουν συγνωμη και οσοι λενε πως χιονιζει στις αλπεις πιο πολυ απο οτι στον ολυμπο και στον σμολικα.
          επισης δεν ειπε κανεις πως δεν χιονιζει στην κρητη στα βουνα .απλα δεν γινεται να εχει πιο πολυ απο οτι στα βορεια,τωρα αν εσυ επιμενεις και λες πως τα βουνα της κρητης εχουν πιο πολυ απο της πινδου ,και πως κρατανε πιο πολυ χιονι κλπ κλπ ε δεν θα σου χαλασω το χατηρι....
          Σου είπα εγώ να ζητήσεις συγνώμη ? εγώ λέω για τον άλλο που μου έλεγε ότι στην Κρήτη το καλοκαίρι δεν εμφανίζεται ούτε συννεφάκι ! δεν σε είδα όμως να γράφεις κάτι για την φωτογραφία που ανέβασε ο korfalonas με τους τουρίστες τον Μαϊο να κάνουν μπάνιο και τα Λευκά Όρη απέναντι να έχουν πολύ χιόνι,επειδή έγραψες ότι δεν κρατάει χιονούρες μέχρι καλοκαίρι άσε βέβαια που ανέβασε μια φωτογραφία απο το σπηλαιοβαραθρο Μηλέ με το χιόνι να υπάρχει και το φθινόπωρο εκεί μέσα !
          Last edited by nick_soho78; 03-03-18, 00:01.
          Μετεωρολογικός σταθμός Ανατολικού Ηρακλείου: http://penteli.meteo.gr/stations/heraclioneast/

Μετεωρολογικός σταθμός Πυραθίου: http://penteli.meteo.gr/stations/pyrathi/

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από korfalonas Εμφάνιση μηνυμάτων
            Και το ποσταρω 2η φορα μιας και δεν σχολιαστηκε καθολου.. τα παρακανω 3 ειναι για μενα τα χαρακτηριστικα που κανουν ενα βουνο δυνατο στο χιονι.

1.Θεωρω οτι σε μεγιστα υψη χιονιου υπερτερουν τα Λευκα ορη τουλαχιστων βασει στατιστικων υετου και τυπων καιρου που πιανουν το βουνο.
            2.Σε διαρκεια ολικης η σχεδον ολικης χιονοκαλυψης υπερτερουν τα βουνα της βορειας Πινδου και συγκεριμενα μονο Η Τυμφη-Σμολικας-Γραμμος οπως και ο Ολυμπος γενικοτερα απο βορεια Ελλαδα..Βορρας,Τζενα Φαλακρο Ορβηλος κτλ ειναι πολυ λιγα στο χιονι μπροστα στα Λευκα ορη.Τα λευκα ορη μειονεκτουν σε διαρκεια κυριως γιατι απο συνηθως μεσα Μαρτη -Απριλη γλειφουν την Κρητη οι Αφρικανικες γλωσσες + τα πρωιμοτερα χιονια στα βορεια που ομως δεν εγγυουνται και διαρκη χιονοκαλυψη για παραδειγμα μπορει να κανει 2-3 πασπαλες απο αρχες Οκτωβρη και να λιωσουν ενω το πρωτο χιονι που θα μεινει να μπει τελη Νοεμβρη.
            3.Ενω στην δυναμικη στο κρατημα των τελευταιων χιονουρων μονο η Τυμφη στα λουκια της και ο Ολυμπος καποιες χρονιες κοντραρουν τα Λευκα ορη μιας και απο Μαη και επειτα υπαρχει μια εξισσοροπιση με θερμικες ασταθειες στη βορεια Ελλαδα ενω στα Λευκα ορη πνεει δροσερο μελτεμι.

Μαντεψε πότε είναι τραβηγμένη.. Και μιλάμε φυσικά για τεράστιες χιονούρες, οχι κάτι κουτσουλιές που ψάχνεις με τα κυαλια, κριμένα σε κάτι σπηλιές..

Σχολιασμός

• Σεπτεμβρη στα Λουκια της Τυμφης που μαζευουν το χιονι με χιονοσοτιβαδες μα αυτο δεν εγραψα παραπανω?το θεμα ειναι οτι οι κουτσουλιες περνανε καθε χρονο στην επομενη.
              Last edited by korfalonas; 03-03-18, 00:06.
              Κωστας

Σχολιασμός

• Να πω την γνώμη μου, η οποία αν και περιέχει μια έτσι κάπως επιστημονική εξήγηση, ωστόσο εφόσον δεν το έχω αποδείξει με νούμερα και με μαθηματικά, άνετα κάνω λάθος. Κατ αυτήν ας πούμε για το μόνο πράμα που είμαι σίγουρος, και γνωρίζουμε ότι τα χιόνια ειδικά στα νότια και συγκεκριμένα στην Κρήτη γίνονται εύκολα καπνός τον Μάρτιο εξαιτίας των πρώτων πιθανών θερμών εισβολών, οι οποίες αναγκαστικά έρχονται από τα νότια-νοτιοδυτικά και είναι πιο έντονες εκεί.

Κατά δεύτερον, δεν ξέρω αν έχει επηρεαστεί η γνώμη μου από το γεγονός ότι τα τελευταία χρόνια [εξαίρεση φέτος] επικρατεί να έχουμε ψυχρές εισβολές οι οποίες πηγαίνουν κυρίως από Τουρκία μεριά. Στην ορεινά της Κρήτης έχουμε δύο παραμέτρους που αυξάνουν τον υετό σε προσήνεμους χιονιάδες. Αρχικά η δημιουργία νεφών επειδή μπαίνει ψυχρός αέρας πάνω από την ζεστή θάλασσα, και έπειτα η επιπλέον συμπύκνωση σε νέφη των υδρατμών, λόγω ανόδου του αέρα σε μεγαλύτερα υψόμετρα. Το αποτέλεσμα είναι πολύ πολύ χιόνι.
                Αντίθετα σε κακοκαιρίες που επηρεάζουν την Ήπειρο, ο αέρας δεν είναι τόσο ψυχρός, οπότε το Ionian effect δεν υφίσταται με την πρώτη του μορφή, δεν θα έχει σύννεφα μέσα στην θάλασσα, αλλά μόνο κατά μήκος του δυτικού ηπειρωτικού κορμού. Ωστόσο αν μιλάμε για χαμηλό που περνάει βόρεια, επειδή θα έχει σχετικά υψηλές Τ στα 850 πέρα ότι συμβαίνει αυτό έχουμε ούτως η άλλως νέφη βροχοφόρα, εξαιτίας του γεγονότος ότι είμαστε κοντά στο αίτιο. Και φυσικά λόγω έντονης βαροβαθμίδας και δυτικού ρεύματος, ο υγρός άνεμος από την θάλασσα ανηφορίζει πιο βίαια στα βουνά με αποτέλεσμα την δημιουργία καταιγίδων και έντονων γενικά καιρικών φαινομένων.Εδώ όμως όπως είπα πολλές φορές τα υψόμετρα χιονόπτωσης είναι πολύ πολύ μεγάλα, οπότε και δεν καταγράφονται εντυπωσιακές ποσότητες χιονιού.

Αν παρατηρήσει κανείς τους χάρτες υετού, θα δει ότι στα παγκόσμια μοντέλα υπάρχουν 2 περιοχές που βγάζουν συνήθως την λεγόμενη μαύρη τρύπα υετού. Αυτή είναι εκεί στην Πιερία [πιο συχνή] και έπειτα γενικά κοκκινωπά χρώματα στην Ήπειρο και γενικά στην δυτική χώρα.

Υπάρχουν τέλος όμως περιπτώσεις [σπάνιες όπως έχω καταλάβει] να περνάει ένα χαμηλό με κέντρο βορειότερα της Ελλάδας [ άπειρες χαμένες ευκαιρίες φέτος] και τα φαινόμενα να ξεκινούν ήδη με -2 στα 850. Τότε ξέρεις ότι έρχεται ιστορική χιονοκαιρία. θα δεις στα μοντέλα κόκκινα χρώματα χιονουετού που εν βγαίνουν πουθενά αλλού. Καθώς πλέον έχουμε και τους τρεις παράγοντες αύξησης υετού

1 Βρισκόμαστε από την πλευρά του χαμηλού με τον περισσότερο υετό
                2 Έχουμε υετό μέσα στην θάλασσα και λόγω χαμηλών θερμοκρασιών της αέριας μάζας
                3 Έχουμε αδιαβατική εκτόνωση που οδηγεί σε συμπύκνωση υδρατμών, λόγω ανόδου του υγρού αέρα σε μεγαλύτερα υψόμετρα.

Με βάση αυτά πιστεύω ότι γενικά η Κρήτη μπορεί να βάλει πιο συχνά μεγαλύτερες ποσότητες χιονουετού από ότι τα βουνά της Ηπείρου, απλά ένας ιστορικός Ηπειρου κατά πάσα πιθανότητα είναι ισχυρότερος σε ποσότητα χιονιού από έναν ιστορικό χιονιά Κρήτης [λόγω της σχεδόν μόνιμης έλλειψης του παράγοντα 1 προκειμένου να έχει βοριά η Κρήτη δεν θα είναι στον πιο υετοφόρο τομέα του χαμηλού άσχετα με το χιόνι που πέφτει]
                Last edited by [weathermaniac]; 03-03-18, 00:19.
                Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από nick_soho78 Εμφάνιση μηνυμάτων

Σου είπα εγώ να ζητήσεις συγνώμη ? εγώ λέω για τον άλλο που μου έλεγε ότι στην Κρήτη το καλοκαίρι δεν εμφανίζεται ούτε συννεφάκι ! δεν σε είδα όμως να γράφεις κάτι για την φωτογραφία που ανέβασε ο korfalonas με τους τουρίστες τον Μαϊο να κάνουν μπάνιο και τα Λευκά Όρη απέναντι να έχουν πολύ χιόνι,επειδή έγραψες ότι δεν κρατάει χιονούρες μέχρι καλοκαίρι άσε βέβαια που ανέβασε μια φωτογραφία απο το σπηλαιοβαραθρο Μηλέ με το χιόνι να υπάρχει και το φθινόπωρο εκεί μέσα !
                  εδω τι λες?<<δεν τον είδα όμως να ζητήσει μια συγνώμη,στα ίδια χνάρια λοιπόν βαδίζετε valea mare summersnow και pupazzo di neve !>>
                  μαιο μηνα ,ναι εχουν λιγο χιονι ,τι να σου πω οτι εχουν πολυ?
                  χιονουρες αυγουστιατικα δεν εχω δει τα τελευταια 5 χρονια που εχω ερθει.αν ειχε καμια θαμενη κρυμενη δεν ξερω.

Σχολιασμός

Και το ποσταρω 2η φορα μιας και δεν σχολιαστηκε καθολου.. τα παρακανω 3 ειναι για μενα τα χαρακτηριστικα που κανουν ενα βουνο δυνατο στο χιονι.

Ολα αυτα τα συμπερασματα πως βγαινουν ακριβως με την μεθοδο των εξαιρετικα τολμηρων υποθεσεων?
                    1. Τα Λευκα Ορη υπερτερουν σε υετο. Αυτο με βαση ενα ερασιτεχνικο σταθμο σε ενα σημειο που λειτουργει τα τελευταια 5 -10 χρονια? Και μια φωτογραφια χαχα
                    2. Βορας (με ενα ρ και οχι δυο οπως Γιανης Βαρουφακης) , Τζενα Κλπ υστερουν με βαση ποια παρατηρηση ακριβως τη δικη σου? Οι αυστριακοι που φτιαξαν εκει το χιονοδρομικο κανοντας χρονια κλιματικες παρατηρησεις για την ποιοτητα και την ποσοτητα του χιονιου στο Καιμακ δεν ξερουν , ξερεις καλυτερα εσυ..
                    3. Δυναμικη των τελευταιων χιονουρων. Εχεις γυρισει ολα τα βουνα της Ελλαδας , εισαι ο Γιοσος Αποστολιδης? Ο Σπηλιος Αγαπητος? Εγω εχω περπατησει τη βορεια πινδο ολη 14 μερες μια φορα εκανα στα βουνα απο το Γραμμο μεχρι το Μετσοβο επισης πεταω πανω απο τα βουνα συνεχεια και τα βλεπω χειμωνα καλοκαιρι και τετοια συμπερασματα αυθαιρετα δεν ειμαι σε θεση να βγαλω.

Εσυ μιλας ως ορειβατης, ως κλιματολογος ως Αυθεντια τι ακριβως και τα λες αυτα με τετοια βεβαιοτητα και χωρις ιχνος αμφιβολιας? Ξερεις ποσα βουνα εχει η Πινδος ξερεις για τι εκταση μιλας απο τα αγραφα μεχρι το Πισοδερι? Εχεις γυρισει τα βουνα της Δραμας τη Ροδοπη που εχει χιονουρες μεχρι τα 1500 μετρα στην Ελατια που βγαζουν το καλοκαιρι?

Οσα γραφεις ειναι μια σειρα απο αυθαιρετα τοπικιστικα συμπερασματα με επικαλυψη επιστημονικοφανειας και λευκης σοκολατας συγνωμμη φιλε αλλα αυτια δεν εχω μαθει να χαιδευω. Το να λες την αποψη σου σεβαστο ακομα κι αν ειναι λαθος , το να παρουσιαζεις τα αυθαιρετα συμπερασματα σου ως θεσφατα δεν ειναι
                    Last edited by Valea mare; 03-03-18, 00:26.
                    Amber Alert. Εξαφανιστηκε Σιβηρικος.Μπορειτε να βοηθησετε?
                    τυπος: ψυχρος αντικυκλωνας με παραλληλες ισοβαρεις
                    θερμοκρασια πυρηνα : κατω απο -15
                    ανεμοι : κυριως βορειοανατολικης συνιστωσας
                    συνδυαζεται με : χαμηλο απο αδριατικη ή καμηλα απο συρτη
                    Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Σχολιασμός

εδω τι λες?<<δεν τον είδα όμως να ζητήσει μια συγνώμη,στα ίδια χνάρια λοιπόν βαδίζετε valea mare summersnow και pupazzo di neve !>>
                      χιονουρες αυγουστιατικα δεν εχω δει τα τελευταια 5 χρονια που εχω ερθει.αν ειχε καμια θαμενη κρυμενη δεν ξερω.
                      Δεν ξερω ποιο ακριβως βουνο ειδες αλλα τουλαχιστων το εσωτερικο κι ψηλοτερο πλατο των Λευκων ορεων ειναι αθεατο απο κατω επισης oi χιονουρες εχουν γινει ενα με το χωμα ειναι απο την αφρικανικη σκονη
                      χιονουρα 30 Αυγουστου στα 1900 που να το δεις αυτο το πραγμα απο χιλιομετρα αποσταση
                      image.jpg
                      Κωστας

Σχολιασμός

Κρατάνε χιονούρες και Σεπτέμβρη κάποιες χρονιές,έχουν ανεβάσει εικόνες εδώ κάποια παιδιά παλαιότερα.
                        Μετεωρολογικός σταθμός Ανατολικού Ηρακλείου: http://penteli.meteo.gr/stations/heraclioneast/

Μετεωρολογικός σταθμός Πυραθίου: http://penteli.meteo.gr/stations/pyrathi/

Σχολιασμός

Δεν ξερω ποιο ακριβως βουνο ειδες αλλα τουλαχιστων το εσωτερικο κι ψηλοτερο πλατο των Λευκων ορεων ειναι αθεατο απο κατω επισης oi χιονουρες εχουν γινει ενα με το χωμα ειναι απο την αφρικανικη σκονη
                          χιονουρα 30 Αυγουστου στα 1900 που να το δεις αυτο το πραγμα απο χιλιομετρα αποσταση
                          image.jpg
                          Απο ρεθυμνο για μοιρες ,και απο ηρακλειο για μοιρες ,και μοιρες ηρακλειο απο γαληνο(καπως ετσι)και παλια και νε οδο ,και αλλες φορες ηρακλειο αγ,νικολαο μεσω καστελι αλλα εκει παντα νυχτα το εκανα .
                          αυτη η χιονουρα στην φωτο σιγουρα δεν μπορουσα να την δω ,και τι εκταση εχει αυτη η χιονουρα?με τετοιο χρωμα ακομα και στην φωτο δυσκολευτηκα να την δω

Σχολιασμός

Απο ρεθυμνο για μοιρες ,και απο ηρακλειο για μοιρες ,και μοιρες ηρακλειο απο γαληνο(καπως ετσι)και παλια και νε οδο ,και αλλες φορες ηρακλειο αγ,νικολαο μεσω καστελι αλλα εκει παντα νυχτα το εκανα .
                            αυτη η χιονουρα στην φωτο σιγουρα δεν μπορουσα να την δω ,και τι εκταση εχει αυτη η χιονουρα?με τετοιο χρωμα ακομα και στην φωτο δυσκολευτηκα να την δω
                            Εγώ ακομα δεν κατάλαβα που ειναι το χιονι..

Σχολιασμός

• σιγα μη βγαινει ακρη απο τις χιονουρες. Στις Αρρενες στο Γραμμο (χαμηλες κορυφες με υψομετρο 2150 νοτια του κυριου ογκου) εχω δει χιονουρες στα 1800 που βγαζουν καλοκαιρι στις ορθοπλαγιες απο κατω και απο την μερια της μουτσιαλας και κοντα στα καζανια που βλεπουν Ντεντσκο. Εγω απο κει πανω ειμαι μικρος κατασκηνωναμε το καλοκαιρι μερες στις λιμνες. Εκει στα σκιερα εχει χιονουρες και πιο πανω στον κιαφα που ειναι πιο ομαλος δεν εχει, Ο σουφλικας εχει και η 2520 ποτε εχει και ποτε δεν εχει , ειναι πολλοι οι παραγοντες δεν βγαινει ακρη ετσι απλα

Και φυσικα οταν λεω χιονουρες μιλαω για μεγαλες χιονουρες ορατες απο αποσταση οχι χιονουρες παραλλαγης χαχα. ΒΑσικα πιστευω οτι ολα τα βουνα πυ εχου υψος πανω απο τα 2000 μετρα κρατανε χιονουρες αν ξερεις που θα τις βρεις
                              Last edited by Valea mare; 03-03-18, 00:46.
                              Amber Alert. Εξαφανιστηκε Σιβηρικος.Μπορειτε να βοηθησετε?
                              τυπος: ψυχρος αντικυκλωνας με παραλληλες ισοβαρεις
                              θερμοκρασια πυρηνα : κατω απο -15
                              ανεμοι : κυριως βορειοανατολικης συνιστωσας
                              συνδυαζεται με : χαμηλο απο αδριατικη ή καμηλα απο συρτη
                              Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Pupazzo di Neve Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγώ ακομα δεν κατάλαβα που ειναι το χιονι..
                                χαχααχχαχαχ σχεδον στο κεντρο τηε φωτο.μικρη φαινεται ,αλλα δεν μπορω να καταλαβω την ολη εκταση που εχει η φωτο

Σχολιασμός

Working...
                                X