Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Σχολιασμός χαρτών Ιανουαρίου 2019

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• ελπιζω σε ενα 10ποντο με τα σημερινα δεδομενα :d
    Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων
      ελπιζω σε ενα 10ποντο με τα σημερινα δεδομενα :d
      εσυ παιζεις με το πονο μας, δεν εξηγειται διαφορετικα..
      τα "μοντέλα" μου μέσα.

Σχολιασμός

• https://modeles.meteociel.fr/modeles...6-54.png?05-18 πωπω τι κατεβάζει το icon μέσα στο Αιγαίο. τρέλααα

Σχολιασμός

• η χαλκίδα σε αυτή την κακοκαιρία έχει το μειονέκτημα των θερμοκρασιών (φαίνεται να έχει θετικές στο μεγαλύτερο διάστημα του καλού διαστήματος με υετό),τα δυτικά της αθήνας (πειραιάς κλπ) έχουν το μειονέκτημα του υετού που δεν θα φτάνει εύκολα μέχρι εκεί.
          οπότε προσωπικά πιστεύω ότι η χαλκίδα θα στρωθεί μεν,όχι τόσο αξιόλογα δε(10-15 εκατοστά). στην αθήνα θα χιονίσει λογικά παντού εκτός των νοτίων. λογικά κάτι λίγα σε αμάξια και χόρτα θα πιάσει και στο κέντρο,αλλά τα πιο καλά στρωσίματα θα τα έχει στα ΒΑ προς ευβοϊκό (ωρωπός κλπ) και γενικά από την πίσω πλευρά της πάρνηθας

Σχολιασμός

• στα δικά μας έχει φάει κόλλημα ο καιρός με τους υπεραυλώνες στα ΒΔ μας από ότι φαίνεται,ο μέσος όρος του παίου εκτός από τετάρτη-πέμπτη βγάζει κι άλλο αυλώνα το άλλο σκδ. δεν μας χαλάει καθόλου φυσικά,ελπίζοντας ό,τι δημιουργείται να φεύγει νότιά μας και όχι βόρεια. πλέον φαίνεται ότι οτιδήποτε περνάει από κάτω μας θα φέρνει χιόνια εδώ μιας και το κρύο πάνω από τα κεφάλια μας είναι εντυπωσιακό

Σχολιασμός

• Εμένα παίδες αυτό που έρχεται μου θυμίζει το 10ποντο μετά από αντίστοιχη κακοκαιρία το Φεβρουάριο του 2015, δεν το λες και άσχημο! Από την άλλη ο Κλέαρχος φαίνεται μπερδεμένος, λέτε να ναι καλό σημάδι αυτό και να θαφτούμε??
              Last edited by Alexallaround; 06-01-19, 00:09.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από salonikatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
                η χαλκίδα σε αυτή την κακοκαιρία έχει το μειονέκτημα των θερμοκρασιών (φαίνεται να έχει θετικές στο μεγαλύτερο διάστημα του καλού διαστήματος με υετό),τα δυτικά της αθήνας (πειραιάς κλπ) έχουν το μειονέκτημα του υετού που δεν θα φτάνει εύκολα μέχρι εκεί.
                οπότε προσωπικά πιστεύω ότι η χαλκίδα θα στρωθεί μεν,όχι τόσο αξιόλογα δε(10-15 εκατοστά). στην αθήνα θα χιονίσει λογικά παντού εκτός των νοτίων. λογικά κάτι λίγα σε αμάξια και χόρτα θα πιάσει και στο κέντρο,αλλά τα πιο καλά στρωσίματα θα τα έχει στα ΒΑ προς ευβοϊκό (ωρωπός κλπ) και γενικά από την πίσω πλευρά της πάρνηθας
                Τάσο τεμπ επιφάνειας απ Δευτέρα μεσημέρι μέχρι Τρίτη μεσημέρι έχω 0 και -1. -9 στα 850 και -39 στα 500..

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από geod Εμφάνιση μηνυμάτων

εσυ παιζεις με το πονο μας, δεν εξηγειται διαφορετικα..
                  τι θες να πω; αχαχαχαχα
                  Αχ χειμωνιασε!:weather_23:

Σχολιασμός

• To ιcon μας στελνει διακοπες στη...Σκυρο.Ελπιζω να μη τσεκαρουμε tickets με 18αρι τζιφου...
                    Φανατικός θαυμαστής ακραίων καιρικών φαινομένων.
                    http://gr-news-365.blogspot.gr/
                    http://penteli.meteo.gr/stations/perama/

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από Giannistsrb Εμφάνιση μηνυμάτων
                      ελπιζω σε ενα 10ποντο με τα σημερινα δεδομενα :d
                      Εσυ τωρα δεν τρολλαρεις;;; Αυτές τις στιγμές ας δείχνουμε λίγο σεβασμο κ ας μην παίζουμε με τον καημό των περισσοτερων εδω μέσα ΝΤΡΟΠΗ
                      Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• παροτι ασχετος γενικα, απο την ελαχιστη εμπειρια μου απο το φορουμ κ τα χαρακτηριστικα που φαινονται , δειχνει να ναι ενα σκηνικο του "ολου η ουδεν" για Αττικη..Συνηθως ο κανονας σε αυτες τις καταστασεις ειναι τα ψιχουλα , (ουδεν) για εντος του λεκανοπεδιου μιλαω φυσικα // Βιλλια Διονυσοι Κρυονερια κ Θρακομακεδονες πχ δεν το συζηταμε πως θα ασπρισουν..Παραδοσιακα εμεις εδω κατω θελουμε να πιστευουμε πως αν λυθει το θερμοκρασιακο , θα βρεθει υετος λογω ζεστου Αιγαιου , υποστηριξης κλπ.. Αλλα καποτε ειχα διαβασει κατι για δυναμικο αιτιο , που δεν γνωριζω αν υφισταται ..γενικως θεωρω πως για οτιδηποτε πλην των γνωστων δυναμεων , θα μαθουμε...δευτερα βραδυ ) .
                        παντως εγω θα στρατοπεδευσω αρχικα Ανω Μελισσια κ το βραδυ αργα Καλλιτεχνουπολη Ραφηνας στα 175-180μ φατσα στη θαλασσα που ελπιζουμε να κανει το θαυμα της
                        carpe diem - αδραξε την ημερα

If I have seen further it is by standing on the shoulders of giants

Σχολιασμός

• tom icon θα το πάει ακόμα πιο νότια... έλεος δηλαδή.
                          Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από swter Εμφάνιση μηνυμάτων
                            παροτι ασχετος γενικα, απο την ελαχιστη εμπειρια μου απο το φορουμ κ τα χαρακτηριστικα που φαινονται , δειχνει να ναι ενα σκηνικο του "ολου η ουδεν" για Αττικη..Συνηθως ο κανονας σε αυτες τις καταστασεις ειναι τα ψιχουλα , (ουδεν) για εντος του λεκανοπεδιου μιλαω φυσικα // Βιλλια Διονυσοι Κρυονερια κ Θρακομακεδονες πχ δεν το συζηταμε πως θα ασπρισουν..Παραδοσιακα εμεις εδω κατω θελουμε να πιστευουμε πως αν λυθει το θερμοκρασιακο , θα βρεθει υετος λογω ζεστου Αιγαιου , υποστηριξης κλπ.. Αλλα καποτε ειχα διαβασει κατι για δυναμικο αιτιο , που δεν γνωριζω αν υφισταται ..γενικως θεωρω πως για οτιδηποτε πλην των γνωστων δυναμεων , θα μαθουμε...δευτερα βραδυ ) .
                            παντως εγω θα στρατοπεδευσω αρχικα Ανω Μελισσια κ το βραδυ αργα Καλλιτεχνουπολη Ραφηνας στα 175-180μ φατσα στη θαλασσα που ελπιζουμε να κανει το θαυμα της
                            Υπάρχει κ δυναμικο αιτιο
                            Οξυγόνο μου το κρύο έμπνευσή μου η συννεφιά χιόνι τ' όνειρό μου!...Παναγιώτης

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από nikolas 2365 Εμφάνιση μηνυμάτων

Τάσο τεμπ επιφάνειας απ Δευτέρα μεσημέρι μέχρι Τρίτη μεσημέρι έχω 0 και -1. -9 στα 850 και -39 στα 500..
                              μέχρι και το απόγευμα δίνει 1 στις 0.25 μοίρες και μετά 0 μέχρι να αλλάξει η μέρα. ένα από τα καλά διαστήματα από το μεσημέρι μέχρι το απόγευμα θα είναι σίγουρα με θετικές θερμοκρασίες,τα άλλα 2 είναι οριακά,αλλά πιστεύω στην αλλαγή της μέρας θα έχει καταφέρει να έχει έστω οριακά αρνητικές για να προλάβει να κάνει ένα καλό στρώσιμο. δε νομίζω όμως ότι θα κάνει κάτι τόσο σούπερ όσο μπορεί να περιμένεις,οι άνεμοι σε σχέση με την περίπτωση της αθήνας θα είναι πιο "υγροί" με ό,τι συνεπάγεται για τις θερμοκρασίες

Σχολιασμός

• Εγω παντως πιστευω θα χιονιστει ολο το λεκανοπεδιο τουλαχιστον ενα 6ωρακι πολυ καλα και ανετα κιολας. Εδω χωρις δυναμικο αιτιο και aegean effect και χιονιζεται, μα ειναι δυνατον.

Σχολιασμός

Working...
                                X