Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟΝ ΟΛΥΜΠΟ

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Αρχική Δημοσίευση από snowjohn
    Αρχική Δημοσίευση από weatherfriend

Υπεροχα νεα Γιαννη(PARNASSIOS)!!![i]Βεβαια σε καποια απο τις προηγουμενες σελιδες καποιο παιδι ειχε προθυμοποιηθει να δωρισει ενα παλιο laptop, αλλα και παλι ειναι μεγαλο επιτευγμα η χορηγια απο το αστεροσκοπιο!!! Το router αυτο ειναι το συνηθισμενο που χρησιμοποιουμε για γρηγορη συνδεση στο Internet?

Υ.Γ: Δεν θα ανεχτω υποδειξεις ή κριτικη απο ατομα που γραφουν στο φορουμ μονο οταν κανει μπανιο η γατα τους!!!Οσο για σενα nickolas_a1 εσυ γιατι δεν στερεισαι τους καφεδες σου? Εσυ δεν εισαι στη λιστα και κανεις κριτικη σε μενα επειδη δεν θελω να δωσω χρηματα για τους δικους μου λογους? Νομιζεις οτι εισαι υπερανω ολων? Εγω απεφυγα να κανω κριτικη για συγκεκριμενα ατομα και μιλησα γενικα!Εσυ δεν βλεπω να κανεις το ιδιο!!! Μηπως πρεπει να κοιταχτεις πρωτα στον καθρεφτη? Αν δεν εχεις μην ανησυχεις, θα σου αγορασω εγω κανεναν!!! Μπορει να χρειαστει να μην πιω καφε και ποτο για εναν μηνα αλλα θα σου αγορασω μπας και καταλαβεις τι σου συμβαινει!!!

Ζητω συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος, αλλα εχει παραγινει το κακο...

Αντρεα(Μαge Snow) σε ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη!!!
    συμφωνω και πρεπει να προσθεσω κατι ακομα γιατι να μην ανυσηχει για τον σταθμο ολοι θελουμε να μπει ο σταθμος στον ολυμπο και επειδη δεν εχουμε λεφτα σημαινει οτι δεν θα βλεπουμε εμεις τις αναφορες που δεν εχουμε τα λεφτα εε τοτε να μην νοιαστουμε ακομα και να πεις να δωσει ενα 10ρικο να δοσουμε τι θα πει ο νικος στους γονεις του μαμα να παω να βαλω καταθεση για ....
    συγνωμη αν εχω πει κατι που δεν επρεπε αλλα γιατι να μην πιειε το καφε του ο νικος βαλτε εσεις καταθεση τοτε π.χ nickolas_a1
    συγνωμη παλι και Υπεροχα νεα Γιαννη(PARNASSIOS)!!!
    "

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από weatherfriend
      Βαγγελη, αντε ας δεχθω οσο λες για το Φανη!!! Αλλα για τον αλλο τον Νικολα, τι να πω? Βεβαια μου δινει μεγαλη αξια που απο τις μολις 51 αποστολες του, μια αναφεροταν και σε μενα!!!Οσο που ρωτησα για moderator, δεν ρωτησα επειδη θελω να γινω ντε και καλα, αλλα περισσοτερο επειδη δεν αναφεροταν μεσα στους κανονισμους του φορουμ!!! Δεν το κρυβω οτι καποια στιγμη θελω να γινω κι εγω μοντ,αλλα με οσα συμβαινουν γυρω απο το ονομα μου, λιγο δυσκολο πλεον...
      [i] ρε συ τι συμβαινει γυρω απο το ονομα σου?...τιποτα δεν συβαινει....απλα γραφεις πολυ και καλα κανεις ,γραφεις παντου οποτε με τοσες πολλες αποστολες λογικο ειναι κατι απ ολα αυτα που γραφεις να πειραξει καποιον.....μια χαρα ειναι και το ονομα σου και το στυλακι σου...και μακαρι να συνεχισεις και τον χειμωνα να γραφεις τοτε που γινετε πραγματικα χαμος και "σκωτομος" για αλλα θεματα...τωρα ειναι κακοκαιρι και υπαρχουν ανιερες συμμαχιες(βλεπε την συμμαχια με τον σπυρο τον σπαρταν) και αλλα θεματα αντιπαραθεσεις..τον χειμωνα ειναι αλλιως...πιο ζωντανα και πιο ωραια οποτε ενας ανταποκριτης απο την αλεξανδρουπολη και μαλιστα δραστηριος θα νε οτι πρεπει........"

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από borios_polos
        Βαγγελη, αντε ας δεχθω οσο λες για το Φανη!!! Αλλα για τον αλλο τον Νικολα, τι να πω? Βεβαια μου δινει μεγαλη αξια που απο τις μολις 51 αποστολες του, μια αναφεροταν και σε μενα!!!Οσο που ρωτησα για moderator, δεν ρωτησα επειδη θελω να γινω ντε και καλα, αλλα περισσοτερο επειδη δεν αναφεροταν μεσα στους κανονισμους του φορουμ!!! Δεν το κρυβω οτι καποια στιγμη θελω να γινω κι εγω μοντ,αλλα με οσα συμβαινουν γυρω απο το ονομα μου, λιγο δυσκολο πλεον...
        [i] ρε συ τι συμβαινει γυρω απο το ονομα σου?...τιποτα δεν συβαινει....απλα γραφεις πολυ και καλα κανεις ,γραφεις παντου οποτε με τοσες πολλες αποστολες λογικο ειναι κατι απ ολα αυτα που γραφεις να πειραξει καποιον.....μια χαρα ειναι και το ονομα σου και το στυλακι σου...και μακαρι να συνεχισεις και τον χειμωνα να γραφεις τοτε που γινετε πραγματικα χαμος και "σκωτομος" για αλλα θεματα...τωρα ειναι κακοκαιρι και υπαρχουν ανιερες συμμαχιες(βλεπε την συμμαχια με τον σπυρο τον σπαρταν) και αλλα θεματα αντιπαραθεσεις..τον χειμωνα ειναι αλλιως...πιο ζωντανα και πιο ωραια οποτε ενας ανταποκριτης απο την αλεξανδρουπολη και μαλιστα δραστηριος θα νε οτι πρεπει........
        Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Βαγγο!!! Απλα μου φαινεται οτι οι πεισσοτεροι ενοχλουνται απο το οτι γραφω πολυ!!! Και θα τους ρωτησω εγω: Που ειναι το κακο σε αυτο?"

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από borios_polos
          Βαγγελη, αντε ας δεχθω οσο λες για το Φανη!!! Αλλα για τον αλλο τον Νικολα, τι να πω? Βεβαια μου δινει μεγαλη αξια που απο τις μολις 51 αποστολες του, μια αναφεροταν και σε μενα!!!Οσο που ρωτησα για* moderator, δεν ρωτησα επειδη θελω να γινω ντε και καλα, αλλα περισσοτερο επειδη δεν αναφεροταν μεσα στους κανονισμους του φορουμ!!! Δεν το κρυβω οτι καποια στιγμη θελω να γινω κι εγω μοντ,αλλα με οσα συμβαινουν γυρω απο το ονομα μου, λιγο δυσκολο πλεον...
          [i]*ρε συ τι συμβαινει γυρω απο το ονομα σου?...τιποτα δεν συβαινει....απλα γραφεις πολυ και καλα κανεις ,γραφεις παντου οποτε με τοσες πολλες αποστολες λογικο ειναι κατι απ ολα αυτα που γραφεις να πειραξει καποιον.....μια χαρα ειναι και το ονομα σου και το στυλακι σου...και μακαρι να συνεχισεις και τον χειμωνα να γραφεις τοτε που γινετε πραγματικα χαμος και "σκωτομος" για αλλα θεματα...τωρα ειναι κακοκαιρι και υπαρχουν ανιερες συμμαχιες(βλεπε την συμμαχια με τον σπυρο τον σπαρταν)*και αλλα θεματα αντιπαραθεσεις..τον χειμωνα ειναι αλλιως...πιο ζωντανα και πιο ωραια οποτε ενας ανταποκριτης απο την αλεξανδρουπολη και μαλιστα δραστηριος θα νε οτι πρεπει........

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Βαγγο!!! Απλα μου φαινεται οτι οι πεισσοτεροι ενοχλουνται απο το οτι γραφω πολυ!!! Και θα τους ρωτησω εγω: Που ειναι το κακο σε αυτο?
          τιποτα εισαι πολυ κοολ μην κατσεις και νοιαστεις "
          καιρε μου καλε και αγαπημενε ... :rolleyes:

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από snowjohn
            Αρχική Δημοσίευση από borios_polos
            [i] ρε συ τι συμβαινει γυρω απο το ονομα σου?...τιποτα δεν συβαινει....απλα γραφεις πολυ και καλα κανεις ,γραφεις παντου οποτε με τοσες πολλες αποστολες λογικο ειναι κατι απ ολα αυτα που γραφεις να πειραξει καποιον.....μια χαρα ειναι και το ονομα σου και το στυλακι σου...και μακαρι να συνεχισεις και τον χειμωνα να γραφεις τοτε που γινετε πραγματικα χαμος και "σκωτομος" για αλλα θεματα...τωρα ειναι κακοκαιρι και υπαρχουν ανιερες συμμαχιες(βλεπε την συμμαχια με τον σπυρο τον σπαρταν) και αλλα θεματα αντιπαραθεσεις..τον χειμωνα ειναι αλλιως...πιο ζωντανα και πιο ωραια οποτε ενας ανταποκριτης απο την αλεξανδρουπολη και μαλιστα δραστηριος θα νε οτι πρεπει........

Σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια Βαγγο!!! Απλα μου φαινεται οτι οι πεισσοτεροι ενοχλουνται απο το οτι γραφω πολυ!!! Και θα τους ρωτησω εγω: Που ειναι το κακο σε αυτο?
            τιποτα εισαι πολυ κοολ μην κατσεις και νοιαστεις
            Αυτο σκοπευω να κανω φιλε Γιαννη!!!"

Σχολιασμός

• Λοιπον, το γεγονος οτι το συστημα καταναλωνει μονο 10 βατ, δηλαδη 4 φορες λιγοτερο απο οσο ενα netbook, μειωνει κατα πολυ τις απαιτησεις για φωτοβολταικο συστημα που πλεον δεν θα κοστιζει 2.000 ευρω (που ηταν η προταση που ειχα απο ενα καταστημα για συστημα 45 βατ, οποτε πλεον ειμαστε σε πολυ καλο δρομο. Μπραβο Γιαννη.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από MountExplorer
                Λοιπον, το γεγονος οτι το συστημα καταναλωνει μονο 10 βατ, δηλαδη 4 φορες λιγοτερο απο οσο ενα netbook, μειωνει κατα πολυ τις απαιτησεις για φωτοβολταικο συστημα που πλεον δεν θα κοστιζει 2.000 ευρω (που ηταν η προταση που ειχα απο ενα καταστημα για συστημα 45 βατ, οποτε πλεον ειμαστε σε πολυ καλο δρομο. Μπραβο Γιαννη.

2000 euro για 45 βατ μου φαινονται τρομερα μα τρομερα πολλα!!!!!![i]

πιστευω οτι μπορουμε ανετα να πευχουμε χορηγια και στα φωτοβολταικα!!

και με την σειρα μας εμεις να διαφημισουμε το οποιο καταστημα η εταιρεια στην σελιδα του σταθμου!!!

παιδια μην πιανομαστε κοροιδα.....ο σταθμος του ολυμπου θα εχει την μεγαλητερη επισκεψημοτητα στην ελλαδα!!!!

το οποιο καταστημα η εταιρεια θα εχει μεγαλητερο κερδος απο μια διαφημιση παρα απο μια αγορα 2000 euro!!!

περα απο αυτα πρεπει να δουμε και την ποιοτητα των φωτοβολταικον,γιατη θα τοποθετηθουν σε περιοχη με ιδιαιτεροτιτες!!!

π.χ σβοδρους ανεμους που μπορουν να τα καταστρεψουν!"

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από vasilitsa freak
                  Αρχική Δημοσίευση από Dirfis
                  Αρχική Δημοσίευση από vasilitsa freak
                  Μια ερωτηση... με τον σταθμο στην Σαμαρινα τι παιζει...;;;; Offline εδω και πολυ καιρο και χωρις καμια ενημερωση...Θεοδωση;;

Σωστή η απορία σου Αγγελε. Θα την έχουν και άλλοι νομίζω. Να απαντήσω λοιπόν.

1ον) Θα γίνει αλλαγή της θέσης της κάμερας. Αλλιώς θα δεχθώ/ούμε μήνυση.

2ον) Η κονσόλα έχει πρόβλημα. Με τον Σωτήρη που μιλάω (sotvinik) και με τον ιδιοκτήτη μιας ταβέρνας δίπλα στο σταθμό μου λένε ότι δε δείχνει τπτ.

3ον) Το πρόβλημα ότι συχνά κόβεται το ιντερνετ από το στικάκι είναι γνωστό.

4ον) Το θέμα είναι ότι κάνει που κ που διακοπές ρεύματος είναι επίσης ένα γνωστό πρόβλημα.

5ον) Η κοινότητα έχει αλλάξει τους κωδικούς στον υπολογιστή και δε μπορώ να μπω με το logmein για να δω τι παίζει και αν έχει κολλήσει κάτι.

6ον) 3 Ιουλίου απότι φαίνεται θα πάω στο Σμόλικα, οπότε θα περάσω και από Σαμαρίνα. Ελπίζω να μπορέσω να τον στρώσω και το σταθμό και την αλλαγή θέσης της κάμερας.
                  Μακαρι να καταφερεις κατι Θεοδωση...γιατι θα δεχθουμε μηνυση;;; Τι συμβαινει με την θεση της καμερας;;

Αγγελε έφερες γούρι[i] Οταν με ρώτησες για τη Σαμαρίνα πήγε κάποιος και τον έκανε

Για τη μήνυση δε θέλω (και δε πρέπει) να αναφερθώ παραπέρα.

Ο σταθμός έχει χάσει τα δεδομένα από τις 10 Μαίου μέχρι σήμερα. Οταν πάω θα δω αν μπορώ να τα βρω μέσα στο weatherlink. Αρα τα 370μμ της Σαμαρίνας δεν είναι φυσικά ο ετήσιος υετός της. Εχει χάσει 1μιση μήνα καταιγίδες και 1 μήνα βροχές-χιόνια το χειμώνα που είχε χαλάσει η κονσόλα.
                  Θεοδωση, λυπαμαι που το λεω, αλλα αν δεν παιζει η κονσολα, δε καταγραφονται και τα δεδομενα στον data Logger, οποτε δυστυχως τα δεδομενα εχουν χαθει..."

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από ioka72
                    Θεοδωση, λυπαμαι που το λεω, αλλα αν δεν παιζει η κονσολα, δε καταγραφονται και τα δεδομενα στον data Logger, οποτε δυστυχως τα δεδομενα εχουν χαθει...

Δυστυχώς το γνωρίζω Γιάννη. Είχε γίνει αλλαγή μπαταρίας πριν 10 μέρες και πάλι δεν έδειξε κάτι. Οπότε σήμερα κάποιος θα το έκανε σωστό ρεσετ λογικά. Τα δεδομένα πρέπει να χάθηκαν όπως σωστά λες. Κρίμα γιατί έκανε πάρα πολλές καταιγίδες αυτή την περίοδο.

Σχολιασμός

Υπεροχα νεα Γιαννη(PARNASSIOS)!!![i]Βεβαια σε καποια απο τις προηγουμενες σελιδες καποιο παιδι ειχε προθυμοποιηθει να δωρισει ενα παλιο laptop, αλλα και παλι ειναι μεγαλο επιτευγμα η χορηγια απο το αστεροσκοπιο!!! Το router αυτο ειναι το συνηθισμενο που χρησιμοποιουμε για γρηγορη συνδεση στο Internet?

Υ.Γ: Δεν θα ανεχτω υποδειξεις ή κριτικη απο ατομα που γραφουν στο φορουμ μονο οταν κανει μπανιο η γατα τους!!!Οσο για σενα nickolas_a1 εσυ γιατι δεν στερεισαι τους καφεδες σου? Εσυ δεν εισαι στη λιστα και κανεις κριτικη σε μενα επειδη δεν θελω να δωσω χρηματα για τους δικους μου λογους? Νομιζεις οτι εισαι υπερανω ολων? Εγω απεφυγα να κανω κριτικη για συγκεκριμενα ατομα και μιλησα γενικα!Εσυ δεν βλεπω να κανεις το ιδιο!!! Μηπως πρεπει να κοιταχτεις πρωτα στον καθρεφτη? Αν δεν εχεις μην ανησυχεις, θα σου αγορασω εγω κανεναν!!! Μπορει να χρειαστει να μην πιω καφε και ποτο για εναν μηνα αλλα θα σου αγορασω μπας και καταλαβεις τι σου συμβαινει!!!

Ζητω συγνωμη που βγαινω εκτος θεματος, αλλα εχει παραγινει το κακο...

Αντρεα(Μαge Snow) σε ευχαριστω πολυ για την υποστηριξη!!!
                      νομιζω οτι καποιοι εχουν λιγο ξεφυγει.

Λοιπον μικρε μου φιλε του καιρου αλλα και ΜεγαΧιονι. Εχω συνεισφερει χρηματικα μεσω αλλου μελους - φιλου μου αλλα δεν εχω την αναγκη ουτε να το διατυμπανιζω ουτε να το διαφημιζω. Οσον αφορα τα ποστ μου δεν μπορει κανεις να μου υποδειξει ποσα θα κανω, και αλλιμονο εαν ο αριθμος των ποστ θεωρειται ως ενδειξη προσφορας ή ποιοτητας του μελους. Πραγματικα βλεπω κατα διαστηματα δεκαδες ανουσια ποστ, να χουμε να λεμε, και τι με αυτο?

Και ναι επιμενω πως το να βαλεις 5-10 ευρω θα σου ηταν ευκολο οπως και στον καθενα.
                      "

Σχολιασμός

• Έχει δίκιο ο Γιάννης για την χορηγία. Αν πούμε στην εταιρία που θα πάρουμε τα βολταικά τον σκοπό για τον οποίο τα θέλουμε εκτός απο σίγουρη μείωση του κόστους, μπορεί να μας τα δώσουν και δωρεάν με αντάλλαγμα την χορηγία στο site του σταθμού. Υπο αυτές τις προυποθέσεις ο σταθμός μπορεί να μπει ακόμα και μέσα στο καλοκαίρι, μιας και τα λεφτά για τον σταθμό έχουν ήδη μαζευτεί, μόνο τα βολταικά είναι το θέμα καθώς και αυτό το router που είπε ο Γιάννης που παίρνει το στικάκι και μεταφέρει τα δεδομένα μεσω ethernet...

Aπο λίγο που εψαξα και αν το ρουτερ ειναι αυτό:

[i]

Σύμφωνα με αυτό το site:
                        http://www.aliexpress.com/fm-store/7...3g-router.html
                        To συγκεκριμένο κοστίζει γύρω στα 60€(+25€ τα μεταφορικά) οπότε αν κοστίζει τόσο δεν τίθεται τιμής ουτε σε αυτό...
                        Edited by: NikosThes "
                        http://www.youtube.com/watch?v=FsLwAsmHH_0

Σχολιασμός

• ελπιζω σε μια καλητερη τιμη απο τον κ.βατικιωτη για το ρουτερακι!!!
                          οσο αφορα τα φωτοβολταικα χριαζομαστε αμεση κρουση σε εταιρειες!

θα το κοιταξω και εγω.

Σχολιασμός

• Ναι αν μας κάνει καλύτερη τιμή ο Βατικιώτης ακόμα καλύτερα, απλά λέω οτι δεν είναι και κανένα μεγάλο κόστος το ρούτερ. Τα βολταικά κοστίζουν και εκει θα πρέπει να κοιτάξουμε κυρίως να βρούμε καμιά καλή προσφορά. Γενικά όποιος έχει άκρες και μπορεί να ψάξει ας το κάνει να δούμε στο τέλος τις προσφορές.

Σχολιασμός

• Αρχική Δημοσίευση από vasilitsa freak
                              Αρχική Δημοσίευση από vasilitsa freak
                              Μια ερωτηση... με τον σταθμο στην Σαμαρινα τι παιζει...;;;; Offline εδω και πολυ καιρο και χωρις καμια ενημερωση...Θεοδωση;;

*

Σωστή η απορία σου Αγγελε. Θα την έχουν και άλλοι νομίζω. Να απαντήσω λοιπόν.

1ον) Θα γίνει αλλαγή της θέσης της κάμερας. Αλλιώς θα δεχθώ/ούμε μήνυση.

2ον) Η κονσόλα έχει πρόβλημα. Με τον Σωτήρη που μιλάω (sotvinik) και με τον ιδιοκτήτη μιας ταβέρνας δίπλα στο σταθμό μου λένε ότι δε δείχνει τπτ.

3ον) Το πρόβλημα ότι συχνά κόβεται το ιντερνετ από το στικάκι είναι γνωστό.

4ον) Το θέμα είναι ότι κάνει που κ που διακοπές ρεύματος είναι επίσης ένα γνωστό πρόβλημα.

5ον) Η κοινότητα έχει αλλάξει τους κωδικούς στον υπολογιστή και δε μπορώ να μπω με το logmein για να δω τι παίζει και αν έχει κολλήσει κάτι.

6ον) 3 Ιουλίου απότι φαίνεται θα πάω στο Σμόλικα, οπότε θα περάσω και από Σαμαρίνα. Ελπίζω να μπορέσω να τον στρώσω και το σταθμό και την αλλαγή θέσης της κάμερας.
                              Μακαρι να καταφερεις κατι Θεοδωση...γιατι θα δεχθουμε μηνυση;;; Τι συμβαινει με την θεση της καμερας;;

*

Αγγελε έφερες γούρι[i]*Οταν με ρώτησες για τη Σαμαρίνα πήγε κάποιος και τον έκανε

Για τη μήνυση δε θέλω (και δε πρέπει) να αναφερθώ παραπέρα.

Ο σταθμός έχει χάσει τα δεδομένα από τις 10 Μαίου μέχρι σήμερα. Οταν πάω θα δω αν μπορώ να τα βρω μέσα στο weatherlink. Αρα τα 370μμ της Σαμαρίνας δεν είναι φυσικά ο ετήσιος υετός της. Εχει χάσει 1μιση μήνα καταιγίδες και 1 μήνα βροχές-χιόνια το χειμώνα που είχε χαλάσει η κονσόλα.
                              Μπηκα πριν καμια ωρα και το ειδα... ξαφνιαστηκα!!! Απλα δεν πρεπει να συμβει το αντιστοιχο και με τον Ολυμπο! ΟΚ να δωσουμε ολοι απο κατι...αλλα να μην εχει τα ιδια αποτελεσματα΄. Να μπορει καποιος αν χρειαζεται να ανεβαινει για παραδειγμα και να μην μενει για μηνες off..."
                              Αγγελος...Χαλκιδα!!!!

Σχολιασμός

• '’γγελε μην ανησυχείς τον χειμώνα ανεβαίνει ο καταφυγιάρχης 1 φορά την εβδομάδα στο καταφύγιο οπότε ότι πρόβλημα προκύπτει θα διορθώνεται άμεσα.

Σχολιασμός

Working...
                                X