Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Θερμόμετρο εξωτερικού χώρου

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Θερμόμετρο εξωτερικού χώρου

Ανοίγω νέο θέμα, επειδή έψαξα λίγο και δεν βρήκα κάτι αντίστοιχο...
    Ψάχνω ένα θερμόμετρο εξωτερικού χώρου κατά προτίμηση ασύρματο, το οποίο όμως να είναι αξιόπιστο. Τώρα έχω ένα με καλώδιο και λέει ό,τι του κατέβει...
    Επίσης, θα παρακαλούσα να μου δώσετε μερικές οδηγίες για το που/πως να το τοποθετήσω...
    Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
    ΠΡΟΣΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΝΕΟ 2002...:pray:

Kανείς λίγη βοήθεια;;;;

Σχολιασμός

http://www.astronomy.gr/main.cfm?mod...detail&id=1604

http://www.astronomy.gr/main.cfm?mod...detail&id=1605

Κατι τετοιο θα σου προτεινα...πολυ καλα καινουριας τεχνολογιας και ακριβεστατα...

Τωρα θα ηθελα να σου επισημανω οτι ενα θερμομετρο δεν μπαινει οπουδηποτε για να μετρησει θερμοκρασια...Οτι θερμομετρο και να εχεις με καλωδιο ή ασυρματο αν εχει αντηλια θα μετρα υψηλοτερα αρκετα...Πρεπει να μπει σε σκιερο μερος και μακρια απο τσιμεντα...Σε ενα μπαλκονι προτιμαμε την βορινη πλευρα που δεν εχει τοση αντηλια...Τελος αν εχεις χωρο φτιαχνεις εναν ξυλινο μετεωρολογικο κλωβο και το βαζεις μεσα ωστε να εχει οσο σωστοτερες θερμοκρασιες... Υπαρχει βεβαια και η περιπτωση να ειναι οντως το θερμομετρο μαπα και να μετρα οπως ειπες χαλια ειτε ειναι σε σωστο μερος ειτε σε λαθος...Τσεκαρετα ολα αυτα που σου ειπα πριν αγορασεις νεο θερμομετρο...

ΥΓ ο αισθητηρας των θερμομετρων αν ειναι ασπρος δεν χανει ,ενω αν ειναι μαυρος ζηματιεται απο την αντηλια...

Οτι αλλο θελεις με ρωτας...
      Βιαζεται η επιστημη και το φορουμ απο τις υποκειμενικες αποψεις!!
      http://e-meteolarissa.blogspot.gr/ Καιρικη ενημερωση Θεσσαλιας και οχι μονο.

Σχολιασμός

Ευχαριστώ για την απάντηση!
        Το θέμα μου είναι, ότι επειδή δεν παίζει να φτιάξω από μόνος μου κλωβό, από πού να τον αγοράσω. Με μια αναζήτηση στο google δεν βρήκα κάτι...
        Επίσης, για την τοποθέτηση να πω δυο λόγια για τους χώρους που έχω, ώστε να μου πεις που είναι το καλύτερο μέρος!! Μένω σε μονοκατοικία (με 2 ορόφους) και ευτυχώς έχουμε και έναν κήπο (ο κήπος όμως δεν έχει γρασίδι, έχει αρκετά οπωροφόρα δέντρα...).Συνεπώς, που θα ήταν προτιμότερο; Κήπο, μπαλκόνι 1ου ή μπαλκόνι 2ου;
        Τελικά αν δεν καταφέρω να βρω κλωβό θα μπορώ να κάνω μετρήσεις; (ή με την πρώτη βροχή/χιόνια θα τα παίξει το θερμόμετρο
        Ευχαριστώ και συγγνώμη για την ταλαιπωρία...

Σχολιασμός

Σχετικά με το μέρος τοποθέτησης, θα σου έλεγα (όπως κι ο meteolarissa) να μπει σε σκιερό μέρος κι οπωσδήποτε σε ύψος πάνω από 1,3 μέτρα τουλάχιστον (αν κάτω έχει τσιμέντο, σε μεγαλύτερο ύψος). Τα μπαλκόνια που αναφέρεις, δε μας λες τον προσανατολισμό, δηλαδή, εάν δεν είναι βορινά, καλύτερα στον κήπο αλλά προστατευμένα απ'την απευθείας ηλιακή ακτινοβολία.
          Για το άλλο που ανησυχείς, όχι, αυτοί οι αισθητήρες είναι κατασκευασμένοι να αντέχουν τις καιρικές συνθήκες. Το πλέον σίγουρο όμως, είναι να τοποθετούνται σε κλωβό για ακριβέστερες μετρήσεις.

Σχολιασμός

Τα μπαλκόνια είναι περιμετρικά του σπιτιού οπότε μπορώ να το τοποθετήσω και προς βορρά! Κλωβό που μπορώ να βρω;

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Leo10 Εμφάνιση μηνυμάτων
              Τα μπαλκόνια είναι περιμετρικά του σπιτιού οπότε μπορώ να το τοποθετήσω και προς βορρά! Κλωβό που μπορώ να βρω;
              Οπότε, έχεις επιλογές τοποθέτησης! Σχετικά με τον κλωβό, ειλικρινά, δε γνωρίζω από πού θα μπορούσες να βρεις. Εγώ έχω κατασκευάσει δύο έως τώρα, ο καθένας για διαφορετικούς αισθητήρες θερμοκρασίας-υγρασίας και για δύο διαφορετικούς μετεωρολογικούς σταθμούς αντίστοιχα. Μπορώ να πω πως με έχουν εξυπηρετήσει εξαιρετικά καλά!

Σχολιασμός

Συνεπώς, χωρίς κλωβό, τον αισθητήρα απλά τον αφήνω κάτω στο βορινό μπαλκόνι; ή πάνω σε κάνα τραπέζι,μοναδα aircondition(λειτουργει μόνο καλοκαιρι);
                Στην ταράτσα δεν είναι καλά;
                Last edited by Leo10; 11-01-13, 01:40.

Σχολιασμός

Αν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο είδος στύλου, πλαστική σωλήνα ίσως, με ύψος 1,5 μέτρο και να το στερεώσεις με περισσή ασφάλεια στα κάγκελα του βορινού μπαλκονιού, νομίζω πως είναι το καλύτερο. Η στερέωση θα μπορούσε να γίνει με τα πλαστικά δεματικά, τόσο του στύλου όσο και του αισθητήρα πάνω σ'αυτόν.
                  Καλύτερα να αποφύγεις να το τοποθετήσεις πάνω σε τραπέζι, στο πάτωμα κλπ για λόγους που ήδη σου έχουμε αναφέρει. Στην ταράτσα που λες, δε γνωρίζω αν υπάρχουν οι σωστές προϋποθέσεις (πολλή ηλιακή ακτινοβολία, απαραίτητη ισχύς σήματος κλπ).

Σχολιασμός

Σ ευχαριστώ πολύ...μάλλον θα υιοθετήσω την πρότασή σου..."Αν μπορούσες να χρησιμοποιήσεις κάποιο είδος στύλου, πλαστική σωλήνα ίσως, με ύψος 1,5 μέτρο και να το στερεώσεις με περισσή ασφάλεια στα κάγκελα του βορινού μπαλκονιού, νομίζω πως είναι το καλύτερο. Η στερέωση θα μπορούσε να γίνει με τα πλαστικά δεματικά, τόσο του στύλου όσο και του αισθητήρα πάνω σ'αυτόν."

Σχολιασμός

Καλή επιτυχία! Το "περισσή ασφάλεια" να το έχεις στο νου σου (όσον αφορά τη στερέωση)! Μην πέσει σε κανένα κεφάλι κάποια ανεμώδη ημέρα!!! Χαχαχα!

Σχολιασμός

Ναι ισχύει...αν και το βορινό μπαλκόνι είναι προς τον κήπο!!!!

Σχολιασμός

Συγνωμη αλλα ημουν απασχολημενος με τις προγνωσεις των επομενων ημερων....Ενας κλωβος με 37ευρω μπορει να τον βρεις εδω..

http://www.why.gr/#/state/itemCard/I...language/el_GR

Και παλι βεβαια καλο θα ηταν να μπει σε πιο σκιερο μερος και οχι μεσα νταλα στον ηλιο...Παντως με αυτον τον κλωβο εχεις περισσοτερες επιλογες για να τον βαλεις...ακομα και σε ταρατσα αλλα παντα σε ενα υψος 1.70-2 μετρα απο τα τσιμεντα...το βαζεις σε μερικες θεσεις....κανεις συγκριση με καποιο μετεωρολογικο σταθμο απο τους κοντινους σου και οταν δεις οτι εισαι κοντα με αυτους αφηνεις το θερμομετρο σε αυτο το μερος...

Παπαγου βλεπω οτι μενεις...οποτε εχεις σταθμους κοντα σου...

http://www.papagoumeteo.gr/WeatherSt...teoStation.htm

http://penteli.meteo.gr/stations/ampelokipoi/

Kυριως σε μερες με ηλιο να κανεις τις συγκρισεις γιατι με συννεφια δεν θα χανεις ετσι και αλλιως πολυ...

Τους αισθητηρες ποτε μεσα σε βροχη-παχνη-υγρασια-ομιχλη φατσα καρτα γιατι θα χαλασουν...παντα υπο σκια σε κλωβο ειτε σε μπαλκονι...οχι βεβαια διπλα στην πορτα που ανοιγοκλεινει συνεχως...

Οτι αλλο με ρωτας...απλα μπορει να αργω λιγο να σου απαντησω...
                          Βιαζεται η επιστημη και το φορουμ απο τις υποκειμενικες αποψεις!!
                          http://e-meteolarissa.blogspot.gr/ Καιρικη ενημερωση Θεσσαλιας και οχι μονο.

Σχολιασμός

Κατ αρχήν σ' ευχαριστώ που ασχολείσαι με τις απορίες μου!
                            Νομίζω πλεόν ότι και από κλωβό θα είμαι καλυμμένος...

Τώρα έχω αυτό το θερμόμετρο αλλά πάντοτε μου βγάζει 2-3 βαθμούς υψηλότερη Τ σε σχέση με τον σταθμό http://www.papagoumeteo.gr/WeatherSt...teoStation.htm που είναι σχεδόν 70μ χαμηλότερα σε υψόμετρο. Και στην περιοχή που μένω ούτε πολλή κίνηση έχει μιας και είμαι τελευταίο δρόμο πριν τον Υμηττό. Μόνο δεξιά κι αριστερά βρίσκονται μια πολυκατοικία και ένα τριώροφο αντίστοιχα.

Γι' αυτό είμαι τόσο επιφυλακτικός με το θερμόμετρο που θα αγοράσω αλλά και που θα το τοποθετήσω...

Πάντως, έχω καταλήξει να αγοράσω κάποιο απ' αυτά που μου πρότεινες. Τώρα, καίγομαι για το που θα το τοποθετήσω...Θα ακολουθήσω τις οδηγίες σου να το βάλω σε διάφορες θέσεις και να συγκρίνω!!!
                            Α και κάτι ακόμα: Τοποθετώ τον αισθητήρα στον κλωβό, κλείνω τις πόρτες και τέλος; Ή για να γίνει μέτρηση πρέπει να ανοίγω κάθε φορά τον κλωβό; Κάτι τέτοιο έχω ακούσει...

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από Leo10 Εμφάνιση μηνυμάτων
                              Α και κάτι ακόμα: Τοποθετώ τον αισθητήρα στον κλωβό, κλείνω τις πόρτες και τέλος; Ή για να γίνει μέτρηση πρέπει να ανοίγω κάθε φορά τον κλωβό; Κάτι τέτοιο έχω ακούσει...
                              Απ'ότι βλέπω, βρέθηκε και κλωβός!!!
                              Δε χρειάζεται να ανοίγεις τον κλωβό για να δεις τιμές για τον απλούστατο λόγο ότι είναι ασύρματος ο αισθητήρας και θα βλέπεις τις τιμές που καταγράφει, στον εσωτερικό δέκτη αυτόματα.
                              Αυτό που έχεις ακούσει, σωστό είναι αλλά αφορά τα κλασσικά μετεωρολογικά όργανα κι όχι τα ασύρματα.

Σχολιασμός

Working...
                              X