Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Εύρεση εργασίας

Collapse
Καρφιτσωμένο Θέμα
X
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Κωστας.
    replied
    Μη μου λες τετοια γιατι σκοπευα να γυρίσω τελος του χρονου. Αυτο σκεφτομαι.

Επισης μου λείπουν οι γιορτες. Μυρωδια δε πηρα απο Πασχα. Ενα "η ζωη εν ταφω ακουσα". Αυτο ολο κι ολο. Μιση ωρα. Ουτε τσουρεκι, ουτε φαι, ουτε αυγα ουτε τιποτα. Μπισκοτα εφαγα το Πασχα.

Τα ιδια και το Χριστούγεννα. Ουτε γαλοπούλα, ουτε μελομακαρονα, ουτε βασιλοπιτα. Τιποτα.

Ααααα. Επισης η Αγγλία εχει χαλια φαι. Δεν είναι τυχαιο οτι οι βαλιτσες των ελληνων δυο πράγματα εχουν μεσα. Αντιβιωσεις και φαι.

Leave a comment:

• ORESIVIOS
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Κωστας. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εμενα μου λείπει ενας καφες. Να πας κάπου να παρεις εναν καφε και να ξαπλωσεις στη καρεκλα και να μη σε κουνησει κανενας για 3 ωρες.
    Δε μπορεις να το κανεις αυτο εδω.

Και να πας για καφε δε μπορεις να κατσεις ετσι τοσες ωρες.

Μου λείπει η ελευθερια μετα τη δουλεια να κανεις κατι για τον εαυτο σου.
    Ειδικα το χειμωνα δεν υπάρχει ζωη. Βλεπεις ηλιο μονο καθε Σάββατο.
    Στη κυριολεξία.
    Το καλοκαίρι ομως η μερα ειναι μεγαλη. Βλεπεις ηλιο και φως.
    ειλικρινά δεν μπορείς να φανταστείς γιατρέ μου ΠΟΣΟ ΣΕ ΖΗΛΕΥΩ, τι δε θα δινα να ανταλασσα τη ζωή μου με τη δική σου. Να μαμηθεί κι ο ηλιος κ ο καφές.

Ελα να δουλευεις στο κολοχανειο με 600 και 700 ευρω και μετά τα λες αυτά. Με πτυχίο και μαστερ. Ποσο θα θθελα κ εγω να δουλευω με 4000 και 5000 το μήνα.. Ηδονή θα ταν , ακομα και με μουχλιασμενο καιρό...

Leave a comment:

• Κωστας.
    replied
    Εμενα μου λείπει ενας καφες. Να πας κάπου να παρεις εναν καφε και να ξαπλωσεις στη καρεκλα και να μη σε κουνησει κανενας για 3 ωρες.
    Δε μπορεις να το κανεις αυτο εδω.

Και να πας για καφε δε μπορεις να κατσεις ετσι τοσες ωρες.

Μου λείπει η ελευθερια μετα τη δουλεια να κανεις κατι για τον εαυτο σου.
    Ειδικα το χειμωνα δεν υπάρχει ζωη. Βλεπεις ηλιο μονο καθε Σάββατο.
    Στη κυριολεξία.
    Το καλοκαίρι ομως η μερα ειναι μεγαλη. Βλεπεις ηλιο και φως.

Leave a comment:

• swter
    replied
    Απλα σ αυτα που έγραψε ο Κωστας τα πολυ σωστα να προσθεσω η μαλλον να διαφωνησω μονο σε κατι .. Στην ποιότητα ζωής.. Οταν δούλευα Λονδινο , πηγα Παριςι με τη γυναικα μου , ειχα κολλητό που έμενε μαζι μου στο σπιτι ( αυτος δούλευε οικονομικά) για 6 μηνες απο τον 1.5 χρονο που συνολικά εμεινα. Κ κάναμε παρα πολλα ταξίδια σε πολλές πόλεις , το Μπράιτον κ αλλου..Αν εχεις έστω ενα φίλο εκει κανει φοβερη διάφορα.. Αν εισαι μονος ειναι οπως τα λεει ο Κώστας σε τρώει η μοναξιά γιατι οι ’γγλοι δεν ανοίγονται εύκολα σε ξένους ( τουκαχιστον αυτο έζησα εγω ) . Μαλιστα αν ο λογος οιυ γύρισα ηταν υγείας ( έπαθα κρίση οσφυαλγιας κ εμεινα τελικα 2 μηνες στο κρεβάτι ηταν να χειρουργηθω) , τον τεκευταιο καιρο ειχα πεσει πολυ ψυχολογικά γιατι είχα μείνει μονος κ δούλευα σαν σκύλος δευτερα-παρασκευη κ ΣΚ δεν ειχα τι να κανω κ έβγαινα βόλτες μονος. Τότε ακομα δεν ηταν τοσο ραγδαία η έξοδος των ελλήνων , τωρα φαντασου ξερω περιπου10-15 άτομα που μένουν Λονδίνο ( ενας κολλητός μου μένει πλεον μόνιμα εκει με τη γυναικα του) κ αλλα 30 διάσπαρτα στην Αγγλία που κάνουν ολοι τους οφθαλμολογια..

Leave a comment:

• Κωστας.
    replied
    Εγω ως γιατρος εχω δουλεψει και δουλεύω.

Η αμοιβη ειναι καλη αλλα εχω τελειωσει σπουδές και ειδικοτητα.

Η ποιότητα ζωης ειναι χαλια σε σχεση με την Ελλάδα. Οταν λεω ποιοτητα ζωης εννοω διασκέδαση και εξοδοι.

Η ποιότητα ζωης για εξυπηρετηση σου ως πολίτης ειναι επίσης πολυ καλη εδω. Δε παιδευσαι σε ταλαιπωριες.

Ο καιρος στην Αγγλία ειναι χάλια ακομα και για εναν καιρολατρη. Ερχεται η ωρα που λες σωνει. Φτανει πια. Θελω να φορεσω ενα κοντομανικο επιτελους. Σε αλλες χωρες ισως είναι καλύτερο.

Επισης οι οροι δουλειας εδω ειναι πιο καταπιεστικοι απ οτι στην Ελλάδα. Εχεις στο κεφάλι σου ελεγχο.

Αυτά είναι απ τη προσωπικη μου εμπειρία. Δεν ξερω αλλοι τι έχουν να δηλώσουν.

Leave a comment:

• MeteoTirnavos
    replied
    Παιδιά όσοι εργάζεστε ή έχετε εργαστεί στο εξωτερικό, θα ήθελα να μου πείτε την εμπειρία σας δηλαδή συνθήκες εργασίας, αμοιβές, κόστος-ποιότητα ζωής κλπ
    Αξίζει κάποιος νέος να προσπαθήσει να εργαστεί στο εξωτερικό, έστω και για λίγο να αποκτήσει μια εμπειρία.
    Δεν με ενδιαφέρει συγκεκριμένο επάγγελμα, απλά τις γνώμες σας θα ήθελα.(GiaPa,Κώστα κλπ)
    Last edited by MeteoTirnavos; 30-03-15, 00:56.

Leave a comment:

• SnowLover
    replied
    ΤΟ ΧΙΟΝΟΔΡΟΜΙΚΟ ΑΝΗΛΙΟΥ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΛΑΒΕΙ ΑΤΟΜΑ
    ΛΑΝΤΖΑ,ΣΕΡΒΙΣ,ΛΙΦΤ,ΔΑΣΚΑΛΟΥΣ-ΕΣ ΣΚΙ
    ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΕΙΛΤΕ ΜΗΝΥΜΑ ΣΤΟinfo@anilio-ski.gr

Για οποιον ενδιαφερεται και δεν το είδε απο την σελιδα του Χ/κ

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Ο χρονος περναει ομως... Και δεν γυριζει πισω!

Leave a comment:

• Gianniwtis
    replied
    Ακρα του ταφου σιωπη...Και εκμεταλλευση..Τιποτα αλλο..

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Εξαρταται απο το τι ειδος εργασιας θελει κανεις να κανει.

Leave a comment:

• SnowM4ν
    replied
    Κατα τη γνωμη μου πολυ καλη επιλογη ως χωρα για εργασια..πλουσια και με υψηλη ποιοτητα ζωης..δεν το εχω ψαξει προσωπικα το θεμα διοτι αν ενδιαφεομουν καποτε για εξωτερικο θα επελεγα να μεινω σιγουρα Ευρωπη.Δεν ξερω για τον τροπο ζωης των ανθρωπων στην Ανατολη απλα απο οσο γνωριζω απο μια φιλη μου η οποια ειναι εδω και πολλα χρονια στο Λονδινο και δουλευει σε μια κατασκευαστικη εταιρια(κτιρια κλπ) της προτειναν θεση στην ιδια εταιρια στο Καταρ με 4000ευρω καθαρα...σιγουρα ενας πολυ καλος λογος να το σκεφτει ο καθενας μας

Leave a comment:

• MountExplorer
    replied
    Εκτος απο "παραδοσιακες" εργασιες, υπαρχουν και παρα πολλες αλλες δυνατοτητες για νομιμο, φορολογητεο εισοδημα και μαλιστα με ηθικοτατες μεθοδους, πολυ καλυτερες απο "κανονικες" δουλειες οπου απαιτειται η πιεστικη πωληση ενος πλασιε π.χ.

Leave a comment:

• strofimios
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από strofimios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η εταιρεια ζηταει κoσμο Σχετικά με την υπ΄ αριθμ. 17967/13.03.2013 Απόφαση Δ.Σ της ΕΥΔΑΠ, που αφορά την πρόσληψη μέσω ΑΣΕΠ 120 ατόμων εποχικού προσωπικού ειδικοτήτων εργατών και καταμετρητών, θα δημοσιευθεί προκήρυξη και θα υπάρξει ανάλογη πλήρης ενημέρωση, όταν αυτή εγκριθεί από τα συναρμόδια Υπουργεία και συμφωνηθούν με τον ΑΣΕΠ όλα τα απαιτούμενα τυπικά προσόντα.
    Το "εποχικος" δεν ξερουμε σε τι ακριβως θα καταληξει.Αυτα τα ατομα ηταν να προσληφθουν για μονιμοι υπαλληλοι το 2009.Το υπουργειο ομως ακυρωσε τη προκυρηξη λογω οικονομικων προβληματων.Υπαρχει λοιπον μεγαλη πιθανοτητα οσοι θα μπουν να γινουν μονιμοι.Οσοι ενδιαφερεστε εχετε το νου σας γιατι το πιο πιθανο ειναι να γινουν ολα "μπαμ-μπαμ" τον Αυγουστο,που οι περισσοτεροι λειπουν,για λογους που ολοι καταλαβαινουμε.
    http://www.eydap.gr/index.asp?a_id=3
    Εδω ειμαστε http://www.eydap.gr/index.asp?a_id=870

Leave a comment:

• Snowthunder
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από Gianniwtis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ντουμπαι?Φτου ρε ****το,λιγο χιονακι ρε παιδια!!!Ενδιαφερον παντως παρ'αυτα!Εχουμε κανα link,e-mail κτλ?
    Και παιζει και χιονοδρομικο........
    http://www.snownews.gr/morning-joe/s...i-mesi-anatoli

Leave a comment:

• Snowthunder
    replied
    Αρχική Δημοσίευση από ORESIVIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο Ντουμπαι και στους συν αυτω κελεμπιες (καταρ, σαουντια, ηαε) ειναι απανθρωποι οι οροι με τους οποιους εργαζεται καποιος (πχ απαγορευση εξοδου απο τη χωρα χωρις ειδικη αδεια του εργοδοτη κατω απο ειδικες προυποθεσεις, δεν φλερταρεις γυναικες, δεν αγοραζεις αλκοολ, δεν διασκεδαζεις ''δυτικα'' κλπ) . Αηδια. Ισλαμικη...
    Απανθρωποι οροι για Πακιστανους και Μπαγκλαντεσιανους ανειδικευτους εργατες, ναι συμφωνουμε απολυτα.
    Αλλα πολλοι Δυτικοευρωπαιοι και Αμερικανοι σκοτωνονται για μια καλη θεση εκει πλεον......
    Ολα μπορεις να τα κανεις οχι ομως σε δημοσιους χωρους. Υπαρχουν κλειστοι χωροι μακρια απο τους τριτοκοσμικους μουτζαχεντιν που μπορεις να διασκεδασεις και φυσικα σπιτι σου ή σε σπιτια αλλων.

Leave a comment:

Working...
X