Ανακοίνωση

Collapse
No announcement yet.

Υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός?

Collapse
X
  • Φίλτρα
  • Ώρα
  • Show
Clear All
new posts

• Υπάρχει απόλυτος αντισεισμικός σχεδιασμός?

Υπάρχουν δύο επιστήμες που προσπαθούν να μας σώσουν από τον σεισμό. Αυτή της πρόβλεψης των σεισμών και αυτή που μελετά την αντισεισμική θωράκιση των κατασκευών. Φυσικά αν πετύχουμε να κατασκευάζουμε απόλυτες αντισεισμικές κατασκευής η πρώτη επιστήμη είναι αχρείαστη. Η αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών στην Ελλάδα διαθέτει εδώ και πολλά χρόνια τους πιο σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς στον κόσμο! Εν τούτοις οι κατασκευές δεν αντέχουν σε οποιοδήποτε μεγάλο σεισμό. Υπάρχουν πάρα πολλοί αστάθμητοι παράγοντες οι οποίοι μπορούν να επιφέρουν την καταστροφή και στις ποιο σύγχρονες αντισεισμικές κατασκευές. Βασικά οι συντελεστές που καθορίζουν την σεισμική συμπεριφορά των κατασκευών είναι πολυάριθμοι, και εν μέρη πιθανοτικού χαρακτήρα. (Άγνωστη η διεύθυνση του σεισμού, άγνωστο το ακριβές περιεχόμενο των συχνοτήτων της σεισμικής διέγερσης, άγνωστη η διάρκειά της.) Ακόμα οι μέγιστες πιθανές επιταχύνσεις που δίδουν οι σεισμολόγοι, και καθορίζουν τον συντελεστή αντισεισμικού σχεδιασμού έχουν πιθανότητα υπέρβασης, μεγαλύτερης του 10%.
    Ο συσχετισμός των ποσοτήτων όπως είναι οι “αδρανειακές εντάσεις – δυνάμεις απόσβεσης – ελαστικές δυνάμεις- δυναμικά χαρακτηριστικά κατασκευής – αλληλεπίδραση εδάφους κατασκευής – επιβαλλόμενη κίνηση εδάφους” είναι μη γραμμικής κατεύθυνσης και δυσκολεύουν πολύ τον σωστό αντισεισμικό σχεδιασμό.
    Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που: α) Σε συχνούς σεισμούς μεγάλης πιθανότητας να συμβούν δεν θα πάθουν τίποτα, β) Σε σεισμούς μέσης πιθανότητας να συμβούν θα πάθουν μικρές, επιδιορθώσιμες ζημιές και γ) Σε πολύ ισχυρούς σεισμούς μικρής όμως πιθανότητας να συμβούν δεν θα έχουμε απώλειες ανθρώπινων ζωών. Άρα δεν θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «απόλυτα» στις αντισεισμικές κατασκευές. Θα πρέπει να χρησιμοποιούμε τον όρο «ποιοτικές» κατασκευές που σημαίνει εφαρμογή τουλάχιστον των απαιτήσεων όλων των σύγχρονων κανονισμών. Η ποιότητα των κατασκευών και η ασφάλειά τους, είναι και συνάρτηση της οικονομικής κατάστασης των χωρών, μεταξύ των άλλων παραγόντων. Είναι ευνόητο ότι φτωχές χώρες δεν μπορούν να συγκριθούν με χώρες όπου έχουν ακριβούς σύγχρονους αντισεισμικούς κανονισμούς.
    Last edited by seismic; 12-05-18, 14:17.

Σίγουρα θα βελτιώνονται οι αντισεισμικές κατασκευές, ωστόσο ότι κατασκευή και να φτιάξεις, αν υποστεί καθίζηση το έδαφος από κάτω δεν σώζεσαι με τίποτα!
    Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac
      ;n2559346]Σίγουρα θα βελτιώνονται οι αντισεισμικές κατασκευές, ωστόσο ότι κατασκευή και να φτιάξεις, αν υποστεί καθίζηση το έδαφος από κάτω δεν σώζεσαι με τίποτα!
      Είσαι μηχανικός? Εγώ δεν είμαι αλλά έχω εφεύρει το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα
      Last edited by seismic; 12-05-18, 14:29.

Σχολιασμός

Ολες σχεδον οι κατασκευες στην Ελλαδα, γινονται με οπλισμενο σκυροδεμα απ'οτι γνωριζω.
        Για ευνοητους λογους.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από evonimos Εμφάνιση μηνυμάτων
          Ολες σχεδον οι κατασκευες στην Ελλαδα, γινονται με οπλισμενο σκυροδεμα απ'οτι γνωριζω.
          Για ευνοητους λογους.
          Ναι έτσι είναι Αν και υπάρχουν και οι μεταλλικές και οι σύμμικτες κατασκευές. Εγώ έχω μια πατέντα για αντισεισμικό σύστημα που πιστεύω είναι η καλύτερο στον κόσμο. Αλλά στην Ελλάδα δεν με βοηθούν.
          Αν πακτώσουμε τα άνω άκρα των τοιχωμάτων μιας κατασκευής ( διώροφης οικίας ) με το έδαφος δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος όταν εκδηλωθεί ένας μεγάλος σεισμός διότι οι ανοδικές δυνάμεις της ροπής ανατροπής ( στροφής ) των τοιχωμάτων παραλαμβάνονται από το δώμα με την βοήθεια του μηχανισμού πάκτωσης και μεταφέρονται μέσα στο έδαφος και όχι πάνω στους κόμβους όπως συμβαίνει σήμερα. Το πείραμα δείχνει την αλήθεια. https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
          Αν απλά τα τοιχώματα εδράζονται πάνω στο έδαφος τότε μεταφέρουν ροπές στους κόμβους και σπάνε τους δοκούς και τις πλάκες. Το πείραμα δείχνει την αλήθεια. https://www.youtube.com/watch?v=l-X4tF9C7SE
          Το περίεργο είναι γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί σχεδιάζουν ακόμα με την δεύτερη μέθοδο?

Last edited by seismic; 12-05-18, 14:42.

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων

Είσαι μηχανικός? Εγώ δεν είμαι αλλά έχω εφεύρει το απόλυτο αντισεισμικό σύστημα
            όχι δεν είμαι μηχανικός. Σαν σεισμολογία μου άρεσε πολύ η επιστήμη [δηλαδή στο πρώτο πόστ σου το πρώτο μέρος θα άνηκα] ωστόσο εγώ στο φυσικό σπουδάζω όπου και θα ειδικευτώ στις ατμοσφαιρικές επιστήμες που ήταν εξαρχής η πρώτη και μεγάλύτερη αγάπη. Από εκεί και πέρα βλέπουμε.

Αν έχεις όντως εφεύρει κάτι τέτοιο, και δεν σε βοηθάει η Ελλάδα, μία λύση υπάρχει, και λέγεται εξωτερικό
            Ο Στόχος για το καλοκαίρι είναι να μην καούμε! Και ο στόχος για τον επόμενο χειμώνα είναι και θα συνεχίζει να είναι ΕΝΑΣ!! http://www.meteociel.fr/modeles/gfse_cartes.php?ech=6&code=0&mode=0&heure=6&jour=1 8&mois=1&annee=2019&archive=1

Σχολιασμός

Αρχική Δημοσίευση από seismic Εμφάνιση μηνυμάτων

Ναι έτσι είναι Αν και υπάρχουν και οι μεταλλικές και οι σύμμικτες κατασκευές. Εγώ έχω μια πατέντα για αντισεισμικό σύστημα που πιστεύω είναι η καλύτερο στον κόσμο. Αλλά στην Ελλάδα δεν με βοηθούν.
              Αν πακτώσουμε τα άνω άκρα των τοιχωμάτων μιας κατασκευής ( διώροφης οικίας ) με το έδαφος δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος όταν εκδηλωθεί ένας μεγάλος σεισμός διότι οι ανοδικές δυνάμεις της ροπής ανατροπής ( στροφής ) των τοιχωμάτων παραλαμβάνονται από το δώμα με την βοήθεια του μηχανισμού πάκτωσης και μεταφέρονται μέσα στο έδαφος και όχι πάνω στους κόμβους όπως συμβαίνει σήμερα. Το πείραμα δείχνει την αλήθεια. https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q
              Αν απλά τα τοιχώματα εδράζονται πάνω στο έδαφος τότε μεταφέρουν ροπές στους κόμβους και σπάνε τους δοκούς και τις πλάκες. Το πείραμα δείχνει την αλήθεια. https://www.youtube.com/watch?v=l-X4tF9C7SE
              Το περίεργο είναι γιατί οι πολιτικοί μηχανικοί σχεδιάζουν ακόμα με την δεύτερη μέθοδο?
              Στο πειραμα σου παντως, ομολογω οτι δεν ειναι απλα σεισμος...
              Ειναι η συντελεια του κοσμου με 50 ριχτερ!

Σχολιασμός

Το πρώτο θέμα είναι το δικό μου.

Most popular papers in Open Journal of Civil Engineering
                http://www.scirp.org/journal/Hottest...?JournalID=788

https://www.youtube.com/watch?v=zhkUlxC6IK4

Σχολιασμός

Στο πειραμα σου παντως, ομολογω οτι δεν ειναι απλα σεισμος...
                  Ειναι η συντελεια του κοσμου με 50 ριχτερ!
                  Το μοντέλο σε αυτό το πείραμα https://www.youtube.com/watch?v=RoM5pEy7n9Q Από το 2,45 λεπτό μέχρι το 2,50 λεπτό δηλαδή μέσα σε 5 δευτερόλεπτα έκανε 20 διαδρομές των 25 cm... οπότε σε 20 sec έκανε 80 διαδρομές με πλάτος ταλάντωσης 25 cm. Αυτές τις ταλαντώσεις από το ένα άκρο στο άλλο μετράμε, και τον αντίστοιχο χρόνο τους σε sec. Η συχνότητα (Hz) είναι το κλάσμα: ν = αριθμός τέτοιων διαδρομών /αντίστοιχο χρόνο τους. 80/20=4Hz To 9,81 είναι η γήινη επιτάχυνση και την διαιρούμε με την επιτάχυνση που βρήκαμε για να βρούμε τα g Δηλαδή πόσες φορές είναι πιο γρήγορη η επιτάχυνση από ένα σώμα που πέφτει στην γη.
                  Σε φυσικό σεισμό που έκανα το πείραμα με πλάτος ταλάντωσης 0,25 cm και με συχνότητα 4 Hz έχουμε ... a=( -(2*π*4)^2 * 0,22 ) / 9.81
                  3,14χ2=6,28χ4=25,12X25,12=631,0144X0,22=157,754 /9,81= 16 g φυσικού σεισμού
                  Αυτή η επιτάχυνση που βγάλαμε είναι η επιτάχυνση ενός σεισμού φυσικού μεγέθους εξασκούμενη πάνω σε ένα μοντέλο υπό κλίμακα και για αυτόν τον λόγο οι τιμές της επιτάχυνσης είναι πολύ μεγαλύτερες. Πόσο πάρα πάνω είναι η επιτάχυνση στην μικροκλίμακα δεν μπορώ δεν ξέρω να την υπολογίσω?

Όταν κατασκεύαζα την βάση θέλοντας να προσομοιώσω το κύμα P το οποίο είναι και το ποιό καταστρεπτικό κύμα του σεισμού κατασκεύασα την κατασκεύασα έτσι ώστε η παλινδρόμηση της να επιτυγχάνεται πάνω σε μία ημιτονοειδή καμπύλη. Το πλάτος ταλάντωσης είναι 25 εκατοστά όταν μετακινώ την βάση με το χέρι χωρίς μέσα την ταχύτητα και χωρίς το βάρος του μοντέλου. Με την αδράνεια του μοντέλου και την επιτάχυνση μπορεί να γίνεται μια μικρή επιμήκυνση λόγο των ανοχών του τεντώματος και το παίζω της μηχανής 2 με 3 εκατοστά δηλαδή από 25 να γίνεται 28 εκατοστά.
                  Ακόμα η κυκλική ταλάντωση μεγαλώνει την μετατόπιση του δώματος Δηλαδή το δώμα μπορεί να έχει πλάτος ταλάντωσης 35 εκατοστά.

Σε αυτήν την επιτάχυνση των 16 g φυσικού πραγματικού σεισμού το μοντέλο δεν εμφάνισε αστοχίες οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε την πραγματική επιτάχυνση που αυτό αστοχεί.
                  Στην Ελλάδα υπάρχουν τρείς σεισμικές ζώνες επικινδυνότητας Α, Β, και Γ. Σκοπός του σύγχρονου αντισεισμικού κανονισμού είναι να κατασκευάσει δομές που στην πιο επικίνδυνη σεισμική ζώνη την Α οι κατασκευές να αντέχουν : ( 0,36 g επιτάχυνσης ) στην Β 0,24g και στην Γ 0,16g
                  Στην Ελλάδα ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 1g
                  Παγκόσμια ο μεγαλύτερος καταγεγραμμένος σεισμός είχε επιτάχυνση 3g …στην Χιλή σε σεισμό εντάσεως 9,5 Ρίχτερ Η επιτάχυνση σε ( g ) είναι η ενέργεια του σεισμού που φτάνει τελικά κάτω από την κατασκευή. Τα Ρίχτερ μετράνε την ένταση στο επίκεντρο του σεισμού. Οι πολιτικοί μηχανικοί σχεδιάζουν βάση της επιτάχυνσης ( g ) όχι βάση των Ρίχτερ.

Το μοντέλο είχε επιτάχυνση πάνω από 16g μετρημένο μόνο κατά τον οριζόντιο άξονα ενώ είχε και μετατοπίσεις κρούσης πάνω κάτω ύψους 5 εκατοστών. οπότε τα συμπεράσματα της χρησιμότητας της μεθόδου της ευρεσιτεχνίας πειραματικά είναι συντριπτικά συγκρίνοντάς αυτά με τον σύγχρονο αντισεισμικό σχεδιασμό..

Το δοκίμιο στο πείραμα είχε γενική μάζα βάρους 880 kg Ο δεύτερος όροφος λόγο της ανεστραμμένης δοκού που φέρει είναι πιο πολλά κιλά από το μισό οπότε θα έλεγα ότι είναι περίπου 450kg και το ισόγειο είναι 430kg Άρα για να βρούμε την δύναμη αδράνειας F πρώτα στο ισόγειο λέμε ….
                  F=m.α 430 Χ 157,754 = 67834,22 Newton ή 68 kN.
                  και ο πρώτος όροφος 450 Χ 157,754 = 70989 Newton ή 71 kN.
                  Σύνολον δύναμης F ( Αδράνεια ) 68 + 71 = 139 kN
                  Ροπή Αδράνειας
                  Δύναμη Χ Ύψος ^2 άρα
                  Ισόγειο 68Χ0,67Χ0,67= 30,53 kN
                  Πρώτος όροφος 71Χ1,35Χ1,35 = 129,4 kN
                  Σύνολον Ροπή Αδράνειας 30,53+129,4 = 160 kN

Σχολιασμός

Καλώ κάθε αρμόδιο επιστήμονα του πλανήτη σε επιστημονικό δημόσιο διάλογο πάνω στην αντισεισμική τεχνολογία των κατασκευών.
                    Πρέπει να μου απαντήσουν ....
                    1) αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος περιορίζει τις μετατοπίσεις οι οποίες είναι υπεύθυνες για όλες τις εντάσεις πάνω στον φέροντα οργανισμό.
                    2) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος εκτρέπει τις ανοδικές εντάσεις της ροπής ανατροπής από το ανώτερο επίπεδο μεταβιβάζοντας αυτές ελεύθερα και απευθείας μέσα στο έδαφος και όχι πάνω στους κορμούς των φερόντων στοιχείων που οδηγούνται σήμερα με αποτέλεσμα μετά από ανελαστικές καμπυλώσεις των κορμών τους να αστοχούν.
                    3) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος εξουδετερώνει την πιθανότητα του συντονισμού ή αλλιώς την ιδιοπερίοδο.
                    4) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος εξαλείφει τον εφελκυσμό από τον κορμό σκυροδέματος.
                    5) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η προένταση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος αυξάνει την ικανότητα ως προς την τέμνουσα βάσης και γενικά τις τέμνουσες εντάσεις
                    6) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος εξαλείφει την ροπή στους κόμβους.
                    7) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος εξαλείφει το ανασήκωμα του πέλματος της βάσης
                    8) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος περιορίζει ή εξαφανίζει την κάμψη ή αλλιώς καμπυλότητα των κορμών τους.
                    9) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος καταργεί τον μηχανισμό ορόφου και την κρίσιμη περιοχή αστοχίας
                    10) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος καταργεί τον μοχλοβραχίονα και τον μηχανισμό του υπομοχλίου.
                    11) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση των άνω άκρων των τοιχωμάτων με το έδαφος με την κατάλληλη διαστασιολόγιση περιορίζει ή εξαφανίζει τις στρεπτομεταφορικές παραμορφώσεις που παρατηρούνται στις υψίκορμες και ασύμμετρες κατασκευές.
                    12) Πρέπει να μου απαντήσουν αν η πάκτωση του μηχανισμού στο έδαφος θεμελίωσης αναλαμβάνει τις ανοδικές και καθοδικές εντάσεις διότι αν το κάνει αυτό μπαίνει το ερώτημα τι τις θέλουμε τις μεγάλες βάσεις.
                    13) Πρέπει να μου απαντήσουν αν υπάρχει υπάρχει καλύτερο αντισεισμικό σύστημα στον κόσμο και εάν δεν υπάρχει γιατί συνεχίζουν να σχεδιάζουν λάθος.
                    Αυτά μόνο για τον σεισμό διότι η ευρεσιτεχνία είναι ένα πολυεργαλείο για διάφορες δομικές εφαρμογές.

Σχολιασμός

16g..??
                      Αρα καλα λεω.. Περιπου 50 ριχτερ!!

Στην Ελλαδα της πεινας και της ρεμουλας, δυσκολα θα βρεις ακρη παντως φιλε μου..
                      Last edited by evonimos; 12-05-18, 15:26.

Σχολιασμός

16g..??
                        Αρα καλα λεω.. Περιπου 50 ριχτερ!!

Στην Ελλαδα της πεινας και της ρεμουλας, δυσκολα θα βρεις ακρη..
                        Σωστός ! Δες τα και δίπλα δίπλα https://www.youtube.com/watch?v=zhkUlxC6IK4
                        Αφού δεν μπορεί να βρει άκρη ο Παναγιώτης Καρύδης θα βρω εγώ?
                        Άκου την τηλεφωνική συνέντευξη που έδωσε. http://www.zougla.gr/greece/article/...i-evresitexnia
                        Last edited by seismic; 12-05-18, 15:46.

Σχολιασμός

Απάντησαν!
                          The final solution to the earthquake question. http://forum.skyscraperpage.com/show...51#post8186051

Σχολιασμός

Η τελική λύση στο πρόβλημα του σεισμού.
                            Οι κολόνες και τα τοιχία κατά τον σεισμό δέχονται ένα σπρώξιμο από τις πλάκες και τείνουν να ανατραπούν
                            Οι μικρής διατομής κολόνες είναι ελαστικές και θα παρουσιάσουν πρώτα μια καμπυλότητα στον κορμό τους πριν σηκώσουν το πέλμα της βάσης τους και ανατραπούν.
                            Τα τοιχία λόγο του ότι είναι άκαμπτα θα σηκώσουν αμέσως την βάση τους και θα ανατραπούν πιο εύκολα.
                            Κατά την ανατροπή τους η κολόνα καμπυλώνει και την δοκό και την πλάκα με τα οποία συνδέεται στον κόμβο.
                            Αν η στροφή της κολόνας είναι μεγάλη θα σπάσει και η κολόνα και η δοκός με την πλάκα και θα καταρρεύσει το σπίτι.
                            Το τοίχωμα σπάει πιο εύκολα την δοκό και την πλάκα γιατί επικρατεί σαν πιο ισχυρό στην ροπή.
                            Συμπέρασμα. Τόσο το ανασήκωμα του πέλματος του τοιχίου όσο και η καμπυλότητα του κορμού της ελαστικής κολόνας δημιουργούν μια στροφή ανατροπής με αποτέλεσμα να επιδρούν πάνω στην δοκό και την πλάκα και να την σπάνε.
                            Πως σταματάμε την καμπυλότητα και το ανασήκωμα του πέδιλου της βάσης ώστε να σταματήσουμε την παραμόρφωση και το σπάσιμο των φερόντων στοιχείων της κατασκευής?
                            Απλά ρε παιδιά βιδώνοντας το άνω άκρο της κολόνας ή καλύτερα τα άνω 2,3,4 άκρα των τοιχίων με το έδαφος σταματάς την καμπυλότητα και το ανασήκωμα της βάσης δηλαδή σταματάς την στροφή τους που παραμορφώνει τους κορμούς τους τους σπάει και ρίχνει τις κατασκευές.
                            Και άσε τον σεισμό να κουνάει.. γιατί μπορεί να κουνιούνται μεν αλλά αν αναλαμβάνουμε δυναμικά τις ανοδικές δυνάμεις της στροφής τους με τον μηχανισμό της ευρεσιτεχνίας από το δώμα και τις οδηγούμε μέσα στο έδαφος κανένα πρόβλημα.
                            Αν αυτές τις ανοδικές δυνάμεις της ανατροπής τις οδηγείς επάνω στις πλάκες και τις δοκούς ε... θα τα σπάσεις.
                            Last edited by seismic; 25-05-18, 17:29.

Σχολιασμός

Τι είναι αυτό που κάνει ξεχωριστή την πάκτωση του μηχανισμού της ευρεσιτεχνίας στο έδαφος και την καθιστά παγκοσμίως την ισχυρότερη πάκτωση πάνω σε μαλακά εδάφη.
                              Είναι η μόνος μηχανισμός παγκοσμίως ο οποίος εξασκεί πολύ μεγάλες απεριόριστες σε ένταση αξονικές πιέσεις προς τα πρανή της γεώτρησης με σκοπό να πετύχει 1) μεγαλύτερη πρόσφυση με το έδαφος 2) συμπύκνωση των μαλακών πρανών της γεώτρησης για την δημιουργία μεγάλης ζώνης επιρροής αντίδρασης του εδάφους ως προς τις ανοδικές και τις καθοδικές εντάσεις του μηχανισμού 3) την δημιουργία βαθουλωμάτων καθ ύψος λόγο συμπίεσης που σκοπό έχουν να δημιουργήσουν ένα μηχανισμό εγκλωβισμού του σκυροδέματος ανάμεσα στους θύλακες για μεγαλύτερη αντίδραση. 33524344_2012542198758726_6886672818650480640_n.jpg?_nc_cat=0&oh=520d46f529dbc38379bb159e287e58a6&oe=5B771C14.jpg
                              Last edited by seismic; 27-05-18, 07:37.

Σχολιασμός

Working...
                              X