Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 249 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 2482

Θέμα: ποιος την εχει πιο μεγαλη Αθηνα Ή Θεσσαλονικη???(την χιονοστρωση..)

Senior Member Το avatar του χρήστη panos erythrea
    Περιοχή
    Νέα Ερυθραία
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Valea mare Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω μεχρι το 2008 που ημουν Αθηνα λεκανοπεδιο λεγαμε μεχρι κηφισια.Οι θρακομακεδονες με τα τελευταια σπιτια στα 600 μετρα στ Χαραδρα της χουνης στην Παρνηθα ειναι λεκανοπεδιο? Η Εκαλη με την οδο (ροδων αν δεν απατωμαι ) στο ιδιο υψομετρο με το Διονυσο? Στα ψηλα νομιζω οι Θ/Μ εχουν δει 80 ποντους και η Εκαλη λιγοτερο και μιλαμε για κακοκαιριες που δυσκολο να επαναληφθουν. Και 80 ποντοι απεχουν απο εναμισυ μετρο..
    Θελω να πιστευω οτι εχεις δει 1,5 μετρο απο κοντα ετσι?
    Εχεις μήπως εσυ δεις ένα μέτρο στα 310; εχεις δει παγωμένο κεντρικό δρόμο που εξυπηρετεί 60 χιλιάδες κόσμο για μια εβδομάδα;;;;

Senior Member Το avatar του χρήστη salonikatasos
    Περιοχή
    Ανάληψη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από salonikatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε προφανώς και η θεσσαλονίκη την έχει πιο μεγάλη αφού κέντρο της μίας είναι ο λευκός πύργος,κέντρο της άλλης είναι το σύνταγμα ή η ομόνοια,όποιο θέλει ο καθένας,οπότε συγκρίνοντας τις αποστάσεις από το καθένα μπορούμε να πούμε πχ ότι η κηφισιά απέχει από το κέντρο της αθήνας,όσο απέχει περίπου και το ασβεστοχώρι(10 χλμ από λευκό πύργο) από το κέντρο της θεσσαλονίκης. είναι και στα ίδια υψόμετρα περίπου οι 2 περιοχές (300 μέτρα πάνω κάτω και τα 2)

αντιγράφω το σχόλιο στο φβ χθες παιδιού από το ασβεστοχώρι για την περιοχή του λοιπόν,μετά το 2001-2002 που εκεί οι περιοχές είχαν ίσως και 1 μέτρο
    2002-03: 30ποντο
    2003-04: ~30ποντο
    2004-05: ~30ποντο και 40ποντο
    2005-06: 60ποντο
    2006-07: τιποτα
    2007-08: 10ποντο
    2008-09: κενη μνημη!! :O
    2009-10: 25ποντο και 2 10ποντα
    2010-11: 15ποντο
    2011-12: 2 10ποντα και 1 15ποντο
    2012-13: τιποτα
    2013-14: 5ποντο
    2014-15: 2 15ποντα και 1 10ποντο
    2015-16: 1 10ποντο και 1 15ποντο αν και θυμαμαι καλα
    2016-17: 2 20ποντα

το
    "και" αναφέρεται προφανώς στις χρονιές που έριξε 2 ή 3 χιόνια
    μηδενίσαμε,αλλά δεν τελειώσαμε...

Senior Member Το avatar του χρήστη vasilis78
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από valea mare Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατι εδω ? Απεχουμε λιγοτερο απο τη Θεσσαλονικη απο οσο οι Θρακομακεδονες απο Αθηνα. 1,80 ειχε το 88 , 1,5 το 1995 και πιο προσφατα 1,3 το 2001 εχω φωτογραφια στη Ρεμβη το 1995 με το χιονι πανω απο το κεφαλι μου . χαχα Και το 2012 ειχε φτασει 60 ποντους το Φλεβαρη και πιο πανω 80
    Δε φταιμε μεις αν το κεντρο της Θεσσαλονικης απο την Ανω Πολη ειναι 2 χιλιομετρα σε ευθεια

y.Γ. θελω να την πεσω καμια ωρα να ξεκουραστω και δε με αφηνετε ρε τομαρια χαχαχαχαχα

Senior Member Το avatar του χρήστη Valea mare
    Περιοχή
    ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από panos erythrea Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις μήπως εσυ δεις ένα μέτρο στα 310; εχεις δει παγωμένο κεντρικό δρόμο που εξυπηρετεί 60 χιλιάδες κόσμο για μια εβδομάδα;;;;
    Εχει κανει σε Ασβεστοχωρι ακομα και σε ωραιοκαστρο νομιζω Ισως και σε πανοραμα. Πανοραμα το 1995 ειχε 80 ποντους )μετα απο μια βδομαδα που κατεβηκα. 1 βδομαδα δεν ειχα βγει απο το χωριο να παω στο πανεπιστημιο. Ασε στο θεμα του ποσο διατηρειται η χιονοστρωση και τι παγωνιες κανει σας εχει η Θεσσαλονικη χαλαρα. Περισυ με 10 ποντους ειχε δρομους παγωμενους μεσα στο κεντρο και ο πανεξυπνος μπουταρης που του τελειωσε το αλατι εριξε θαλασσα και παγωσε και η θαλασσα.
    Amber Alert. Εξαφανιστηκε Σιβηρικος.Μπορειτε να βοηθησετε?
    τυπος: ψυχρος αντικυκλωνας με παραλληλες ισοβαρεις
    θερμοκρασια πυρηνα : κατω απο -15
    ανεμοι : κυριως βορειοανατολικης συνιστωσας
    συνδυαζεται με : χαμηλο απο αδριατικη ή καμηλα απο συρτη
    Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Senior Member Το avatar του χρήστη Seth13
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή. (βα ημιορεινό προάστιο του Ροβανιέμι της Μεσογείου)
    εγω μεχρι το 2008 που ημουν Αθηνα λεκανοπεδιο λεγαμε μεχρι κηφισια.Οι θρακομακεδονες με τα τελευταια σπιτια στα 600 μετρα στ Χαραδρα της χουνης στην Παρνηθα ειναι λεκανοπεδιο? Η Εκαλη με την οδο (ροδων αν δεν απατωμαι ) στο ιδιο υψομετρο με το Διονυσο? Στα ψηλα νομιζω οι Θ/Μ εχουν δει 80 ποντους και η Εκαλη λιγοτερο και μιλαμε για κακοκαιριες που δυσκολο να επαναληφθουν. Και 80 ποντοι απεχουν απο εναμισυ μετρο..
    Θελω να πιστευω οτι εχεις δει 1,5 μετρο απο κοντα ετσι?
    Έχω δει χιονόστρωσεις και μεγαλύτερες σε ορεινή Κορινθία πάλι το 2002. Δεν μίλησε κανένας ότι αυτό γίνεται συχνά. Ωστόσο λεκανοπέδιο γεωγραφικά και διοικητικά είναι μέχρι την Εκάλη με βάση τη γεωγραφία που ξέρω. Δεν θεωρώ τα 600μ των Θρακομακεδόνων λεκανοπέδιο αλλά το λεκανοπέδιο δεν ορίζεται από το υψόμετρο. Υψηλές χιονοστρώσεις μπορούν να δουν υπό-πολύ σπάνιες- προυποθέσεις και παραθαλάσσιες περιοχές της Αττικής όπως πχ η Ραφήνα. Το υψόμετρο είναι σχετικό όταν υπάρχει η θερμοκρασία, μετά τον λόγο έχει ο υετός. Άλλωστε, δεν υποστήριξα ότι συνέβη το 1,5μ αλλά ό,τι δεν μου φαίνεται απίθανο αν είχαμε στάσιμο χαμηλό βάση της διάταξης.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Seth13 : 28-12-17 στις 17:57
    Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
    που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
    και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
    διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
    το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Senior Member Το avatar του χρήστη Valea mare
    Περιοχή
    ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Seth13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει χιονόστρωσεις και μεγαλύτερες σε ορεινή Κορινθία πάλι το 2002. Δεν μίλησε κανένας ότι αυτό γίνεται συχνά. Ωστόσο λεκανοπέδιο γεωγραφικά και διοικητικά είναι μέχρι την Εκάλη με βάση τη γεωγραφία που ξέρω. Δεν θεωρώ τα 600μ των Θρακομακεδόνων λεκανοπέδιο αλλά το λεκανοπέδιο δεν ορίζεται από το υψόμετρο. Υψηλές χιονοστρώσεις μπορούν να δουν υπό-πολύ σπάνιες- προυποθέσεις και παραθαλάσσιες περιοχές της Αττικής όπως πχ η Ραφήνα. Το υψόμετρο είναι σχετικό όταν υπάρχει η θερμοκρασία, μετά τον λόγο έχει ο υετός.
    Ok ρε Seth και η Κατερινη ξεκολοθηκε και εβαλε μισο μετρο το 2012 στην παραλια. Μπορει να γινει. Αλλα το εναμισυ το θεωρω υπερβολη παντως
    Amber Alert. Εξαφανιστηκε Σιβηρικος.Μπορειτε να βοηθησετε?
    τυπος: ψυχρος αντικυκλωνας με παραλληλες ισοβαρεις
    θερμοκρασια πυρηνα : κατω απο -15
    ανεμοι : κυριως βορειοανατολικης συνιστωσας
    συνδυαζεται με : χαμηλο απο αδριατικη ή καμηλα απο συρτη
    Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Senior Member Το avatar του χρήστη vasilis78
    Περιοχή
    ΠΕΡΙΣΣΟΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Seth13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω δει χιονόστρωσεις και μεγαλύτερες σε ορεινή Κορινθία πάλι το 2002. Δεν μίλησε κανένας ότι αυτό γίνεται συχνά. Ωστόσο λεκανοπέδιο γεωγραφικά και διοικητικά είναι μέχρι την Εκάλη με βάση τη γεωγραφία που ξέρω. Δεν θεωρώ τα 600μ των Θρακομακεδόνων λεκανοπέδιο αλλά το λεκανοπέδιο δεν ορίζεται από το υψόμετρο. Υψηλές χιονοστρώσεις μπορούν να δουν υπό-πολύ σπάνιες- προυποθέσεις και παραθαλάσσιες περιοχές της Αττικής όπως πχ η Ραφήνα. Το υψόμετρο είναι σχετικό όταν υπάρχει η θερμοκρασία, μετά τον λόγο έχει ο υετός.
    50 ποντους ειχε η Ραφηνα το 2004..Μπορει να το επαληθευσει και ο Γιαννακης μας εκτος αν στο Πικερμι ειχε κανει 49

Senior Member Το avatar του χρήστη Seth13
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή. (βα ημιορεινό προάστιο του Ροβανιέμι της Μεσογείου)
    Ok ρε Seth και η Κατερινη ξεκολοθηκε και εβαλε μισο μετρο το 2012 στην παραλια. Μπορει να γινει. Αλλα το εναμισυ το θεωρω υπερβολη παντως
    Συμπλήρωσα ότι δεν μου φαίνεται απίθανο, δεν υποστήριξα ότι συνέβη γιατί δεν ήμουν εκεί. Αν το χαμηλό κολλήσει τότε όλα γίνονται, μιλάμε άλλωστε για το 1911, όχι γενικά. Σε γενικές γραμμές οι περιοχές βόρεια του κέντρου γνωρίζουν χιονοστρώσεις άνω των 20-30εκ στους καλούς χιονιάδες καθαρά λόγω θέσης που περιβρέχεται από θάλασσα.
    Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
    που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
    και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
    διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
    το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Senior Member
    Περιοχή
    Gefyra thessalonikis
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από salonikatasos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ε προφανώς και η θεσσαλονίκη την έχει πιο μεγάλη αφού κέντρο της μίας είναι ο λευκός πύργος,κέντρο της άλλης είναι το σύνταγμα ή η ομόνοια,όποιο θέλει ο καθένας,οπότε συγκρίνοντας τις αποστάσεις από το καθένα μπορούμε να πούμε πχ ότι η κηφισιά απέχει από το κέντρο της αθήνας,όσο απέχει περίπου και το ασβεστοχώρι(10 χλμ από λευκό πύργο) από το κέντρο της θεσσαλονίκης. είναι και στα ίδια υψόμετρα περίπου οι 2 περιοχές (300 μέτρα πάνω κάτω και τα 2)

αντιγράφω το σχόλιο στο φβ χθες παιδιού από το ασβεστοχώρι για την περιοχή του λοιπόν,μετά το 2001-2002 που εκεί οι περιοχές είχαν ίσως και 1 μέτρο
    2002-03: 30ποντο
    2003-04: ~30ποντο
    2004-05: ~30ποντο και 40ποντο
    2005-06: 60ποντο
    2006-07: τιποτα
    2007-08: 10ποντο
    2008-09: κενη μνημη!! :O
    2009-10: 25ποντο και 2 10ποντα
    2010-11: 15ποντο
    2011-12: 2 10ποντα και 1 15ποντο
    2012-13: τιποτα
    2013-14: 5ποντο
    2014-15: 2 15ποντα και 1 10ποντο
    2015-16: 1 10ποντο και 1 15ποντο αν και θυμαμαι καλα
    2016-17: 2 20ποντα
    Δεν υπαρχουν ουτε στην φαντασια αυτα

Senior Member Το avatar του χρήστη salonikatasos
    Περιοχή
    Ανάληψη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Georgilio Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπαρχουν ουτε στην φαντασια αυτα
    εκεί μένει αυτός και από το 2011 και μετά επειδή έχω δει και φωτογραφίες από την περιοχή τα πιστεύω. όπως και για τον απρίλη του 2003. τα υπόλοιπα δεν έχω ιδέα,άντε ίσως το 2006 επειδή οι θερμοκρασίες ήταν οριακές να ισχύει το νούμερο,τα άλλα είναι λογικά αν σκεφτούμε τι είχε το κέντρο στις ίδιες περιπτώσεις
    μηδενίσαμε,αλλά δεν τελειώσαμε...

Σελίδα 3 από 249 ΠρώτηΠρώτη 123451353103 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία