Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 148

Θέμα: Περι κλιματικης αλλαγης

Senior Member Το avatar του χρήστη INUIT
    Περιοχή
    Σταυρός -ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
    αλλη μια φορα το ιδιο παντα λαθος...τι θα πει κλιματικη αλλαγη??
    η θα μιλαμε για ανθρωπογενη κλιματικη αλλαγη ή για το φυσικο φαινομενο της αλλαγης του κλιματος που ισχυε και θα ισχυει για "παντα" στον πλανητη μας !!

το κλιματικη αλλαγη δεν στεκεται ουτε καν σαν ορος.....( η εννοια της αλλαγης ειναι συμφυτη με την ενοια του κλιματος )..αλλα εμεις το μαθαμε απ τα μμε το χουμε κανει σουπα ....και το αναμασαμε!!
    Απο Μαρτη...Μαρτης-γδαρτης..........κι απο Αυγουστο χειμωνα!!!!!

Junior Member
    Περιοχή
    Voula, Athens
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από INUIT Εμφάνιση μηνυμάτων
    αλλη μια φορα το ιδιο παντα λαθος...τι θα πει κλιματικη αλλαγη??
    η θα μιλαμε για ανθρωπογενη κλιματικη αλλαγη ή για το φυσικο φαινομενο της αλλαγης του κλιματος που ισχυε και θα ισχυει για "παντα" στον πλανητη μας !!

το κλιματικη αλλαγη δεν στεκεται ουτε καν σαν ορος.....( η εννοια της αλλαγης ειναι συμφυτη με την ενοια του κλιματος )..αλλα εμεις το μαθαμε απ τα μμε το χουμε κανει σουπα ....και το αναμασαμε!!
    Η κλιματικη αλλαγη αποτελει μερος της φυσικης ροης των πραγματων στον πλανητη μας. Αυτο το γνωριζουμε με αρκετη σαφηνεια πλεον.

Η συζητηση γινεται γυρω απο τους παραγοντες που καθοριζουν (ή οχι) αυτες τις εναλλαγες στο κλιμα. Εκει εμπιπτει και η θεωρια της ανθρωπογενης υπερθερμανσης κτλ.

Ελπιζω να γινομαι κατανοητος. Αν και ειναι λογικο να υπαρχει συγχυση γυρω απο το θεμα. Εχουν ακουστει και γραφτει παμπολλες ανακριβειες σχετικα με το θεμα αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη evonimos : 24-10-17 στις 23:49

Senior Member Το avatar του χρήστη [weathermaniac]
    Περιοχή
    Λάρισα[85μ.]-Ιωάννινα[519μ.]
    όταν βρω χρόνο θα βάλω μερικά γραφήματα εδώ, για να εξηγήσω πράγματα, θα ρωτήσω τον καθηγητή μου πρώτα βέβαια της φυσικής κλιματολογίας, αν μου το επιτρέπει,ή από που τα βρήκε για να τα βάλω και να εξηγήσω.
    Το φθινόπωρο τελείωσε πριν καν αρχίσει. Οπότε ο στόχος για τον χειμώνα είναι ένας φυσιολογικός χειμώνας. [χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή]
    Έσπασε η 6ετία χωρίς 30ποντο. Να ξαναμηδενίσουμε?

Περιοχή
    Δυστυχώς εχθές καθώς έπιασα κουβέντα με έναν καθηγητή του πανεπιστημίου μας [χωρίς να είναι στο τομέα μου, θεωρητικός φυσικός είναι] ανακάλυψα μια πολύ πικρή αλήθεια. Τελικά υπάρχουν και επιστήμονες άνθρωποι, και έξυπνοι άνθρωποι, που όχι μόνο αμφισβητούν την ανθρωπογενή υπερθέρμανση, αλλά την κλιματική αλλαγή αυτή καθαυτή ... Όλα είναι συνωμοσία ακόμα και για εκείνον. Οπότε είναι λογικό άτομα όπως που είναι απλοί πολίτες, και όχι επιστήμονες να αμφισβητούν πράγματα. Βέβαια, στην προκειμένη περίπτωση, απλός πολίτης θεωρείται και ο θεωρητικός φυσικός, αφού δεν ξέρει τίποτα πάνω στο αντικείμενο της κλιματολογίας.

Και εδώ ακούστε δικαιολογίες, του τύπου, αφού εγώ δεν έχω αλλάξει την ποσότητα των ξύλων που παίρνω κάθε χειμώνα, δεν έχει ανεβεί η στάθμη της θάλασσας εκεί που μένω, και άλλα λοιπά. Και τα συζήτησα αυτά με τον καθηγητή μου της φυσικής κλιματολογίας, και μου είπε ότι όσο περισσότερα του λέω τόσο πιο πολύ θα μου έχει ετοιμάσει τα διαγράμματα που του έχω ζητήσει. Είναι θλιβερό να διαφωνούμε μόνο και μόνο επειδή δεν μας αρέσει η πραγματικότητα...

Μου είπε ότι μέσα στο ΣΚ θα μου έχει στείλει e mail με αυτά.
    Προσωπικά νιώθω υπόχρεος να γράψω πράγματα πάνω σε αυτά μπας και πείσω άτομα που δεν έχουν κατασταλλάξει σε αυτό το θέμα, ότι ναι, και υπάρχει υπερθέρμανση, και να οφείλεται στον άνθρωπο πέρα από την φυσική μεταβλητότητα.
    Ξέρω ότι τους ακράδαντα αμφισβητίες δεν θα τους πείσω ποτέ, αφού, τα διαγράμματα που θα βάλω εδώ είναι ψεύτικα και πληρωμένα...
    Το φθινόπωρο τελείωσε πριν καν αρχίσει. Οπότε ο στόχος για τον χειμώνα είναι ένας φυσιολογικός χειμώνας. [χαιρέτα μας τον πλάτανο δηλαδή]

Senior Member Το avatar του χρήστη beach-snow
    Περιοχή
    Μελίσσια (321μ.), Αγρίνιο (104μ.), Χόχλια (938μ.).
    Το θέμα της κλιματικής αλλαγής κατ εμέ είναι ένα δευτερεύον ζήτημα, πολύ ενδιαφέρον, αλλά όσο το διακινούμε σε ρυθμούς πολυβόλο, μόνο να χάσουμε έχουμε....αυτά δεν θα το αναπτύξω εδώ τώρα....μπορώ να κάνω ολόκληρο σεμινάριο που λέει ο λόγος....
    Ο καθένας από μας σίγουρα δεν είναι κλιματολόγος και όπως γνωρίζω κλιματολόγος δεν υπάρχει κανείς στην Ελλάδα....Ελληνες κλιματολόγοι, ή παλαιοκλιματολόγοι υπάρχουν στο εξωτερικό.....
    Καλό είναι να μεταφέρουμε κάποια ενδιαφέροντα στοιχεία, που θα έχουν μη βαρύγδουπες δηλώσεις και συμπληρώματα ποδοσφαιρικού τύπου δίπλα....καθείς έχει την άποψή του....άλλοι μαθαίνουν πράγματα που δεν ήξεραν κι άλλοι ενισχύουν με όσα διαβάζουν την άποψή τους....

Παραθέτω δυο ενδιαφέροντα άρθρα από εφημερίδες της Αμερικής....πριν χρόνια....

Το 1975 ο διευθυντής του NCAR (Εθνικό κέντρο έρευνας για την ατμόσφαιρα) Πίτερ Σνάϊντερ, δήλωνε ότι η παγκόσμια ΨΥΞΗ (παρακαλώ), απειλεί την παγκόσμια σταθερότητα, με την τρομοκρατία και τον πυρηνικό εκβιασμό!!!
    Μετά από λίγα χρόνια "ανακάλυψαν" ότι πάμε προς την παγκόσμια θέρμανση....ξαφνικά....με το κουμπί!!!

In 1975, the NCAR director said global cooling threatened global stability with terrorism and nuclear blackmail...CHICAGO TRIBUNE...

Πολύ σημαντικό επίσης άρθρο για την κλιματική αλλαγή, ή τον σύγχρονο μύθο της μάλλον (κατ εμε)...γιατί κλιματική αλλαγή υπήρξε, υπάρχει και θα υπάρχει!!!
    To 1974 στους New York Times...
    "Ομόφωνη συναίνεση εμπειρογνωμόνων για το κλίμα, στη Γερμανία...Η παγκόσμια ψύξη, απειλεί την παγκόσμια παραγωγή τροφίμων"...
    Λίγα χρόνια πριν η ψύξη, σήμερα η θέρμανση....όπου φυσάει ο άνεμος των συμφερόντων δηλαδή....

https://realclimatescience.com/2017/...s-food-output/

http://weatherparty.blogspot.gr/
    Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Super Moderator Το avatar του χρήστη sotos*snow
    Περιοχή
    Μακροχώρι Ημαθίας
    Ειρωνείες και προσβολές προς τρίτα άτομα θα σβηνονται χωρίς προειδοποίηση είπαμε και θα υπάρχουν οι ανάλογες κυρώσεις......
    Μετεωρολογικός Σταθμός Μακροχωρίου:
    http://penteli.meteo.gr/stations/veroia/
    Κάμερα Μακροχωρίου:
    http://penteli.meteo.gr/stations/veroia/makrohori.jpg

Περιοχή
    Τι επεισόδια έχασα πάλι εδώ??, Όταν βάλω τα διαγράμματα, καλό θα είναι να υπάρξει μια εποικοδομητική συζήτηση.

Senior Member Το avatar του χρήστη beach-snow
    Περιοχή
    Μελίσσια (321μ.), Αγρίνιο (104μ.), Χόχλια (938μ.).
    Εχω κανει Μιχαηλ μια 3ωρη ραδιοφωνικη εκπομπη περυσι με Ελληνα παλαιοκλιματολογο της Σουηδιας, που μοιρασε γενικη γνωση στο θεμα και μεσα απο την ερευνα....πολλα πραγματα δεν ακουγονται ουτε στα Ελληνικα πανεπιστημια και θα την ξανακανω....
    Οταν μπορω θα ανεβαζω αρθρα και συγκρητικες εικονες οπως παραπανω, που σποδεικνυουν απλα και μονο αυτο που βλεπουμε πολλοι πλεον επιστημονες και μη....αυτη η κλιματικη αλλαγη που πλασσαρουν ειναι απο τα μεγαλυτερα ψεματα....
    Προσωπικα ειμαι υπερμαχος της κλιματικης αλλαγης χωρις εισαγωγικα, γιατι αν δεν υπηρχε πχ το οτι ο καιρος εχει γυρισματα δεν θα υπηρχαμε απλα....αποψεις εκφραζουμε ολοι, ερευνουμε και μαζευουμε γνωση...

http://weatherparty.blogspot.gr/
    Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Senior Member Το avatar του χρήστη Snow Leopard
    Περιοχή
    Λακωνία
    Αυτά που πόσταρε ο beach snow είναι γεγονός - έχω δει και ντοκυμαντέρ σχετικά, όπου έδειχνε τα σχετικά ρεπορτάζ από τα δελτία ειδήσεων - και όντως τα media βομβάρδιζαν την κοινή γνώμη με ειδήσεις γύρω από την νέα επερχόμενη εποχή των παγετώνων. Γενικότερα η καταστροφολογία και η τρομοκράτηση ήταν και παραμένει πάντα αγαπημένο φετίχ των μέσων ενημέρωσης, όπως βέβαια και η συνομοσιολογία ασκεί πάντα έλξη στον κόσμο.

Αυτό φυσικά μπορεί να σημαίνει πολλά αλλά και τίποτα στο σήμερα και για το συγκεκριμένο θέμα που συζητάμε.

Το δύσκολο κομμάτι είναι αυτό της αμερόληπτης κρίσης. Οποιοσδήποτε προσπαθεί να εξετάσει οτιδήποτε, εάν συνεχίζει να το κάνει μέσα από το πρίσμα των προκαταλήψεών του - όποιες κι αν είναι αυτές - θα οδηγείται πάντα σε λάθος συμπεράσματα - ή καλύτερα, θα βρίσκει πάντα τρόπο να οδηγείται στα συμπεράσματα που αυτός θέλει - θεωρώντας μάλιστα ότι τα συμπεράσματά του βασίζονται σε ακλόνητα επιχειρήματα.

Περιοχή
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από beach-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχω κανει Μιχαηλ μια 3ωρη ραδιοφωνικη εκπομπη περυσι με Ελληνα παλαιοκλιματολογο της Σουηδιας, που μοιρασε γενικη γνωση στο θεμα και μεσα απο την ερευνα....πολλα πραγματα δεν ακουγονται ουτε στα Ελληνικα πανεπιστημια και θα την ξανακανω....
    Οταν μπορω θα ανεβαζω αρθρα και συγκρητικες εικονες οπως παραπανω, που σποδεικνυουν απλα και μονο αυτο που βλεπουμε πολλοι πλεον επιστημονες και μη....αυτη η κλιματικη αλλαγη που πλασσαρουν ειναι απο τα μεγαλυτερα ψεματα....
    Προσωπικα ειμαι υπερμαχος της κλιματικης αλλαγης χωρις εισαγωγικα, γιατι αν δεν υπηρχε πχ το οτι ο καιρος εχει γυρισματα δεν θα υπηρχαμε απλα....αποψεις εκφραζουμε ολοι, ερευνουμε και μαζευουμε γνωση...
    Αυτός ο παλαιοκλιαμτολόγος μπορεί να ήταν από το ελάχιστο ποσοστό που είναι αυτής της απόψεως. Και για ποιον λόγο δεν λέγονατι στα ελληνικά πανεπιστήμια? Ποιες είναι οι πήγές σου και μπορείς να λες κάτι τέτοιο ?

Σελίδα 2 από 15 ΠρώτηΠρώτη 123412 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας