Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 23 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 1321222324 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 221 έως 230 από 234

Θέμα: ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ-ΚΡΙΤΙΚΗ ΤΗΣ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ ΠΟΡΕΙΑΣ ΤΟΥ ΧΕΙΜΩΝΑ 2016-17

Super Moderator
    Περιοχή
    Κρυονέρι 365μ.
    σαλονικατασο οπως εσπασε η αχιονια στη Θεσ/νικη με 8-10ποντο ετσι εσπασε και στην Αθηνα με 3-5ποντο...καπου εκει ειναι και η αναλογια στα χιονια των δυο πολεων κατα τη γνωμη μου...10 ποντο στην Αθηνα ειναι σαν 20ποντο στη Θεσσαλονικη...
    Στα υπολοιπα συμφωνω!!

Αυτα τα περι αναστροφων τα εχω αποδειξει στο Γιαννη με νουμερα κι απο'δω απο το σταθμο της Ρεας που Δεκεμβρη και Γεναρη επιασε μεσες μεγιστες Κοζανης,αλλα τα αγνοει επιδεικτικα...

Δεν εχει νοημα πλεον να συνεχιζουμε την κουβεντα...

Senior Member Το avatar του χρήστη BOLIOTIS
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ
    παρόλο που ο χειμώνας 2016-2017 τελειώνει τυπικά σε 4 ημέρες εγώ σταματάω εδώ τη χειμερινή διαδρομή μου στο forum και ετοιμάζομαι για την όμορφη εποχή της άνοιξης. Μέχρι τις αρχές Νοεμβρίου πρώτα ο θεός να είμαστε καλά θα ξαναμπώ forum και μόνο σε περίπτωση κάποιου αξιόλογου καιρικού φαινομένου κατά τη διάρκεια της άνοιξης, του καλοκαιριού, και του φθινοπώρου θα μπω πριν τον Νοέμβρη.
    Και πάμε τώρα στο ταμείο:
    O απερχόμενος χειμώνας 2016-2017 στη περιοχή της Μαγνησίας, για εμένα και επαναλαμβάνω για εμένα και μόνο ήταν μετριότατος. Τα κύρια χαρακτηριστικά του ήταν:
    1)Μια παρατεταμένη περίοδος θερμοκρασιών χαμηλότερων των μ.ο. κατά τη διαρκεια Δεκ και Ιαν χωρίς όμως αυτές οι Τ να συνδιάζονται με υετό στο 80% περιπου αυτών

2)Μια πολύ ψυχρή περίοδος (7 Ιαν - 12 Ιαν) με ολικους παγετούς μεχρι το κύμα και μια 1)χιονοπτωση χωρις στρώσιμο 2) ένα 7-8ποντο 3) ένα 15 ποντο όλα μεχρι το κύμα

3)παρα πολλά πασπαλίσματα κατά το γενάρη στο πήλιο και καποιες πιο αξιόλογες χιονοπτώσεις επίσης πήλιο που διατήρησαν ανοικτό το χιονοδρομικό για μεγάλη διάρκεια.

4)Έναν ανύπαρκτο Φλεβάρη και σε θερμοκρασίες και σε φαινόμενα

5)Ένα μάρτιο με αρκετο υετό μεχρι τώρα αλλά χωρις χαμηλές θερμοκρασίες για κάτι σε χιόνι , εκτός από μια χιονόπτωση μιας νύκτας στα ψηλά του πηλίου.

Σίγουρα έχουν υπάρξει και ηπιότεροι χειμώνες από αυτόν που πέρασε και ιδιαίτερα στα ορείνα που ψάχναμε το χιόνι ακόμη και στα χάνια. Υπάρχουν και χειμώνες όμως που το χιόνι έφτανε και τα 5 και 6 μέτρα στα ψηλά. Οσο αφορά στα πεδινά όλη δύναμη του χειμώνα υετικά συμπηκνώθηκε στη περίοδο 7-12 Ιαν και μετά δεν έδωσε τίποτα η ελάχιστα. Αποψή μου είναι ότι ένας χειμώνας είναι καλός ή και κοσμοϊστορικός όταν μεγιστοποιείται σε ποσότητα ο συνδιασμός του υετού με τις χαμηλές Τ και όχι όταν έχει κρύο σκέτο χωρίς υετό. Όταν πχ έχει 1 c και χιονίζει χαίρομαι να έχω δουλειές και να πρέπει να βγώ έξω. Όταν όμως έχει 2 και 3 και 4c με ξαστεριά, προτιμάω να μην έχω δουλειές γιατι τι να χαρώ? το κρύο το σκέτο? δε μου λέει τιποτα. Εν πάσι περιπτώση ότι και να ήταν ο χειμώνας 2016-2017, ανήκει στο παρελθόν. Εύχομαι ο επόμενος χειμώνας 2017-2018 να είναι πιο υετοφόρος και ικανοποιητικά ψυχρός. Έύχομαι σε όλα τα παιδια να είναι καλά, καλή άνοιξη, καλό και όχι καυσωνάτο καλοκαίρι και καλό φθινόπωρο βροχερό και ωραίο όπου και θεού θέλοντος θα τα ξαναπούμε. Καλα να περνάτε Καληνύχτα.

Super Moderator Το avatar του χρήστη notios_polos
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    νομιζω ότι πολλες αποψεις-γνωμες θα αναθεωρηθουν προς το τελος του μαρτη και στις αρχες απριλη στο συγκεκριμενο θεμα
    ΒΡΥΑ!!! ΚΑΙ ΛΕΙΧΗΝΕΣ!!! ΦΥΤΡΩΣΑΝ ΚΑΤΑΜΕΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ.....(ΕΜΕΙΣ ΜΗΔΕΝΙΣΑΜΕ...)

Senior Member Το avatar του χρήστη [weathermaniac]
    Περιοχή
    Λάρισα[85μ.]-Ιωάννινα[519μ.]
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από notios_polos Εμφάνιση μηνυμάτων
    νομιζω ότι πολλες αποψεις-γνωμες θα αναθεωρηθουν προς το τελος του μαρτη και στις αρχες απριλη στο συγκεκριμενο θεμα
    άνοιξη είναι
    Με την ευχή η άνοιξη και το καλοκαίρι να έχει πολλά από αυτά:https://www.youtube.com/watch?v=ze6hKctqBNg, και εγώ να είμαι στην θέση του τύπου με το αυτοκίνητο, αρκεί να προσγειωθώ σε λίμνη
    Υ.Γ.
    Σε 30 χρόνια ο καιρός θα ελεγχθεί πλήρως. Ξέρετε από ποιον.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    άνοιξη είναι
    με την ιδια λογικη τοτε και ο νοεμβριος είναι φθινοπωρο...χαχαχαχα
    ΒΡΥΑ!!! ΚΑΙ ΛΕΙΧΗΝΕΣ!!! ΦΥΤΡΩΣΑΝ ΚΑΤΑΜΕΣΗΣ ΤΟΥ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΟΥ.....(ΕΜΕΙΣ ΜΗΔΕΝΙΣΑΜΕ...)

Περιοχή
    με την ιδια λογικη τοτε και ο νοεμβριος είναι φθινοπωρο...χαχαχαχα
    Είναι φθινόπωρο
    Με την ευχή η άνοιξη και το καλοκαίρι να έχει πολλά από αυτά:https://www.youtube.com/watch?v=ze6hKctqBNg, και εγώ να είμαι στην θέση του τύπου με το αυτοκίνητο, αρκεί να προσγειωθώ σε λίμνη
    Υ.Γ.

Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από [weathermaniac] Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι φθινόπωρο
    και ο νοεμβριος και ο μαρτιος και πολύ σπανια ο απριλιος μπορει να εχουν χειμωνιάτικα χαρακτηριστικα εως και καθαρο χειμωνα...αρα ο χειμωνας ξεκινα από μεσα νοεμβριου και τελειωνει στο πρωτο δεκαημερο του απριλιου

Περιοχή
    και ο νοεμβριος και ο μαρτιος και πολύ σπανια ο απριλιος μπορει να εχουν χειμωνιάτικα χαρακτηριστικα εως και καθαρο χειμωνα...αρα ο χειμωνας ξεκινα από μεσα νοεμβριου και τελειωνει στο πρωτο δεκαημερο του απριλιου
    και ο χειμώνας έχει πολλές φορές συμπεριφορά φθινοπώρου ή άνοιξης
    Υ.Γ.

Senior Member Το avatar του χρήστη ndimensi
    Περιοχή
    Πάτημα Χαλανδρίου - Καλυθιές Ρόδου
    Ο Δεκέμβριος 2016 και ο Ιανουάριος 2017 ήταν μία πραγματική γροθιά στο μονοπώλιο της κλιματικής αλλαγής που θέλει κάθε μήνα να κλείνει με θερμοκρασίες πάνω από τα κανονικά.
    Ήταν δύο μήνες πραγματικού χειμώνα (και ας μην έκανε πολλές βροχές το Δεκέμβρη), αλλά αυτό που είχαμε ανάγκη (η φύση κι εμείς) ήταν η νάρκη που σε ωθεί ο αληθινός χειμώνας.
    Φέτο αυτό συνέβη, ωστόσο το καιρικό μέλλον παραμένει αβέβαιο με τάση πάντα τα θερμά σενάρια να πρωταγωνιστούν...
    Κωνσταντίνος, Πάτημα Χαλανδρίου (246m)
    Αθήνα
    https://www.flickr.com/photos/ndimensi/sets/

Senior Member Το avatar του χρήστη xionoflorina
    Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    Ο χειμώνας στα ημιορεινα είναι από 20/11 μέχρι 20/3. Είναι η περίοδος που ο κανόνας είναι να χει μέρα με χιόνι κάθε δεκαήμερο από της Αγ. Αικατερίνης μέχρι τα μέσα Μαρτίου.

Απρίλιο και 28η και 5 Νοεμβρίου είναι άλλες εποχές που απλά είναι σπάνιες και συνήθως άνευ σημασίας νιφαδοπτωσεις. 7/04/03 ήταν η ανωμαλια της ανωμαλιας, σαν να χαμε 42-43 βαθμούς μέσα Οκτωβρίου

Πεδινα ούτε ο Νοέμβρης είναι χειμώνας ούτε το δεύτερο μισό Μάρτη καλά καλά ούτε οι πρώτες μέρες Δεκεμβρίου
    Κάπου 10/12 με 10/3 επιεικώς κιόλας

Σελίδα 23 από 24 ΠρώτηΠρώτη ... 1321222324 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία