Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 19 από 19

Θέμα: ΠΑΡΝΑΣΣΟΣ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2016-2017

Super Moderator
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ 170μ.

Junior Member
    Περιοχή
    North Evia
    Καλησπέρα σε όλους και καλή χρονιά,
    Γράφω σπάνια σε forum αλλά μετά τη χτεσινή εμπειρία στο χ.κ.παρνασσου αξίζει μία γνώμη. Με μόνο τον Αίολο ανοιχτό και να σταματάει συχνά, δρόμος προς το χιονοδρομικό σε άθλια κατάσταση αλλά 25€ είσοδος σταθερά είτε είναι καθημερινή είτε μετά τις 12:00 δεν πιστεύω ότι αξίζει να μπει κάποιος σε τόση ταλαιπωρία.
    Πέρα από τα παραπάνω πολύ χιόνι, ομίχλη και αέρας χτες αλλά το απολαύσαμε μετά από αρκετό καιρό αποχής!

Senior Member Το avatar του χρήστη Κώστας Πολίτης
    Περιοχή
    Φωκίδα
    Πρώτη μέρα την Κυριακή στο βουνό με την Ακαδημία του ΕΟΣ Αχαρνών.

Τέλεια μέρα και ιδανικό ξεκίνημα για τα παιδιά.

Ο σύλλογος και οι άνθρωποι που στελεχώνουν το τμήμα χιονοδρομίας άψογοι παιδαγωγοί ,δάσκαλοι και χαρακτήρες.

Σας τους συστήνω ανεπιφύλακτα.

https://www.youtube.com/watch?v=jPBDlHXE9wE

Η μέρα ξεκίνησε κάπως παράξενα.

Κι ενώ πρωί πρωί είμασταν στο 1750 έξω από την Αφροδίτη και ετοιμαζόμασταν για πάνω,

σκύβω για ένα λεπτό στις μπότες της κόρης μου και μέχρι να γυρίσω...άφαντα τα σκί μου!

Τα είχαν πάρει. Καινούρια σκι..με 3 φορές τσούλημα.. δεν μπορούσα και να φύγω ήμουν με την μικρή μαζί.

Έψαχνα τριγύρω.. τίποτα! Φύγαμε όλοι μαζί για πάνω στο 1950 και άρχισα κι εκεί ψάξιμο.

Καθόμουν μπάστακας στις ουρές σε όλα τα λίφτ, μπαινόβγαινα στο πάνω σαλέ πάνω κάτω, ξανακατέβηκα στο 1750,

έκανα βόλτα στα παρκινγκ κοιτάζοντας στα αμάξια.. και κάθε τόσο πάνω στο 1950 μήπως χρειάζεται κάτι η κόρη μου.

Ξανακατεβαίνοντας στο 1750 και αφού δεν είχε καθόλου κόσμο κάτω είδα στο σημείο που είχα και τα δικά μου σκι ,

παρατημένα κάτι νοικιάρικα από τον Δημητριάδη. Και ναι είχε συνέβη (ετυχώς τελικά) αυτό που ψιλιάστικα.

Μου τα είχε πάρει κάποιος κατα λάθος και είχε αφήσει τα νοικιάρικα εκει.

Τώρα πως μπέρδεψε twin tip 92 μέση και ορειβατική δέστρα..με νοικιάρικο...πρέπει να ήταν πολύ πολύ αρχάριος.

Όταν κατάλαβε το λάθος κατά τις 11.30-12.00 πήγε τα σκι και τα παρέδωσε στις πάνω πληροφορίες,

άφησε όνομα και τηλέφωνο με μια "συγνώμη" στις σημειώσεις. Τέλος καλό, όλα καλά.

Φίλε να σαι πάντα καλά με υγεία!

Senior Member
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο (υψος Αττικης οδου)
    Για ποιον λόγο δεν είναι ανοικτά τα μισά λίφτ? Σήμερα π.χ μια χαρά μέρα είχε πάνω και μια χαρά χιόνι. Ποιος είναι ο λόγος?

Member Το avatar του χρήστη Madaros
    Περιοχή
    Κηφισιά
    2 σχόλια για τον Παρνασσό όπως τον έζησα το ΣΚ- το ένα καιρικό και το άλλο διοικητικό.

1. Το βουνό δεν έχει τόσο χιόνι αναλογικά όσο θα περίμενε κανείς και γιαυτό εμφανίζονται πέτρες στην κόκκινη του Ηρακλή και στη Χαράδρα (πλάι στο δρόμο)- επίσης πολύ κοτρώνα σε όλα τα απάτητα (μικρή εξαίρεση ίσως αυτά στο πλευρό της κόκκινης-Βάκχου). Αντίθετα, ο Χελμός στις στατιστικές εμφανίζεται με συν ένα μέτρο χιόνι από τον Παρνασσό και αυτή είναι τάση που έχω προσέξει τα τελευταία 3-4 χρόνια (Χελμός να φορτώνει και Παρνασσός να έχει τρομερά φειδωλό χιόνι). Ξέρεις κανείς γιατί και ποιά καιρικά συστήματα παίζουν ρόλο σε αυτό;

2. Οι ουρές το Σάββατο για τα εισιτήρια ήταν 45 λεπτών (μετρημένα). Το ΧΚ έχει ηλεκτρονικό εισιτήριο του οποίου το σύστημα είναι απενεργοποιημένο- κάτι για το οποίο το προσωπικό δηλώνει άγνοια ή τελείως αφοπλιστική αδιαφορία λέγοντας 'μπα δεν θα δουλέψει φέτος'. Γιατί ένα κέντρο που κατα τα άλλα διεκδικεί κάποια αρτιότητα να θέλει σαδιστικά να περιμένεις στην ουρά 45 λεπτά και να μην φτιάχνει την απλή πλατφόρμα ηλεκτρονικών εισιτηρίων;;;;
    'Mimicry returned as menacing mockery'
    H. Bhabha.

Senior Member
    Περιοχή
    Εχει δηλαδη τωρα 1 μετρο παραπανω απο Παρνασσο ο Χελμος?

Junior Member
    Περιοχή
    Αθήνα
    Για το αν είναι μέτρο δεν ξέρω, αλλά ο Χελμός είναι κοντά στο max του και ο Παρνασσός θέλει ακόμα πολύ δουλειά, ειδικά στα εκτός.

Senior Member
    Περιοχή
    Ξερουμε για ποιον λογο ειναι κλειστος ο Ηρακλης σημερα? Σκεφτομαι να ανεβω αυριο, με μονο Αιολο ανοικτο τσαμπα λεφτα.

Junior Member Το avatar του χρήστη maikrollin
    Περιοχή
    ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ
    στο ριπορτ γραφει παρκο ανοιχτο. εχει ανεβει κανεις να δωσει μια εικονα ??? λεω να ανεβω την επομενη εβδομαδα μιας και τιμησα πολυ χελμο με παρκο στο επακρο!!

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας