Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 101 έως 108 από 108

Θέμα: Καιρικές εμπειρίες απο το στρατό

Senior Member Το avatar του χρήστη snowmix99b
    Περιοχή
    235μ Βριλήσσια - Χαλάνδρι Αττική Οδός
    Θυμαμαι 124ΠΒΕ Τριπολη με χιονι και εγω θαλαμοφυλακας να πεταω σταφιδες στον διπλα θαλαμοφυλακα γιατι δεν με ακουσε οτι θα εριχνε χιονι το βραδυ εκεινο. Το πρωι τελικα επιασε μια πετσα.Αλλη μερα ειχα κανει σκοπια Σ22 σε κατι λαγκαδια και μας την επεσε ενας μαυρος σκυλος μεσα απο το χιονι και απο τον τρομο μας οπλισαμε (χωρις τον γεμιστηρα) χωρις να ξερουμε τι ειναι, καλουσαμε στον αρυρματο βοηθεια μας την πεσανε και ερχεται ενας "μονιμας" για το σκυλο με φερατε? πολυ γελιο. Εκανα σκοπια με ενα Ιταλο-ελληνα και καταργιοτανε στα ιταλικα παο φοβο? ισως. Μεσημερι της ιδιας μερας ειχα υπηρεσια μαγειρια με ομιχλη σε ενα εντελος αποκοσμο τοπιο βγαλμενο απο θριλερ! ειχα φαει τρελο σκαλομα με τα δεντρα...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη snowmix99b : 07-01-18 στις 18:48
    Σταθμος Χαλανδριου-Βριλησσιων: chal-brill90weather.zapto.org
    Μετεοκαμερα: offline
    +Κυνηγός χιονοκαταιγίδας+

Senior Member Το avatar του χρήστη PAN1983
    Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΣ, ΑΤΤΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από brainstorm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς κάπως έτσι ένιωσα φίλε μου στο χιόνια 4 με 7 Γενάρη 2002. Τότε ζούσα ακόμα μόνιμα Αθήνα, αλλά υπηρετούσα στο αεροπορικό απόσπασμα Ρόδου. Με επιασαν τα κλαμματα με τις χιονοαναφορές που μου έστελναν φίλοι απο Αθήνα. Πολλά μάλιστα παιδιά που είχαν πάρει άδεια την περιοδο των Φώτων (απο 3 Ιανουαρίου) είχαν τα τυχερά ξεμείνει Αθήνα μέχρι τις 8 που ομαλοποιηθηκαν οι πτήσεις. Το χειρότερο δε ηταν ότι μετά τις 5 Ιανουαρίου έπιασε στο νησί ένας κρύος βορειανατολικος άνεμος (νεφοδιαλυτης για τη Ρόδο), με αποτέλεσμα απίστευτες ριπες κ κρύο στη σκοπιά (μέγιστη 6 βαθμοί το μεσημέρι), αλλά κ λιακάδα. Το απόλυτο ξενέρωμα δηλαδή. Ευτυχώς με αποζημιωσαν στην Αθήνα οι χιονιαδες του 2004, 2006, κ 2008.
    Ναι κι εγω σκεφτομαι οτι θα μπορουσαν τα πραγματα να ειναι χειροτερα και να ειχα χασει το ΄04 παραδειγμα που η Ανατολικη Αττικη θαφτηκε! Θα ημουν με ψυχοφαρμακα πιστευω τωρα χαχαχα...
    ''ΠΑΓΩΝΙΑ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙ ΝΑ 'ΤΑΝ Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΗ, ΚΙ Η ΛΙΑΚΑΔΑ ΝΑ 'ΤΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ-ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...''

Senior Member Το avatar του χρήστη Seth13
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή. (βα ημιορεινό προάστιο του Ροβανιέμι της Μεσογείου)
    Εγώ είχα χάσει του 2002... τι να λέμε τώρα... και είχα και στη πλάτη μου τη μαύρη δεκαετία 92-2002 που για μένα έγινε 12ετία με το μαρτύριο του ταντάλου τον Φεβρουάριο του 2003! Αποζημιώθηκα όμως στο στρατό όπως έχω ξαναγράψει. Επίτηδες πήγα τέλη Γενάρη για να μην χάσω κάποιον προσήνεμο και μου έκατσαν 30 πόντοι χιόνι τον Φεβρουάριο του 2015 στο ΚΕΠΒ. Νομίζω πως ο BrainA με είχε ενημερώσει ότι κάτι έρχεται και μιας δεν είχα smartphone μαζί μου, ζήτησα από ένα παιδί να δω για δύο λεπτά χάρτες. Αυτό που είδα μου έφτανε για τη Βοιωτία που βρισκόμουν. Είπα στο θάλαμο ότι Δευτέρα θα χιονίσει. Ξυπνάμε και είχε ήλιο. ''Πού είναι το χιόνι;'' μου λέει ένας και άρχισαν να κοροϊδεύουν. Εγώ απλώς χαμογέλασα. Μεσημέρι πιάνει χιονόβροχο που όσο πέρναγε η ώρα το γύρναγε σε καθαρό χιόνι. Το απόγευμα άρχισε η χιονόστρωση και να πέφτει η στουπάρα στους προβολείς του στρατοπέδου για όσους ξέρουν και έχουν πάει. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα το πρώτο βράδυ που βρισκόμασταν όρθιοι στο προαύλιο της 2ης μοίρας.

Εν τω μεταξύ, είχα πει και στον υπεύθυνο των μαγειρίων ότι θα ξαναχιονίσει (είχε προηγηθεί ο ακόμα μεγαλύτερος χιονιάς για τη Θήβα της Πρωτοχρονιάς του 2015) και γενικά μαθεύτηκε. Στη 2η μοίρα με φώναζαν ''μετεωρολόγο'' και το συζητούσα με τον Διαμαντή για όσους ξέρουν και πέρασαν εκείνη τη περίοδο από τη 2η μοίρα στο ΚΕΠΒ. Η χιονόπτωση συνεχίστηκε έως και το μεσημέρι της Τετάρτης! Χιόνιζε κατά διαστήματα και όλη την Τρίτη ενώ ξαγρυπνούσα στα κρυφά και ζητούσα από θαλαμοφύλακες να με αφήνουν να βλέπω τη χιονόπτωση από το παράθυρο. Την τελευταία ημέρα το πρωί έριξε και το καλύτερο χιόνι της κακοκαιρίας, πολύ πυκνό και με αέρα. Σε κάποια φάση έπρεπε να βρεθώ με έναν παιδικό μου φίλο από την 4η μοίρα που είχε τύχει να μπούμε στην ίδια σειρά και δώσαμε σημείο συνάντησης στο κεντρικό ΚΨΜ. Τέτοιο πράγμα το έχω ξαναζήσει στην Αγία Παρασκευή το 2004 μόνο. Έριχνε τόσο χιόνι και με τόσο δυνατό αέρα που δεν μπορούσαμε να προχωρήσουμε. Blizzard με τα όλα του. Έτσι, έστειλα στον BrainA και έγραψε εδώ αναφορά για μένα.

Περιττό να πω ότι παρέλαση δεν κάναμε (ούτε ξαναμαζέψαμε κουκουνάρια). Τα ΚΨΜ άδειασαν ενώ αυτό της 2ης μοίρας έκλεισε αφού είχε σταματήσει και η τροφοδοσία. Μάλιστα, μαγείρεψαν πάλι το ίδιο φαγητό στα μαγειρεία γιατί δεν είχαν έρθει νέες προμήθειες.

Τελικά με έστειλαν Κύπρο όπου ο Μάρτιος χαρακτηρίστηκε και από βροχές. Εκεί μάλιστα έζησα και μία από τις πιο δυνατές νεροποντές της ζωής μου φυλώντας σκοπιά. Αρχές Απριλίου έφυγα από μια καταπράσινη πεδιάδα στο Τσέρι για την άδεια του Πάσχα και γυρνώντας μετά από 17 ημέρες αντίκρυσα την ξεραϊλα και την αρχή του κυπριακού καλοκαιριού. Ευτυχώς σχεδόν αμέσως μετά μπήκα επιλοχίας για υπηρεσίες και να είναι καλά εκείνος ο λοχαγός που κίνησε τις διαδικασίες για να μου βάλουν air condition στο γραφείο της Πυροβολαρχίας Διοικήσεως.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Seth13 : 07-01-18 στις 19:53
    Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
    που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
    και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
    διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
    το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΣ, ΑΤΤΙΚΗ
    Χαχαχα.. τι μου θυμησες, οταν προσγειωθηκαμε Κυπρο εμεινα εκπληκτος απο το ''ασπρο'' χωμα και την ξεραιλα.. Λεω μεση ανατολη με τα ολα της! Τελη Ιουνιου ολα αυτα βεβαια και μαλιστα του 2007..
    ''ΠΑΓΩΝΙΑ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙ ΝΑ 'ΤΑΝ Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΗ, ΚΙ Η ΛΙΑΚΑΔΑ ΝΑ 'ΤΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ-ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...''

Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΣ, ΑΤΤΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Seth13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ είχα χάσει του 2002... τι να λέμε τώρα... και είχα και στη πλάτη μου τη μαύρη δεκαετία 92-2002 που για μένα έγινε 12ετία με το μαρτύριο του ταντάλου τον Φεβρουάριο του 2003! Αποζημιώθηκα όμως στο στρατό όπως έχω ξαναγράψει. Επίτηδες πήγα τέλη Γενάρη για να μην χάσω κάποιον προσήνεμο και μου έκατσαν 30 πόντοι χιόνι τον Φεβρουάριο του 2015 στο ΚΕΠΒ. Νομίζω πως ο BrainA με είχε ενημερώσει ότι κάτι έρχεται και μιας δεν είχα smartphone μαζί μου, ζήτησα από ένα παιδί να δω για δύο λεπτά χάρτες. Αυτό που είδα μου έφτανε για τη Βοιωτία που βρισκόμουν. Είπα στο θάλαμο ότι Δευτέρα θα χιονίσει. Ξυπνάμε και είχε ήλιο. ''Πού είναι το χιόνι;'' μου λέει ένας και άρχισαν να κοροϊδεύουν. Εγώ απλώς χαμογέλασα. Μεσημέρι πιάνει χιονόβροχο που όσο πέρναγε η ώρα το γύρναγε σε καθαρό χιόνι. Το απόγευμα άρχισε η χιονόστρωση και να πέφτει η στουπάρα στους προβολείς του στρατοπέδου για όσους ξέρουν και έχουν πάει. Το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα το πρώτο βράδυ που βρισκόμασταν όρθιοι στο προαύλιο της 2ης μοίρας.

Εν τω μεταξύ, είχα πει και στον υπεύθυνο των μαγειρίων ότι θα ξαναχιονίσει (είχε προηγηθεί ο ακόμα μεγαλύτερος χιονιάς για τη Θήβα της Πρωτοχρονιάς του 2015) και γενικά μαθεύτηκε. Στη 2η μοίρα με φώναζαν ''μετεωρολόγο'' και το συζητούσα με τον Διαμαντή για όσους ξέρουν και πέρασαν εκείνη τη περίοδο από τη 2η μοίρα στο ΚΕΠΒ. Η χιονόπτωση συνεχίστηκε έως και το μεσημέρι της Τετάρτης! Χιόνιζε κατά διαστήματα και όλη την Τρίτη ενώ ξαγρυπνούσα στα κρυφά και ζητούσα από θαλαμοφύλακες να με αφήνουν να βλέπω τη χιονόπτωση από το παράθυρο. Την τελευταία ημέρα το πρωί έριξε και το καλύτερο χιόνι της κακοκαιρίας, πολύ πυκνό και με αέρα. Σε κάποια φάση έπρεπε να βρεθώ με έναν παιδικό μου φίλο από την 4η μοίρα που είχε τύχει να μπούμε στην ίδια σειρά και δώσαμε σημείο συνάντησης στο κεντρικό ΚΨΜ. Τέτοιο πράγμα το έχω ξαναζήσει στην Αγία Παρασκευή το 2004 μόνο. Έριχνε τόσο χιόνι και με τόσο δυνατό αέρα που δεν μπορούσαμε να προχωρήσουμε. Blizzard με τα όλα του. Έτσι, έστειλα στον BrainA και έγραψε εδώ αναφορά για μένα.

Περιττό να πω ότι παρέλαση δεν κάναμε (ούτε ξαναμαζέψαμε κουκουνάρια). Τα ΚΨΜ άδειασαν ενώ αυτό της 2ης μοίρας έκλεισε αφού είχε σταματήσει και η τροφοδοσία. Μάλιστα, μαγείρεψαν πάλι το ίδιο φαγητό στα μαγειρεία γιατί δεν είχαν έρθει νέες προμήθειες.

Τελικά με έστειλαν Κύπρο όπου ο Μάρτιος χαρακτηρίστηκε και από βροχές. Εκεί μάλιστα έζησα και μία από τις πιο δυνατές νεροποντές της ζωής μου φυλώντας σκοπιά. Αρχές Απριλίου έφυγα από μια καταπράσινη πεδιάδα στο Τσέρι για την άδεια του Πάσχα και γυρνώντας μετά από 17 ημέρες αντίκρυσα την ξεραϊλα και την αρχή του κυπριακού καλοκαιριού. Ευτυχώς σχεδόν αμέσως μετά μπήκα επιλοχίας για υπηρεσίες και να είναι καλά εκείνος ο λοχαγός που κίνησε τις διαδικασίες για να μου βάλουν air condition στο γραφείο της Πυροβολαρχίας Διοικήσεως.
    Σε ποιο ταγμα ησουν στην Κυπρο Σωτηρη?

Senior Member Το avatar του χρήστη Seth13
    Περιοχή
    Αγία Παρασκευή. (βα ημιορεινό προάστιο του Ροβανιέμι της Μεσογείου)
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PAN1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποιο ταγμα ησουν στην Κυπρο Σωτηρη?
    Ελδυκ 3/1 στο Τσέρι κοντά στη Λευκωσία στο Πυροβολικό. Με διοικητή στα λελέ του και φαντάρους και στελέχη να λένε την φράση: ''Ζωάρα στο Τσέρι''. Μεικτό με Κύπριους βύσματα όπου μαζί με το βασιλικό ποτίζεται κι η γλάστρα οπότε ιδιαίτερο στάξιμο δεν έπαιζε ενώ από Μάρτιο έως Νοέμβριο δεν γίνεται βολή πυροβολικού. Περάσαμε μια εμπλοκή τον Ιούνιο αλλά στα λελέ είχαμε τόσο κόσμο που αναγκαζόμουν να βάζω τον εαυτό μου υπηρεσία για να μην ξοδεύω άλλα λεφτά. Μία μέσα-4 έξω πήγαινε την 336 και μία μέρα μέσα-τρεις έξω την 337, μία μέρα μέσα-2 έξω την 338 ενώ και τους νέους τους πήγαινα μία μέρα μέσα-μία έξω.

Ενδεικτικό όμως της κατάστασης ήταν ο επαναπατρισμός. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Λάρνακας (θα φεύγαμε με C-130) συνοδευόμενοι από δύο επιλοχίες, οι οποίοι μας άφησαν και έφυγαν. Αποτέλεσμα να έχουμε αφήσει σάκους και αποσκευές σε μια γωνιά και οι περισσότεροι να είναι έξω για να κάνουν καφέ και τσιγάρο. Εγώ επειδή δεν καπνίζω, έμεινα να φυλάω τα πράγματα σε μία από τις θέσεις αναμονής. Ξαφνικά βλέπω ένα στέλεχος να μου λέει ''σήκω'' αλλά δεν κατάλαβα τι έλεγε γιατί δεν τον γνώριζα. Τελικά βλέπω φαντάρους από τα τάγματα του πεζικού στοιχισμένους και κατάλαβα ότι με μπέρδεψε αφού κι εμείς στο πυροβολικό φοράμε τον μπλε μπερέ. Μετά έρχεται προς το μέρος μου και του εξηγώ ότι είμαι από Τσέρι κτλ. Μου λέει που είναι οι υπόλοιποι, του λέω έξω καπνίζουν. Πάμε μαζί και καταλήξαμε να πίνουμε καφέ, οι υπόλοιποι συνέχισαν το τσιγάρο τους και τα λέγαμε με τον... ταγματάρχη (!) σε χαλαρό κλίμα ενώ οι του πεζικού παρέμεναν μέσα στοιχισμένοι με άλλα στελέχη να τους επιτηρούν.
    Ω, Πολυπρόσωπε Μεγάλε Αττικέ Χιονιά,
    που δημιούργησες την Χιονοκαταιγίδα
    και καβαλάς τον Αζορικό ώστε να απωθεί τα χαμηλά του Ατλαντικού,
    διώξε τον Ήλιο και φέρε μας Aegean Snow Effect,
    το οποίο θρέφει τα προσήνεμα πληρώματα.

Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΣ, ΑΤΤΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Seth13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ελδυκ 3/1 στο Τσέρι κοντά στη Λευκωσία στο Πυροβολικό. Με διοικητή στα λελέ του και φαντάρους και στελέχη να λένε την φράση: ''Ζωάρα στο Τσέρι''. Μεικτό με Κύπριους βύσματα όπου μαζί με το βασιλικό ποτίζεται κι η γλάστρα οπότε ιδιαίτερο στάξιμο δεν έπαιζε ενώ από Μάρτιο έως Νοέμβριο δεν γίνεται βολή πυροβολικού. Περάσαμε μια εμπλοκή τον Ιούνιο αλλά στα λελέ είχαμε τόσο κόσμο που αναγκαζόμουν να βάζω τον εαυτό μου υπηρεσία για να μην ξοδεύω άλλα λεφτά. Μία μέσα-4 έξω πήγαινε την 336 και μία μέρα μέσα-τρεις έξω την 337, μία μέρα μέσα-2 έξω την 338 ενώ και τους νέους τους πήγαινα μία μέρα μέσα-μία έξω.

Ενδεικτικό όμως της κατάστασης ήταν ο επαναπατρισμός. Φτάνουμε στο αεροδρόμιο της Λάρνακας (θα φεύγαμε με C-130) συνοδευόμενοι από δύο επιλοχίες, οι οποίοι μας άφησαν και έφυγαν. Αποτέλεσμα να έχουμε αφήσει σάκους και αποσκευές σε μια γωνιά και οι περισσότεροι να είναι έξω για να κάνουν καφέ και τσιγάρο. Εγώ επειδή δεν καπνίζω, έμεινα να φυλάω τα πράγματα σε μία από τις θέσεις αναμονής. Ξαφνικά βλέπω ένα στέλεχος να μου λέει ''σήκω'' αλλά δεν κατάλαβα τι έλεγε γιατί δεν τον γνώριζα. Τελικά βλέπω φαντάρους από τα τάγματα του πεζικού στοιχισμένους και κατάλαβα ότι με μπέρδεψε αφού κι εμείς στο πυροβολικό φοράμε τον μπλε μπερέ. Μετά έρχεται προς το μέρος μου και του εξηγώ ότι είμαι από Τσέρι κτλ. Μου λέει που είναι οι υπόλοιποι, του λέω έξω καπνίζουν. Πάμε μαζί και καταλήξαμε να πίνουμε καφέ, οι υπόλοιποι συνέχισαν το τσιγάρο τους και τα λέγαμε με τον... ταγματάρχη (!) σε χαλαρό κλίμα ενώ οι του πεζικού παρέμεναν μέσα στοιχισμένοι με άλλα στελέχη να τους επιτηρούν.
    Χαχα... μαλιστα.. Εγω 2ο ταγμα πεζικου στην Αθαλασσα λιγο εξω απο Λευκωσια, μεχρι με τα ποδια πηγαινες αμα ηθελες.. Εκει ημασταν μονο απο Ελλαδα καθολου Κυπριοι..

Member Το avatar του χρήστη LosAlimos
    Περιοχή
    Alimos
    το νοεμβρη απολυθηκα , η μονη καιρικη εμπειρια που εχω στο στρατο ειναι περιπολο στην Ασδεν 1η Ιουλιου με 42-43 βαθμους. κολλαγε η παραλλαγη πανω σου και καθε 10 βηματα ηθελες σταση για νερο. να αναφερω επισης οτι στην Ασδεν εχουν Davis Vantage Pro στο ελικοδρομιο !
    Them boys up to something they just not just bluffin'

Σελίδα 11 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 91011

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία