Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 91 έως 100 από 107

Θέμα: Καιρικές εμπειρίες απο το στρατό

Junior Member
    Περιοχή
    λαιμος πρεσπων
    308 σειρα 18 αυγουστου πρωτη μερα μεγαλο πευκο η ζεστη ανυποφορη να μας τρεχουν για χαρτουρες γιατρους ρουχα ειχαν στεγνωσει τα στοματα μας. μετα βολο οχι κατι το ιδιαιτερο, μετα πατρα και κει τα ιδια. μετα λαρισα στρπδ μπουγα -12 να μη νοιωθεις μυτη και αυτια. χειμερινη διαβιωση στο πηλιο, ξεκιναμε απο λαρισα με ψιλοβροχο και οταν ανεβαιναμε η βροχη χιονονερο και το χιονονερο, χιονι, στα χανια πηλιου. μολισ φτασαμε χιονοθυελλα κανονικη και ενα μετρο. με δυσκολια εκανες οτι εκανες, στησημο σκηνης κτλ. πορειες στα χιονισμενα μονοπατια με βρεγμενα τα σαπιοαρβυλα του στρατου. ζεστα τα ποδια οταν περπατουσες μολις σταματουσες, ξυλο!!! και ενα μηνα πρωτου απολυθω ανοιξη απριλιο με στελνουν στο κεοαχ για συντηρηση στρατοπεδου, αδειαζαμε τα δωματια απο το νερο, καθαρισμα και ξανα γεμισμα, ο καιρος αλλαζε καθε 10 λεπτα μια ομιχλη μια χιονι μια ηλιο. βραδυνη περιπολος στο κεοαχ με πικνη ομιχλη 3 τη νυχτα να μη βλεπεις και να μην ακους τιποτα. μια αλλη βραδυνη περιπολος εκει με πολυ δυνατη καταιγιδα να βλεπεις τις αστραπες να πεφτουν στους διπλανους λοφους και να φωτιζεται ολο το βουνο. τα Μ -16 με τις κανες προς τα κατω και γυρες με τα gore-tex γιατι αλλιως επεφτε καμπανα

Senior Member Το avatar του χρήστη giannis.mar
    Περιοχή
    Αλμυρός
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από prespiotis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ειναι? και γω λαιμο μενω μονιμα
    Μετρημενοι ειστε εκει στο χωριο. Δεν γνωριζεστε? Ποσοι απο σας παιζει να εχετε παει ΕΛ.ΔΥ.Κ.? Χαχα.
    Εν πασει περιπτωσει, Κωστα Παπαδοπουλο το λενε το παλικαρι...

Περιοχή
    Αλμυρός
    308 σειρα 18 αυγουστου πρωτη μερα μεγαλο πευκο η ζεστη ανυποφορη να μας τρεχουν για χαρτουρες γιατρους ρουχα ειχαν στεγνωσει τα στοματα μας. μετα βολο οχι κατι το ιδιαιτερο, μετα πατρα και κει τα ιδια. μετα λαρισα στρπδ μπουγα -12 να μη νοιωθεις μυτη και αυτια. χειμερινη διαβιωση στο πηλιο, ξεκιναμε απο λαρισα με ψιλοβροχο και οταν ανεβαιναμε η βροχη χιονονερο και το χιονονερο, χιονι, στα χανια πηλιου. μολισ φτασαμε χιονοθυελλα κανονικη και ενα μετρο. με δυσκολια εκανες οτι εκανες, στησημο σκηνης κτλ. πορειες στα χιονισμενα μονοπατια με βρεγμενα τα σαπιοαρβυλα του στρατου. ζεστα τα ποδια οταν περπατουσες μολις σταματουσες, ξυλο!!! και ενα μηνα πρωτου απολυθω ανοιξη απριλιο με στελνουν στο κεοαχ για συντηρηση στρατοπεδου, αδειαζαμε τα δωματια απο το νερο, καθαρισμα και ξανα γεμισμα, ο καιρος αλλαζε καθε 10 λεπτα μια ομιχλη μια χιονι μια ηλιο. βραδυνη περιπολος στο κεοαχ με πικνη ομιχλη 3 τη νυχτα να μη βλεπεις και να μην ακους τιποτα. μια αλλη βραδυνη περιπολος εκει με πολυ δυνατη καταιγιδα να βλεπεις τις αστραπες να πεφτουν στους διπλανους λοφους και να φωτιζεται ολο το βουνο. τα Μ -16 με τις κανες προς τα κατω και γυρες με τα gore-tex γιατι αλλιως επεφτε καμπανα
    Το κεοαχ ειναι το χιονοδρομικο στον Ολυμπο ετσι;
    Εχω ακουσει εμπειριες απο γνωστους μου που τους εστελναν για πολλες μερες απο τους Πεζοναυτες για να καθαριζουν και να κουβαλανε τις πετρες απο τις πιστες...

Junior Member
    Περιοχή
    λαιμος πρεσπων
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από giannis.mar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το κεοαχ ειναι το χιονοδρομικο στον Ολυμπο ετσι;
    Εχω ακουσει εμπειριες απο γνωστους μου που τους εστελναν για πολλες μερες απο τους Πεζοναυτες για να καθαριζουν και να κουβαλανε τις πετρες απο τις πιστες...
    εχουν παει και αλλοι δυο ελδυκ γιαυτο ρωτησα. ποιος θα περιμενε οτι θα βρω εδω μεσα ατομα που εχουν σχεση με πρεσπα και ειδικα απτο χωριο μου. αλλα να μου πεις εδω η περιοχη ειναι απτις πιο κρυες, δε θα ειχε καποιον? απο οτι ειδα εχει και ενα φλωρινιοτη. το κεοαχ ειναι ενα μικρο στρατοπεδο οπου κανουν εκπαιδευση, διαβιωση και επιβιωση σε χιονοσκεπη περιβαλον τα στελεχοι των ειδικων δυναμεων. οι φανταροι μονο για αγγαρειες στελνοντε. φτυαρισμα χιονιου, περιπολα, μαγειρια και διαφορα αλλα. ξεχασα να πω και μια αλλη εμπειρια εκει οταν ημουν. εβρεχε, πρωι, και με ενα αρχιλοχια καταδρομεα πηγαμε με τη καναδεζα πανω σε μια βουνοπλαγια να βγαλουμε καποιους αξονες απτα λιφτ εκεινα που πιανεσαι με τα χερια και φορας τα σκι και ανεβαινεις δε ξερω πως τα λενε. μποφορια, βροχη και 0 ορατοτητα ειχαμε γινει μουσκεμα. δεν φορεσαμε και τα goretex αστα να πανε. μετα θαλαμος αλλαγμα στολης, τζακι κψμ και μιλκο

Περιοχή
    Αλμυρός
    Ελα παιδια υπαρχει κι εδω θεμα για τις εμπειριες απο το στρατο.
    Για να μην βγαινετε οφφ τοπικ στο θεμα των χιονοστρωσεων.

Υ.Γ.: g3a4 ειχαν και οι φανταροι κατω στην ΕΛΔΥΚ. Οχι ολοι ομως.

Περιοχή
    Αλμυρός
    εχουν παει και αλλοι δυο ελδυκ γιαυτο ρωτησα. ποιος θα περιμενε οτι θα βρω εδω μεσα ατομα που εχουν σχεση με πρεσπα και ειδικα απτο χωριο μου. αλλα να μου πεις εδω η περιοχη ειναι απτις πιο κρυες, δε θα ειχε καποιον? απο οτι ειδα εχει και ενα φλωρινιοτη. το κεοαχ ειναι ενα μικρο στρατοπεδο οπου κανουν εκπαιδευση, διαβιωση και επιβιωση σε χιονοσκεπη περιβαλον τα στελεχοι των ειδικων δυναμεων. οι φανταροι μονο για αγγαρειες στελνοντε. φτυαρισμα χιονιου, περιπολα, μαγειρια και διαφορα αλλα. ξεχασα να πω και μια αλλη εμπειρια εκει οταν ημουν. εβρεχε, πρωι, και με ενα αρχιλοχια καταδρομεα πηγαμε με τη καναδεζα πανω σε μια βουνοπλαγια να βγαλουμε καποιους αξονες απτα λιφτ εκεινα που πιανεσαι με τα χερια και φορας τα σκι και ανεβαινεις δε ξερω πως τα λενε. μποφορια, βροχη και 0 ορατοτητα ειχαμε γινει μουσκεμα. δεν φορεσαμε και τα goretex αστα να πανε. μετα θαλαμος αλλαγμα στολης, τζακι κψμ και μιλκο
    Τα goretex τι είναι;

Senior Member Το avatar του χρήστη Valea mare
    Περιοχή
    ΧΟΡΤΙΑΤΗΣ
    Αντε να τα πουμε εδω. Δεκα μερες πριν απολυθω αρχες Μαρτη ακομα στο Αγιονερι βγαινει υπηρεσια να παμε Χορτιατη στη μοιρα για ωνια με την καναδεζα. Ο οδηγος Κρητικος απο το Ρεθυμνο . Με βαζουν συνοδο για να βοηθησω και στο φορτωμα. Κανονικα πηγαινε μονιμας αλλα ηταν απασχολημενοι γιατι θα πηγαινανε για ασκηση στη Σουδα να ριξουν βλημα (μια φορα καθε μαρτη γινοταν αυτο).Ξεκιναμε με ηλιο και βαρδαρη απο αγιονερι κατεβαινουμε Μεσημβρια συνεχιζουμε περιφερειακο τα συννεφα πυκνωνανε και τα βουνα δεν φαινοτανε στα ανατολικα. Διασταυρωση προς ρετζικι και πεφτουν οι πρωτες νιφαδες, χαρτοπετσετες για την ακριβεια αλλα αραιες. Στην εξοδο του Ρετζικιου αριστερα και δεξια χιονι. Να μην τα πολυλογω απο το Ασβεστοχωρι βγηκαμε με δυσκολια στα φαναρια της Εξοχης ειχε τροχαια. Σταματουσαν οποιον δεν φορουσε αλυσιδες γιατι γινοτανε της "τανας" μιλαμε χαρτοπετσετες περνουσε το εκχιονιστικο και εκλεινε απο πισω. Τωρα? Μου λεει ο Κρητικος. Αντε να βαλουμε αλυσιδες. ειχε παγωσει και ειχε αλλαξει 4 χρωματα με τελευταιο το μωβ. Τις βαλαμε με τα πολλα και συνεχιζουμε για διασταυρωση. Στη μοναδα στη διασταυρωση ειχε καμμια 25αρια τριαντα ποντους και εχωνε αβερτα. Μεχρι να παμε να φορτωσουμε και να φυγουμε ειχε πιασει καμμια 6-7 ποντους απο πανω η καναδεζα. Στην καταβαση ειχε χιονι μεχρι τον περιφερειακο. Μετα ηλιος...
    Ο Κρητικος τα ειδε ολα ο κακομοιρης. χαχα
    Amber Alert. Εξαφανιστηκε Σιβηρικος.Μπορειτε να βοηθησετε?
    τυπος: ψυχρος αντικυκλωνας με παραλληλες ισοβαρεις
    θερμοκρασια πυρηνα : κατω απο -15
    ανεμοι : κυριως βορειοανατολικης συνιστωσας
    συνδυαζεται με : χαμηλο απο αδριατικη ή καμηλα απο συρτη
    Εθεαθει τον Φεβρουαριο του 2012 στα ανατολικα της Φινλανιας και εκτοτε αγνοειται η τυχη του

Senior Member Το avatar του χρήστη PAN1983
    Περιοχή
    ΑΡΤΕΜΙΣ, ΑΤΤΙΚΗ
    Τελη Ιουνιου 2007 (25 αν θυμαμαι καλα) πετυχαινω τον απαλευτο καυσωνα που ολοι θυμομαστε στον Αυλωνα στο κλιμακιο της ΕΛΔΥΚ.. Ο λιβας που φαγαμε εκεινη τη μερα θα μου μεινει αξεχαστος, πρεπει να ειχε κανα 45αρι ξεγυρισμενο με ανυπαρκτη βεβαια υγρασια. Την επομενη μερα φευγουμε για Κυπρο και πετυχαινω τη συνεχεια του καυσωνα. Τα βραδια να μη μπορεις να κοιμηθεις απο τη ζεστη με υγρασια μαζι.. Η πιο τραυματικη ομως καιρικη εμπειρια μου κατα τη θητεια μου σχετιζεται με κατι που εχασα και οχι με κατι που βιωσα, αναφερομαι στο χιονια της Αττικης 16-18 Φεβρουαριου 2008 οπου δυστυχως βρισκομουν Κυπρο.. Ημουν πραγματικα να φουνταρω που ηξερα οτι χιονιζει μεχρι τη θαλασσα και το εχει στρωσει μεχρι και τη Λουτσα και εγω να ''απολαμβανω'' 18αρια στη Λευκωσια.. Ουτε στον εχθρο μου δεν το ευχομαι να νιωσει αυτο το συναισθημα..
    ''ΠΑΓΩΝΙΑ ΒΡΟΧΗ ΚΑΙ ΧΙΟΝΙ ΝΑ 'ΤΑΝ Η ΒΔΟΜΑΔΑ ΟΛΗ, ΚΙ Η ΛΙΑΚΑΔΑ ΝΑ 'ΤΑΝ ΜΟΝΟ ΚΑΝΑ-ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΧΡΟΝΟ...''

Senior Member Το avatar του χρήστη ΧΕΛΜΟΣ
    Περιοχή
    Ανω Ιλισια 228μ
    Ιανουάριο νομίζω του 2001 δεν θυμάμαι ακριβή ημερομηνία έζησα κάτι σπανιότατο για το Γύθειο.... Χιονιζε επί 3-4 ώρες και μάλιστα με μικρή χιονοστρωση....
    Επίσης Δεκέμβρη του 2001 αν δεν απατώμαι στη Μυτιλήνη στο φυλάκιο της Βουβαρης σε 2 μέρες έβαλε 60-70 πόντους χιόνι ενω χιονοστρωση είχε και το λιμάνι της Μυτιλήνης...

Member
    Περιοχή
    Αμπελόκηποι Αθήνας, Ρόδος
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από PAN1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελη Ιουνιου 2007 (25 αν θυμαμαι καλα) πετυχαινω τον απαλευτο καυσωνα που ολοι θυμομαστε στον Αυλωνα στο κλιμακιο της ΕΛΔΥΚ.. Ο λιβας που φαγαμε εκεινη τη μερα θα μου μεινει αξεχαστος, πρεπει να ειχε κανα 45αρι ξεγυρισμενο με ανυπαρκτη βεβαια υγρασια. Την επομενη μερα φευγουμε για Κυπρο και πετυχαινω τη συνεχεια του καυσωνα. Τα βραδια να μη μπορεις να κοιμηθεις απο τη ζεστη με υγρασια μαζι.. Η πιο τραυματικη ομως καιρικη εμπειρια μου κατα τη θητεια μου σχετιζεται με κατι που εχασα και οχι με κατι που βιωσα, αναφερομαι στο χιονια της Αττικης 16-18 Φεβρουαριου 2008 οπου δυστυχως βρισκομουν Κυπρο.. Ημουν πραγματικα να φουνταρω που ηξερα οτι χιονιζει μεχρι τη θαλασσα και το εχει στρωσει μεχρι και τη Λουτσα και εγω να ''απολαμβανω'' 18αρια στη Λευκωσια.. Ουτε στον εχθρο μου δεν το ευχομαι να νιωσει αυτο το συναισθημα..
    Ακριβώς κάπως έτσι ένιωσα φίλε μου στο χιόνια 4 με 7 Γενάρη 2002. Τότε ζούσα ακόμα μόνιμα Αθήνα, αλλά υπηρετούσα στο αεροπορικό απόσπασμα Ρόδου. Με επιασαν τα κλαμματα με τις χιονοαναφορές που μου έστελναν φίλοι απο Αθήνα. Πολλά μάλιστα παιδιά που είχαν πάρει άδεια την περιοδο των Φώτων (απο 3 Ιανουαρίου) είχαν τα τυχερά ξεμείνει Αθήνα μέχρι τις 8 που ομαλοποιηθηκαν οι πτήσεις. Το χειρότερο δε ηταν ότι μετά τις 5 Ιανουαρίου έπιασε στο νησί ένας κρύος βορειανατολικος άνεμος (νεφοδιαλυτης για τη Ρόδο), με αποτέλεσμα απίστευτες ριπες κ κρύο στη σκοπιά (μέγιστη 6 βαθμοί το μεσημέρι), αλλά κ λιακάδα. Το απόλυτο ξενέρωμα δηλαδή. Ευτυχώς με αποζημιωσαν στην Αθήνα οι χιονιαδες του 2004, 2006, κ 2008.

Σελίδα 10 από 11 ΠρώτηΠρώτη ... 891011 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας