Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 94

Θέμα: Καιρικές εμπειρίες απο το στρατό

Senior Member Το avatar του χρήστη giannis.mar
    Περιοχή
    Αλμυρός

Καιρικές εμπειρίες απο το στρατό

Ανοιγω αυτο το θεμα, για να μοιραστουμε εμπειριες απο το στρατο που εχουν να κανουν με καιρικα φαινομενα. Π.χ. τι καιρο εχετε πετυχει στις σκοπιες, αν εχετε κανει πορειες ή παρελασεις με βροχη χιονι κλπ κλπ.

Ας ξεκινησω με μια εμπειρια που ειχα ως θαλαμοφυλακας στη Λαμια τον περασμενο Μαρτιο. Σε ολο το δυωρο που ειχα υπηρεσια εκεινο το απογευμα, ειχε πιασει μια καταιγιδαρα με δυνατα αστραποβροντα, και ασταματητη βροχη. 9-10 Μαρτιου πρεπει να ηταν. Και το κακο ηταν οτι δεν μπορουσα να την δω γιατι ημουν μεσα στο γραφειο!

Και αυτους τους μηνες που ειμαι στην Κυπρο, απλα ζεστη ζεστη ζεστη και ατελειωτος ηλιος. Υγρασια τα βραδια και αδιακοπος ανεμος τη μερα.

Εγώ ήμουν Λιτοχωρο καλοκαιρι και Προβάτωνα χειμώνα.

Στο Σουφλι είχε ρίξει μία πετσα μόνο.

Επομένως δεν έζησα το κλασσικο βαρύ χειμώνα του Έβρου που ήλπιζα με τα χιόνια. Κρύα είχε όμως .

Αυτό όμως που θυμαμαι ως έμπειρια ήταν μία άσκηση που βγήκαμε πάνω στα βουνά.
    Ο διοικητής μού είπε θα σου δώσω δική σου σκηνή μεγάλη . Σαν δωμάτιο.

Οι φαντάροι .
    Του λέω οκ. Ευχαριστώ αλλά εγώ δεν ξέρω πως να στησω μία τόσο μεγάλη σκηνή. Κάποιος πρέπει να με βοηθήσει να την στησω. Μου λέει οκ θα πω σ έναν . Είπε σ έναν απ αυτά τα σιχαμερα καραβάνια που είναι αμορφωτα και μπεκροπινου στις ταβέρνες στις εξόδους και πηδάνε βουλγαρες του εικοσαρικου.

Αυτός μ έγραψε κανονικά και δεν ηρθε να βοηθήσει καθόλου.

Ο συγκεκριμένος είχε έρθει στον ιατρείο μία μέρα γιατι ειχε λέει φαγούρα στα μπουτια. Κι είχε μυκητες στ ******α μέχρι και τα γονατα. Τόσο πολύ μυκητιάση. Δεν είχα ξαναδει και δεν εχω ξαναδει. Οπότε καταλαβαίνετε για τι ζώον μιλαμε. Για να τα αφήσει να γίνει τόσο και να φαγουριζεται επι μηνες.

Οπότε ξεκιναω μόνος τη σκηνή. Κουτσά στραβά την έφτιαξα. Αλλά στο τέλος δεν εδεσα με τα κορδόνια τις γωνίες με τα πασαλακια. Μου φάνηκε σταθερή . Μπαίνω μέσα . Ολόκληρο δωμάτιο. Στεκοσουν όρθιος. Παίρνω κι ένα απ αυτά τα φορεία που κουβαλούν τους τραυματίες στα γήπεδα το βάζω στο πάτωμα . Παίρνω και καμία τρεις τέσσερις κουβέρτες, και σλιπινγκ μπαγκ κλασσικά και πεφτω για υπνο.

Ώσπου μες τη νύχτα.... ξυπναω απο κάτι φωνές ανοίγω τα μάτια και τι βλέπω!!!!
    Να πέφτουν νιφάδες χιόνι απ τον ουρανο.

Είχε φυσήξει ένας δυνατός αέρας,ειχε ξεριζωσει τη σκηνή πακέτο και εγώ ήμουν ξάπλα στη μέση του πουθενά πάνω σ ένα φορείο κάτω στο χώμα και από πάνω να χιονίζει.

Χαχχαχαχαχαχαχα

Ωραιο σκηνικό.
    Μέχρι να συνειδητοποιήσω τι είχε γίνει,σηκωθηκα μαζεψα τη σκηνή ένα κουβάρι και πήγα και κοιμηθηκα μέσα σ ένα απ αυτά τα τζιπακια.

Όπου έχω να θυμάμαι το κρύο και πόσο παγωμένα ηταν τα σιδερα.
    Τότε κουβαλούσα και ηλεκτρονικό θερμόμετρο μαζί μου πάντα.

Είχε -9 θυμάμαι.

Αυτή είναι ή καιρική εμπειρία μου απ το στρατό .

Και μία άλλη φορά που είχαμε πάει σ ένα άλλο σημείο πάνω απ το διδυμοτειχο που είχε παγωμένα ποταμάκια.

Senior Member
    Περιοχή
    Ξάνθη
    8 Σεπτεμρίου 2011. Νεοεισακτέος στην Ευελπίδων (ΣΣΕ). Την πρώτη μέρα τρέχαμε με 35-36 βαθμούς υπό σκιάν να πάρουμε τα είδη ιματισμού κτλ. Να κουβαλάω το λουκανικο συν την τσάντα με τα δικά μου ρούχα και να τρέχω από αποθήκη σε αποθήκη. Ποτάμι ο ιδρώτας και νερό πουθενά. Μου έχει μείνει ανεξίτηλη αυτή η εμπειρία..

Τι φλώρος θεε μου!!!

Χαχαχαχχαχχαχα.

Senior Member
    Περιοχή
    Ξάνθη
    Πρώτη μέρα και ήμουν ένα ψαρωμένο πρωτοετάκι, τι να έκανα;

Senior Member Το avatar του χρήστη beach-snow
    Περιοχή
    Μελίσσια (321μ.), Αγρίνιο (104μ.), Χόχλια (938μ.).
    H μεγαλύτερη εμπειρία....
    Δεκέμβριος 1991 και 21 ή 22 δεν θυμάμαι ακριβώς, έπρεπε να επιστρέψουμε Τρίπολη από άδεια ορκωμοσίας....
    Πετυχαίνω το μεγάλο χιόνι στο Αγρίνιο....όλη η πόλη λευκή και τα αυτοκίνητα με αλυσίδες...
    Ξεκίνησα από Αγρίνιο μ ένα φίλο ταξιτζή, για να μας πάει τουλάχιστον έως Κόρινθο....
    Λίγο μετά το Ρίο κλειστήκαμε στην εθνική οδό, αφού ο χιονισμένος δρόμος είχε βγάλει εκτός νταλίκες που δίπλωσαν και καταλαβαίνετε....καθυστέρηση 2-3 ώρες...
    Φτάσαμε με τα χίλια ζόρια στην Κόρινθο, όπου και διανυκτερεύσαμε μ ένα φίλο σε ξενοδοχείο....κλειστά τα πάντα, μέχρι και το Αρτεμίσιο....οπότε τηλέφωνο στη μονάδα, ότι δεν μπορούμε να φτάσουμε και θα το προσπαθήσουμε με τραίνο την επόμενη μέρα....
    Πράγματι μόνο το τραίνο μπορούσε να ταξιδέψει....έτσι φτάσαμε Τρίπολη, μέσα από χιονισμένα τοπία και ήδη ήμασταν απόντες μια μέρα, αλλά δικαιολογημένοι...
    Τις επόμενες μέρες στην 124ΠΒΕ στην Τρίπολη, θυμάμαι κάναμε τις πρώτες μας σκοπιές με -10 και -12οc, συνοδεία κονιάκ, σταφίδες και μικρότερες χρονικά σκοπιές για να αντέξουμε.....καλά δεν συζητάω ότι βγήκαν και χλαίνες για να φοράμε από πάνω!!!
    Φοβερές εμπειρίες!!!

http://weatherparty.blogspot.gr/
    Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Ωραια σκηνικά!! Σαν από ταινίες.

Senior Member
    Περιοχή
    acharnes 204m
    Πολύ ωραίο θέμα!!!

Μερικές απο τις σημαντικότερες, δικές μου εμπειρίες στο στρατό, 2005 – 2006 στο υγειονομικό:

Η τρομερή ζέστη στην Άρτα τα μεσημέρια (Μάιος) και η ωραία δροσιά τη νύχτα (πάντα δρόσιζε)

Ο αέρας του βουνού στο στρατιωτικό της Πεντέλης, και η παντελής έλλειψη αναστροφής, σε βαθμό που αναρωτιώμουν ΄γιατί δεν κάνει κρύο εδώ πάνω;’ (Ιούνιος - Ιούλιος)

Τα ΠΟΛΛΑ χιόνια στα ημιορεινά της Χίου το χειμώνα του 2005 - 2006 και το παρολιγον μεγάλο χιόνι, που το χάσαμε περίπου για 1 βαθμό (τότε που θάφτηκε η Λήμνος)

Το πρώιμο χιόνι στο Πιτυός της Χίου (400μ υψόμετρο) στο 2ο δεκαήμερο του Νοέμβρη (περίπου 15-20 πόντους)

Ο τρομερός , συνεχόμενος αέρας στη βραχονησίδα Παναγιά (τέρμα Θεού, δίπλα στην Τουρκία), όπου έχουμε φυλάκιο και έσκαγαν συνεχώς τουρκικά στρατιωτικά πλοιάρια αλλά και βάρκες με μετανάστες!! Κατέβαιναν στην ερημική ακτή και ανέβαιναν,μέσα στο ΑΠΟΛΥΤΟ σκοτάδι, στην κορυφή του λόφου και χτυπούσαν την πόρτα του φυλακίου, λες και θα έλεγαν τα κάλαντα! Τρομακτική εμπειρία.

Και η πιο εντυπωσιακή, εμπειρία, το μόνιμο, ναι, πραγματικά μόνιμο σύννεφο που υπήρχε πάνω από το βουνό στα Καρδάμυλα της Χίου, ακόμα και μέσα στο κατακαλόκαιρο. Είχα πάει πολλές φορές να επισκεφτώ έναν κολλητό φίλο μου γιατρό που υπηρετούσε στο στρατόπεδο και είχα μείνει άναυδος με το σύννεφο. Ακόμα και με 35 βαθμούς, αυτό ήταν εκεί!!

Senior Member Το avatar του χρήστη geornik2004
    Περιοχή
    Λιμάνι Πειραιά-Ηετιώνεια Ακτή
    Πολεμικό Ναυτικό από 8 Μάρτη 1999 έως 8 Δεκέμβρη 2000....21 μήνες τότε η θητεία...προπαίδευση Πόρο ένα μήνα..πολλές λιακάδες εκείνο το Μάρτη θυμάμαι είχα γίνει κατακόκκινος σαν να είναι καλοκαίρι...ξαφνικά έσκασε μια μεγάλη κακοκαιρία θυμάμαι που είχε χιονια πολλά στα ορεινά της Πελοποννήσου και καταρρακτώδη βροχή Πόρο...μετά πήγα να παρουσιαστώ στο πλοίο που ήταν στη Σούδα και έμεινα εκεί για 4 μήνες από 15 Απριλίου 1999- τέλη Ιούλιου...θυμάμαι εντύπωση εκεί μου έκανε 1. ότι δεν έβρεξε ποτέ τους μήνες που ήμουν στη Σούδα και τα Χανιά, 2. τα χιονια που έβλεπα πάνω στα Λευκά όρη παρά την πολλή ζέστη κάτω ειδικά την πρωτομαγιά τότε είχε φοεν και καύσωνα θυμάμαι...τα ξημερώματα γύρω στις 5 έπιανε μια ξαφνική ψύχρα απότομα που την ένιωθα κάθε φορά όταν είχα βάρδια πρόστεγο(1-6)...μετά ένα ταξίδι Σεπτέμβρη ή Οκτώβρη 1999 από Σαλαμίνα στην Κρήτη με 10 μποφόρ και καταιγίδες στο Αιγαίο...δεν θα ξεχάσω ποτέ αυτό το ταξίδι με βάρδια "δεξιού οπτήρα" 6+ 6 ώρες...μετά πήρα μετάθεση "Αμφιάλη" στη Διοίκηση Ταχέων Σκαφών...το μόνο που θυμάμαι είναι ότι τις 2 ψυχρότερες νύχτες εκείνου του χειμώνα 20 Γενάρη και 26 Γενάρη 2000 είχα υπηρεσία και έκανα περίπολο 4-8...θυμάμαι πόσο πονούσαν τα πόδια μου και τα χέρια μου από το ψύχος σε σημείο να σιχαθώ το κρύο για τότε...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη geornik2004 : 04-09-16 στις 01:02

Σελίδα 1 από 10 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία