Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 67 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 665

Θέμα: Ειδήσεις για τη κλιματική αλλαγή

Senior Member Το avatar του χρήστη tsef
    Περιοχή
    Αρτα
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Κωστας. Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας δούμε μία δημοσίευση.

Μία μόνο.
    Δεν θα βρεις.Μονο μπλα μπλα και θεωρειες συνωμοσιας που και καλα κερδιζουν εις βαρος μας οι δυνατοι απο ολο αυτο.

Αντιθετα θα βρεις παρα πολλες ερευνες και δημοσιευσεις τεκμηριωμενες απο επισημους επιστημονικους φορεις που αφορουν την κλιματικη αλλαγη

Ας διαβαζουμε λιγο το φορουμ του Ζιακοπουλου που κατι παραπανω ξερει απο μας .

Senior Member Το avatar του χρήστη Μεσσήνιος
    Περιοχή
    Καλαμάτα - Χαϊδάρι 110 μ.
    Αν κρίνουμε σε τοπικό επίπεδο, από αυτό που βιώνουμε στη Χώρα μας, μπορούμε να πούμε ανεπιφύλακτα ότι βιώνουμε εμπειρικά μια κλιματική αλλαγή. Ακόμα και να μην ερευνούσαμε στοιχεία από επιστημονικούς φορείς, οι συγκρίσεις με το πρόσφατο παρελθόν μας το επιβεβαιώνουν. Οι Χειμώνες, στην πλειοψηφία τους, είναι ηπιότεροι με λιγότερα χιόνια στα βουνά, τα ακραία και βίαια καιρικά φαινόμενα αυξάνουν σε συχνότητα κ.α. Λογικά, ανάλογες αλλαγές στο κλίμα έχουν συντελεστεί σε παγκόσμια κλίμακα, όπως μαρτυρούν τα στοιχεία αμέτρητων, έγκριτων επιστημόνων, επιστημονικών οργανισμών, ερευνητικών ιδρυμάτων κλπ. Από την άλλη πλευρά όμως, πληθαίνουν ολοένα οι φωνές που ισχυρίζονται ότι υπερθέρμανση του πλανήτη είναι μια απάτη. Ορίστε ένα άρθρο, από τα πολλά που υπάρχουν στο διαδύκτιο, που μιλά για την απάτη της υπερθέρμανσης: http://www.elzoni.gr/html/ent/704/ent.42704.asp

Senior Member
    Περιοχή
    acharnes 204m
    Συγγνωμη φιλε Μεσσηνιε (εντελως φιλικα), αλλα αυτο ΔΕΝ ειναι επιστημονικο αρθρο. Ποιος ειναι ο Κωστας Δουκας? Ειναι καποιος φυσικος; Καποιος ακαδημαικος? Κανονικο αρθρο συνηθως ειναι ενα που μπορεις να το βρεις στο google scholar η σε επιστημονικα περιοδικα (δηλαδη συνηθως κατι σε Journal of...). Προτεινω να διαβασετε το κοινο pdf των ακαδημιων επιστημων πολλων απο τις μεγαλες χωρες του πλανητη μας, το 2005. Πληκτρολογειστε στο google το "joint science academies" και θα το βρειτε αμεσως

Senior Member Το avatar του χρήστη gakhun
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ -ΒΥΡΩΝΑΣ- ΣΤΕΡΕΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από menidi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ποιος ειναι ο Κωστας Δουκας?

https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%9A...BA%CE%B1%CF%82

Senior Member
    Περιοχή
    acharnes 204m
    Ελιωσα!!! Και εγω αυτον βρηκα στο ιντερνετ. Μπακαλογατος vs Ζιακοπουλος λοιπον!

Senior Member Το avatar του χρήστη gakhun
    Περιοχή
    ΑΓΙΟΙ ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ -ΒΥΡΩΝΑΣ- ΣΤΕΡΕΑ
    η μήπως αυτός;
    https://www.youtube.com/watch?v=SK-jJ9Ds_B4

σημ: "Πλάκα" κάνουμε ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gakhun : 22-08-16 στις 02:11

Senior Member Το avatar του χρήστη salonikatasos
    Περιοχή
    Ανάληψη
    αποκλισεις θερμοκρασιας σε σχεση με 1959-80 για ξηρα+θαλασσα παγκοσμιως όπως το βρήκα σαν φωτογραφία στο northmeteo
    βλέπουμε ότι μέχρι στιγμής και οι 7 πρώτοι μήνες του 2016 είναι οι θερμότεροι όλων και περιμένουμε να δούμε τι θα γίνει και με τον αύγουστο,ενώ γενικά όλα τα ρεκόρ είναι από το 1998 και μετά. τα δεδομένα είναι από τη NASA. τους κακούς επιστήμονες που κάνουν τα χατίρια της ΝΤΠ για να υπνωτίσουν τον πληθυσμό
    μηδενίσαμε,αλλά δεν τελειώσαμε...

Senior Member Το avatar του χρήστη beach-snow
    Περιοχή
    Μελίσσια (321μ.), Αγρίνιο (104μ.), Χόχλια (938μ.).
    Ας δούμε μία δημοσίευση.

Μία μόνο.
    Αν υπήρχε εκκαθάριση σκέψεων και λειτουργούσαμε με σεβασμό και ανθρώπινα, θα προχωρούσα σε αυτό...υπάρχουν πολλά πίστεψέ με....Όμως σε αυτό το επίπεδο δεν θα μπω στη διαδικασία να κουβεντιάσω το θέμα εδώ...αν μπορέσουμε να είμαστε έστω σε μια κανονικότητα συζήτησης, θα αλλάξω κι εγώ επαφή....αν δεις μετά από σένα τον τρόπο θα καταλάβεις ότι δεν αξίζει τον κόπο...

ΥΓ Και σημειώνω κάτι πολύ κατατοπιστικό....κλιματολόγος δεν υπάρχει κανένας στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη beach-snow : 22-08-16 στις 03:47

http://weatherparty.blogspot.gr/
    Η καλύτερη εποχή μετά το χειμώνα, είναι απλά ο επόμενος χειμώνας!!!

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από beach-snow Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν υπήρχε εκκαθάριση σκέψεων και λειτουργούσαμε με σεβασμό και ανθρώπινα, θα προχωρούσα σε αυτό...υπάρχουν πολλά πίστεψέ με....Όμως σε αυτό το επίπεδο δεν θα μπω στη διαδικασία να κουβεντιάσω το θέμα εδώ...αν μπορέσουμε να είμαστε έστω σε μια κανονικότητα συζήτησης, θα αλλάξω κι εγώ επαφή....αν δεις μετά από σένα τον τρόπο θα καταλάβεις ότι δεν αξίζει τον κόπο...

ΥΓ Και σημειώνω κάτι πολύ κατατοπιστικό....κλιματολόγος δεν υπάρχει κανένας στην Ελλάδα αν δεν κάνω λάθος...
    Δεν καταλαβαίνω αυτές τις πολύπλοκες εκφράσεις .
    Εννοεις ότι δε καταδεχεσαι να τα παραθέσεις;

Senior Member Το avatar του χρήστη SUMMERSNOW
    Περιοχή
    ΚΑΛΛΙΘΕΑ 97υψ κεντρο 41 υψ.ΘΕΣ/ΝΙΚΗ
    Summersnow αυτα που πιστεύεις ως άποψη από που τα διαβασες;
    Να τα διαβάσουμε κι εμείς και να κρίνουμε αν ειναι φυσική μεταβλητότητα αυτός ο ένας βαθμός ανόδου ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ.

Πες μας από που έχεις αυτή την άποψη.

Διαβασες ότι υπάρχει φυσική μεταβλητότητα στο κλίμα;
    Κι από κει συμπερανες ότι κι αυτό που ζούμε είναι φυσική μεταβλητότητα;

Ξερεις πόση είναι ή άνοδος και πτώση στα πλαίσια της φυσικής μεταβλητότητας και σε ποσα χρόνια συμβαίνει αυτή ή άνοδος;

Η φυσική μεταβλητότητα του κλιματος είναι +-0.5c μέσα σε 1000 χρόνια κι εμείς έχουμε τώρα 1c σε 100 χρόνια!

Αυτούς τους αριθμούς τους λαμβανεις υπόψην όταν νομίζεις ότι είναι ή φυσική μεταβλητότητα;

Φυσική μεταβλητότητα είναι κάτι απαλό και αργό!
    Αυτό που ζούμε είναι μεγάλη άνοδος μέσα σε ελάχιστο διάστημα 100 ετών.
    εχω διαβασει κατι λιγα .και φυσικα δεν ειναι δυνατον να θυμαμαι τα λινκ για να τα δειξω .το τελευταιο που θυμαμαι ηταν αυτο που εγραψα .οτι η γη δεχεται 1000 τονους σωματων απο το διαστημα ημερησιως .
    δεν μπορω ν αθυμαμαι λεπτομερειες των αρθρων .παρα μονο γενικο παλισιο και την κεντρικη ιδεα .επισης πολλα αρθρα λενε οτι τωρα μαλλον διανυουμε την ΜΕΣΟΠΑΓΕΤΩΝΙΑ περιοδο .
    και εν παση περιπτωση ,δεν κανω επιστημονικη διατριβη ,ουτε δινω εξετασεις κλιματολογιας .
    αν διαβαζες προσεκτικα τα γραφομενα μου ,και οχι βιαστικα,θα εβλεπες πως εγραψα ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΑΥΤΑ.αρα εκφραζω την προσωπικη μου αποψη και τιποτα αλλο .πιστευω εχω το δικαιωμα να την εκφραζω ακομα και αν ειναι λαθος για καποιους .
    επισης εγραψα ΠΩΣ ΠΙΘΑΝΟΝ ΝΑ ΕΠΗΡΕΑΖΕΙ Ο ΑΝΘΡΩΠΟς ΩΣ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ (ΜΙΚΡΟ )
    Ακομα εγραψα πολλα ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΠΙΘΑΝΟΝ το οποιο σημαινει πως δεν ειμαι απολυτος
    απο οτι ξερω επισημες αξιοπιστες μετρησεις υπαρχουν απο το 1880.και οχι απο το 100,000π.χ.
    λες <<Η φυσική μεταβλητότητα του κλιματος είναι +-0.5c μέσα σε 1000 χρόνια κι εμείς έχουμε τώρα 1c σε 100 χρόνια!>>
    αυτο το +0,5 ειναι ο μ.ο σωστα?για να βγει αυτος ο μ.ο καποιος αιωνας θα ηταν π.χ και +2 βαθμους και αλλος -2 .νομιζω πως τα 100 χρονια ειναι πολυ μικρο μεγεθος για να κρινουμε με απολυτο υφος αν ειναι φυσικη μεταβλητοτητα η ανθρωπινος παραγοντας .
    μπορει να αποδειχτει οτι εχεις δικιο εσυ .αλλα θα αποδειχθει πολλα πολλα χρονια αργοτερα .
    ΥΓ. τα κεφαλαια ειναι για να το τονισω καποια σημεια απο τα προηγουμενα γραφομενα μου και οχι απο εκνευρισμο .
    περιμενω τυχον διαφωνιες η επισημανσεις σου ,αλλα μη βιαζεσαι οταν διαβαζεις ,και μην νομιζεις πως ειμαι κλιματολογος η εχω βαθιες γνωσεις .ειμαι ενας φτωχος πλην τιμιος ελ.επαγγελματιας
    με κρυο και χιονι η ΗΡΑΚΛΑΡΑ δεν κολωνει !!!!χιονια λεμεεεεεεεεεε

επιτελους λυτρωση!!!!!!!!10/1/17 .
    η Αριαδνη ειναι πλεον η επισημη αγαπημενη μας!!!!!

Σελίδα 3 από 67 ΠρώτηΠρώτη 123451353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας