Σελίδα 15 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 513141516172565115 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 141 έως 150 από 1421

Θέμα: Αναφορες Δεκεμβριου 2013

Super Moderator Το avatar του χρήστη MountExplorer
    Περιοχή
    ΚΑΛΑΜΑΡΙΑ, ΘΕΣ-ΝΙΚΗ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από icestorm Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υμηττός χιονισμένος! Αρκετά σπάνιο για αρχές Δεκέμβρη!
    Σπανιο ομως να πεφτει και το πρωτο χιονι στην Παρνηθα τον Δεκεμβριο...

Senior Member Το avatar του χρήστη PARNASSIOS
    Περιοχή
    ΒΥΡΩΝΑΣ-ΑΜΦΙΚΛΕΙΑ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από snowpar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ περίεργο με αυτόν τον τύπο καιρού πάντως να ξεμείνει από υετό η περιοχή. Εντυπωσιακές όμως οι Τ.

Αγόριανη τώρα -1,2°c και ελάχιστη -2°c
    αν ενοεις οτι ειναι καιρος βορειου ρευματος καπου εδω εχεις πεσει εξω οπως επεσα και εγω..αν δεις απο τις 2 το βραδυ και μετα ο ανεμος στην Αμφικλεια γυρισε σε ΒΔ Δ!!!!!εκτως απο αυτο με καιρο βορει ρευματος δεν χιονιζει στα 900μ του νομου Ηλιας.

Senior Member Το avatar του χρήστη nick_soho78
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Άνω Αλικαρνασσός υψ.42μ.-Πυράθι υψ.320μ.
    Καιρός βορείου ρεύματος σήμερα στο Ηράκλειο με ανεμοβρόχι,εδώ σ'εμένα στα ανατολικά της πόλης μέχρι στις 13:20 4,8mm,τα δυτικά της πόλης όμως περισσότερος υετός και μέχρι στις 13:15 είχε καταγράψει 23,0mm,σε ότι αφορά την υπόλοιπη Κρήτη στις Βρύσσες Χανίων έχει πέσει το περισσότερο νερό με την τρέχουσα κακοκαιρία μέχρι στιγμής στα 177,8mm,επίσης χιονοπτώσεις έχουμε στα ορεινά της κεντρικής και ανατολικής Κρήτης απο τα 1250μ. περίπου.

Εικόνα ΠΑΟΚΑΡΑ.jpg

http://ano-alikarnassos.meteoclub.gr/

Senior Member
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΑΛΩΝΑ
    γεια σου πατριωτακι,χιονισε και στο κεδρος μου ειπαν απο το χωριο μου

Senior Member
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Kateriniotis87 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά,ναι όντως έφτασε τόσα χιλιοστά βροχής ο δικός μου σταθμός,αφού ο σταθμός του Δίον http://penteli.meteo.gr/stations/dion/ που είναι 15 χλμ πιο νότια της Κατερίνης κατέγραψε 32,4 χιλιοστά το μήνα....τώρα το σταθμό μου τον έχω στον κήπο κάτω από ένα κλαδί,μήπως πέφτουν από τα φύλλα του σταγόνες αλλά δεν πιστεύω γιατί χθες έβρεχε και πολύ καλά μάλιστα από τις 12 το βράδυ μέχρι και τις 8 το πρωί περίπου....τώρα γι'αυτό που λες Σώτο που ολόκληρη πόλη δεν έχει ένα σταθμό τι να πω,είναι ένα μεγάλο θέμα και αυτό,όλες οι πόλεις έχουν,μόνο εμείς εδώ δεν έχουμε,λες και δεν υπάρχουμε,(δεν ξέρω πως θα γίνει κάποιος να ενδιαφερφεί να βάλει έναν καλό σταθμό(Davis) εδώ) όπως και το Αιγίνιο που είπες αλλά και το Λιτόχωρο που ρίχνει πολύ πράμα εκεί....εγώ έχω ένα σταθμό της Watson πάντως και τον αγόρασα από εδώ από το snowreport αλλά δεν μπορώ να δώσω στοιχεία αυτόματα από σελίδα,δεν ξέρω αν γίνεται κάτι μ'αυτό όμως....3,1°C τώρα και 86% υγρασία.....καλό βράδυ........
    Αν έχει κλαδιά από πάνω του,πιο πολύ πρέπει να εξετάσεις την πιθανότητα να κόβει υετό παρά να βάζει παραπάνω.Εδώ σε συζήτηση με τα παιδιά του αστεροσκοπείου αναφέρθηκε ότι στους davis έχει υπολογιστεί ότι χάνουν 1-2% σε ετήσια βάση μόνο και μόνο από το ανεμόμετρο.
    Κάτω Βλασία Αχαϊας - http://www.katovlasia.gr

Senior Member Το avatar του χρήστη dimitris_ioannina
    Περιοχή
    Ιωάννινα
    Καλησπέρα! Σήμερα τα Γιάννενα έχουν βάλει κάτω σε ζέστη, ορισμένες απο τις θερμότερες περιοχές της χώρας όπως Αττική, Κυκλάδες, Κρήτη κ.ο.κ

Καλοκαιρακι εδώ με ήλιο και 13,6 (!!!) βαθμούς αυτή τη στιγμή

Ο αέρας που φυσούσε εδώ μέχρι και τις πρώτες πρωινές ώρες, δεν επέτρεπε την αναστροφή κρατώντας την Τ γύρω στους 3 βαθμούς μέχρι και τις 5 το πρωί... Με το που κόπασε όμως ο άνεμος, και μέσα σε ελάχιστο χρόνο, η θερμοκρασία στα Ιωάννινα έπεσε κάτω απο το μηδέν... Ενδεικτικά:

Ιωάννινα (ΕΑΑ): -2

Ιωάννινα (ΕΜΥ): -1,8

Αγία Κυριακή (ΕΑΑ): -2,2

Και ορισμένες ελάχιστες νομού Ιωαννίνων:

Τύρια (340μ.): -3,5

Πληκάτι: - 4,2

Βασιλίτσα: - 9,2
    https://www.facebook.com/ILoveIoannina?ref=hl

Senior Member Το avatar του χρήστη IceGeorge
    Περιοχή
    Μεγαλόπολη
    Στους 8,5 η Τ τώρα με ηλιοφάνεια...

Senior Member Το avatar του χρήστη NickKastoria
    Περιοχή
    Kastoria
    Καλησπέρα, στους 4.2 εδώ η θερμοκρασία πάμε για μια ακόμα παγωμένη βραδιά δυστυχώς όμως χωρίς υετό...

Senior Member Το avatar του χρήστη nick_soho78
    Περιοχή
    Ηράκλειο-Άνω Αλικαρνασσός υψ.42μ.-Πυράθι υψ.320μ.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από sakis13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    γεια σου πατριωτακι,χιονισε και στο κεδρος μου ειπαν απο το χωριο μου
    Ωραία πατριωτάκι Αύριο θα πάω Ανώγεια μαζί με άλλους καιρόφιλους να δούμε τι πρόβλημα έχει ο σταθμός επειδή εδώ και αρκετές μέρες δεν καταγράφει υετό,μετά βέβαια θα κάνουμε περιήγηση στον Ψηλορείτη

Junior Member Το avatar του χρήστη geoapol
    Περιοχή
    Λιβαδειά
    Συμφωνώ ότι δεν ήταν καιρός βορείου ρεύματος. Κάνω copy ότι έγραψα και σε ενα group στο facebook. Μάλλον το χαμηλό που βρισκόταν στο Νότιο Ιόνιο και έδωσε χτες καλά νερά σε Πελ/νησο και Κρήτη είχε κατεύθυνση βόρεια βορειοανατολικά, αλλά ο δυνατός Βορ/τολικό χείμαρος που επικράτησε στην χώρα λόγω της κατάρευσης του αντικυκλώνα στην βορειοανατολική Ευρώπη, δεν άφησε αυτή την υγρή μάζα να φτάσει στην ηπειρωτική χώρα. Έτσι στα χαμηλά υψόμετρα επικράτησε ο Β/Α χείμαρος αλλά το χαμηλό και η συνεφιά κινούταν Βορειοανατολικά με αποτέλεσμα τελικά να επηρεαστούν καλύτερα και οι νοτιοτερες περιοχές της Ελλάδας και οι νότιες πλαγιές των βουνών επειδή από εκεί ερχόταν ο υετός και όχι απο το Αιγαίο που είχε ξεμείνει απο υγρασία.

Σελίδα 15 από 143 ΠρώτηΠρώτη ... 513141516172565115 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας