Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 21 έως 30 από 64

Θέμα: ΑΝΗΛΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2013-2014

Senior Member Το avatar του χρήστη StavRos
    Περιοχή
    Καισαριανη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fulandris Εμφάνιση μηνυμάτων
    ένα ιδιωτικό χ/κ δεν μπορεί να ανταγωνιστεί ένα δημόσιο το οποίο με τους φόρους μας το πληρώνουμε πολλαπλάσια χωρίς να το ξέρουμε!!! επίσης όταν πάω στο ανήλιο βγαίνω από εγνατία και σε 7 λεπτά είμαι στο βουνό, σαφώς σύγκριση μεγέθους δεν υπάρχει αλλά αν θέλω πραγματικά μεγάλες πίστες βγαίνω στο εξωτερικό και τελειώνω

οπως γουσταρει κανεις.

πραγματικα μεγαλες πιστες δεν υπαρχουν στην ελλαδα.

οποτε προτεινεις μετα το ανηλιο το επομενο βημα ειναι το εξωτερικο πχ αλπεις... μαλιστα

μετριες εχουμε αρκετες. οπως και ''παιδικες'' ομως

και στο κατω κατω στο θεμα τιμων μην το συγκρινεις με την βασιλιτσα που ειναι ''δημοσιο'' συγκρινε το και με αλλα ΧΚ πχ πισοδερι. τι προσφερουν και ποσο κοστιζουν

ο πελατης δεν θα κοιταξει τα 25 λεπτα διαφορα στην διαδρομη απο την βασιλιτσα αν θελει να κανει σκι. το ανηλιο ειναι ενα χκ να μαζευει τους τουριστες (μιας επισκεψης μεσα σε ολο τον χειμωνα) απο το κοντινο μετσοβο.

Junior Member
    Περιοχή
    korfu
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από StavRos Εμφάνιση μηνυμάτων
    οπως γουσταρει κανεις.

πραγματικα μεγαλες πιστες δεν υπαρχουν στην ελλαδα.

οποτε προτεινεις μετα το ανηλιο το επομενο βημα ειναι το εξωτερικο πχ αλπεις... μαλιστα

μετριες εχουμε αρκετες. οπως και ''παιδικες'' ομως

και στο κατω κατω στο θεμα τιμων μην το συγκρινεις με την βασιλιτσα που ειναι ''δημοσιο'' συγκρινε το και με αλλα ΧΚ πχ πισοδερι. τι προσφερουν και ποσο κοστιζουν

ο πελατης δεν θα κοιταξει τα 25 λεπτα διαφορα στην διαδρομη απο την βασιλιτσα αν θελει να κανει σκι. το ανηλιο ειναι ενα χκ να μαζευει τους τουριστες (μιας επισκεψης μεσα σε ολο τον χειμωνα) απο το κοντινο μετσοβο.
    σίγουρα ο κάθένας όπως του ταιριάζει καλύτερα, εμένα με βόλεψε πέρυσι το ανήλιο γιατί πάω τουλάχιστον 7-8 σκ για σκι (συν μια εβδομάδα έξω) οπότε το να κάνω άλλα 150 χλμ, τα οποία 80 στροφές, για να ανέβω βασιλίτσα που έχει μία μόνο οριακά μεγάλη πίστα και την οποία για να ανέβω παίρνω δύο λιφτ (το ένα πάντα με ουρά) και για να πιω ένα καφέ μετά σε εκείνα τα παραπήγματα προτιμώ να κάνω περισσότερες καταβάσεις ανήλιο και να πιω ένα καφεδάκι με θέα στην τζαμαρία....και για τα καλά γούστα είπαμε μόνο έξω

Senior Member Το avatar του χρήστη Bjorg_RFC
    Περιοχή
    Maroussi-Patra
    Δηλαδή τα Ελληνικά Χ.Κ. είναι για πέταμα... οπότε όπου και να πάμε το ίδιο κάνει από ότι μας λες φίλε Fulandris...και το Ανήλιο είναι προτιμότερο της Βασιλίτσας... που... οριακά έχει μια μεγάλη πίστα... άσε που έχει και πολλές στροφές ο δρόμος (ενώ στα περισσότερα βουνά πας από autobahn)...

Ο καθένας σίγουρα έχει το δικό του γούστο, αλλά δεν μπορείς καν να μπεις σε συγκρίσεις με Βασιλίτσες και Πισοδέρια, είναι τουλάχιστον αστείο. Σχετικά δε με την τιμή του πάσου, δεν νομίζω κανείς πελάτης να σκεφτεί αν πηγαίνει σε δημόσια ή ιδιωτική επιχείριση, παρά τις υπηρεσίες που του προσφέρονται. Η τιμή ακόμα και τώρα, 10 ευρώ, είναι κατ' εμέ πολλά. Ίσως 3 με 5 να ήταν εντάξει, πόσο δε μάλλον όταν ουσιαστικά κατεβαίνεις ένα λόφο... που βέβαια έχει μετρημένες βάση του χάρτη... 13 διαδρομές... μια εκ των οποίων... πίστα snowboard!

Όπως λέει κι ο φίλος ο Σταύρος, μη χιονοδρόμοι θα περάσουν για ένα καφέ, για να δουν λίγο χιόνι κ.τ.λ., αλλά δεν ξέρω κατά πόσο χιονοδρόμοι πέραν του αρχάριου θα επισκέπτονταν το Ανήλιο. Για μένα, ίσως να ήταν ενδιαφέρον αν στη βάση αντί του Σαλέ ήταν χτισμένο ένα υπερλούξ ξενοδοχείο και ουσιαστικά διαφήμιζε το γεγονός πως είναι το μόνο στην Ελλάδα με prive πίστες. Τότε σίγουρα θα μάζευε κάμποσους που θα έκαναν ίσως μια κατεβασιά και κατά τα άλλα θα χαλάρωναν απολαμβάνοντας τις ανέσεις του ξενοδοχείου.

Αυτά τα λίγα, πάντα με καλή διάθεση!

Περιοχή
    Καισαριανη

ΑΝΗΛΙΟ ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2013-2014

80 χλμ ειναι (σχεδόν τα μισά στην Εγνατία). οχι 150 !!!!! μαλλον ειναι σαν τον χάρτη του ανηλιου . εμφανίζονται χλμ όπως οι πίστες

και η Βασιλιτσα εχει μια μεγάλη πίστα . μαλιστα! τι αλλο θα ακούσουμε ..... για να τα λες αυτα η δουλεύεις στο ανηλιο η άσχετος εισαι με την Βασιλιτσα ... άσχετο όμως δεν σε κόβω γιατι για τα παραπήγματα έπεσες μεσα έστω και με υπερβολές παλι βγάλαμε το νόημα παλι. η Βασιλιτσα εχει μια πίστα που πρέπει να πάρεις δυο λιφτ για να την κατεβεις , ειναι 150 χλμ απο ανηλιο ολο στροφές και εχει παραπήγματα για σαλέ. χαχαχαχαχ αντικειμενική άποψη

υγ πολυ θα ήθελα να δω τον χάρτη του ανηλιου με υψόμετρα να δω τις υψομετρικες διάφορες ....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StavRos : 14-12-13 στις 13:36

Junior Member
    Περιοχή
    korfu
    φίλε μου ούτε εργαζόμενος είμαι ούτε έχω σχέση με το χ/κ. τα 150 χλμ είναι με επιστροφή (160 με τα δικά σου). αν θεωρείς εσύ μεγάλες πίστες τα συρόμενα της βασιλίτσας ο.κ και τα 2.5 χλμ που βγαίνουν σαν μια πίστα (η οποία στο πρώτο μέρος είναι μόνο τρεις λωρίδες) με χρήση δυο αναβατήρων, μαλλον δεν έχεις πάει σε μεγάλες πίστες,
    ακόμα και του bansko δεν θεωρούνται μεγάλες για τα διεθνή πρότυπα. δεν έχω καμμία διάθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου γιατί προφάνως εσύ έχεις συμφέροντα στην βασιλίτσα στήν οποία εγώ πρωτοπήγα το 1990. εγώ είπα απλά ότι με βολεύει το ανήλιο και ο καθένας όπως γουστάρει. σου εύχομαι να κάνεις κάποια ταξίδια στο εξωτερικό (val disere, chourchevel (tree valees),st moritz, cortina di ampetzo, st anton, st christof, zermat) για να καταλάβεις τι παίζει...αν νομίζεις ότι η βασιλίτσα είναι η αρχή και το τέλος της χιονοδρομίας...

Περιοχή
    Καισαριανη

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από fulandris Εμφάνιση μηνυμάτων
    φίλε μου ούτε εργαζόμενος είμαι ούτε έχω σχέση με το χ/κ. τα 150 χλμ είναι με επιστροφή (160 με τα δικά σου). αν θεωρείς εσύ μεγάλες πίστες τα συρόμενα της βασιλίτσας ο.κ και τα 2.5 χλμ που βγαίνουν σαν μια πίστα (η οποία στο πρώτο μέρος είναι μόνο τρεις λωρίδες) με χρήση δυο αναβατήρων, μαλλον δεν έχεις πάει σε μεγάλες πίστες,
    ακόμα και του bansko δεν θεωρούνται μεγάλες για τα διεθνή πρότυπα. δεν έχω καμμία διάθεση να αντιπαρατεθώ μαζί σου γιατί προφάνως εσύ έχεις συμφέροντα στην βασιλίτσα στήν οποία εγώ πρωτοπήγα το 1990. εγώ είπα απλά ότι με βολεύει το ανήλιο και ο καθένας όπως γουστάρει. σου εύχομαι να κάνεις κάποια ταξίδια στο εξωτερικό (val disere, chourchevel (tree valees),st moritz, cortina di ampetzo, st anton, st christof, zermat) για να καταλάβεις τι παίζει...αν νομίζεις ότι η βασιλίτσα είναι η αρχή και το τέλος της χιονοδρομίας...
    ουτε και εγω εχω κανένα συμφέρον απο Βασιλιτσα και ας πρωτο πήγα το 99.

απλα και απο το επίσημο σαιτ και απο το επίσημο group στο fb παρατηρώ μια συνεχόμενη παραπληροφόρηση για το συγκεκριμένο χιονοδρομικο (ανηλιου)

δεν καταλαβα οτι έλεγες για πηγαινε ελα . σε αυτο συμφωνούμε τουλάχιστον

όσο για το τι θεωρώ μεγάλες πίστες το έγραψα πιο πάνω . δεν εχουμε στην Ελλάδα μεγάλες πίστες. αλλα όσο ειναι η μιση απο την "μεγάλη" πίστα ειναι ολόκληρη του ανηλιου
    αν στην Βασιλιτσα η πίστα των 2,5 χλμ ειναι μια μικρομεσαία τότε του ανηλιου ειναι baby .... σκέψου οτι το λιφτ στο ανηλιο εχει μικρότερο μήκος ακόμα και απο το τριθέσιο της Βασιλιτσας .... το διθέσιο, ειναι ακόμα πιο μακρύ. το εναέριο του ανηλιου ειναι πιο μικρό σε μήκος ακόμα και απο ολα (ελιμεια, Μιγδανης,Τυμφαια)τα συρόμενα της Βασιλιτσας που τα συγκρίνεις παραπάνω .

όσο για εμενα ασε με και εχω παει val disere st Anton lech les arcs , και Βανσκο οπότε μια άποψη την εχω

αλήθεια υψομετρική διαφορα γνωρίζεις για το ανηλιο;
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StavRos : 14-12-13 στις 18:33

Senior Member Το avatar του χρήστη Bjorg_RFC
    Περιοχή
    Maroussi-Patra
    Ρε Σταύρο τράβα να τσουλήσεις πουθενά στις Άλπεις να ξεστραβωθείς κι άσε τα μαθήματα...

Για...την πίστα snowboard... θα μας ενημερώσει κανείς;

Junior Member
    Περιοχή
    ΦΛΩΡΙΝΑ
    ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΣΧΕΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ Η ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΝΗΛΙΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΠΙΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ .ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ(ΒΛΕΠΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΟΥ ΣΤΙΣ 21/11/2013¨"ΑΣΠΡΙΣΕ Η ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ ΜΑΣ"")
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από StavRos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ουτε και εγω εχω κανένα συμφέρον απο Βασιλιτσα και ας πρωτο πήγα το 99.

απλα και απο το επίσημο σαιτ και απο το επίσημο group στο fb παρατηρώ μια συνεχόμενη παραπληροφόρηση για το συγκεκριμένο χιονοδρομικο (ανηλιου)

δεν καταλαβα οτι έλεγες για πηγαινε ελα . σε αυτο συμφωνούμε τουλάχιστον

όσο για το τι θεωρώ μεγάλες πίστες το έγραψα πιο πάνω . δεν εχουμε στην Ελλάδα μεγάλες πίστες. αλλα όσο ειναι η μιση απο την "μεγάλη" πίστα ειναι ολόκληρη του ανηλιου
    αν στην Βασιλιτσα η πίστα των 2,5 χλμ ειναι μια μικρομεσαία τότε του ανηλιου ειναι baby .... σκέψου οτι το λιφτ στο ανηλιο εχει μικρότερο μήκος ακόμα και απο το τριθέσιο της Βασιλιτσας .... το διθέσιο, ειναι ακόμα πιο μακρύ. το εναέριο του ανηλιου ειναι πιο μικρό σε μήκος ακόμα και απο ολα (ελιμεια, Μιγδανης,Τυμφαια)τα συρόμενα της Βασιλιτσας που τα συγκρίνεις παραπάνω .

όσο για εμενα ασε με και εχω παει val disere st Anton lech les arcs , και Βανσκο οπότε μια άποψη την εχω

αλήθεια υψομετρική διαφορα γνωρίζεις για το ανηλιο;

Περιοχή
    Καισαριανη

Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από γκλιτσας Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΝΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΥΠΑΣΧΕΙ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗ ΣΤΗ ΣΕΛΙΔΑ Η ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ ΑΝΗΛΙΟΥ ΑΛΛΙΩΣ ΝΑ ΜΑΖΕΨΕΙΣ ΠΙΣΩ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΣΟΥ .ΤΕΛΟΣ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚ ΤΟΥ ΠΟΝΗΡΟΥ(ΒΛΕΠΕ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΣΟΥ ΣΤΙΣ 21/11/2013¨"ΑΣΠΡΙΣΕ Η ΒΑΣΙΛΙΤΣΑ ΜΑΣ"")
    αθηνα μένω και η μονη σχεση που εχω με την Βασιλιτσα ειναι σχεση πελάτη - ΧΚ
    γράφω και σε αλλα χιονοδρομικά. για ψάξε και τα αλλα threads
    το ξέρουν τόσοι απο το φόρουμ που με γνωρίζουν προσωπικά τόσα χρόνια

και μονο ο χαρτης του χκ που δείχνει οτι υπάρχουν 13!!!!! ολόκληρες πίστες μια παραπληροφόρηση ειναι

πουθενά ουτε στον χάρτη ουτε στην περιγραφή του χιονοδρομικού δεν αναφέρεται το υψόμετρο της βάσης για να δούμε την υψομετρική διαφορα

το σαιτ γράφει :
    "διαθέτει πίστες για όλα τα επίπεδα των σκιέρ και snowboarders, αλλά και δυνατότητα για καταβάσεις σε απάτητο χιόνι. "

και ολα αυτα με έναν ουσιαστικά αναβατήρα μήκους 800 μέτρων;;;;

στο επίσημο γκρουπ ειχαν ανεβάσει παλαιότερα φωτογραφία απο ενα λιφτ στο εξωτερικό που ειχε ουρά και έγραφε απο κατω " ουρές στις Άλπεις . οχι στο ανηλιο" η κατι τέτοιο . εχω παει σε τόσα στις αλπεις (και σε αυτο που αναφερόταν στην φωτο) και ουρές δεν εχω δει ουτε μια φορα ...
    φυσικά το σχόλιο μου σβήστηκε εντός λεπτών

μονο θετικό ειναι οτι ξανά λειτούργησε το ανηλιο μετα απο τόσα χρόνια αλλα με δεκα ευρω εισιτήριο και με την προοπτική να ανεβει νομίζω ειναι κοροϊδία και αφορά τους τουρίστες του μετσοβου που ανεβαίνουν μια φορα ολο τον χειμώνα

αυτο ειπα εξαρχής (για το οτι ειναι ακριβό) και τελειώνει για εμενα το θεμα εδω . εκ πονηρού δεν ειναι τιποτα . μίλησα και με αποδείξεις στα λόγια και στις πράξεις. όπως τα λεω τωρα ετσι τα ελεγα για τα καλαβρυτα και τον παρνασσο για τις τιμές τους . παρνασσο καλαβρυτα ειχα να παω 8 ολόκληρα χρόνια αν και μένω αθηνα!!! και εκανα κάθε σκ σκι αλλου με φυσιολογικές τιμές
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη StavRos : 14-12-13 στις 20:52

Junior Member
    Περιοχή
    korfu
    λοιπον φίλε σταύρο επειδή με τον γκλίτσα ανοίξατε το θέμα παραπληροφόρηση, από περιέργεια μπήκα στον χάρτη της βασιλιτσας και βλέπω ότι χαρακτηρίζονται ως πίστες:
    πίστα μαύρη 4 (σε δύο πλευρές): αν δεν απατώμαι εκεί δεν έχει κατέβει χιονοστρωτήρας (τουλάχιστον όσα χρόνια πήγαινα-εκτός από πέρυσι) μόνο από την 5 προς την βάση του διθέσιου έχω πετύχει ένα πάτημα.
    πίστα Νο 3: αν το δρομάκι που σε οδηγεί στην βάση του διθέσιου λέγεται πίστα οκ το δέχομαι
    πίστες 9, 10, 11: αν το σλάλομ μέσα από τα δέντρα χωρίς καν προστατευτικά είναι τρεις πίστες οκ το δέχομαι και αυτό
    πίστα 13: αν το πάτημα δίπλα στον δρόμο είναι πίστα (όποτε έχει χιόνι και δεν σπρώχνεις για να κατέβεις) θεωρήται πίστα, όκ το δέχομαι και αυτό
    πιστα 18: αν το συνδετικό για τον μιγδάνη θεωρήται πίστα ο.κ ξανά
    πίστα 16: δεν θύμάμαι να την έχω περάσει πατημένη.
    οπότε μην θεωρείς ότι το ανήλιο παραπληροφορεί και η βασιλίτσα έχει όσες πίστες λέει
    και αν ένας ιδιώτης παραπληροφεί ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΡΔΟς το ΔΗΜΟΣΙΟ ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΕΙ
    όσο για τις ουρές, εγώ έχω πετύχει πολλές στο εξωτερικό απλά εκεί έχεις την δυνατότητα να φύγεις σε άλλη πιστα και να πάρεις άλλο λιφτ
    στα χιονοδρομικά στην ελλάδα καταλήγεις σε ένα λιφτ μεγάλο όπου δεν έχεις δίοδο διαφυγής σε άλλο λιφτ
    όσο για την πίστα snowboard βλέπω ότι και η βασιλίτσα έχει αντίστοιχη με σήμα. επίσης οι κίτρινες πίστες παντού στους χάρτες του εξωτερικού χαρακτηρίζονται ως απάτητες διαδρομές.
    τέλος για τα υψομετρικά νομίζω ότι ουσιαστική σημασία έχουν για τους αγώνες SKI προκειμένου να υπάρχουν κανόνες για κάθε κατάβαση. το να ψάχνεις ψίλους στα άχυρα μάλλον δεν δείχνει ότι δεν έχεις κάτι περισσότερο με την βασιλίτσα και μάλιστα να έρχεσαι για σκι από τόσο μακριά (αθήνα). εγώ έρχομαι από κέρκυρα και γιάννενα. αν έμενα αθήνα καλώς ή κακώς θα πήγαινα ή καλάβρυτα ή καρπενήσι για σ/κ. πόσο μπορεί κάποιος να ξοδεύει σε βενζίνη και χρόνο για να πηγαίνει από αθήνα βασιλιτσα ανελλιπώς;

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας