Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 73

Θέμα: ΧΕΙΜΩΝΑΣ 2012 - 2013

Member Το avatar του χρήστη gerrymon
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ & ΜΑΝΝΑ
    Είθε η επανέναρξη λειτουργίας της κάμερας να είναι και προάγγελος καλών μαντάτων όσον αφορά τη πλήρη και κανονική λειτουργία του χιονοδρομικού κέντρου και φέτος. Οποιοδήποτε άλλο σενάριο θα είναι καταστροφικό για την τοπική οικονομία, θα αποτελεί χαστούκι για το χειμερινό αθλητισμό του Νομού και θα πρέπει να σημάνει και την απαρχή για το ξήλωμα της Δημοτικής αρχής που κακοδιαχειρίστηκε όλα αυτά τα χρόνια την αναπτυξιακή δυναμική της ευρύτερης περιοχής των Τρικάλων προς ίδιο όφελος...
    Ιστοσελίδα χωριού
    Μάννα ορεινής Κορινθίας
    (Μάρκασι)
    Web site: http://sites.google.com/site/mannamarkasi/
    E-mail: manna.markasi@gmail.com

Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ

Εγώ τι άλλο να προσθέσω; Τα είπε όλα ο Δήμαρχος έστω και με το συνηθισμένο στόμφο.

Senior Member Το avatar του χρήστη Blacktan
    Περιοχή
    Αιγαλεω (Ναυπλιο)
    Mε αφορμη το ποστ του Γερασιμου , θα ηθελα να επισημανω :
    Καταστροφη της τοπικης οικονομιας δεν προερχεται μονο απο την μη λειτουργια του ΑΚ (που αν καποιος μου ζηταγε την προσωπικη μου αποψη θα ελεγα , πως η μη λειτουργια σιγουρα ειναι πληγμα , οχι ομως καταστροφη , γιατι τα Τρικαλα , ευκολα η δυσκολα , καλως η κακως εχουν παρει τον δρομο τους) .
    Καταστροφη ομως για τα Τρικαλα , πλεον που ο καθενας μας ζυγιζει και το 50λεπτο , ειναι ασυδωτες οικονομικες συμπεριφορες επιχειρηματιων οι οποιοι προσπθουν μεσα σε 15 Σαββατα , να βγαλουν τα σπασμενα ολου του χρονου .
    Δεν εχω ριζα απο Τρικαλα , τα αγαπαω ομως και μου αρεσουν παρα πολυ , φροντιζω καθε χρονο (χειμωνα καλοκαιρι) να βρισκομαι πανω με καθε ευκαιρια και να απολαμβανω φυση , διαμονη , χιονι , δροσια , ΑΚ και καφεδακι . Τα επισκεπτομαι διαρκως απο το 2001 .
    Αυτο που μου συνεβει ομως πριν 15 μερες ηταν εξωφρενικο τοσο που ηθελα να ουρλιαζω ...
    Νεοσυστατο καταστημα στα Ανω Τρικαλα , εμποριας εφημεριδων μπλα μπλα μπλα , εμπορευεται τα προιοντα του σε τιμες ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑΣ .
    Χαρτομαντηλο πακετο noname (εχει σημασια και αυτο , αλλο να περνεις ενα ποιοτικο χαρτομαντιλο και αλλο που για να σκουπησεις μυξα η χερια θες 4 τεμαχια) 1 ευρω !!!!!!!
    Ειχα παρει 4 πακετα με την λογικη των 50λ ανα πακετο (που και παλι ειναι πολλα , αλλα προφανως κατι πρεπει να κανουν οι ανθρωποι για να ζησουν) και φτανω στο ταμιο και μου ζητησε 4 ευρω !!!!
    Αρων Αρων τα παρατησα και εφυγα εκνευρισμενος ...

Αυτες οι οικονομικες συμπεριφορες ειναι σημαντικοτερη καταστροφη απο αυτη της μη λειτουργιας του ΑΚ , πολυ απλα γιατι τα Ανω Τρικαλα τα προσεγγιζουν 80% περισσοτερο κοσμος απο οτι την φλαμπουριτσα και το ΑΚ ...
    Και ποσο μαλλον απο αυτους τους 80% παραπανω , σχεδον ολοι θα επισκεφτουν το μικρο "φαρμακειο" ...

Μην με πειτε γκρινιαρη , για τον καιρο συζηταμε εδω περα , αλλα γνωριζω πως υπαρχουν ανθρωποι με αγαπη , γνωση , και επιρροη στο μερος που διαβαζουν και καλο ειναι να γνωριζουν συμπεριφορες και αποψεις ...

Σε ολα αυτα να προσθεσω και το κλασσικο (που για τις εποχες δεν ειναι πλεον αποδεκτο) 100 - 120 - 140 / ευρω ανα νυχτα ταριφα στα δωματια τα οποια ΝΑΙ και αυτα απομακρυνουν πλεον τον κοσμο ....
    Χαρης Αιγαλεω

Senior Member Το avatar του χρήστη vainone
    Περιοχή
    Ν.Πεντέλη
    εχεις απολυτο δικιο φιλε blacktan. εγω θελω να επισκευθω το επομενο σκ τα τρικαλα και οσους κι αν πηρα μου λεγαν το ιδιο τροπαριο. ¨Δεν μπορω να σας κλεισω απο τωρα για μια μονο μερα, γιατι εχουμε παρα πολυ κοσμο, μονο πσκ μπορω να κανω κρατηση και κατι τετοια.¨ ΕΛΕΟΣ....ΠΟΥ ΖΕΙΤΕ?? ΤΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ?? αντι να σου πουν και ενα ευχαριστω που τους προτιμας, εχουν και υφος 100 καρδηναλιων....ελλαδαρα αθανατη..που θα παει θα μαθουν ολοι..ακομα και αν ειναι πολυ αργα! φιλικα παντα.

Περιοχή
    Αιγαλεω (Ναυπλιο)
    και οι ξενοδοχοι πρεπει να ζησουν , αλλα θα πρεπει να βρουν την χρυση τομη ...
    εγω στο επαγγελμα μου δεν πουλαω με διαφορετικη τιμη το προιον οταν ο αλλος το καιγετε και με διαφορετικη οταν ειναι αδιαφορος ...
    ουτε αναγκαζω κανεναν να αγορασει πακετα ανελκυστηρων , αν θελει να χρησιμοποιησει συγκεκριμενα μηχανηματα .
    Θα γυρισει καποιος να μου πει , για τα εξοδα των δωματιων και ιδιαιτερα αυτων του χειμερινου τουρισμου ...
    συμφωνω ,
    και εγω ομως εχω προσωπικο που πρεπει να το πληρωσω , πουλησω δεν πουλησω ...
    καθε επαγγελμα εχει τις ιδιαιτεροτητες του , τα αναφερω ολα αυτα επειδη το προ-προηγουμενο ΠΣΚ , μιας και εχω φιλους στην εστιαση πανω , καναμε αναλογες συζητησεις ..

by the way , το ΠΣΚ 19-21 Οκτ , τα Τρικαλα (ανω - μεσα - κατω) ειχανε 4 δωματια πρληροτητα , αυτη η πληροφορια εφτασε στα αυτια μου ...
    Χαρης Αιγαλεω

Senior Member Το avatar του χρήστη vainone
    Περιοχή
    Ν.Πεντέλη
    εννοουσα πσκ σαν πακετο πιο πανω.. δηλαδη αν ηθελα να κλεισω απο τωρα για την επομενη βδομαδα, επρεπε να κλεισω 3ημερο.. ανηκουστα πραγματα..οπως και το οτι την παρασκευη και το σαββατο εχει αλλη τιμη απο οτι τις αλλες μερες. και μιλαμε για 8 δεκεμβρη. οχι 24 πανω στις γιορτες.

Member
    Περιοχή
    ΞΥΛΟΚΑΣΤΡΟ
    Σε μια περιοχή που έχουν αναπτυχθεί τόσες επιχειρήσεις μέσα σε λίγα χρόνια, είναι δυστυχώς αναμενόμενο να υπάρξουν και κακές νοοτροπίες και συμπεριφορές. Δεν έχω προσωπική επαγγελματική εμπλοκή με τα Τρίκαλα αλλά ξέρω πολύ καλά πρόσωπα και πράγματα και έτσι μπορώ να πω η περιοχή αντέχει ακόμα στην τρικυμία της οικονομικής κρίσης, όταν άλλοι χειμερινοί προορισμοί έχουν σοβαρά προβλήματα επιβίωσης. Αυτό συμβαίνει γιατί εκτός των άλλων, οι επιχειρήσεις έχουν γενικά προσαρμοσθεί στις απαιτήσεις των καιρών. Γι' αυτό, περισσότερο από ποτέ, η λειτουργία του ΑΚ Ζήρειας αποκτά για τα Τρίκαλα καθοριστικό ρόλο.

Member Το avatar του χρήστη gerrymon
    Περιοχή
    ΜΑΡΟΥΣΙ & ΜΑΝΝΑ
    Δυστυχώς για το κατάστημα που λέει ο Χάρης το έχει γείτονας μου. Και γνωρίζοντας την λογική του και τις πρακτικές του δεν θα αμφισβητήσω τα γραφόμενα.

Θέλω όμως με αφορμή το σημερινό πρώτο χιονάκι να ευχηθώ "καλή σεζόν" σε όλους μας και φυσικά και στο βουνό καιν την ευρύτερη περιοχή. Μακάρι ο τρι*****ρατος να σοβαρευτεί, να αρχίσει να λειτουργεί επιτέλους το ΑΚ σαν Α.Ε και όχι σαν μίνι μάρκετ και να αρχίσει να γράφει τα κέρδη που του πρέπουν και όχι τις ζημιές που το αναγκάζουν. Αλλά όταν θα μπουν οι ορκωτοί μέσα το ποτάμι δεν θα έχει γυρισμό για τον ξεφτίλα...

καλή χρονιά λοιπόν σε όλους μας και να δούμε επιτέλους και μια άσπρη μέρα!

Υ.Γ: Συμφωνώ με τα γραφόμενα όλων σας και αυτό δείχνει ότι δεν είναι τυχαίο ότι μοιραζόμαστε την ίδια αγάπη. Κοινή ιδιοσυγκρασία!
    ziria_16.15.jpgziria_16.30.jpgziria_16.45.jpg
    Ιστοσελίδα χωριού
    Μάννα ορεινής Κορινθίας
    (Μάρκασι)
    Web site: http://sites.google.com/site/mannamarkasi/
    E-mail: manna.markasi@gmail.com

Περιοχή
    Αιγαλεω (Ναυπλιο)
    Καλη καιρικη χρονια .... 29 ΝΟΕ ας κρατησουμε την ημερομηνια για το οροπεδιο για τον χειμωνα του 2012/2013 ...
    ενα μηνα και κατι ψιλα αργοτερα σε σχεση με περυσι ....
    Χαρης Αιγαλεω

Senior Member Το avatar του χρήστη N.G.K
    Περιοχή
    xilokastro
    ωραια πραγματα βλεπω..

Σελίδα 2 από 8 ΠρώτηΠρώτη 1234 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •