Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 11

Θέμα: ΑΚΡΙΒΟ...ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ

Junior Member
    Περιοχή
    ΕΔΕΣΣΑ

ΑΚΡΙΒΟ...ΕΝ ΜΕΣΩ ΚΡΙΣΗΣ

Μένω στην Έδεσσα και έτσι έχω πολλές επιλογές για σκι ....σήμερα λοιπόν αποφάσισα με κανά δυο φίλους και τις οικογένειές μας να πάμε λόγο πιο μακριά για μας, στο Ελατοχώρι. Και ενώ ή κάρτα για τα λιφτ είναι πραγματικά φτηνή,(10euro για τους ενήλικες), οι τιμές στο καφέ-μπαρ-εστιατόριο που βρίσκεται λίγο πριν τη βάση της καρέκλας,(που είναι και το μεγαλύτερο), είναι παράλογες εν μέσω οικονομικής κρίσης. 3.50euro το νεσκαφέ, 4euro η σοκολάτα ρόφημα, 3.50euro ένα απλό κρύο σάντουιτς με ζαμπόν-τυρί. Μα είναι δυνατόν? Πως να πάει κάποιος με την οικογένειά του στο Ελατοχώρι για σκι, όταν στο δάλειμμά του θα πρέπει να αφήσει ένα κάρο λεφτά. Και μάλιστα στις μέρες μας με αυτήν την κρίση? Το κέντρο υποτίθεται ότι απευθύνεται σε οικογένειες αλλά με αυτόν τον τρόπο τις διώχνει.Αυτές οι τιμές υπάρχουν στην περιοχή μόνο στο Καϊμάκτσαλαν και γιαυτό δεν πάνε πλέον εκεί οι σκιέρ. Στα τρία πέντε πηγάδια που έχουν πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα, 2.50euro το νεσ, 3euro η σοκολάτα. Το κέντρο είναι καλούτσικο, αλλά άν θέλουν κόσμο πρέπει να σκεφτούν κάποια πράγματα.

Senior Member Το avatar του χρήστη koukos
    Περιοχή
    Near Thessaloniki
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από petsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μένω στην Έδεσσα και έτσι έχω πολλές επιλογές για σκι ....σήμερα λοιπόν αποφάσισα με κανά δυο φίλους και τις οικογένειές μας να πάμε λόγο πιο μακριά για μας, στο Ελατοχώρι. Και ενώ ή κάρτα για τα λιφτ είναι πραγματικά φτηνή,(10euro για τους ενήλικες), οι τιμές στο καφέ-μπαρ-εστιατόριο που βρίσκεται λίγο πριν τη βάση της καρέκλας,(που είναι και το μεγαλύτερο), είναι παράλογες εν μέσω οικονομικής κρίσης. 3.50euro το νεσκαφέ, 4euro η σοκολάτα ρόφημα, 3.50euro ένα απλό κρύο σάντουιτς με ζαμπόν-τυρί. Μα είναι δυνατόν? Πως να πάει κάποιος με την οικογένειά του στο Ελατοχώρι για σκι, όταν στο δάλειμμά του θα πρέπει να αφήσει ένα κάρο λεφτά. Και μάλιστα στις μέρες μας με αυτήν την κρίση? Το κέντρο υποτίθεται ότι απευθύνεται σε οικογένειες αλλά με αυτόν τον τρόπο τις διώχνει.Αυτές οι τιμές υπάρχουν στην περιοχή μόνο στο Καϊμάκτσαλαν και γιαυτό δεν πάνε πλέον εκεί οι σκιέρ. Στα τρία πέντε πηγάδια που έχουν πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα, 2.50euro το νεσ, 3euro η σοκολάτα. Το κέντρο είναι καλούτσικο, αλλά άν θέλουν κόσμο πρέπει να σκεφτούν κάποια πράγματα.
    Απλώς παίρνεις καφέ και σάντουιτς από το σπίτι...That's all!!!!!
    http://www.youtube.com/watch?v=olpZkEZD_3E&feature=related

Member Το avatar του χρήστη Bumps
    Περιοχή
    HELLAS
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από petsi Εμφάνιση μηνυμάτων
    3.50euro το νεσκαφέ, 4euro η σοκολάτα ρόφημα, 3.50euro ένα απλό κρύο σάντουιτς με ζαμπόν-τυρί. Μα είναι δυνατόν? Πως να πάει κάποιος με την οικογένειά του στο Ελατοχώρι για σκι, όταν στο δάλειμμά του θα πρέπει να αφήσει ένα κάρο λεφτά. Και μάλιστα στις μέρες μας με αυτήν την κρίση? Το κέντρο υποτίθεται ότι απευθύνεται σε οικογένειες αλλά με αυτόν τον τρόπο τις διώχνει.Αυτές οι τιμές υπάρχουν στην περιοχή μόνο στο Καϊμάκτσαλαν και γιαυτό δεν πάνε πλέον εκεί οι σκιέρ. Στα τρία πέντε πηγάδια που έχουν πολύ μεγαλύτερη επισκεψιμότητα, 2.50euro το νεσ, 3euro η σοκολάτα. Το κέντρο είναι καλούτσικο, αλλά άν θέλουν κόσμο πρέπει να σκεφτούν κάποια πράγματα.
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από koukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλώς παίρνεις καφέ και σάντουιτς από το σπίτι...That's all!!!!!

, , ή ποιό "απλώς" ΔΕΝ ξαναπατάς!! και άστους -όπως- γινόταν τις προηγούμενες χρονιές {που δεν υπήρχε χιόνι} να πίνουν μόνοι τους τσά'ι'!!
    Πήγα κ γώ στο ισόγειο του σαλέ στο τύπο που δουλεύει μέσα στο μπάρ κ ενώ άλλες φορές (το κορό'ι'δο εγώ) έκανα κατανάλωση με μπύρες κ σάντου'ι'τς , τώρα του είπα να μου δώσει ένα ποτήρι νερό κ μου έδωσε μισό !!! κ κατσούφιασε από πάνω!! που ΔΕΝ του ζήτησα μπουκάλι!!!

τώρα τι φταίει το βουνό .. τι φταίει ένα τόσο ωραίο μέρος να "τρώει" φτύσιμο για τέτοιου είδους συμπεριφορές ,..
    H2 0 & -10c =

Junior Member
    Περιοχή
    ΕΔΕΣΣΑ
    Ναι Κουκος, και αν χιονίζει και έχει -7 με αέρα, πού θα κάνεις διάλειμμα με μικρά παιδιά, έξω να γίνεις παγωτό?

Junior Member
    Περιοχή
    Katerini
    το θεμα ειναι οτι πολλα σαλε,αν μπορουμε να τα πουμε ετσι,στην ελλαδα απευθυνονται κυριως σε ατομα που ανεβαινουν στο βουνο για βολτα και οχι για χιονοδρομια.
    εξαλλου καθημερινες ειναι αδεια καθως υπαρχουν μονο αυτοι που θα ανεβουν για χιονοδρομια και δεν πατανε στο σαλε.
    οποτε μενει μια κυριακη και εκει βαρανε.σιγουρα μια σοκολατα ροφημα 4 ευρω η ενα νες 3,5 ειναι υπερβολικα.
    εδω στο πανω snowbar,που ειναι ομορφο δεν λεω αλλα υπερβολικα μικρο, ενα jaegermeister σε ενα μικρο πλαστικο ποτηρακι εχει 7 ευρω.

το καλυτερο ειναι αυτο που ειπε και ο φιλος πιο πανω,το οποιο κανω και εγω.κανα δυο σαντουιτσακια και καμμια σοκολατα απο το σπιτι και ειναι μια χαρα.

κατι αλλο που θα ηθελα να θιξω ειναι οτι η τιμη της καρτας για τα λιφτ ειναι τιμη εφοσων δουλευουν ολοι οι αναβατηρες.οταν το κεντρο λειτουργει με ελλειψεις,για τον αλφα βητα λογο,λογο βλαβης καποιου αναβατηρα η λογο αερα,πρεπει η τιμη να ειναι μειωμενη.
    χαρακτηριστικο παραδειγμα η κρεμαση στο καιμακ που εδω και χρονια δεν την εχω δει ουτε μια φορα να λειτουργει.
    στο ελατοχωρι εχει χαλασει το πανω πιατακι και αναγκαστικα χανεται μεγαλο μερος των πιστων.δεν μπορει να εχει η καρτα παλι 10 ευρω,που για το μεγεθος του χιονοδρομικου δεν ειναι και τοσο οικονομικη.
    αυτα ειναι προσωπικη υποκειμενικη γνωμη παντα.

Junior Member Το avatar του χρήστη hellfire
    Περιοχή
    Στον.κόσμο.μου.
    Καλησπερα και απο μενα, πριν ξεκινησω να εξηγηθω οτι δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν ουτε να το παιξω εξυπνος ουτε κατι αλλο.
    Ναι δεν ειμαι τελειως αντικειμενικος γιατι δουλευω στο σαλε, παρολα αυτα πιστευω οτι οι τιμες ειναι αρκετα καλες.
    Να σας εξηγησω... τα τελευταια 3 μπορει 4 χρονια οι τιμες εχουν μεινει ιδιες και ειναι στα ιδια επιπεδα με της Κατερινης και χαμηλοτερες απο τις Θεσσαλονικης (μπορεις να βρεις και στις 2 πολεις καφε με 1ευρο αλλα και με 6, ο μεσος ορος ομως ειναι εκει)... τα λειτουργικα εξοδα εχουν αυξηθει. καυσιμα για να ανεβουμε πολλες φορες 3-4 αυτοκινητα με προσωπικο, πετρελαιο για να ζεσταθει ο χωρος, οι προμηθευτες ολοι μα ολοι εχουν ανεβασει τιμες, η μεταφορα ολων των προμηθειων ακομα και τα καυσοξυλα εχουν ακριβυνει. τελος ειναι ιδιωτικη επιχειρηση και οχι καταφυγιο, επιδοτηση απο το κρατος δεν υπαρχει (εδω με το ζορι πολλες φορες καθαριζουν τον δρομο) ουτε καποια αλλη υποστηριξη καθως και πολλα μα παρα πολλα αλλα. Εμεις χαιρομαστε οταν βλεπουμε κοσμο και μπορουμε να εξυπηρετησουμε, να βοηθησουμε η να μοιραστουμε την ομορφια των Πιεριων μαζι σας.

γραφω εκ μερους του σαλε και μονο, οχι της χιονοδρομικης εταιρειας, και παλι να αναφερω οτι δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν, πολλες φορες ο γραπτος λογος μπορει να παρερμηνευτει η να μην διατυπωθει σωστα, οποιος θελει μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα η ακομα και να γνωριστουμε απο κοντα και να συζητησουμε ελευθερα (το νομισμα εχει παντα 2 οψεις), δεν ειμαστε απροσωποι ουτε κλειστομυαλοι και φυσικα οι αποψεις ολων μετρανε και λαμβανονται υποψιν και ολο αυτο ειναι επικοδομητικη κριτικη για εμας...

και παλι συγνωμη και σας ευχαρισουμε πολυ.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hellfire : 27-02-12 στις 21:05

Senior Member Το avatar του χρήστη valsam
    Περιοχή
    θεσσαλονικη
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από hellfire Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα και απο μενα, πριν ξεκινησω να εξηγηθω οτι δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν ουτε να το παιξω εξυπνος ουτε κατι αλλο.
    Ναι δεν ειμαι τελειως αντικειμενικος γιατι δουλευω στο σαλε, παρολα αυτα πιστευω οτι οι τιμες ειναι αρκετα καλες.
    Να σας εξηγησω... τα τελευταια 3 μπορει 4 χρονια οι τιμες εχουν μεινει ιδιες και ειναι στα ιδια επιπεδα με της Κατερινης και χαμηλοτερες απο τις Θεσσαλονικης (μπορεις να βρεις και στις 2 πολεις καφε με 1ευρο αλλα και με 6, ο μεσος ορος ομως ειναι εκει)... τα λειτουργικα εξοδα εχουν αυξηθει. καυσιμα για να ανεβουμε πολλες φορες 3-4 αυτοκινητα με προσωπικο, πετρελαιο για να ζεσταθει ο χωρος, οι προμηθευτες ολοι μα ολοι εχουν ανεβασει τιμες, η μεταφορα ολων των προμηθειων ακομα και τα καυσοξυλα εχουν ακριβυνει. τελος ειναι ιδιωτικη επιχειρηση και οχι καταφυγιο, επιδοτηση απο το κρατος δεν υπαρχει (εδω με το ζορι πολλες φορες καθαριζουν τον δρομο) ουτε καποια αλλη υποστηριξη καθως και πολλα μα παρα πολλα αλλα. Εμεις χαιρομαστε οταν βλεπουμε κοσμο και μπορουμε να εξυπηρετησουμε, να βοηθησουμε η να μοιραστουμε την ομορφια των Πιεριων μαζι σας.

γραφω εκ μερους του σαλε και μονο, οχι της χιονοδρομικης εταιρειας, και παλι να αναφερω οτι δεν θελω να παρεξηγηθω με κανεναν, πολλες φορες ο γραπτος λογος μπορει να παρερμηνευτει η να μην διατυπωθει σωστα, οποιος θελει μπορει να μου στειλει προσωπικο μυνημα η ακομα και να γνωριστουμε απο κοντα και να συζητησουμε ελευθερα (το νομισμα εχει παντα 2 οψεις), δεν ειμαστε απροσωποι ουτε κλειστομυαλοι και φυσικα οι αποψεις ολων μετρανε και λαμβανονται υποψιν και ολο αυτο ειναι επικοδομητικη κριτικη για εμας...

και παλι συγνωμη και σας ευχαρισουμε πολυ.
    Φιλε καλα τα λες οτι τα λειτουργικα εξοδα σας εχουν αυξηθει ,πετρελαια κ.τ.λ και σιγουρα ετσι ειναι αλλα εχεις τρομερο αδικο γιατι δεν σκεφτεσε καθολου οτι του πελατη σου τα εσοδα εχουν μειωθει ως εκει που δεν παει!
    Λες οτι δεν ανεβασατε τιμες τα τελευταια 3 μπορει 4 χρονια και αυτο σαν δικαιολογια ειναι για γελια και για κλαματα,ρωτα σε παρακαλω ποσα επερνε καποιος πριν 3-4 χρονια και δες σημερα ποσα παιρνει(αν βεβαια δουλευει που το βλεπω χλομο)!
    Εχω παρα πολλους φιλους με μπαρ(παιδι της νυχτας ημουν κα΄'γω καποτε) και τους βλεπω ολους τωρα παρολου που η τιμη αγορας της φιαλης απο καβα διπλασιαστικε εχουν ριξει τις τιμες σχεδον στο μισο,πριν 3 χρονια το ποτο το ειχαν 8 ευρω και τωρα το εχουν 5.
    Και αυτοι εχουν ακριβοτερο πετρελαιο,χαρατσια,εφοριες κ.τ.λ!

Απλα ειχατε(ειχαμε)καλομαθει ολοι,με 3,5 ευρω πριν 3-4 χρονια τον καφε αυτο δεν ειναι καλομαθισια?

Ε' λοιπον εαν δεν θελετε να βαρατε μυγες η να ξεσκιζεστε μονο στο να βαζετε νερο απο την βρυση πρεπει να αλλαξετε μυαλα!
    Καταλαβετε το πια ο κοσμος ειναι ταπι!
    Εαν θελεις να με ταισεις(σαντουιτς=2 ευρω) να με ποτισεις(καφε=αλλα 2)να με ξαναποτισεις (ποτακι αλλα 5ευρω) και να με γλυκανεις (καμια σοκολατα η παστουλα αλλο 1) δηλ. ενα 10ρικο στο συνολο μαξιμουμ ευχαριστος να στο δοσω αλλιος σακιδιο πλατης φιλε και ολα αυτα με 5 ευρω !
    Θα μου πεις "μα ρε φιλε δεν βγαινω με ενα 10ρικο ολα αυτα ρε φιλε", ε αν δεν βγαινεις ρε φιλε κλειστο τοτε!
    Ολα αυτα κανουν δεν κανουν 5 ευρω και με το ταλιρο που περισευει εχεις να πληρωσεις τα υπολοιπα εξοδα και να βγαλεις κερδος,δυσκολα θα μου πεις αλλα οπως ειπα δυσκολα ειναι για ολους !

Junior Member Το avatar του χρήστη Virusman
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Συμφωνω και εγω με τα παιδια. Ανεβαινω καθε χρονο, τουλαχιστον 10 φορες στη σεζον. Απο τα σαλε δεν παιρνω τιποτα. Δεν ειναι τοσο οι τιμες, οσο η ποιοτητα. Τα ροφηματα ειναι απαραδεκτο. Δεν ειμαι απο τους γκρινιάρηδες και δεν κανο παρατηρισεις. Καθε σεζον στην αρχη παιρνω ενα καφε...μπας και... αλλα τοσα χρονια δεν αλλαζει η ποιοτητα. Παραμενει αθλια. (φεαπες=ενα ποτηρι φελιζολ γεματο με παγο και αφρο) Κανοντας μισο τσιγαρο, τελειωνει ο καφες...
    Καποια μερα θα κατεβω με ελκηθρο το απο το Εβερεστ

Junior Member Το avatar του χρήστη Virusman
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Για το καρεκλακι (λιφτ) τα 10 ευρω νομιζω δεν ειναι υπερβολικα αλλα ουτε και λιγα. Θελει ενα 4θεσιο καρεκλακι, που να σε μεταφερει στην κορυφη, με ενδιαμεσο σταθμο. 3-4 πιστες ακομα μικους 10-15χλμ. και γενικα καποια εταιρια να ασχοληθει με αυτο τον αγιο τοπο!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Virusman : 04-12-13 στις 16:49
    Καποια μερα θα κατεβω με ελκηθρο το απο το Εβερεστ

Junior Member
    Περιοχή
    Thessaloniki
    ρε παιδες….απλα παιρνεις φαγητο+νερο απο το σπιτι και εισαι ενταξει!

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας