Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 11 έως 20 από 28

Θέμα: Πηγάδια, άξια της φήμης τους.

Senior Member Το avatar του χρήστη Μίλτος
    Περιοχή
    Κοζάνη
    Μάριε τι συγκρίνεις στο espace killy θυμάμαι τη μέρα του ατυχήματος δεν σταμάτησαν να πετάνε ελικόπτερα πάνω από τα κεφάλια μας εδώ άμα ρθει ασθενοφόρο είμαστε ευχαριστημένοι
    http://beliaswines.gr/

Senior Member Το avatar του χρήστη KonstantinosV
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ένα μεγάλο μπράβο στη διοίκηση του χκ και από εμένα

Junior Member
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Αστέριε όταν λες "αντιμετωπίζω καθημερινά περιστατικά απ τα Πηγάδια", κυριολεκτείς; Διότι πηγαίνω καθημερινές αρκετά συχνά, εδώ και 3 χρόνια και δεν έχει τύχει πολλές φορές να δω τραυματισμούς του είδους που εσύ εννοείς. Τι στο καλό, μια στις τόσες, κάτι θα έπεφτε στην αντίληψή μου.
    Όσο για την παροχή πρώτων βοηθειών απ το χιονοδρομικό, νομίζω ότι καλό θα ήταν να είσαι πιο συγκεκριμένος. Μπορείς, σε παρακαλώ να αναφέρεις σχετικά περιστατικά; Επειδή είμαι και δημοσιογράφος, μ ενδιαφέρει επαγγελματικά το ζήτημα.
    Τέλος, ότι σε ζητήματα ασφάλειας είναι "παιδική χαρά", αυτό είναι κάτι που τεκμηριώνεται με επιχειρήματα; Δηλαδή, τί είδους μέτρα ασφαλείας θα έπρεπε να υπάρχουν και δεν υπάρχουν;
    Να διευκρινήσω ότι δεν είμαι από τη Νάουσα, δεν έχω εργοδότη τα Πηγάδια ή κανένα σχετικό με το σκι ή το επάγγελμα κι ότι δεν έχω κανένα συμφέρον από τους συγκεκριμένους ανθρώπους. Επειδή όμως εχω ιδίαν αντίληψη κι ο Αστέριος έχει κάποιες σοβαρές αντιρρήσεις, θα ήθελα να μάθω περισσότερα.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ChrisTa : 14-02-12 στις 12:07 Αιτία: Για να είναι πιο σαφές.

Senior Member Το avatar του χρήστη asteriosn
    Περιοχή
    Νάουσα
    το καθημερινα ήταν πλεονασμος....η αλήθεια είναι όμως πως είναι πολύ συχνά χωρις αυτό να σημαίνει κάτι...

εμεις στη χειρουργική απ την αρχή της σεζόν έχουμε δει αρκετά περιστατικά κ δεν πρόκειται να αναφέρω στατιστικά στοιχεία εδω μέσα αλλά ούτε κ κατ ιδίαν....
    τα περισσότερα όμως τα βλεπουν οι ορθοπεδικοί... με τους οποίους είμαστε μια διπλα δίπλα και έχουμε κοινό διάδρομο οπότε είναι πολύ εύκολο να ξεχωρίσεις στη αίθουσα αναμονής κάποιον που μόλις κατέβηκε απ το βουνο (ρουχισμός, εξοπλισμος κτλ... )

επίσης δεν εννοώ κανενα είδος τραυματισμού συγκεκριμένο... απορώ τι συμπέρασμα έβγαλες????
    οι τραυματισμοί απο χειμερινά αθλήματα στο βουνό έχουν τεράστιο εύρος και στο είδος και στη βαρύτητα....
    το σίγουρο είναι πως στο βουνό εγώ και συ ...σαν επισκέπτες θα αντιληφθούμε κατα κύριο λόγο έναν σοβαρό τραυματισμό ... που θα χρειαστεί να κινητοποιηθεί κάποιος μηχανισμός... στους μικροτραυματισμούς πως θα καταλάβεις ποιος θα καταλήξει στο νοσοκομείο με ίδιο μέσο????

όσον αφορά τις πρώτες βοήθειες που παρέχονται στο βουνό ... φυσικά κ δεν είμαι παρόν και φυσικά δεν μπορώ να ξέρω...αλλά όταν έρχονται οι ίδιοι οι τραυματίες και σου εξιστορουν κάποια γεγονότα ... ή όλοι τους είναι ψεύτες ή κάτι δε γίνεται σωστά εκει πάνω... Και επειδη θέλεις και περιστατικό ..... πρόσφατα κατέβηκε ένα περιστατικό απ το βουνό (με ΙΧ) το οποίο είχε χτυπήσει κρανίο-αυχένα ... ζήτησε και τον είδε κάποιος στο Χ/Κ ο οποίος του είπε πως δε χρειαζεται ράμματα αλλά άμα θέλει ας κατέβει στο Νοσοκομειο ... τελικά και ράμματα χρειάστηκε κ εμφανείς κακώσεις είχε στον αυχένα (εκδορές, μώλωπες...) και έχρηζε ακινητοποίησης (κολάρο) .... Δηλαδή τί πρώτες βοήθειες του δόθηκαν στο Χ/Κ ??? αφού κατέβηκε απ το βουνό με το τραύμα ανοιχτό (ούτε γάζα δεν είχε πάνω) και μεσ το αυτοκίνητο χωρίς κολάρο... ????

Τέλος επειδή και γω τα τελευτάια χρόνια κατά βάση πηγαίνω πηγάδια το μόνο που έχω να πω για τα μέτρα ασφαλείας.... είναι πως δεν είμαι ειδικός...
    όπως και ότι, το μόνο που αντιλαμβάνομαι σαν μέτρο ασφαλείας είναι τα σφουγγάρια στις κολώνες .... κ αν πήγες πρόσφατα με τόσο χίονι που έριξε τα εν λόγω σφουγγάρια προστατεύουν άντε μέχρι και το ύψος της λεκάνης... το κεφάλι ούτε κατα διάνοια... .... ....

Για να απαντήσω και στον φίλο που άνοιξε το θέμα...

Φίλε μου μόνο μέχρι το Μπάνσκο έχω πάει και δεν έχω δει ούτε φαντάζομαι οτιδήποτε... απλά έγραψα πως θα ήθελα αυτό το Χ/Κ να γίνει ακόμα καλύτερο... κακό είναι??? ούτε για κανένα θάνατο μίλησα ούτε και κατηγόρησα κανέναν... ούτε και έιμαι αρμόδιος να το κάνω...

επισκέπτης στο βουνό είμαι κ γω... όπως οι περισσότεροι με τη διαφορά ότι λόγω δουλείας έχω άμεση επαφή με το θέμα των τραυματισμών στο χιονοδρομικό... και εντελώς πληροφοριακά πρεπει να ακούσετε παλιότερους γιατρούς πως μιλάν κάθε φορά που έρχεται ένα περιστατικό απο πάνω ...(οι οποίοι δεν εχουν ιδεα απο χιονοδρομια)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη asteriosn : 14-02-12 στις 17:19

Junior Member
    Περιοχή
    ΕΔΕΣΣΑ
    Εγώ άνοιξα το θέμα, αλλά αυτό πήγε πολύ στα ιατρικά. Τί θέλω να πω ότων λέω αξιόπιστο και οργανωμένο: Μένω στην Έδεσσα, 1 ώρα απόσταση τα Πηγάδια, 1 ώρα το Σέλι, 50 λεπτά το Καϊμάκτσαλαν, 1 και ένα τέταρτο το Πισοδέρι, 2 ώρες η Βασιλίτσα. Σε όλα, μια το λιφτ χάλασε, μια έχει αέρα δε δουλέυει, μια έριξε πολύ χιόνι δε δουλεύουν τα λιφτ, μια εχει πολύ χιόνι δεν ανοίγει ο δρόμος, μια δουλεύουν οι μισές πλαγιές. Στο Καϊμάκ βγάλαμε ετήσιες από το Νοέμβριο και ανεβήκαμε μόνο μια φορά και αυτή για ορειβατικό. Τί να λέμε τώρα.. Στα πηγάδια κάνεις σκι. Ότι συνθήκες και αν έχει, το κέντρο θα δουλέψει. Ξεκινάς το πρωί και ξέρεις ότι θα τσουλήσεις. Κάνω σκι στην Ευρώπη, αλλά το θέμα δεν είναι αυτό. Δεν περιμένω απο τα ελληνικά κέντρα αυτά που βλέπω έξω. Δυστυχώς μένουμε εδώ..και με αυτά τα δεδομένα τα πηγάδια παλιά ξεπαλιά τα λιφτ, δουλεύουν. Περιθώρια βελτίωσης πολλά..Τίποτα παραπάνω.

Περιοχή
    Κοζάνη
    Κοίτα άμα βάλεις το πισοδέρι τα πηγάδια και την βασιλίτσα και τσεκάρεις τις διαφορές θα δεις πως και τα τρία είναι περίπου ισάξια σε όποιο χιονοδρομικό και να πας με τόσο χιόνι που έχει μια χαρά θα τσουλήσεις και θα το καταευχαριστηθείς. Να μπαίνουμε τώρα σε συγκρίσεις τύπου τόσες μέρες ήταν κλείστό αυτό το λιφτ σε αυτό το χιονοδρομικό ή τόσες μέρες ήταν κλειστός ο δρόμος είναι για μένα ανούσιο. Στην τελική δεν θυμάμαι σε κανένα από τα τρία να είναι όλα κλειστά και να μην μπορείς να ευχαριστηθείς το χόμπι σου. Τώρα για το καιμακ φίλος είναι γνωστό ότι σε αυτό το βουνό πιάνει συχνά καιρους φαντάζομαι πως ο μόνος λόγος που έβγαλες κάρτα εκεί είναι γιατί είναι ποιο κοντά. Και εγώ πάντως αμα έμενα Έδεσσα πηγάδια θα τσουλούσα ασυζητητή

Snowreporter Το avatar του χρήστη Loof
    Περιοχή
    Νάουσα-Πηγάδια
    Το πιασα το σκεπτικο σου...έτσι ακριβώς....περιθώρια βελτίωσης πολλα...και οι ενδιαφερόμενοι πολλοί...δεν μπορω να μιλήσω παραπάνω...εύχομαι το 2012 να είναι το έτος εκτόξευσης των Πηγαδιων...

---
    I am here: http://maps.google.com/maps?ll=40.622601,22.066801

Περιοχή
    Κοζάνη
    Για μένα πάλι εξαρτάται του τι ψάχνεις. Αν θέλεις για παράδειγμα το ατελείωτο off piste terain ε τότε πας Βασιλίτσα αν ψάχνεις την πίστα το τέλειο κοτλέ πας πηγάδια ενδιάμεσα είναι το πισοδέρι που σου καλύπτει και τις δύο ανάγκες απλά όχι στο βαθμό που σου τις καλύπτουν τα υπόλοιπα. Τώρα σε όποιο από τα τρεία και να πας μια χαρά θα περάσεις ειδικά με τόσο χιόνι που έχει βάλει φέτος και δεν θα πονέσει και τόσο πολύ η τσέπη σου σε σχέση με τα χιονοδρομικά της Νότιας Ελλάδας. Για τα κριτήρια που βάζεις αξιόπιστα και οργανωμένα είναι και τα τρία. Αλλά το παίρνεις πολύ επιφανιακά κατά την γνώμη μου πρέπει να δεις και ποιο έχει αξιόπιστη σήμανση σωστούς ευγενικούς και πρόθυμους να σε εξυπηρετήσουν εργαζομένους κλπ κλπ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μίλτος : 14-02-12 στις 20:48

Senior Member Το avatar του χρήστη miscelano
    Περιοχή
    40.3045°N 21.80
    τα πηγαδια συγκρινονται με πισοδερι....με βασιλιτσα μιλτο αστο δε παιζει....κλεινουν το 2πλο και χωριζουν το βουνο στα 2...το πισοδερι ομως ανοιγει παντα.....και χιονι να μην εχει χαχαχχαχ
    τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

Περιοχή
    Κοζάνη
    το διπλό δεν κλείνει για πλάκα όποτε το κλείσανε είχαν λόγο. Όταν ήταν κλειστό λόγο βλάβης αν θυμάσαι δίνανε τον Μιγδάνη οπότε έπαιζες Μιγδάνη Ελημεία και ήσουν σούπερ. Ξαναλέω ότι εξαρτάται του τι ψάχνεις και με βάση τα κριτήρια που έθεσε ο φίλος ποιο πάνω ε ναι μια χαρά συγκρίνονται στην τελική μην ξεχνάμε πως η βασιλίτσα από άποψη έκτασης (έκτασης όχι χιλιόμετρα πίστας που και πάλι αν δεν κάνω λάθος είναι μεγαλύτερη) είναι μεγαλύτερη από τα άλλα δύο οπότε και ποιο δύσκολο να την ελέγξεις

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία