Snow Report Forum
Δεν έχετε συνδεθεί και υπάρχουν περιορισμοί

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 64

Θέμα: Σημαντική βελτίωση του ΧΚ!!

Junior Member
    Περιοχή
    Γέρακας

Σημαντική βελτίωση του ΧΚ!!

Από φέτος έχει αναλάβει το χιονοδρομικό ιδιώτης και έχει δείξει πολύ καλά δείγματα έως τώρα. Εγώ πήγα πέντε ημέρες συνεχόμενα και μου έκανε εντύπωση πως ακόμα και τις καθημερινές, αν και δεν είχε πολύ κόσμο, οι πίστες ήταν άψογα συντηρημένες (τα ρατρακ δεν σταματούσαν) ενώ ήταν όλα τα λιφτ ανοικτά, έστω κι αν τα μεγάλα (Άνεμος, Ηρακλής) τα χρησιμοποιούσαμε ελάχιστοι.
    Έμεινα πολύ ευχαριστημένος και θα το προτιμήσω ξανά γιατί έχει τέλειες πίστες, χωρίς ουρά στα λιφτ (ακόμη και τα Σ/Κ), πολύ καλές τιμές και άψογη εξυπηρέτηση. Πολύ συχνά παίζουν και πάρτυ με free σφηνάκια και δυνατή μουσική ενώ με τους καινούριους προβολείς το νυχτερινό Ski/Snowboard είναι το κάτι άλλο!!!
    Ας μην είμαστε κορόιδα και μας εκμεταλλεύονται στα Καλάβρυτα και στον Παρνασσό μόνο και μόνο επειδή είναι κοντά στην Αθήνα.....
    Υπάρχει και το Καρπενήσι με €12 τις καθημερινές και €16 τα Σ/Κ.
    Μάλιστα τις Καθημερινές υπάρχει και προσφορά €20 κάρτα και ενοικίαση εξοπλισμού.
    Γιατί να σκεφτόμαστε μόνο τον Παρνασσό και τα Καλάβρυτα?
    πήγαινε ένα διήμερο Καρπενήσι και θα σου έρθει πολύ φθηνότερα!!!!!!!

Junior Member Το avatar του χρήστη Coolzero
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Συμφωνω μαζι σου!Εχουν κανει πολυ καλη δουλεια εκει πανω,αλλα παιρνει και αλλο βελτιωση.
    Το βουνο εχει πολλες προοπτικες,αρκει να μην παιξει αρπακτη.....
    Το μονο που πρεπει να ξαναδουνε ειναι οι τιμες στο chalet.Δεν γινεται να πληρωνεις 4.5 ευρω το καφε...
    Think Analog - Act Digital*

Junior Member
    Περιοχή
    Γέρακας
    όντως το βουνό έχει προοπτική και από ότι φαίνεται θα το εκμεταλευτούν, του χρόνου θα λειτουργήσει ο "Άνεμος 2" και θα γίνει ξεχωριστή πίστα με πάρκο snowboard.
    όσο για τις τιμές του καφέ μπορεί να ακούγεται ακριβό το €4,5 αλλά αν σκεφθείς ότι την ίδια τιμή πληρώνεις σε μια καφετέρια της Αθήνας.... χαλάλι τα €4,5 στα 2.000m υψόμετρο και με καλή ποιότητα καφέ. (είναι όντως πολύ καλός!)
    από την άλλη το ποτό έχει €6 ενώ το ρακόμελο €3 και σε κερνάνε κιόλας, οπότε σου βγαίνει ακόμη φθηνότερα!!
    μάλλον τον καφέ τον έχει τόσο για να αντιμετωπήσει περιπτώσεις ατόμων που κάθονται πέντε ώρες στον καναπέ με έναν καφέ...

Περιοχή
    Μαρουσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από gtj Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας μην είμαστε κορόιδα και μας εκμεταλλεύονται στα Καλάβρυτα και στον Παρνασσό μόνο και μόνο επειδή είναι κοντά στην Αθήνα.....
    Υπάρχει και το Καρπενήσι με €12 τις καθημερινές και €16 τα Σ/Κ.
    Μάλιστα τις Καθημερινές υπάρχει και προσφορά €20 κάρτα και ενοικίαση εξοπλισμού.
    Γιατί να σκεφτόμαστε μόνο τον Παρνασσό και τα Καλάβρυτα?
    πήγαινε ένα διήμερο Καρπενήσι και θα σου έρθει πολύ φθηνότερα!!!!!!!
    Σε 3 ωρες εισαι επανω, ειδικα αμα εχεις και dieselaki δεν σου κοστιζει πολλα. Φετος αποφασισα εκει να νοικιασω σπιτακι, στο Αγ.Νικολαο (Λασπη),5χλμ απο Καρπενησι,σουπερ ευρυχωρο σπιτι 150 μετρα με 3 υπνοδωματια και σουπερ τεραστιο χωραφι κηπος , μηπως και φτιαξω το δικο μου παρκ,καθως ειναι κατυφορικο. Τα 200€ το μηνα, μου ακουγονται αρκετα καλα καθως το νοικιαζουμε 2 ζευγαρια, παλια στο texas τα 4k που ζητανε οι εξυπνακηδες στο Παρνασσο, δεν εχω αποψη για τα Καλαβρυτα καθως ποτε δεν την εχω ψαξει για εκει.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Coolzero : 18-01-12 στις 16:33

Junior Member
    Περιοχή
    Γέρακας

Καλημέρα και απο μένα!!!

Gtj τα λες πολύ καλά!!
    Coolzero μ'αρέσει πολύ η ιδέα με το σπίιτι στο Αγ. Νικόλαο, όπου πήγαμε για φαγητό και όντως είναι ενα πολύ όμορφο χωριό!!

Είμαι καινούργια στα χειμερινά σπορ αλλά πολύ ενθουσιασμένη!!
    Πέντε ημέρες στο Καρπενήσι, έμαθα σκι, αγόρασα εξοπλισμό(σε πολύ καλή τιμή), και ανυπομονώ να ξαναπάω.
    Πολύ καλή επιλογή για όσους θέλουν μάθουν καθώς οι πίστες δεν έχουν πολύ κόσμο ακόμα και τα Σ/Κ.
    Οι δάσκαλοι της σχολής σκι είναι εξαιρετικοί ( Σταύρο σ'ευχαριστώ!!).
    Όσο για την εξυπηρέτηση και συμπεριφορά του υπεύθυνου και της ομάδας του τί να πω;;;
    Δεν έχω λόγια!!
    Ευχαριστούμε πολύ!!!

Και θα τα ξαναπούμε σύντομα...

Junior Member Το avatar του χρήστη dxrysiko
    Περιοχή
    ΒΟΛΟΣ

Καλημέρα σε όλους.
    Την παρασκευή ανέβηκα με ένα φίλο στο χιονοδρομικο Βελουχίου όπου είχα να έρθω 3 χρόνια και οι εντυπώσεις απο όλες τις προηγούμενες επισκέψεις μου ήταν πολύ καλές. Ξεκινήσαμε απο Βόλο αφού την προηγούμενη ημέρα είχαμε ελέγξει την πρόβλεψη που δινει το s.r. και έλεγε ηλιοφάνεια με θερμοκρασίια -2 και μέτριους δυτικούς ανέμους. Τίποτα απο τα παραπάνω δεν ίσχυε. Η ομίχλη ήταν απερίγραπτη, την έκοβες με μαχαίρι, οι άνεμοι σίγουρα δεν ήταν "μέτριοι" και ο ήλιος ανάθεμα αν έκανε την εμφάνιση του για 5' στο σύνολο.... και αυτά οκ, δεν είναι στο χέρι του χ/κ... η ενημέρωση όμως ?
    Η σήμανση στις πίστες έως ανύπαρκτη.... κάποια αραιά κονταράκια στον Ηρακλή που μόνο την πίστα δεν προσδιόριζαν. Δε θυμόμουν καθόλου τη διαδρομή των πιστών με αποτέλεσμα σε κάθε προσπάθεια να κατέβω τις πίστες του Ηρακλή να τρώω χοντρή ήττα. Ναι μεν η ομίχλη σε έκανε να χάνεις τη γή κάτω απο τα πόδια σου , απο την άλλη έπρεπε να ψάχνεις δεξιά αριστερά που είναι η πίστα. 6-7 φορές που ανεβήκαμε στο τριπλό δε βγήκε κανείς απο το καμαράκι στην κορυφή να ενημερώσει για την κατάσταση.... μάλλον κρύωνε το παληκάρι. Αυτά. Για τον καιρό φυσικά δεν ευθύνεται το χιονοδρομικό, όμως για την ενημέρωση , τη σήμανση και τη συμπεριφορά των υπευθύνων ευθύνεται απόλυτα. Το θετικό ήταν οτι οι πίστες όντως ήταν καλοπατημένες , αλλά δε μπορώ να είμαι και βέβαιος αφού μέσα στην πίστα βρισκόμασταν το μισό των διαδρομών μας... Το vertigo πήγαινε σύννεφο.

Μή με ζορίζετε.... έχω ψυχολογικά προβλήματα !!!

Super Moderator Το avatar του χρήστη snowspir
    Περιοχή
    maroussi
    Το συγκεκριμμένο χιονοδρομικό πιστεύω οτί έχει πολλές προοπτικές αλλά επειδή στην Ελλάδα ζούμε,μην γελιόμαστε...από την θεωρία στην πράξη η απόσταση είναι χαοτική,διστιχώς.Ευτυχώς,έχω προλάβει τον Άνεμο 2 σε λειτουργία και μπορώ να πω οτί είναι ένα αρκετά ενδιαφέρον πεδίο και αυτό,όπως επίσης στο συνολό του το χιονοδρομικό.Ελπίζω όντως του χρόνου να ξαναδωθεί σε λειτουργία ώστε να επεκταθεί εκ νέου το χ.κ.Παλιά,το επισκευτόμουν αρκετά συχνά αλλά τώρα πλέον,μόνο με την μέθοδο του...διακτινισμού μπορώ να έρθω..

υγ:Bernie,πολύ καλή η επιλογή του Αγ.Νικολάου για ενοικίαση σπιτιού.Έχω μείνει πρόπερσι στο χωριό και όντως είναι πολύ ωραία.Και η τιμή super!!!
    Beati Paoli.........

φιλε μου απο το βολο δεν ειναι ετσι γιατι.πρωτον εχει σημανση ανα εξι μετρα κονταρια με εντονα χρωματα. δευτερον το χιονι ηταν πατημενο αριστα. και αυτο το λεω γιατι ημουν την παρασκευη στο βουνο και ηταν καλα, και μαλιστα ηταν και σχολεια.. κανω πολλα χρονια σκι στο βελουχι.. φετοs ειναι τελεια..... και φυσικα το νυχτερινο ηταν τελειο ενα μεγαλο ΜΠΡΑΒΟ......

Περιοχή
    Μαρουσι
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από snowspir Εμφάνιση μηνυμάτων
    υγ:Bernie,πολύ καλή η επιλογή του Αγ.Νικολάου για ενοικίαση σπιτιού.Έχω μείνει πρόπερσι στο χωριό και όντως είναι πολύ ωραία.Και η τιμή super!!!
    Οπότε θες και το έχεις σε περιμένω,παίζει πολύς χώρος.

Super Moderator Το avatar του χρήστη snowspir
    Περιοχή
    maroussi
    Παράθεση Αρχική Δημοσίευση από Coolzero Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε θες και το έχεις σε περιμένω,παίζει πολύς χώρος.

Thanks Κωστή...άλλα το βλέπω πολύ δύσκολο για φέτος...Το δύσκολο είναι να φτάσω μέχρι εκεί...Thanks anyway!!!!!
    Beati Paoli.........

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία