Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 10 από 22

Θέμα: Ρηξη Εσω Μηνισκου

Junior Member
    Περιοχή
    N.A

Ρηξη Εσω Μηνισκου

Καλησπερα παιδες,
    ο τιτλος πιστευω τα λεει ολα!!!
    "ωχ" θα πει ο ενας "βαχ" θα πει ο αλλος . . .και παει λεγοντας.
    Τις υποψιες τις ειχαμε.Ηρθε και η μαγνητικη . . . το κερασακι στην τουρτα.
    Για παρηγορηστε τον αρρωστο.
    Κανενας παθων?Καμια συμβουλη . . .
    Να΄στε καλα και καλες βολτες.
    Για μενα λιγο χλωμο για φετος και για το μελλον,συμφωνα με τον (γ@μο)φυσικοθεραπευτη,ειναι και φιλος ο κερ@τ@ς.

Σπυρος

Senior Member Το avatar του χρήστη N.G.K
    Περιοχή
    xilokastro
    φιλαρακι παλι καλα να λες...ρηξη μηνισκου..20 μερες το πολυ υποθεση..αν κανεις επεμβαση,,,προσφατα εκανα χιαστο οποτε ειμαι παθων..γλυτωσα απο το μηνισκο.αλλα μπροστα στο χιαστο δεν ειναι τιποτα...ειχαμε κουβεντα με το γιατρο περι χιαστους και μηνισκου..καμια σχεση αποθεραπιας το ενα με το αλλο ...φυσικα και ειναι σοβαρο ο μηνισκος αλλα οχι και τοσο ..

Senior Member Το avatar του χρήστη miscelano
    Περιοχή
    40.3045°N 21.80
    εννοειται πως δεν ειναι σοβαρο.....κανεις την επεμβαση το πρωι και το μεσημερι περπατας κανονικα.....εγω ειχα ολικη ριξη χιαστου πριν 4 χρονια οπου εκανα την επεμβαση και περπατησα κανονικα μετα απο 2 μηνες...τον επομενο χρονο εκανα και σκι κανονικα και ειμαι και 100 κιλα ετσι...μην ανχωνεσαι..
    τα βυζια της Παολα δεν εχουν σιλικονη....ΜΠΑΤΣΟΙ ΓΟΥΡΟΥΝΙΑ ΔΟΛΟΦΟΝΟΙ

Senior Member Το avatar του χρήστη gioand
    Περιοχή
    38.34 : 21.36
    Καλημέρα και εύχομαι περαστικά,
    μεταφέρω την εμπειρία μου, πριν μερικά χρόνια, θέλοντας να δώσω και κάποια αισιοδοξία. Ειχα πάθει καιγώ ρήξη έσω μηνίσκου όπως έδειξε η μαγνητική. Ο γιατρός
    μου πρότεινε αρθροσκόπηση, λέγοντάς μου ότι έτσι θα επανέλθω υγι'ης γρήγορα στις δραστηριότητές μου και σχεδόν με έπεισε. Ο φυσικοθεραπευτής μου πρότεινε να
    δοκιμάσω συμβατικά λέγοντας οτι θα έχω αποτελέσματα, ζύγισα τα πράγματα και αποφάσισα φυσικοθεραπεία, καθώς διαπίστωσα οτι εμπειρίες άλλων δεν ηταν και τόσο ρόδινες με τις επεμβάσεις καθώς χρειάστηκαν σε κάποιες περιπτώσεις περισσότερες απο μία! Ετσι μετά απο ενάμιση μήνα φυσικοθεραπεία και λέιζερ καθώς και ασκήσεις ενδυνάμωσης πλαγίων και τετρακεφάλων, αρχισα τρέξιμο, και ένα μήνα μετά σκι! Δειλά στην αρχή αλλά κανονικά την επόμενη σεζόν.( το ατύχημα έγινε παραμονή πρωτοχρονιάς). Μέχρι σήμερα ,δεν με ενόχλησε ξανά ο μηνίσκος, στο σκι,στο ποδήλατο ,τρέξιμο, ακόμη και σπρίντ...Βέβαια γυμνάζω τα πόδια μου συνέχεια και δεν εχω τα κιλά του Χρήστου Νομίζω οτι θα πρέπει να ζυγίσεις τα πράγματα πολύ πριν αποφασίσεις οτιδήποτε καθώς γνώμες υπάρχουν πολλές
    και το κάθε πρόβλημα είναι διαφορετικό. Ευχομαι το καλύτερο και υγεία σε όλους.

Senior Member Το avatar του χρήστη gioand
    Περιοχή
    38.34 : 21.36
    και κάτι άλλο, ζήτησε την γνώμη κάποιων γιατρών ακόμη, δεν χάνεις τίποτε.

Senior Member Το avatar του χρήστη RigaNi
    Περιοχή
    Πατρα
    περαστικα φιλε!!!
    και να ξανα τσουλησεις υγειης και δυνατος!!!αυτο μετραει..

Junior Member
    Περιοχή
    N.A
    Ευχαριστω παιδια για την συμπαρασταση και τις συμβουλες.
    Μεχρι στιγμης κανω ακριβως το ιδιο με το τον gioand.Και ελπιζω στο καλυτερο.
    Να'στε γεροι και καλα τσουληματα.

Υ.Γ.Στα επομενα ΣΚ,δειλα δειλα, θα κανω και κανα τεστ.

Senior Member Το avatar του χρήστη TURMS
    Περιοχή
    ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ- στ
    το νο1 κατα την αποψη μου, ειναι η γνωμη αρκετων ειδικων με την μαγνητικη στο χερι
    ισως το λιγοτερο 3
    φαινεται υπερβολικο αλλα μονο ετσι εισαι σιγουρος.
    Εκτος αν ο γιατρος ειναι φιλος, συγγενης κλπ και εισαι 100% σιγουρος οτι σου λεει την αληθεια και το καλυτερο

οι επεμβασεις στο γονατο ειναι μια σουπερ βιομηχανια και μπορει πολυ ευκολα να κανεις επεμβαση χωρις να χρειαζεται ουσιαστικα.

Βεβαια αυτο εξαρταται και απο τις απαιτησεις του καθενος και φυσικα απο τον τραυματικσμο.
    Με μερικη ρηξη εσω συνδεσμου, αρκει φυσιοθεραπεια, ενδυναμωση κλπ
    με ορικη ρηξη χιαστου, πας χειρουργειο
    με μηνισκο ειναι ολα σχετικα

Snow is on my D.N.A.-ζητειται δουλεια στις Δολομιτικες Αλπεις

Senior Member Το avatar του χρήστη spy!
    Περιοχή
    Βουλα/Αγοριανη
    Κατ' αρχας περαστικα
    Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη οποτε για ιατρικα μην δινεις και πολυ βαση στις εμπειριες αλλων.
    Εγω επαθα τα ιδια πριν 4 χρονια (σε βαθυ καθισμα, καθολου ηρωικα δηλαδη) και συντομα πηγα για αρθροσκοπηση.
    Μια εβδομαδα πατεριτσες και ημουν μια χαρα μετα, οχι βεβαια και για σκι, αλλα σιγα σιγα επανηλθε. Στο διμηνο
    εκανα αλματα παλι. Δεν ειναι κατι φοβερο παντως (το να χασεις μια σεζον δεν ειναι και για να κλαις, εξαλλου
    μπορεις να πας σε κανα Zermat το καλοκαιρι) αν σκεφτεις τι ατυχηματα μπορεις να παθεις. Και η αρθροσκοπηση
    ειναι εντελως ανωδυνη σε σχεση με μια εγχειριση.
    ορθιοοοος ...

Junior Member Το avatar του χρήστη snowpan83
    Περιοχή
    Αθήνα
    Γειασου και απο εμένα. Ολα καλα θα πάνε απλά χάνοντας τη σεζον πρέπει να πας γυμναστήριο για την επόμενη!!!!! (Η ρήξη έσω είναι μικρό κακο) είχα πάθει ρήξη μέσω και έσω μηνισκου έλειπε το έξω για να ειναι ολικη και να θέλει χειρουργειο. Μονο φυσικοθεραπείες και πολυ γυμναστηριο μετα απο τη θεραπεία. αν θες πμ για περισοτερα απλα πριν κάνεις επέμβαση σκέψουτο 2 φορες.....εγω πάντος δεν έκανα ;-)
    η ζωή είναι ωραία !!! Αλλά με το snowboard είναι ωραιότερη!!!!!!

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

• Δεν μπορείτε να αναρτήσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε απαντήσεις
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τις αναρτήσεις σας
  •  
  • BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
  • [VIDEO] code is σε λειτουργία
  • Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας